Kurutma Makinesi Sesli Çalışıyor ?

Kurutma Makinesi Sesli Çalışıyor ? Gürültülü bir kurutucu sadece can sıkıcı olmayabilir. Ayrıca önemli bir soruna işaret edebilir. Muhtemel nedenlerin çoğu bir onarım teknisyeninin uzmanlığını gerektirse de, sorunun giderilmesi, aksama süresinden tasarruf sağlayacak ve daha ciddi sorunların oluşmasını önleyebilir.

Kurutma Makinesi Gürültü Çıkarıyor

 • Çamaşır kurutma makinesi neden ses yapar?
 • Kurutma makinesi havalandırma programı ne işe yarar?
 • En sessiz çamaşır kurutma makinesi hangisi?
 • Kurutma makinesi tazeleme programı ne işe yarar?

Kurutma Makinesi Sesli Çalışıyor ? Çamaşır kurutma makinenizin ses çıkardığını veya kurutma makinenizin birden çok kez kuruması gerektiğini fark ederseniz , her zaman karmaşık bir onarım gerekli değildir. Hızlı bir çözüm uygulayabilmeniz için bir kurutucu dönerken ses çıkardığında en yaygın seslerin kodunu çözmenize yardımcı olacağız.

Kurutma Makinesi Uğultu Sesi Çıkarıyor

Buna ne sebep olabilir: Gazlı ve elektrikli kurutucuların artılarını ve eksilerini anlamak, bir gazlı kurutucu bileşeninin tıklama seslerine neden olabileceğini bilmeyi içerir. Bu ses genellikle gaz valfi açıldığında ortaya çıkar ve gazın kurutucunun brülörüne akmasına ve havayı ısıtmasına izin verir. Bu, bir kurutma döngüsü boyunca aralıklı olarak gerçekleşir ve normal işleyişin bir parçası olarak kabul edilir.

Kurutucu Kazıma Gürültüsü Çıkartması

Buna ne sebep olabilir: Kurutma makineniz çalışırken tırmalama sesleri, genellikle kurutucu tamburunun dikişine küçük nesneler takıldığında ortaya çıkar. Madeni paralar, vidalar veya çiviler ceplerden düşebilir ve kurutucunun önündeki veya arkasındaki bu dikiş yerlerinde sıkışabilir.

Nasıl düzeltilir: Kurutma makinesini kapatın ve dikiş yerlerinde gevşek nesneler olup olmadığını kontrol edin ve bulunanları çıkarın. Küçük nesnelerin sıkışmasını önlemek için yıkamadan veya kurutmadan önce giysilerin ceplerini kontrol edin.

Kurutucu Tıkırtısı veya Vurması

Buna ne sebep olabilir: Bir kurutucu tıkırtı sesi duyduğunuzda, bunun birkaç olası nedeni olabilir:

 • Kurutucu tamburunda yuvarlanan düğmeler veya fermuarlar
 • Kurutucunun üzerinde duran nesneler titreşimleriyle sallanabilir
 • Yıkayıcı kurutucuya dokunuyorsa, hareketi yıkama sırasında tıkırdamaya neden olabilir.
 • Bir kaide üzerine yerleştirilmiş bir kurutucu, çalışma sırasında kaide çekmecesindeki eşyaların tıkırdamasına neden olabilir.

Nasıl düzeltilir:

 • Giysileri yıkamadan veya kurutmadan, gevşek nesneleri çıkarmadan önce ceplerinizi kontrol edin.
 • Çalışırken kurutucunun üzerine nesneler koymayın
 • Yıkayıcı ve kurutucu arasında boşluk bırakın
 • Kurutma döngüsü sırasında ayaklı çekmeceden öğeleri çıkarın

Kurutucu Darbe Sesi Çıkarıyor

Buna ne sebep olabilir: Çarpma gibi ses çıkaran bir kurutucunun da birkaç olasılığı olabilir:

 • Kurutma döngüsü sırasında, özellikle havlu ve nevresim gibi büyük eşyalar bir araya toplandı
 • Tenis ayakkabıları kurutucuda yuvarlanıyor
 • Kurutucu yakın zamanda kullanılmadı ve tambur silindirleri düzleşti

Nasıl düzeltilir:

 • Kurutma döngüsünü durdurun ve bükülmüş öğeleri çözün. Büyük öğeleri gevşek bir şekilde ekleyin ve kurutma döngüsü başına büyük öğelerin sayısını azaltın
 • Tenis ayakkabılarını kurutucuda kurutmaktan kaçının, bunun yerine havada kurutmayı tercih edin.
 • Tambur silindirlerinin şeklini geri kazanması ve gürültüyü durdurması için kurutucuyu birkaç dakika çalıştırın.

Yüksek Sesli Kurutucu Vurma Gürültüsü

Buna ne sebep olabilir: Tambur silindirleri aşındığında, kurutucunun düzgün bir şekilde dönmesine yardımcı olamazlar ve yüksek bir çarpma veya gümbürtü sesi ortaya çıkabilir.

Nasıl düzeltilir: Tambur silindirlerine erişmek ve değerlendirmek için kurutucunun ön ve üst panellerini ve ayrıca kurutucu tamburunu çıkarın. Silindirler aşınmış görünüyorsa değiştirilmeleri gerekir. Sadece bir silindir aşınmış olsa bile hepsini aynı anda değiştirmenizi öneririz.

Çamaşır Kurutucu Gıcırdıyor

Buna ne sebep olabilir: Aşağıdaki arızalardan birini gösterebileceğinden gıcırtı sesi göz ardı edilmemelidir:

 • Avara kasnağına aşınma ve yıpranma
 • Kırık bir tahrik kayışı
 • Aşınmış davul kayar

Nasıl düzeltilir: Bu bileşenler onarılamaz ve en iyi şekilde profesyonel bir servis aracılığıyla değiştirilir.

Kazan Kayışı

Tahrik kayışı, kurutucu tamburunun etrafını, bir gergi kasnağını ve ardından tahrik motorunu saran çok uzun, ince bir kayıştır. Zamanla tahrik kayışı yıpranabilir veya başka şekilde hasar görebilir. Tahrik kayışı aşınmışsa veya hasar görmüşse, kurutucu döndükçe gürültü çıkaracaktır. Tahrik kayışını aşınma belirtileri açısından inceleyin. Tahrik kayışı aşınmışsa değiştirin.

Tambur Merdanesi

Kurutma Makinesi Sesli Çalışıyor ? Bir veya daha fazla tambur silindiri eskimiş olabilir. Çoğu kurutucuda, tamburun arkasında iki tambur destek silindiri bulunur ve bazı kurutucularda, tamburun önünü destekleyen iki silindir daha vardır. Tambur silindirleri aşındığında, kurutucunun gürültülü bir gürültü yapmasına neden olabilirler. Silindirlerin aşınmış olup olmadığını belirlemek için silindirleri inceleyin. Silindirlerden biri veya daha fazlası ciddi şekilde aşınmışsa, önleyici tedbir olarak tüm silindirleri aynı anda değiştirmenizi öneririz. (Silindir mili ise sık sık tekrar kullanılabilir. Yeni silindirleri takmadan önce mili iyice temizleyin.)

Tamburlu Makara

Kurutma Makinesi Sesli Çalışıyor ? Tambur silindiri akslarından biri veya daha fazlası aşınmış olabilir. Çoğu kurutucuda, tamburun arkasında iki tambur destek silindiri bulunur ve bazı kurutucularda, tamburun önünü destekleyen iki silindir daha vardır. Zamanla, tambur silindirleri ve aksları aşınır ve kurutucunun gürültülü bir gürültü yapmasına neden olur. Tambur silindiri akslarının aşınmış olup olmadığını belirlemek için kayışı kurutucudan çıkarın ve tamburu elle çevirmeyi deneyin. Tambur serbestçe dönmüyorsa, destek silindirlerinde aşınma olup olmadığını kontrol edin. Silindirler dönerse serbestçe sallanmadan, aksların değiştirilmesine gerek yoktur. Merdane sallanıyorsa ve / veya serbestçe dönmüyorsa, önleyici tedbir olarak tüm dingilleri ve makaraları değiştirmenizi öneririz.

Üfleyici Fan

Üfleme çarkı, kurutucudan hava çeker ve havayı havalandırma deliğinden dışarı iter. Tüy yığınları, çoraplar ve küçük giysiler lif filtresinden kaçabilir ve üfleme çarkına takılabilir. Üfleme çarkına bir nesne sıkışırsa, kurutucu ses çıkarabilir. Ek olarak, üfleyici çark kovanı aşınabilir ve üfleyici çarkın motor şaftı üzerinde sallanmasına izin verir. Üfleyici çarkın düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için, kurutucu havalandırma deliğini çıkarın ve hava akışının gücünü değerlendirin. Eğer hava akış zayıf, üfleyici çarkta tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir engel yoksa, üfleyici çarkı elle döndürmeyi deneyin. Üfleyici çarkı dönerken sallanıyorsa, değiştirin.

Tambur Yatağı

Tambur yatağı, kurutucu tamburunun arkasını destekler. Zamanla tambur yatağı aşınır. Tambur yatağı aşınmışsa, kurutucu ses çıkarabilir. Tambur yatağının hatalı olup olmadığını belirlemek için, kurutucu kayışını çıkarın ve tamburu elle çevirmeyi deneyin. Tambur serbestçe dönüyorsa, tambur yatağının aşınması olası değildir. Tambur döndürüldüğünde gıcırdama veya taşlama sesleri çıkarırsa ve / veya dönmesi zorsa, tambur yatağını kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Tambur Destek Silindiri

Çoğu kurutucuda, tamburun arkasında iki tambur destek silindiri bulunur ve bazı kurutucularda, tamburun önünü destekleyen iki silindir daha vardır. Silindirlerin düzgün çalışması için serbestçe dönmesi gerekir. Zamanla, tambur silindiri aksları aşınabilir ve bu da silindirlerin sıkışmasına neden olabilir. Silindirler aşınırsa veya yapışmaya başlarsa, kurutucu yüksek bir gürleme sesi çıkarabilir. Destek silindirlerinin yıpranmış olup olmadığını belirlemek için kayışı kurutucudan çıkarın ve tamburu elle çevirmeyi deneyin. Tambur serbestçe dönmüyorsa destek makaralarında aşınma olup olmadığını kontrol edin. Silindirler sallanmadan serbestçe dönerse, değiştirilmelerine gerek yoktur. Merdane sallanıyorsa ve serbestçe dönmüyorsa, önleyici tedbir olarak tüm dingilleri ve makaraları değiştirmenizi öneririz.

Bakım Kiti

Kurutucunuz ses çıkarıyorsa ve hangi parçayı değiştireceğinizden emin değilseniz, bir kurutucu bakım kiti satın alabilirsiniz. Kurutucu bakım kiti, kurutucu gürültülü olduğunda genel olarak arızalı olan tüm parçaları içerir. Kurutma makinenize uygun bakım kitini bulmak için model numaranızı arayın.

Tambur Kayması

Tambur kayar (slayt olarak da adlandırılır) eskimiş olabilir. Tambur kayar, kurutucu tamburunun önünü destekleyen küçük plastik parçalardır. Tambur döndükçe bu plastik parçalar üzerinde kayar. Zamanla tambur kayar. Tambur kayarsa, kurutucu ses çıkarır. Tamburun kayıp eskimediğini belirlemek için aşınma olup olmadığını kontrol edin. Bir veya daha fazla kayma aşınmışsa, tüm kaymaları bir set olarak değiştirin.

Tambur Destek Yatağı

Tambur yatağı, kurutucu tamburunun arkasını destekler. Zamanla tambur yatağı aşınır. Tambur yatağı aşınmışsa, kurutucu ses çıkarabilir. Tambur yatağının hatalı olup olmadığını belirlemek için, kurutucu kayışını çıkarın ve tamburu elle çevirmeyi deneyin. Tambur serbestçe dönüyorsa, tambur yatağının aşınması olası değildir. Tambur döndürüldüğünde gıcırdama veya gıcırdama sesleri çıkarırsa veya döndürülmesi zorsa, tambur yatağını değiştirin.

Avara Montajı

Rölanti tertibatını aşınma belirtileri açısından inceleyin. Rölanti grubu aşınmış veya hasar görmüşse, rölanti grubunu değiştirmenin yanı sıra tahrik kayışını da değiştirmenizi öneririz.

Avara Kasnak

Avara kasnağında aşınma belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Avara kasnağı aşınmış veya hasar görmüşse, avara kasnağını değiştirmenin yanı sıra tahrik kayışını da değiştirmenizi öneririz.

Kazan Motoru

Kazan motoru yatakları aşınmış olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Tahrik motorunu değiştirmeden önce, daha yaygın olarak görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, tahrik motorunu değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi