Merkezi Klima (VRF) Dış Ünite Çalışmıyor ?

Merkezi Klima (VRF) Dış Ünite Çalışmıyor ? VRF sistemleri temel olarak dört ana bileşene ayrılabilir: dış üniteler (yoğuşmalı ünite), iç üniteler (fan coiller), soğutucu akışkan boruları ve kontrollerden ibarettir.

Merkezi Klima (VRF) Dış Ünite Neden Çalışmaz ?

 • VRF dış ünite nedir?
 • Klima dış ünite nasıl çalışır?
 • VRF klima sistemi nasıl çalışır?
 • VRF klima bakımı nasıl yapılır?

TERMOSTAT AYARLARINI KONTROL EDİN

Merkezi Klima (VRF) Dış Ünite Çalışmıyor ? Bir klimada nasıl sorun giderileceğini bilmek, genellikle ana kontrol olan termostat ile başlar. Termostatlar, ısıtma ve soğutma sıcaklıklarını ve fan çalışmasını basitçe kontrol eden çok temel modellerden başlayarak çeşitli seçeneklerle gelir. Daha karmaşık programlanabilir sürümler, evdeyken daha iyi konfor ve işteyken veya gece uyurken daha yüksek verimlilik için gün boyunca sıcaklıkları otomatik olarak değiştirecek şekilde ayarlanabilir. Wi-Fi® modelleri, internete erişiminiz olan her yerde bir mobil cihazdan veya bilgisayardan kontrol edilebilir. Mevcut tüm seçenekler göz önüne alındığında, termostat ayarlarınızın klimanızın düzgün çalışmıyormuş gibi görünmesini sağlamanın birkaç yolu vardır. Fark edebileceğiniz belirtiler şunlardır:

 • Kasalardan/havalandırmalardan zaman zaman ılık hava esiyor ve diğer zamanlarda soğuk hava esiyor
 • Termostatta beklenenden daha yüksek sıcaklık okuması
 • Kayıtlardan/havalandırmalardan hava üfleme yok

Merkezi Klima (VRF) Dış Ünite Çalışmıyor ? Evinizde yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bir HVAC onarım servisini aramadan önce termostatı kontrol ettiğinizden emin olun.

 • Termostat havayı soğutmak yerine ısıtmaya mı ayarlanmış? Varsa, termostatı soğutmaya ayarlanacak şekilde ayarlayın veya ayarı otomatik olarak değiştirin, böylece sıcaklıklar değiştikçe soğutma ve ısıtma arasında otomatik olarak değişecektir.
 • Fan “otomatik”, “açık” veya “kapalı” olarak mı ayarlanmış? Ayar “açık” ise, sistem havayı soğutmasa bile fan sürekli çalışır. Bu, AC ünitesi çalışmadığında kayıtlardan daha sıcak hava üflenmesine neden olabilir. Fan ayarının “otomatik” olarak değiştirilmesi, sistem aktif olarak soğumadığında üfleyiciyi kapatarak sorunu çözecektir. “Kapalı” olarak ayarlanmışsa, “açık” veya “otomatik” seçeneğini seçmeniz yeterlidir.
 • Başka birinin daha yüksek bir ayara değiştirmediğinden emin olmak için sıcaklık ayarını kontrol edin.
 • Programlanabilir bir termostatınız varsa, herhangi bir sorun için “konfor programınızı” gözden geçirin ve programlanmış ayarlarınızın evde, dışarıda ve uykudayken beklediğiniz zaman ve sıcaklıklarla hala eşleştiğinden emin olun.

Tanımlanan ayarlardan bazılarını yaptıysanız ve sisteminiz yanıt vermiyorsa, profesyonel bir AC sorun giderme randevusu için yerel uzmanınızla iletişim kurmanın zamanı gelmiş olabilir.

HAVA FİLTRESİ KİRLİ

Merkezi Klima (VRF) Dış Ünite Çalışmıyor ? AC sorun gidermede bir sonraki en yaygın adım, kirli hava filtresini kontrol etmektir. AC sisteminiz, evinizin yanında duran dış üniteden daha fazlasıdır. Çoğu sistem ayrıca, genellikle bir fırın veya fan coil olan bir kapalı hava işleme ünitesi içerir. İç ünitede toz, kir ve diğer havadaki partikülleri tutan bir hava filtresi bulunmalıdır. İster basit, 1 inçlik bir fırın filtresine, ister daha gelişmiş bir elektronik hava temizleyicisine veya arıtıcıya sahip olun, etkili iç mekan hava filtrelemesi ve uygun soğutma sistemi çalışması için bakım önemlidir. Bakım yapılmaması filtrenin tıkanmasına ve hava akışının engellenmesine neden olabilir. Bunlar verimlilik kaybına, rahatsızlığa veya daha aşırı durumlarda sistem arızasına yol açabilir.

