• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Kurutma Makinesi Aşırı Isınıyor ? Çamaşır kurutma makinesinin aşırı ısınmasının en yaygın tek nedeni kısıtlı hava akışıdır. Dahili kanal çalışmasında bir tıkanıklık olduğunda, sıcak hava, potansiyel yangın tehlikesi yaratacak şekilde tamburun içinde sıkışacaktır.

Çamaşır Kurutucu Neden Aşırı Isıtır ?

  • Kurutma makinesi neden çok ısınır?
  • Kurutma makinesi çekmemesi için ne yapmalı?
  • Çamaşır kurutma makinesinden çamaşırların güzel kokması için ne yapmalıyız?
  • Kurutma makinesi neden süreyi uzatır?

Kurutma Makinesi Aşırı Isınıyor ? Henüz yapmadıysanız, tiftik filtresini çıkarın ve temizleyin. Filtreyi geri yerleştirmeden önce, içinde herhangi bir tiftik veya kalıntı olup olmadığını görmek için kurutucudaki yuvaya benzer alana bir el feneri tutun. Herhangi birini görürseniz, çıkarmak için değnek eki olan bir elektrikli süpürge kullanın.

Kurutma Makinesi Aşırı Isınıyor ? Kurutma makinenizin uygun hava akışına sahip olup olmadığını belirlemek için kanal çalışmasını da kontrol etmelisiniz. Kurutma makinesi açıkken, evinizin dışına, kanal egzoz deliklerinin bulunduğu yere gidin. İdeal olarak, havalandırma deliğinden hava üflediğini hissetmelisiniz. Ancak bir tıkanıklık varsa, çok az veya hiç hava hissedebilirsiniz.

Çok Isınan Bir Kurutucu Nasıl Onarılır?

Isıtma Elemanı (Rezistans)

Isıtma elemanı, hava kurutucu tamburuna girmeden önce havayı ısıtır. Eleman kısmen kısa devre yaparsa, kurutucu uygun sıcaklığa ulaşmış olsa bile sürekli olarak ısı üretebilir. Bu olduğunda kurutucu çok ısınır. Isıtma elemanının hatalı olup olmadığını belirlemek için, her bir terminalin kasaya sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı kasaya sürekliliğe sahipse, kısa devre yapar. Isıtma elemanı kısa devre yapmışsa değiştirin.

Isıtma elemanı, elemanın üzerinden geçerken havayı ısıtır. Eleman kısmen kısa devre yaparsa, kurutucu uygun sıcaklığa ulaşmış olsa bile sürekli olarak ısı üretebilir. Bu olduğunda kurutucu çok ısınır. Isıtma elemanının arızalı olup olmadığını belirlemek için, önce bir multimetre kullanarak ısıtma elemanının sürekliliğini test edin. Isıtma elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin. Ardından, her terminalden kasaya sürekliliği test edin. Isıtma elemanının devamı varsa durumdaki nüans, kısaltılmıştır. Isıtma elemanı kısa devre yapmışsa değiştirin.

Çamaşır Kurutma Makinesi Aşırı Isınması

Hava Akışı Problemi

Havalandırma deliği tıkalı veya kısmen tıkalıysa, kurutucu içerisindeki hava akışını kısıtlayarak kurutma süresini önemli ölçüde artıracaktır. Uygun kurutucu performansını sağlamak için, kurutucunuzun havalandırma sistemini yılda en az bir kez temizlemelisiniz.

Döngü Termostatı

Döngüsel termostat, uygun hava sıcaklığını korumak için ısıyı açar ve kapatır. Termostat arızalıysa, ısıyı çok uzun süre tutabilir ve kurutucunun çok ısınmasına neden olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Döngüsel termostatı değiştirmeden önce, en sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa, değiştirin.

Keçe Conta

Çoğu kurutucuda, ısının tamburdan kaçmasını önlemek için tamburun önünde ve arkasında bir keçe bulunur. Conta aşınmış veya eksikse, ısı tamburdan düzgün şekilde çekilmeyecek ve kurutucunun çok ısınmasına neden olacaktır. Tambur çevresinde güvenilir bir sızdırmazlık oluşturduğundan emin olmak için tambur contasını kontrol edin. Ancak bu nadiren böyledir. Keçe contayı değiştirmeden önce, daha yaygın olarak görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, yeniden keçe contayı yerleştirin.

Üfleyici Fan

Üfleyici çark, kurutucu tamburuna hava çekmek için tahrik motoruyla birlikte çalışır. Tüy yığınları, çoraplar ve küçük giysiler lif filtresinden kaçabilir ve üfleme çarkına takılabilir. Ek olarak, üfleyici çark kovanı aşınabilir ve üfleyici çarkın motor şaftı üzerinde sallanmasına izin verir. Üfleme pervanesi engellenirse veya kusurluysa, kurutucu çok ısınabilir. Üfleyici çarkın düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için, kurutucu havalandırma deliğini çıkarın ve hava akışının gücünü değerlendirin. Eğer hava akışı zayıf, pervane çarkında tıkanma olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir engel yoksa, üfleyici çarkı elle döndürmeyi deneyin. Üfleyici çarkı dönerken sallanıyorsa, değiştirin.

 

One Reply to “Kurutma Makinesi Aşırı Isınıyor ?”

Arslan

17 Ara 2021

endüstri Miele kurutma makinesi isininca kapaniyor

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687