Kurutma Makinesi Çalışmıyor ?

Kurutma Makinesi Çalışmıyor ? Atmış bir termal sigorta, hatalı bir kapı anahtarı, bozuk bir başlatma anahtarı veya güç kaynağınızla ilgili bir sorun dahil olmak üzere birçok şey elektrikli kurutucunuzun normal şekilde çalışmasını engelleyebilir. Bu elektrikli kurutma makinenizin çalışmadığını fark ettiğinizde soruna neyin neden olduğunu bulmak için yapabileceğiniz birkaç kolay testi gösterir. Ayrıca, kurutucuyu nasıl tamir edeceğinizi de göstereceğiz.

Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Çalışmaz ?

  • Kurutma makinesi neden çalışmıyor?
  • Kurutma makinesi nasıl resetlenir?
  • Çamaşır kurutma makinesi neden durur?
  • Çamaşır kurutma makinesi neden kurutmuyor?

Güç kaynağı yok

Çalıştırmak için bir kurutucunun takılı olması gerekir. Önce prizi kontrol edin ve kurutucunun prize sıkıca takılı olduğundan emin olun. Ayrıca, bir elektrikli kurutucu çalışmayı durdurduysa , bunun nedeni priz hasarı veya atmış bir sigorta olabilir. Çıkışın etrafındaki yanık izleri, kurutucunun gücü olmadığı için çalışmayı durdurduğunun bir göstergesi olabilir .

Arızalı Kurutucu Isıtma Elemanı

Çamaşır Kurutucu çalışıyor ancak ısınmıyorsa, bu muhtemelen arızalı veya bozuk bir ısıtma elemanıyla ilgili bir sorundur . Isıtma elemanı, kurutucunun ısınmasını sağlayan ve atabilecek bir sigortaya bağlı olan şeydir. Isıtma elemanına giden kablolar da gevşek veya kötü olabilir.

Kapı Anahtarı Sorunları

Başlayabilmesi için Çamaşır kurutucunun kapısının kapalı olması gerekir. Kapıda, kurutucunun kapının kapandığını bilmesini sağlayan bir anahtar kullanılır. Bu anahtar arızalı veya bozuksa , kurutucu çalışmayacaktır.

Yanmış Termal Sigorta

Termal sigorta, kurutucunun ısısını düzenleyen kurutucunun bir bileşenidir. Kırılırsa, kurutucuya çok ısındığını söyleyemez. Atmış bir termal sigorta, değiştirilene kadar kurutucunun çalışmasına izin vermez.

Elektrikli Kurutucunun Başlamamasının En Önemli Nedenleri

Giysilerinizi kurulayamadığınızda, bu gerçek bir güçlük olabilir. Ancak, sorunun nedenini de düzeltmeye çalışabilir . Bir kurutma makinesinin çalışmamasının nedenlerini nasıl çözebileceğinize dair en kolay çözümleri listeledik .

Güç Kaynağını Kontrol Edin

Bir Çamaşır kurutucunun güç kaynağı üzerinde çalışmaya başlamadan önce, evinizdeki sigorta kutusundan gelen tüm gücü kapattığınızdan emin olun. profesyoneller, kullanılacak lastik eldiven ve aletleri tavsiye eder.

Bir multimetre kullanarak, bir kurutucu için prizin voltajını kontrol edebilirsiniz. Çıkış deliği kombinasyonlarından ikisi 120 volt ve biri 240 volt okumalıdır. Bu kombinasyonlardan herhangi biri kapalıysa, prizi değiştirmeniz gerekebilir.

Ayrıca kurutucunun arkasındaki güç kablosunu da değiştirmeniz gerekebilir. Bu, yenisini satın alarak , kurutucunun arka panelini sökerek, eski kabloyu çıkararak ve yenisini takarak kolayca yapılabilir .

Isıtma Elemanını Test Edin

Kurutucu üzerindeki ısıtma elemanı kırılırsa , kurutucu çalışır ancak ısınmaz. Isıtma elemanına, kurutucunun arka paneli sökülerek erişilebilir. Bir multimetre kullanarak, bir numara olması gereken ısıtma elemanına gelen bağlantıları kontrol edebilirsiniz. Sonsuz bir okuma alırsanız, ısıtma elemanı bozulur ve değiştirilmesi gerekir .

Kapı Anahtarını Test Edin

Kapı anahtarı, kurutucudaki bilgisayar suntasına giden bir kabloya sahiptir. Tel takılırsa, kurutucu çalışmayacaktır. Telin bağlantısının kesilip kesilmediğini kontrol edin. Ardından multimetreyi kullanın ve sürekliliği kontrol edin. Anahtarın değiştirilmesi gerekebilir.

Termal Sigortayı Değiştirin

Kurutucuda ısıyı düzenleyen birkaç sigorta vardır. Termal sigorta, kurutucu panelinin arkasından erişim sağlanarak test edilebilir. Süreklilik için bir multimetre ile sigortaların bağlantılarını kontrol edin. Herhangi bir bağlantıda sonsuz bir okuma alırsanız, sigorta atmıştır ve değiştirilmesi gerekir.

Kurutucunuz açılmadığında veya başlamadığında Kontrol Edilmesi Gerekenler

Termik Sigorta

Termal sigorta, kurutucuyu aşırı ısınmadan korumak için tasarlanmış bir güvenlik cihazıdır. Sigorta, üfleyici muhafazasında veya elektrikli kurutuculardaki ısıtma elemanı gibi kurutucunun ısı kaynağında veya gazlı modellerde brülörde bulunur. Süreklilik için sigorta kapalı olmalıdır, yani iyi durumda olduğu zaman üzerinden sürekli bir elektrik yolu vardır. Aşırı ısınırsa, sigortanın sürekliliği olmaz, yani elektrik yolu kesilir ve sigorta atmıştır. Devamlılığı test etmek için bir multimetre kullanılabilir. Atmış bir termal sigortanın, kurutucudan dışarıya sınırlı bir egzoz havalandırma deliğinin göstergesi olduğunu unutmayın. Atmış bir termik sigortayı değiştirirken daima kurutucu havalandırmasını kontrol edin.

Başlatma Anahtarı

Başlatma anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için kurutucuyu çalıştırmayı deneyin. Kurutucu uğultu yapıyor ancak başlamıyorsa, başlatma anahtarı arızalı değildir. Kurutucu yanıt vermiyorsa veya herhangi bir ses çıkarmıyorsa, başlatma anahtarı arızalı olabilir. Süreklilik için başlatma anahtarını test etmek için bir multimetre kullanın. Anahtarın sürekliliği yoksa değiştirin.

Kapı Anahtarı

Kurutma makinesi kapısı kapatıldığında kapı anahtarı etkinleşir. Çoğu kurutucuda, kapı anahtarı etkinleştirildiğinde duyulabilir bir tıklama sesi çıkarır. Kapı düğmesinin çalışıp çalışmadığını belirlemek için, kurutucunuzu çalıştırmayı deneyin ve ardından “klik” sesini dinleyin. Kapı anahtarı klik sesi çıkarırsa, muhtemelen arızalı değildir. Bir tıklama sesi duymazsanız, süreklilik için kapı anahtarını kullanmak üzere bir multimetre kullanın. Anahtarın sürekliliği yoksa değiştirin.

Kazan Motoru

Tahrik motoru, havayı boşaltmak için tamburu ve üfleme çarkını döndürür. Motoru değiştirmeden önce, önce termik sigortayı, çalıştırma anahtarını ve kapı anahtarını kontrol edin. Bu parçaların tümü düzgün çalışıyorsa, ancak motor uğultulu bir ses çıkarıyorsa, kayışı motordan çıkarın ve üfleyici tekerleğinde tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Üfleyici çarkta herhangi bir engel bulunmuyorsa, kurutucu motoru arızalı olabilir. Motorun arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız değiştirin.

Tambur Anahtarı

Çoğu kurutucuda, kurutucu kayışı kırıldığında motor çalışmaya devam eder ancak tambur dönmez. Bununla birlikte, bazı kurutucularda, tahrik kayışının kopması durumunda kurutucuya giden gücü kesen bir anahtar bulunur. Bu anahtar başarısız olursa, kayış kopmasa bile kurutucuya giden gücü kesebilir. Önce kurutucuyu çalıştırın ve ardından bir uğultu sesini dinleyin. Kurutucu, çalıştırmayı denediğinizde bir uğultu sesi çıkarırsa, bu, kemer anahtarının arızalı olmadığını gösterir. Ardından, model numaranızı d için arayın kurutma makinenizde bir kayış anahtarı olup olmadığını belirleyin. Kurutucunuzda bir kemer anahtarı varsa, anahtarı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Anahtarın sürekliliği yoksa değiştirin.

Kazan Kayışı

Çoğu kurutucuda, kurutucu kayışı kırıldığında motor çalışmaya devam edecek, ancak tambur dönmeyecektir. Bununla birlikte, bazı kurutucularda, tahrik kayışının kopması durumunda kurutucuya giden gücü kesen bir anahtar bulunur. Kırık olup olmadığını belirlemek için kurutucu kayışını kontrol edin. Kayış kırılmışsa değiştirin.

Elektrik Sorunu

Bir gaz kurutucunuz varsa, kurutucunun fişini prizden çekin ve prizin çalışıp çalışmadığını belirlemek için prize başka bir şey takın. Elektrikli bir kurutucunuz varsa, evdeki devre kesiciyi veya sigortaları kontrol edin. Devre kesici veya sigortalar çalışıyorsa, çıkışı test etmek için bir multimetre kullanın.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, ana kontrol kartını değiştirin. (Kontrol panosu kolayca test edilemez, ancak yanma belirtileri veya kısa devre yapmış bir bileşen olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.)

Zamanlayıcı

Zamanlayıcı bozuk olabilir. Ancak bu çok nadiren böyledir. Zamanlayıcıyı değiştirmeden önce, daha sık görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlerseniz, bir multimetre kullanarak ve kablo bağlantı şemasına bakarak zamanlayıcıyı test edin. Zamanlayıcı arızalıysa değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi