Anasayfa » Arıza » Kurutma Makinesi Aşırı Isınıyor ?

Kurutma Makinesi Aşırı Isınıyor ?

Kurutma Makinesi Aşırı Isınıyor ?

Isıtma Elemanı (Rezistans)

Isıtma elemanı, hava kurutucu tamburuna girmeden önce havayı ısıtır. Eleman kısmen kısa devre yaparsa, kurutucu uygun sıcaklığa ulaşmış olsa bile sürekli olarak ısı üretebilir. Bu olduğunda kurutucu çok ısınır. Isıtma elemanının hatalı olup olmadığını belirlemek için, her bir terminalin kasaya sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı kasaya sürekliliğe sahipse, kısa devre yapar. Isıtma elemanı kısa devre yapmışsa değiştirin.

Isıtma Elemanı (Rezistans) Montajı

Isıtma elemanı, elemanın üzerinden geçerken havayı ısıtır. Eleman kısmen kısa devre yaparsa, kurutucu uygun sıcaklığa ulaşmış olsa bile sürekli olarak ısı üretebilir. Bu olduğunda kurutucu çok ısınır. Isıtma elemanının arızalı olup olmadığını belirlemek için, önce bir multimetre kullanarak ısıtma elemanının sürekliliğini test edin. Isıtma elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin. Ardından, her terminalden kasaya sürekliliği test edin. Isıtma elemanının devamı varsadurumdaki nüans, kısaltılmıştır. Isıtma elemanı kısa devre yapmışsa değiştirin.

Hava Akışı Problemi

Havalandırma deliği tıkalı veya kısmen tıkalıysa, kurutucu içerisindeki hava akışını kısıtlayarak kurutma süresini önemli ölçüde artıracaktır. Uygun kurutucu performansını sağlamak için, kurutucunuzun havalandırma sistemini yılda en az bir kez temizlemelisiniz.

Döngü Termostatı

Döngüsel termostat, uygun hava sıcaklığını korumak için ısıyı açar ve kapatır. Termostat arızalıysa, ısıyı çok uzun süre tutabilir ve kurutucunun çok ısınmasına neden olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Döngüsel termostatı değiştirmeden önce, en sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa, değiştirin.

Keçe Conta

Çoğu kurutucuda, ısının tamburdan kaçmasını önlemek için tamburun önünde ve arkasında bir keçe bulunur. Conta aşınmış veya eksikse, ısı tamburdan düzgün şekilde çekilmeyecek ve kurutucunun çok ısınmasına neden olacaktır. Tambur çevresinde güvenilir bir sızdırmazlık oluşturduğundan emin olmak için tambur contasını kontrol edin. Ancak bu nadiren böyledir. Keçe contayı değiştirmeden önce, daha yaygın olarak görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, yeniden keçe contayı yerleştirin.

Üfleyici Fan

Üfleyici çark, kurutucu tamburuna hava çekmek için tahrik motoruyla birlikte çalışır. Tüy yığınları, çoraplar ve küçük giysiler lif filtresinden kaçabilir ve üfleme çarkına takılabilir. Ek olarak, üfleyici çark kovanı aşınabilir ve üfleyici çarkın motor şaftı üzerinde sallanmasına izin verir. Üfleme pervanesi engellenirse veya kusurluysa, kurutucu çok ısınabilir. Üfleyici çarkın düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için, kurutucu havalandırma deliğini çıkarın ve hava akışının gücünü değerlendirin. Eğer hava akışı zayıf, pervane çarkında tıkanma olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir engel yoksa, üfleyici çarkı elle döndürmeyi deneyin. Üfleyici çarkı dönerken sallanıyorsa, değiştirin

 

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri elektrikle çalışan bir açılır tavan kilitleme cihazıdır. Bimetal ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !