Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Kurutma Makinesi Isıtmıyor ?

Kurutma Makinesi Isıtmıyor ? Kurutucu problemlerini düşündüğümüzde beklediğimiz şey, hiç çalışmayan bir kurutucudur. Bazı yönlerden, bu sorunu teşhis etmek daha kolay görünebilir. Bununla birlikte, kurutucunuz mükemmel bir şekilde çalışıyorsa ancak hiç ısı üretmiyorsa, bu oldukça sinir bozucu bir sorun olabilir. Bununla birlikte, bu belirtiler, tüm cihazın neden çalışmayı durdurduğunu tahmin etmek zorunda kalmadan sorunu daha hızlı tespit etmenize yardımcı olabileceğinden, aslında oldukça faydalıdır.

Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Isıtmaz ?

 • Kurutma makinesi neden kurutma yapmaz?
 • Çamaşır kurutma makinesi neden çalışmaz?
 • Çamaşır kurutma makinesinde neler Kurutulmaz?
 • Kurutma makinesi neden ısıtmaz?

Kurutma Makinesi Isıtmıyor ? Kurutma makinenizin ısıtmamasının birkaç farklı nedeni vardır. En yaygın neden, kurutucuyu aşırı ısıtan ve iç parçanın çalışmamasına neden olan tiftik birikmesidir. Ancak bazı durumlarda daha basit bir çözüm bulunabilir. Sorunu tanılamak ve düzeltmek için bu kılavuzu izleyin.

Kurutma Makinenizin Termal Aşırı Yük Kesimini Sıfırlayın

Kurutma Makinesi Isıtmıyor ? Çoğu durumda, kurutucunuz ısınmıyorsa, bunun nedeni ısıtıcı sigortasının atması veya termal aşırı yükün kesilmesidir. Bu cihazlarda sıklıkla aşırı ısınmalarını ve alev almalarını önleyen mekanizmalar bulunur. Bir düğmeye basarak bu mekanizmaları kendiniz sıfırlayabilirsiniz.

Kurutma Makinesi Isıtmıyor ? Bazı çamaşır kurutma makinelerinin – özellikle eski modellerin arka panelinde kırmızı bir sıfırlama düğmesi bulunur. Daha yeni modellerde, bu düğme arka panelin altındaki kasanın içinde olabilir ve bu sıfırlama düğmesine erişmek için bunu söküp çıkarmanız gerekecektir. Düğmeyi bulduktan sonra, içeri bastırın. Tıklarsa, termal aşırı yük kesintisi devreye girmiş ve şimdi sıfırlanmıştır.

Bazı kurutucularda bu sıfırlama anahtarı yoktur ve bir cihaz mühendisi tarafından sıfırlanması gereken ‘sadece bir kez’ termal kesme vardır. Bir profesyonel, cihazınızı bir saatten daha kısa bir sürede sıfırlayabilecektir ve uzatılmış bir çamaşır kurutma makinesi garantiniz varsa, bu size bir kuruşa mal olmayabilir!

Termik Sigorta

Termal sigorta, kurutucuyu aşırı ısınmadan korumak için tasarlanmış bir güvenlik cihazıdır. Sigorta, üfleyici muhafazasında veya elektrikli kurutuculardaki ısıtma elemanı gibi kurutucunun ısı kaynağında veya gazlı modellerde brülörde bulunur. Süreklilik için sigorta kapalı olmalıdır, yani iyi durumda olduğu zaman üzerinden sürekli bir elektrik yolu vardır.

Aşırı ısınırsa, sigortanın sürekliliği olmaz, yani elektrik yolu kesilir ve sigorta atmıştır. Devamlılığı test etmek için bir multimetre kullanılabilir. Atmış bir termal sigortanın, kurutucudan dışarıya sınırlı bir egzoz havalandırma deliğinin göstergesi olduğunu unutmayın. Atmış bir termik sigortayı değiştirirken daima kurutucu havalandırmasını kontrol edin.

Gaz Valfi Solenoidi

Gaz kurutucularda iki veya daha fazla gaz vanası solenoid bobini bulunur. Gaz vanası solenoidleri, gazın brülör düzeneğine akmasına izin vermek için gaz vanası deliklerini açar. Bir gaz valfi solenoidi arızalanırsa, kurutucu ısınmayacaktır. Bir veya daha fazla gaz valfi solenoidinin arızalı olup olmadığını belirlemek için ateşleyiciyi kontrol edin. Ateşleyici yanar ve sönerse ancak gazı tutuşturmazsa, gaz valfi solenoidi arızalıdır. Bir veya daha fazla gaz vanası bobini arızalıysa, bunları set halinde değiştirmenizi öneririz.

Isıtma Elemanı

Isıtma elemanı, havayı kurutucu tamburuna girmeden önce ısıtır. Zamanla ısıtma elemanı yanarak kurutucunun ısınmamasına neden olabilir. Isıtma elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Gelen Güç Sorunu

Kurutucunuz ısınmıyorsa, gelen bir güç sorununuz olabilir. Elektrikli kurutucular, 240 volta eşit iki 120 volt AC bacağına ihtiyaç duyar. Sadece bir sigortanın veya kesicinin atması alışılmadık bir durum değildir, bu da kurutucunun çalışmasına ancak ısınmamasına neden olur. Sigorta kutusu veya devre kesici kontrol edilmeli veya çıkışta bir multi-metre kullanılarak voltaj ölçülmelidir.

Üst Limit Termostat

Yüksek limitli termostat, kurutucu sıcaklığını izler ve kurutucu aşırı ısınırsa brülörü kapatır. Yüksek limitli termostat arızalıysa, kurutucu aşırı ısınmasa bile brülörü kapatabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Yüksek limitli termostatı değiştirmeden önce, daha yaygın olarak görülen tüm arızalı parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Eğer termostat sürekliliğe sahip değil, değiştirin.

Döngü Termostatı

Döngüsel termostat, hava sıcaklığını düzenlemek için ısıyı açar ve kapatır. Döngüsel termostat arızalıysa, kurutucu ısınmayacaktır. Ancak bu nadiren böyledir. Döngüsel termostatı değiştirmeden önce, daha sık görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, ana kontrol kartını değiştirin. (Kontrol panosu kolayca test edilemez, ancak yanma belirtileri veya kısa devre yapmış bir bileşen olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.)

Zamanlayıcı

Kurutucu ısınmazsa zamanlayıcı bozuk olabilir. Ancak bu çok nadiren böyledir. Zamanlayıcıyı değiştirmeden önce, daha sık görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlerseniz, bir multimetre kullanarak ve kablo bağlantı şemasına bakarak zamanlayıcıyı test edin. Zamanlayıcı arızalıysa değiştirin.

Çamaşır Kurutma Makinesi Isıtma Diğer Nedenleri

 • Kurutma makineniz kurutmuyorsa, ısıtma elemanı zamanla arızalanmış olabilir ve tamamen değiştirilmesi gerekebilir.
 • Egzoz havalandırmanız tiftik ve diğer kalıntılarla dolu olabilir ve temizlenmesi gerekiyor
 • Termostat artık düzgün çalışmıyor olabilir

Çamaşır Kurutma Makinesi Isıtma Arızalarını Önleme

Çamaşır kurutma makinenizin bakımı, ömrünü uzun yıllar uzatacaktır. Kurutma makineniz ısınmıyorsa, bunun nedeni kurutma makinenizi ilk satın aldığınızdan beri bilmeden kötü muamele görmüş olmanız olabilir!

 • Kurutma sonunda soğuma devresinde olsa bile, kurutma makinenizin kapağını çalışır durumdayken açmayın. Cihazın kesintiye uğraması, ısıtma mekanizması hala sıcakken fanın devridaimini durdurmasına neden olur, bu da yanma olasılığını artırır ve termostatın arızalanmasına neden olabilir.
 • Havanın kurutucudan kolaylıkla akmasını sağlamak için kapak filtresini düzenli olarak temizleyin. Tüy filtresi her iki yıkamada bir temizlenmelidir.
 • Ara sıra kazanın altındaki yoğuşma suyunu temizleyin. Bu kutu tiftik, hav ve diğer artıklarla tıkanabilir. Bu tıkanıklıkları gidermek için kutuyu bir musluk altında çalıştırmanız gerekecektir.
 • Kondenser kurutucudaki su kutusunun dolmasına izin vermeyin.
 • Dolaplarınızı çamaşır kurutma makinesi kadar büyük bir cihazla kapatmayın. Bunun yerine, evin içinde yeterli boş alan olan herhangi bir yere yerleştirin. Giysilerinizi verimli ve sorunsuz bir şekilde kurutmak için, cihazın çevresinde havanın serbestçe dolaşabildiğinden emin olun. Kurutma makinesinin kenarları ile odanın duvarları/mobilyaları arasında 15-20 mm boşluk bırakın. Ve çamaşır yıkamak için ayrılmış bir odanız varsa, cihazınızın rahat bir şekilde yerleştirilmesi için en az 10-12 m2 büyüklüğünde olduğundan emin olun.
 • Kurulumdan önce, herhangi bir özel talimat için üreticinin kılavuzuna bakın. Montajı yanlış yaparsanız, kurutma makinesinin ısıtma işlevini engelleyebilir ve garantiyi geçersiz kılabilir.
 • Oda sıcaklığı 5°C – 35°C aralığına düşmediğinde kurutma makinesini kullanmaktan kaçının. Çoğu çamaşır kurutma makinesi 5°C’nin altında çalışabilir, ancak çamaşırlarınızı kurutmak için gereken seviyede ısınmaz.
 • Kurutma makinesini dikkatli bir şekilde yükleyin. İçine çok fazla giysi, çarşaf veya havlu koyarsanız cihazın verimini sınırlamış olursunuz. Ayrıca, motor aşırı ısınırsa veya tükenirse daha fazla kırışıklık, daha fazla tiftik, daha uzun kuruma süresi ve yüzlerce fatura bekleyin. Cihazınızı doğru şekilde nasıl yükleyeceğiniz ile ilgili kullanım kılavuzunu okuyun.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687