Kirli bir filtrenin belirtileri şunları içerir:

 • Evinizdeki hava sıcaklığı normalden daha sıcak
 • Soğutma kayıtlarınızdan gelen hava akışı normalden daha az görünüyor
 • AC, kapatılıp yeniden başlatılmadan önce kısa süre çalışır (kısa döngü)

Hava filtrenizi kontrol etmeden önce termostatın soğutma için ayarlandığından ve sıcaklık ayarının doğru olduğundan emin olun. Sorunun hala kirli bir hava filtresi olduğundan şüpheleniyorsanız, hava filtrenizin çıkarılması, temizlenmesi veya değiştirilmesiyle ilgili talimatlar için kullanıcı el kitabınıza bakın veya hava filtrelerinin nasıl değiştirileceğiyle ilgili sayfamıza bakın . Temel filtreler genellikle fırın kabininin içindedir, ancak daha büyük, 4 inçlik medya filtreleri, elektronik hava temizleyicileri ve tüm ev tipi hava temizleyicileri muhtemelen kabin ve dönüş hava kanalı arasına fırının dışına monte edilmiştir. Filtreyi temizlemek veya değiştirmek sorunu çözmezse, yardım için yerel Carrier® bayinizle iletişime geçin.

SOĞUTUCU SEVİYESİ DÜŞÜK

Klima sisteminiz, evinizi soğutmaya yardımcı olmak için soğutucu adı verilen bir kimyasal kullanır. Soğutucu, sürekli bir döngüde bakır boru, iç evaporatör bobini ve dış yoğuşma ünitesinden pompalanır. Klima sisteminizden akarken, soğutucu akışkan evinizden ısıyı çeker ve dışarıda biriktirerek iç mekan havasını daha serin, daha az nemli ve daha rahat bırakır.

Soğutucu seviyeleri düşerse, aşağıdaki klima sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz:

 • Ev yeterince serin kalmıyor
 • Sistem sürekli veya normal döngülerden daha uzun süre çalışıyor
 • AC’nin açılması, ardından arka arkaya birkaç kez hızlı bir şekilde kapanması (kısa döngü)

Termostat ayarlarınız doğruysa ve hava filtreniz temizse, soğutucu akışkan seviyelerinin düşmesine neden olan bir sızıntı veya başka bir sorununuz olabilir. Düşük soğutucu seviyelerinden şüpheleniyorsanız, yerel Carrier bayinizle iletişime geçin. Nitelikli bir HVAC teknisyeni, araçlara sahip olacak ve soğutucu bazlı sorunlar için bir klima sorununu nasıl gidereceğini bilecektir. Soğutucu sorunlarını kendiniz gidermeye çalışmayın.

ELEKTRİK PANOSU SORUNLARI

Kayıtlardan hava gelmiyorsa, ev çok sıcaksa ve sistem hiç çalışmıyorsa, sistemin gücünü kaybetmiş olabilirsiniz. Klimanız elektrikle çalışıyor, bu yüzden açılmıyorsa evinizin elektrik panosunu (kesici kutusu) bulun. AÇIK konumunda olmayan atmış bir sigorta veya atmış bir devre kesici arayın. Klima dış ünitenizin, klima ünitesinin yanında bulunan özel bir 220 veya 240 voltluk bağlantı kesme veya devre kesiciye bağlanacağını unutmayın. Klima ayrıca elektrik panosundaki (kesici kutusu) bir devre kesiciye veya sigortaya bağlıdır. Elektriğin tehlikeli, hatta ölümcül olabileceğini unutmayın. 

Sigorta atmışsa veya devre kesici atmışsa,sigortayı güvenli bir şekilde değiştirmek ve/veya devre kesiciyi sıfırlamak için rahat ve yetkin olduğunuzdan emin olun – değilse, kalifiye bir uzmana danışın. Elektrik sorunlarını kendiniz gidermeye çalışmayın. Devre kesici tekrar atarsa ​​(veya sigorta tekrar atarsa), elektrik sorunları olan bir klima sorununu nasıl gidereceğini bilen bir teknisyeni aramanın zamanı gelmiştir. Bu sizin yerel Taşıyıcı uzmanınız.

EVAPORATÖR BOBİNİ DONMUŞ

Tipik bir split sistem merkezi klima ile, evaporatör bobini genellikle klima ünitesinin bir parçası olarak evin veya garajın içinde bulunur. İç ünite bir fırın ise, evaporatör serpantini tipik olarak giden havanın aktığı yere monte edilir. Bu bir fan coil ise, evaporatör serpantini tipik olarak fan coil kabininin içinde bulunur.

Aşağıdakileri fark ederseniz donmuş bir evaporatör bobininiz olabilir:

 • Daha yüksek faturalar
 • Yetersiz soğutma
 • İç ünitenizin yakınında aşırı yoğuşma tahliyesi
 • Evaporatör serpantin kabininizden gelen bakır soğutucu hatlarında don veya buz oluşumu
 • Dış soğutucu boru sisteminde veya dış ünitede don oluşumu

Donmuş bir evaporatör bobinine yol açabilecek sorunlar şunları içerir:

 • Evaporatör serpantininde aşırı toz, kir veya diğer kirleticiler
 • Aşırı kirli veya tıkalı hava filtresi
 • Dış yoğuşma ünitesinde aşırı toz, kir veya kalıntı birikmesi
 • Düşük soğutucu seviyeleri

Sistemi donmuş bir evaporatör serpantini ile çalıştırmaya devam etmek, serpantine ciddi hasara ve potansiyel olarak maliyetli bir onarıma neden olabilir. Evaporatör serpantini tipik olarak kolayca erişilebilir olmadığından ve bir klimanın soğutucu akışkan seviyelerinin giderilmesi profesyonel bir yüklenici tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğinden, donmuş bir evaporatör serpantininiz olduğunda sistemi kapatmanızı ve yerel Carrier bayinizle iletişime geçmenizi öneririz. Soğutucu veya elektrik sorunlarını kendiniz gidermeye çalışmayın.

YOĞUŞMA ÜNİTESİ ARIZALI

Tipik bir split sistem merkezi klima ile, yoğuşma ünitesi evinizin dışında bulunur ve dış ünite bobini, kompresör, kondenser fanı ve elektronik kontrollerini içerir. Aşağıdaki gibi sorunları fark ettiğinizde, arızalı veya bozuk bir yoğuşmalı ünite için bir klima sorununu gidermenin zamanı gelmiştir:

 • Soğutma yok veya yetersiz soğutma
 • Sistemin hızla açılıp kapanması (kısa döngü)
 • Sistem sürekli veya olağandışı uzun süreler boyunca çalışıyor
 • Bobin veya bakır soğutucu boru sisteminde don veya buz
 • Yoğuşmalı ünite hiç açılmıyor

Evaporatör serpantini sorunlarında olduğu gibi, bir yoğuşmalı ünitede aşırı derecede kirli serpantin veya soğutucu sızıntısı olabilir. Dış yoğuşma ünitesiyle ilgili ek sorunlar arasında arızalı bir kompresör, arızalı bir kondenser fan motoru veya arızalı bir çalışma kapasitörü yer alabilir. Bu klima problemlerinin çoğu bir profesyonel gerektirir. Soğutucu veya elektrik sorunlarını kendiniz gidermeye çalışmayın.

Duvar Termostatı

Duvar termostatının içinde fırını kontrol eden kontakları vardır. Temas başarısız olursa, fırın ve kondansatör ünitesinin hiç çalışmamasına neden olabilir.

Gelen Akım Sorunu

Merkezi hava yoğunlaştırma ünitesi 240 volt elektrikle enerjilendirilir. Bu elektrik daha sonra bağlantı kesme kutusundan kompresöre ve kondenser fan motoruna akar. Bağlantı kesme kutusu, klima ünitesinin dışarıda kapatılmasını sağlar. Bağlantı kesme kutuları, sigortalar içerebilen bir kartuş içerir. Kompresör ve kondenser fan motoru çalışmıyorsa, bağlantı kesme kutusu sigortaları atmış olabilir veya devre kesici bağlantı kesme kutusuna güç sağlamış olabilir. Bağlantı kesme kutusu sigortalarının atıp atmadığını belirlemek için, sigortaların sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Bağlantı kesme kutusu sigortalarında süreklilik yoksa bağlantı kesme kutusunu değiştirin.

Kondansatör

Kondenser fan motoru ve kompresör kondansatörü arızalı olabilir. Çalışma kapasitörü arızalıysa, fan motoru gürültülü olabilir, aşırı ısınabilir veya hiç çalışmayabilir. Kondansatörün arızalı olup olmadığını belirlemek için kondansatörü inceleyin. Kapasitör şişmiş veya sızdırıyorsa, değiştirin.

Kontaktör

Kontrol panosu kontaktöre 24 Volt gönderir. Kontaktör, kontrol kartından sinyal aldığında devreyi kapatarak, kondenser ünitesi bileşenlerine voltaj gönderir. Kontaktör arızalıysa, yoğuşturma ünitesine voltaj sağlamayacaktır. Kontaktörün arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontaktörün alçak gerilim tarafında 24 Volt olup olmadığını kontrol etmek için bir multimetre kullanın. 24 Volt varsa, ancak kompresör ve kondansatör fan motoru hala çalışmıyorsa, soğutucuyu değiştirin.

Kapasitör

Kondenser fan motoru ve kompresör için çalışma kondansatörü arızalı olabilir. Çalışma kapasitörü arızalıysa, fan motoru gürültülü olabilir, aşırı ısınabilir veya hiç çalışmayabilir. Çalıştırma kondansatörünün arızalı olup olmadığını belirlemek için kondansatörü inceleyin. Çalışma kapasitöründe şişkinlik veya sızıntı varsa, değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi