Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Kurutma Makinesi Çok Uzun Sürüyor ?

Kurutma Makinesi Çok Uzun Sürüyor ? “Kurutucumun çamaşırları kurutması neden bu kadar uzun sürüyor?” Diye merak ediyor musunuz? Bir kurutucu arızası yaşayabilirsiniz, ancak birkaç basit ipucunu takip etmek genellikle sorunu çözebilir ve kurutma hızını iyileştirebilir. Gelen güç sorunları ve yanlış yıkayıcı ayarları gibi kurutucunuzun sonsuza kadar kurumasının bazı yaygın nedenlerini tartışacağız.

Kurutma Çok Uzun Süren Kurutucu Nasıl Onarılır?

Gelen Elektrik ile İlgili Sorun

Kurutma Makinesi Çok Uzun Sürüyor ? Çamaşır Kurutma makineniz kıyafetlerinizi yeterince kurutmadığında güç kaynağınızı kontrol edin. Gazlı ve elektrikli kurutucular arasındaki önemli bir fark, bir elektrikli kurutucunun yeterli güç sağlamak için 240V çıkış gerektirmesidir. Standart bir 120V priz daha az elektrik sağlayarak 3 kat daha uzun kurutma süreleri sağlar.

Ayrıca, kurutma makinenize güç sağlamak için uzatma kablosu kullanmaktan kaçının. Standart bir uzatma kablosu, bir kurutucunun ihtiyaç duyduğu güç miktarını güvenli bir şekilde destekleyemez.

Kurutucu Aşırı Yüklendi

Kurutma Makinesi Çok Uzun Sürüyor ? Bir Çamaşır kurutucu en üste doldurulduğunda aşırı yüklenmiş olarak kabul edilir. Aşırı yükleme, kurutucunun sıcak havasının düzgün bir şekilde sirküle etmesi için yer bırakmaz ve devrilmeyi sınırlar. Bu olduğunda, kurutucunuzun büyük bir yükü kurutmak için iki döngü sürdüğünü göreceksiniz.

Genel bir kural olarak, sıcak havanın dolaşmasını sağlamak için kurutucunuzu yalnızca 2/3 oranında doldurun. Model kurutucunuza özel yük önerileri için kullanım ve bakım kılavuzunuza bakın.

Yıkayıcı Giysileri Çok Islak Bırakıyor

Kurutma Makinesi Çok Uzun Sürüyor ? Yıkayıcınızın çamaşırları nemli bıraktığını gördüğünüzde, yıkayıcı sorumlu olabilir. Sıkma devri olmayan bir yıkama ayarının seçilmesi veya yetersiz bir sıkma devri, çamaşırların kurutucuya girdiklerinde çok ıslak kalmasına neden olur. Sonuç olarak, bu öğeleri kurutmak için standart bir kurutma döngüsü yeterli değildir. Bir yıkayıcı arızasının, yıkamadan sonra çamaşırları çok ıslak bırakması da mümkündür.

Bir yıkama döngüsüne başlamadan önce, yeterli bir sıkma döngüsü içerdiğinden emin olmak için ayarlarınızı kontrol edin. Çamaşırlar yıkandıktan sonra çok ıslak kalırsa, çamaşır makineniz profesyonel servis gerektirebilir.

Kurutucu Filtrelerin Temizlenmesi Gerekiyor

Giysilerimiz, her kurutma döngüsünde küçük kumaş lifi parçaları saçar. Kurutucunun sıcak havası bu lifleri tiftik perdesinin etrafına ve içine üfler. Elek tiftikle dolduğunda, sıcak havanın düzgün dolaşımını engelleyerek daha uzun kuruma sürelerine yol açabilir.

Hava akışını en üst düzeye çıkarmak için her kurutma döngüsünden sonra tüy bırakmayan ekranınızı temizleyin. Sadece ekranı çekin, tiftiği elinizle veya kağıt havluyla çıkarın ve değiştirin.

Tıkanmış Kurutucu Havalandırmaları

Egzoz havalandırma deliklerinde biriken tiftik, bir kurutucunun kurumasının çok uzun sürmesinin yaygın bir nedenidir. Tıkalı kurutucu havalandırmaları ayrıca kurutucudaki hava akışını kısıtlayabilir ve kurutma sürelerini uzatabilir, ayrıca tehlikeli kurutucu yangınlarına neden olabilir. Bu tıkanıklıklar, tiftikli elek düzenli olarak temizlenmezse veya kurutucu havalandırma borularınızı yılda bir kez temizlemezseniz oluşabilir.

Kuruması Çok Uzun Süren Kurutucuyu Nasıl Düzeltirsiniz?

Çamaşır Kurutma makinenizin kuruması uzun sürüyorsa ve havalandırmanın temizlenmesi gerekiyorsa, aşağıdaki adımları ve kurutucu yangın önleme ipuçlarını izleyin :

  1. Havalandırma hortumunu kurutucudan ayırın
  2. Dar bir hortum vakum eki ile havalandırma hortumunu dışarısı da dahil olmak üzere her iki ucundan da vakumlayın.
  3. Dış egzoz davlumbazını ve davlumbaz girişinden vakum tiftiklerini ve kalıntıları çıkarın
  4. Egzoz kapağını değiştirin ve havalandırma hortumunu kurutucuya yeniden bağlayın

Havalandırma hortumunu temizlerken sıkışma veya başka bir hasar olmadığından emin olun. Havalandırma hortumu sıkışırsa veya ezilirse hava akışını kısıtlayabilir ve kuruma sürelerini uzatabilir.

Kurutucunun Kurutmasının Çok Uzun Sürmesine Ne Sebep Olur?

Parça Arızası

Bu müdahaleler sizi hala uzun kuruma sürelerinden rahatsız ediyorsa, bir kurutucu bileşeninin arızalanmış olması olasıdır. Elektrikli kurutucularda olası bir olasılık, kırık bir ısıtma elemanıdır. Gaz yakıtlı kurutuculardaki gaz valfi solenoidleri de arıza yapabilir ve gazın kurutucunun brülörüne akmasını sağlayan valfi açmayabilir.

Hava Akışı Problemi

Havalandırma deliği tıkalı veya kısmen tıkalıysa, kurutucu içerisindeki hava akışını kısıtlayarak kurutma süresini önemli ölçüde artıracaktır. Uygun kurutucu performansını sağlamak için, kurutucunuzun havalandırma sistemini yılda en az bir kez temizlemelisiniz.

Üfleyici Fan

Üfleyici çark, kurutucu tamburuna hava çekmek için tahrik motoruyla birlikte çalışır. Tüy yığınları, çoraplar ve küçük giysiler lif filtresinden kaçabilir ve üfleme çarkına takılabilir. Ek olarak, üfleyici çark kovanı aşınabilir ve üfleyici çarkın motor şaftı üzerinde sallanmasına izin verir. Üfleme pervanesi tıkalı veya arızalıysa, giysileri kurutmak çok uzun sürebilir. Üfleyici çarkın düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için, kurutucu havalandırma deliğini çıkarın ve hava akışının gücünü değerlendirin. Hava akışı zayıfsa, üfleyici çarkı tıkanıklıklar için kontrol edin. Herhangi bir engel yoksa, üfleyici çarkı elle döndürmeyi deneyin. Üfleyici çarkı dönerken sallanıyorsa, değiştirin.

Gaz Valfi Solenoidi

Gaz kurutucularda iki veya daha fazla gaz vanası solenoid bobini bulunur. Gaz vanası solenoidleri, gazın brülör tertibatına akmasına izin vermek için gaz vanasını açar. Bazen bir solenoid, kurutma döngüsünde birkaç dakika başarısız olabilir ve bu da kurutucunun çamaşırları kurutması için uzun zaman almasına neden olabilir. Bir veya daha fazla gaz valfi solenoidinin arızalı olup olmadığını belirlemek için ateşleyiciyi kontrol edin. Ateşleyici yanar ve sönerse ancak gazı tutuşturmazsa, gaz valfi solenoidi arızalıdır. Gaz vanası bobinlerinden biri veya daha fazlası arızalı, bunları set halinde değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Isıtma Elemanı

Isıtma elemanı, hava kurutucu tamburuna girmeden önce havayı ısıtır. Isıtma elemanı yanmışsa veya düzeneğin başka herhangi bir parçası arızalıysa, kurutucu ısınmayabilir. Isıtma elemanının hatalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Isıtma Termostatı

Isıtma elemanı tertibatı, üzerinden geçerken havayı ısıtır. Isıtma elemanı yanmışsa veya düzeneğin başka herhangi bir parçası arızalıysa, kurutucu ısınmayabilir. Kurutma makinesi ısınmazsa, kurutucunun giysileri kurutması uzun bir süre alacaktır. Isıtma elemanının hatalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Lif Filtresi

Lif filtresi tıkanmış olabilir. Kurutucu tabakaları ve yumuşatıcı, hav filtresinin üzerinde bir tortu bırakarak hava akışını azaltabilir. Lif filtresi tıkalıysa temizleyin.

Nem Sensörü

Nem sensörü, giysinin nem seviyesini izler ve giysiler kuruduğunda kontrol panosuna bir sinyal gönderir. Nem sensörü arızalıysa, giysinin hala nemli olduğunu yanlış bir şekilde bildirebilir ve çamaşırlar kuru olsa bile kurutucunun çalışmaya devam etmesine neden olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Nem sensörünü değiştirmeden önce, en sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, değiştirin nem sensörünü.

Üst Limit Termostat

Yüksek limitli termostat, kurutucu sıcaklığını izler ve kurutucu aşırı ısınırsa brülörü kapatır. Yüksek limitli termostat arızalıysa, kurutucu aşırı ısınmasa bile brülörü kapatabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Yüksek limitli termostatı değiştirmeden önce, daha yaygın olarak görülen tüm arızalı parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Eğer termostat sürekliliğe sahip değil, değiştirin.

Döngü Termostatı

Döngüsel termostat, hava sıcaklığını düzenlemek için ısıyı açar ve kapatır. Döngüsel termostat arızalıysa, kurutucu ısınmayacaktır. Ancak bu nadiren böyledir. Döngüsel termostatı değiştirmeden önce, daha sık görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Termistör

Bazı kurutucu modellerinde termistör bulunur. Kontrol panosu, kurutucu sıcaklığını izlemek ve ısıyı açıp kapatmak için termistörü kullanır. Termistör arızalıysa, ısıyı çalıştırmayarak giysilerin düzgün kurumamasına neden olabilir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687