Kurutma Makinesi Dönmüyor ?

Kurutma Makinesi Dönmüyor ? Bir kurutucunun dönmemesinin nedenlerini teşhis ederken , sorunu çözmek için biraz profesyonel deneyime ve teknik bilgiye ihtiyacınız vardır . Neyse ki, bir kurutucunun dönmemesinin en yaygın nedenlerini aşağıda listeledik .

Çamaşır Kurutucunun Dönmeme Nedenleri

 • Kurutma makinesi neden dönmüyor?
 • Çamaşır kurutma makinesi neden çalışmaz?
 • Çamaşır kurutma makinesi neden ısıtmıyor?
 • Kurutma makinesi filtresiz çalışırsa ne olur?

Kurutma Makinesi Dönmüyor ? Çamaşır Kurutma makineniz ister hiç devrilmiyor olsun ister bir süre sonra dönmeyi durdursun, kurutucunuz düzgün çalışmıyor. Kurutma makinenizin neden dönmediğini anlamanıza yardımcı olması için bu sorun giderme adımlarından bazılarına ve onu tekrar çalışır duruma getirmenin bazı olası yollarına göz atın.

Kurutucunun Güç Aldığını Kontrol Edin

Kurutma Makinesi Dönmüyor ? Çamaşır Kurutma makinenizi çalıştırırsanız ve kesinlikle hiçbir şey olmazsa, bir güç sorununuz olabilir. Kurutma makinesinin prize takılı olduğundan emin olmak için kontrol edin. Takılı değilse, gücü geri vermek için takmanız yeterlidir.

Kurutucunun gerçekten prize takılı olduğunu tespit ederseniz, kurutucunun devre kesicilerinin açılıp açılmadığını görmek için devre kesiciyi kontrol edin. Eğer öyleyse, kurutucunun şalterini tamamen kapatıp tekrar açarak sıfırlayın. Bu, kurutucunuzun tekrar dönmesine yardımcı olmazsa, profesyonel bir cihaz teknisyenini aramayı düşünün.

Kapı Anahtarını Kontrol Edin

Kurutma Makinesi Dönmüyor ? Güvenlik önlemi olarak, çamaşır kurutma makinenizde, kapağı açıkken kurutma makinesinin çalışmamasını sağlayan bir düğme bulunmaktadır. Kurutma makineniz elektrik varken bile takla atmıyorsa, kapı anahtarını kontrol etmeyi deneyin.

İlk olarak, kapının tamamen kapandığından ve kapı şalterinin devreye girdiğinden emin olun. Kapıya hızlı bir ayar, sorunu çözmek için ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Kapının kapalıyken anahtara doğru şekilde bastığından emin olduktan sonra, anahtarın kendisini kontrol etme zamanı gelmiştir.

Anahtarı çıkarmaya çalışmadan önce kurutucunun fişini çekin. Kurutma makinesine giden gücü kapattıktan sonra, kapı anahtarını kontrol etme işlemini başlatabilirsiniz. Anahtar genellikle kapı kapağının yanında küçük, beyaz silindirik bir mandaldır. Anahtara tam erişim sağlamak için, kurutucunun üstünü bir macun bıçağıyla açın. Açık olduğunda, dijital bir multimetre ile test edebilmek için kabloları kapı anahtarına ayırın.

Kapı anahtarını değiştirmeniz gerekiyorsa, bunu kendiniz yapmak için çevrimiçi kapı anahtarı montaj kitlerini bulabilirsiniz. Kendin yap onarımlarından rahatsızsanız, bir onarım teknisyenini arayın.

Kazan Kayışını Kontrol Edin

Hasarlı tahrik kayışları, kurutucunun dönmemesinin çok yaygın bir nedeni olma eğilimindedir. Yukarıda belirtildiği gibi, kayışın birincil işi tamburu döndürmek olduğundan, bu çok şaşırtıcı olmayabilir.

Tahrik kayışına erişmek için kurutucunuzu açmadan önce, problemin tahrik kayışı olup olmadığını kontrol etmenin kolay bir yolu, tamburu kendiniz döndürmeye çalışmaktır. Sadece kurutucu kapağını açın, tamburun içini tutun ve döndürün. Biraz direnç olmalı. Tamburu kolayca döndürebiliyorsanız, muhtemelen kayışla ilgili bir sorununuz vardır.

Kayışa erişmek için:

 • Makinenin fişini çekin veya kurutucuya giden gücü kapatın.
 • Üst kısmı tutan klipsleri kurutucunun geri kalanına serbest bırakmak için bir macun bıçağı kullanın.

Kurutucunun üst kısmını kurutucu kabininden çıkarın.

 • Kurutma kayışını bulun. Kurutma kayışları tipik olarak çok ince siyah kauçuk parçalarıdır. Kayışı görmüyorsanız, kaymış olabilir, bu da size tamburun neden dönmediğini anında söyler. Kayış çatlamış veya hasar görmüşse değiştirilmesi gerekecektir.

Kazan kayışını değiştirmek için:

 • Klipsleri gevşetmek için bir macun bıçağı kullanın ve ön tarafı kurutma kabininden dikkatlice çekin.
 • Ön panel çıkarılmış durumdayken, motoru ve avara kasnağı tamburun arkasına doğru bulun ve kayışı her ikisinden de ayırın.
 • Tamburu dikkatlice kaldırın ve tambur yatağından uzağa kaydırın (kurutucunun arkasından uzağa).
 • Kayışı tamburdan kaydırarak çıkarın.
 • Yeni kurutma kayışını alın ve tamburun etrafına sarın, tamburu tekrar tambur yatağına bağlayın ve kayışı tekrar avara kasnağı ve motor kasnağıyla birleştirin.

Kasnak Komplesini Kontrol Edin

Çamaşır Kurutma makinenizdeki kasnak tertibatı, tamburu kavrayabilmesi ve kaymaması için tahrik kayışındaki gerilimi korur. Kasnak tertibatı gevşerse veya hasar görürse kayış tambur üzerinde kalamayabilir.

Tipik olarak, bir kurutucudaki kasnak, metal bir kol üzerindeki küçük kauçuk veya plastik tekerleklerden oluşur. Çarktaki veya kasnağın kolundaki çatlaklar arızaya neden olabilir. Sıkışmış veya hareket etmesi zor bir tekerlek, kayışın tamburu serbestçe döndürmesini engelleyebilir.

Kasnak tertibatına erişmek için:

 • Kurutucunun üst ve ön panelini çıkarın ve motorun yanındaki avara kasnağını bulun. Tahrik kayışının neden olduğu gerginlik, avara kasnağının yerinde kalmasını sağlayan şeyin büyük bir parçasıdır.
 • Kayışı motordan uzağa kaydırın ve kasnağı dışarı çekebilmelisiniz.
 • Tahrik kayışını yeni avara kasnağı ve motordan geçirerek kasnağı yeni bir kasnak tertibatıyla değiştirin.

Termal Sigortayı Kontrol Edin

Termal sigorta, Çamaşır kurutucunuzun çok sıcak çalışması durumunda kurutucuyu kapatan önemli bir güvenlik özelliğidir. Tüm kurutucuyu kapatması amaçlanmış olsa da, hatalı bir termik sigorta, ısıtma elemanı açık kalırken motora giden gücü kesebilir. Kurutma makinenizin dönmemesinin nedeni bu olabilir.

Termal sigorta tipik olarak kurutucunun arkasında, üfleyici ve motorun yanında bulunur. Sigortaya ulaşmak için:

 • Kurutma makinesini duvardan çekin ve fişini çekin.
 • Kurutma makinesinin arka panelini çıkarın. Vidaları çıkarmak için bir tornavidaya veya lokma anahtara ihtiyacınız olabilir.
 • Sigortaya takılı kabloları çıkarın ve sigortayı yerinde tutan vidayı çıkarın. Termal sigortayı değiştirin.

Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Dönmüyor?

Kötü termal sigortalar, başka bir sorunun belirtisi olma eğilimindedir. Termal sigortanız atmışsa, kurutucunun diğer parçalarını kontrol edin. Kabloların çapraz olmadığından ve ısıtma elemanının temiz olduğundan ve herhangi bir kalıntı içermediğinden ve diğer metallerle temas etmediğinden emin olun.

Tahrik Kayışı

Kazan kayışı, kurutucu tamburunun etrafına, bir gergi kasnağının etrafına ve ardından tahrik motoru kasnağının etrafına saran çok uzun, ince bir kayıştır. Zamanla kemer normal kullanımdan kopabilir. Kemer kırılırsa kurutucu dönmez. Kayışın kırılıp kırılmadığını hızlı bir şekilde belirlemek için kurutucuya uzanın ve tamburu elle çevirin. Tambur çok kolay dönüyorsa, kayış büyük olasılıkla kırılmıştır. Ardından, kırıldığını doğrulamak için kayışı inceleyin. Kayış kırılmışsa değiştirin.

Tambur Merdanesi

Bir veya daha fazla tambur silindiri eskimiş olabilir. Çoğu kurutucuda, tamburun arkasında iki tambur destek silindiri bulunur ve bazı kurutucularda, tamburun önünü destekleyen iki silindir daha vardır. Silindirlerin düzgün çalışması için serbestçe dönmesi gerekir. Silindirler serbestçe dönmezse, motor aşırı yüklenir ve kurutucu durur. Tambur silindirleri aşınmışsa, silindirler serbestçe dönmeyebilir. Destek silindirlerinin yıpranmış olup olmadığını belirlemek için, kayışı kurutucudan çıkarın ve tamburu döndürmeyi deneyin by el. Tambur serbestçe dönmüyorsa, destek silindirlerinde aşınma olup olmadığını kontrol edin. Bir veya daha fazla silindir serbestçe dönmüyorsa, önleyici tedbir olarak tüm silindirleri aynı anda değiştirmenizi öneririz. (İyi durumdaysa silindir mili genellikle yeniden kullanılabilir. Yeni silindirleri takmadan önce mili iyice temizleyin.)

Tambur Destek Silindiri

Tambur silindiri akslarının Oe veya daha fazlası aşınmış olabilir. Çoğu kurutucuda, tamburun arkasında iki tambur destek silindiri bulunur ve bazı kurutucularda, tamburun önünü destekleyen iki silindir daha vardır. Silindirlerin düzgün çalışması için serbestçe dönmesi gerekir. Tambur silindiri aksları aşınmışsa, silindirler serbestçe dönmeyerek motorun aşırı yüklenmesine ve kurutucunun durmasına neden olabilir. Tambur silindiri akslarının aşınmış olup olmadığını belirlemek için kayışı kurutucudan çıkarın ve tamburu elle çevirmeyi deneyin. Davul yaparsa serbestçe dönmeyin, akslarda aşınma olup olmadığını kontrol edin. Silindirler sallanmadan serbestçe dönerse, aksların değiştirilmesine gerek yoktur. Merdane sallanıyorsa ve / veya serbestçe dönmüyorsa, önleyici tedbir olarak tüm dingilleri ve makaraları değiştirmenizi öneririz.

Tambur Kayması

Kurutma makinesi döngü sırasında durursa, bir veya daha fazla tambur kayması (ayrıca kızak olarak da adlandırılır) eskimiş olabilir. Tambur kayar, kurutucu tamburunun önünü destekleyen küçük plastik parçalardır. Tambur döndükçe bu plastik parçalar üzerinde kayar. Zamanla tambur kayar. Tambur kayarsa, tambur bağlanmaya başlayabilir ve motoru zorlayabilir. Bu olursa, motor kapanır ve kurutucunun dönmesini engeller. Tambur kaymalarının eskimiş olup olmadığını belirlemek için, aşınma açısından inceleyin. Kaymalar aşınmışsa, tüm pabuçları bir set olarak değiştirin.

Tambur Yatağı

Tambur yatağı, kurutucu tamburunun arkasını destekler. Zamanla bu rulman aşınır. Tambur yatağı aşınmışsa, motora çok fazla baskı uygulayarak kurutucunun döngünün ortasında durmasına neden olabilir. Tambur yatağının hatalı olup olmadığını belirlemek için, kurutucu kayışını çıkarın ve tamburu elle çevirmeyi deneyin. Tambur serbestçe dönüyorsa, tambur yatağının aşınması olası değildir. Tambur döndürüldüğünde gıcırdama veya taşlama sesleri çıkarırsa ve / veya dönmesi zorsa, tambur yatağını kontrol edin ve değiştirin gerekirse.

Tamburlu Makaralı Rulman

Tambur silindiri akslarından biri veya daha fazlası aşınmış olabilir. Çoğu kurutucuda, tamburun arkasında iki tambur destek silindiri bulunur ve bazı kurutucularda, tamburun önünü destekleyen iki silindir daha vardır. Silindirlerin düzgün çalışması için serbestçe dönmesi gerekir. Silindir aksları aşınmışsa, silindirler serbestçe dönmeyebilir ve bu da motorun aşırı yüklenmesine ve kurutucunun durmasına neden olabilir. Tambur silindiri akslarının aşınmış olup olmadığını belirlemek için kayışı kurutucudan çıkarın ve tamburu elle çevirmeyi deneyin. Tambur yoksa serbestçe döndürün, destek makaralarında aşınma olup olmadığını kontrol edin. Silindirler sallanmadan serbestçe dönerse, aksların değiştirilmesine gerek yoktur. Merdane sallanıyorsa ve / veya serbestçe dönmüyorsa, önleyici tedbir olarak tüm dingilleri ve makaraları değiştirmenizi öneririz.

Kazan Motoru

Tahrik motoru, havayı boşaltmak için tamburu ve üfleme çarkını döndürür. Kurutucu çalışır, bir süre durur ve ardından tekrar başlarsa, bu muhtemelen motorun aşırı ısındığını gösterir ve kurutucunun motor soğuyana kadar kapanmasına neden olur. İlk olarak, kayışı motordan çıkarın ve engellenmediğinden emin olmak için üfleme çarkını kontrol edin. Ardından, kayış çıkarıldığında tamburu elle döndürmeyi deneyin. Tambur serbestçe dönmüyorsa, tamburun bükülmesine neyin sebep olduğunu belirleyin. Eğer davul çalıyorsa serbestçe döndüğünde ve üfleyici çarkta herhangi bir engel bulunmuyorsa, tahrik motoru arızalı olabilir. Motorun hatalı olduğundan şüpheleniyorsanız değiştirin.

Tambur Destek Yatağı

Tambur yatağı, kurutucu tamburunun arkasını destekler. Zamanla bu rulman aşınır. Tambur yatağı aşınmışsa, motora çok fazla baskı uygulayarak kurutucunun döngünün ortasında durmasına neden olabilir. Tambur yatağının hatalı olup olmadığını belirlemek için, kurutucu kayışını çıkarın ve tamburu elle çevirmeyi deneyin. Tambur serbestçe dönüyorsa, tambur yatağının aşınması olası değildir. Tambur döndürüldüğünde gıcırdama veya gıcırdama sesleri çıkarırsa ve / veya döndürülmesi zorsa, tambur yatağını değiştirin.

Kuruluk Kontrol Panosu

Kurutma kontrol paneli, çamaşırlar uygun kuruluk seviyesine ulaştığında kurutucuyu kapatır. Kontrol panosu arızalıysa, kurutucunun çok erken durmasına neden olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Kontrol kartını değiştirmeden önce, en yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin. Diğer tüm parçaların düzgün çalıştığını belirlerseniz, kuruluk kontrol kartını değiştirin.

Kurutma makinenizin dönmemesinin nedenleri

Kurutma makinenizin dönmemesinin birkaç farklı nedeni olabilir. Aşağıda en yaygın olanları şunlardır:

 • Fişe takılı değil —Yapmanız gereken ilk şey, kurutma makinenizin doğru şekilde takıldığından emin olmaktır. Ayrıca, devre kesicinin atması veya atmış sigorta gibi güçle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edin .
 • Arızalı bir kapı anahtarı var – Kurutma makinenizde arızalı bir kapı anahtarı varsa (arızalı olup olmadığını tambur ışığı sönmezse anlayabilirsiniz), bir kurutma döngüsü çalıştırmaz.
 • Sıkışmış bir tambur var — Tamburun elle hareket ettirilmesinin zor olup olmadığını kontrol edin. Dönmekte zorluk çekiyorsanız, tambur sıkışmış olabilir.
 • Termal sigorta çalışmıyor – Bu, bir güvenlik mekanizması olarak kurutucunun ısıtma bölmesine bağlıdır. Termik sigorta atarsa ​​(genellikle sıcaklık çok yükselirse atar), ana güç kaynağını kesecektir.
 • Kurutma kayışı kırılmış —Zamanla aşınma ve yıpranma, kurutma kayışının kopmasına neden olabilir. Kayış, tamburunuzu esasen döndüren ve giysilerinizin kurumasını sağlayan şey olduğundan, cihaz onsuz giysilerinizi kurutamayacaktır.
 • Bozuk bir motoru var — Kurutma motorunuz, tamburu döndüren kayışı döndürüyor. Motor bozulursa, kurutucu tamburu dönmez.
 • Tambur silindirleri arızalı — Silindirler serbestçe dönmezse, motor aşırı yüklenecek ve kurutucu tamamen duracaktır. Bu silindirlerin aşınmış olup olmadığını belirlemek için kurutma kayışını çıkarın ve tamburu elle çevirin. Tambur dönmekte zorlanıyorsa veya serbestçe dönmüyorsa, silindirlerde aşınma ve yıpranma olup olmadığını kontrol edin. Tambur silindirlerini kontrol ederken, tambur silindir akslarını da kontrol ettiğinizden emin olun. Tambur destek silindirleri sallanıyorsa ve iyi durumda değilse, aksların değiştirilmesi gerekecektir.

Dönmeyen bir kurutucu için ortak çözümler

Kurutma makinenizin tekrar dönmesini şu şekilde sağlayabilirsiniz:

1. Sıfırlama düğmesine basın

Bir kurutucunun düzgün çalışmaması durumunda, cihazı sıfırlama düğmesi ile sıfırlamanız gerekebilir.

2. Arızalı parçaları değiştirmenin en iyi yolunu öğrenin

Arızalı bir anahtar veya kırık bir kurutma kayışı ile ilgili sorunlarınız varsa, arızalı bu parçaları mümkün olan en kısa sürede değiştirmeniz gerekecektir. Kırılan öğeye bağlı olarak, bir mağazada veya çevrimiçi olarak alternatif bir parça bulabilirsiniz.

Belirli model numaranız için bazı parçaların yalnızca üreticiden satın alınması mümkündür. Eğer görmek için şirketle temas gerekir içlerinden bir kısmını olsun. Ayrı bir ev geliştirme mağazasından bir parça satın alırsanız, bu parçanın cihazınızla uyumlu olmadığını ve yalnızca doğrudan makinenin üreticisinden aldığınız bir parçayla çalıştığını görebilirsiniz.

3. Kurutma kayışını değiştirin

Kayışı inceleyin ve iyi durumda olup olmadığına veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğine bakın. Kurutma kayışını kendiniz değiştireceğinizden emin değilseniz, bir servis arayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi