Anasayfa » Arıza » Kurutma Makinesi Isıtmıyor ?

Kurutma Makinesi Isıtmıyor ?

Kurutma Makinesi Isıtmıyor ?

Termik Sigorta

Termal sigorta, kurutucuyu aşırı ısınmadan korumak için tasarlanmış bir güvenlik cihazıdır. Sigorta, üfleyici muhafazasında veya elektrikli kurutuculardaki ısıtma elemanı gibi kurutucunun ısı kaynağında veya gazlı modellerde brülörde bulunur. Süreklilik için sigorta kapalı olmalıdır, yani iyi durumda olduğu zaman üzerinden sürekli bir elektrik yolu vardır. Aşırı ısınırsa, sigortanın sürekliliği olmaz, yani elektrik yolu kesilir ve sigorta atmıştır. Devamlılığı test etmek için bir multimetre kullanılabilir. Atmış bir termal sigortanın, kurutucudan dışarıya sınırlı bir egzoz havalandırma deliğinin göstergesi olduğunu unutmayın. Atmış bir termik sigortayı değiştirirken daima kurutucu havalandırmasını kontrol edin.

Gaz Valfi Solenoidi

Gaz kurutucularda iki veya daha fazla gaz vanası solenoid bobini bulunur. Gaz vanası solenoidleri, gazın brülör düzeneğine akmasına izin vermek için gaz vanası deliklerini açar. Bir gaz valfi solenoidi arızalanırsa, kurutucu ısınmayacaktır. Bir veya daha fazla gaz valfi solenoidinin arızalı olup olmadığını belirlemek için ateşleyiciyi kontrol edin. Ateşleyici yanar ve sönerse ancak gazı tutuşturmazsa, gaz valfi solenoidi arızalıdır. Bir veya daha fazla gaz vanası bobini arızalıysa, bunları set halinde değiştirmenizi öneririz.

Ateşleyici

Ateşleyici, brülör tertibatındaki gazı tutuşturmak için ısı kullanır. Ateşleyici çalışmıyorsa, gaz tutuşmaz ve kurutucunun ısınmasını engeller. Ateşleyicinin yanıp yanmadığını belirlemek için, ateşleyiciyi süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Ateşleyicinin sürekliliği yoksa değiştirin.

Alev Sensörü

Bir gaz kurutucusunda alev sensörü, alevin yaydığı ısıyı algılar. Alev sensörü çalışmıyorsa, kurutucu ısınmayacaktır. Alev sensörünü kontrol etmeden önce ateşleyicinin ve termik sigortanın arızalı olmadığından emin olun. Alev sensörünün arızalı olup olmadığını belirlemek için, sensörü oda sıcaklığında süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Alev sensörünün oda sıcaklığında sürekliliği yoksa değiştirin.

Isıtma Elemanı

Isıtma elemanı, havayı kurutucu tamburuna girmeden önce ısıtır. Zamanla ısıtma elemanı yanarak kurutucunun ısınmamasına neden olabilir. Isıtma elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Isıtma Elemanı Montajı

Isıtma elemanı tertibatı, havayı kurutucu tamburuna girmeden önce ısıtır. Zamanla ısıtma elemanı yanarak kurutucunun ısınmamasına neden olabilir. Isıtma elemanı tertibatının yanıp yanmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı tertibatının sürekliliği yoksa, değiştirin.

Gelen Güç Sorunu

Kurutucunuz ısınmıyorsa, gelen bir güç sorununuz olabilir. Elektrikli kurutucular, 240 volta eşit iki 120 volt AC bacağına ihtiyaç duyar. Sadece bir sigortanın veya kesicinin atması alışılmadık bir durum değildir, bu da kurutucunun çalışmasına ancak ısınmamasına neden olur. Sigorta kutusu veya devre kesici kontrol edilmeli veya çıkışta bir multi-metre kullanılarak voltaj ölçülmelidir.

Üst Limit Termostat

Yüksek limitli termostat, kurutucu sıcaklığını izler ve kurutucu aşırı ısınırsa brülörü kapatır. Yüksek limitli termostat arızalıysa, kurutucu aşırı ısınmasa bile brülörü kapatabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Yüksek limitli termostatı değiştirmeden önce, daha yaygın olarak görülen tüm arızalı parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Eğer termostat sürekliliğe sahip değil, değiştirin.

Döngü Termostatı

Döngüsel termostat, hava sıcaklığını düzenlemek için ısıyı açar ve kapatır. Döngüsel termostat arızalıysa, kurutucu ısınmayacaktır. Ancak bu nadiren böyledir. Döngüsel termostatı değiştirmeden önce, daha sık görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Ana Kontrol Panosu
Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, ana kontrol kartını değiştirin. (Kontrol panosu kolayca test edilemez, ancak yanma belirtileri veya kısa devre yapmış bir bileşen olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.)

Zamanlayıcı
Kurutucu ısınmazsa zamanlayıcı bozuk olabilir. Ancak bu çok nadiren böyledir. Zamanlayıcıyı değiştirmeden önce, daha sık görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlerseniz, bir multimetre kullanarak ve kablo bağlantı şemasına bakarak zamanlayıcıyı test edin. Zamanlayıcı arızalıysa değiştirin.

 

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik

Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik Elektrik kesintisine hazırlıklı olmak Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !