Anasayfa » Arıza » Kombi Su Kaçırıyor / Damlatıyor ?

Kombi Su Kaçırıyor / Damlatıyor ?

Kombi Su Kaçırıyor / Damlatıyor ? Böyle bir sorun ile karşılaşılmışsa, normalden fazla su sisteme pompalanmış olabilir. Normal şartlarda 1.5 bar olması gereken su basıncı yüksek olduğunda kombi su kaçırabilir. Kombinin sistemsel olarak tesisatında sorunlar olabilir. Örneğin hava tahliye borusu sıkıntıya girmiş olabilir, genleşme tankında sorun olabilir. Bu tür durumda, peteklerde hava olduğundan havayı nasıl boşaltıyorsanız, peteklerden bu yolla suyu boşaltmalısınız.

Kazanınızdan su sızmasının birkaç nedeni vardır ve temel neden genellikle suyun nereden geldiğine göre belirlenebilir. Korozyona uğramış borular, yüksek basınç ve gevşek bağlantılar, kazanın su sızdırmasının genel nedenleridir. Kazanınız yakın zamanda kurulmuşsa, sızıntı kötü kurulumdan kaynaklanıyor olabilir.

Aşınma

Korozyona uğramış borular veya tanklar sonunda zayıflamaya başlayabilir ve bu da zamanla suyun kaçmasına neden olabilir. Korozyon tek bir boru veya vanadan daha fazla yayılmamışsa, sadece aşınmış parçayı değiştirmek sorunu çözecektir.

Korozyonun sisteme yayılması durumunda, muhtemelen onarımın ötesinde bir durumdur ve kazanınızı değiştirmeniz gerekeceği anlamına gelir.

Basınç

Kazan basıncınız çok yüksekse, kazanın su sızdırmasına neden olabilir, bunun nedeni kazanın ünitenin patlamasını önlemek için fazla basıncın bir kısmını boşaltması gerektiğidir.

Basınç göstergesindeki iğne 2’nin üzerinde herhangi bir yeri gösteriyorsa, kazan basıncınızın çok yüksek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Dolayısıyla, kazan basıncınızın çok yüksek olduğunu görürseniz, basıncı basitçe azaltabilirsiniz. Doğru kazan basıncı, manometrede 1 ile 2 arasındadır.

Sıcaklık

Kazanlar, kazan içindeki suyun sıcaklığını izleyen ve çok yükselmesini önleyen bir sıcaklık kontrol vanası (TCV) ile donatılmıştır. Sıcaklık vanasından herhangi bir sızıntı, kazan sıcaklığının çok yüksek olduğunu ve musluklardan fışkıran suyun çıkmasına neden olabileceğini gösterir.

Pompa contaları

Evinizin ısıtma sisteminin etrafına su pompalamak için bir kazan pompası vardır. Bu nedenle, doğru şekilde kapatılmazsa, su dışarı sızabilir. Pompanın değiştirilmesi veya yeniden kapatılması gerekecektir.

Gevşek eklemler

Doğal aşınma ve yıpranmanın bir kısmı, suyun ısındığında tekrar tekrar genleşmesi ve soğumada büzülmesinin bir sonucu olarak zamanla gevşeyen ek yerleri ve boru bağlantılarını içerir. Bu, suyun dışarı çıkmasını önlemek için bağlantıların sıkılması gerektiği anlamına gelir.

Kötü kurulum

Son olarak, sızıntı yapan bir kazanın nedeni basit bir şekilde kötü kurulum olabilir; bu genellikle boru bağlantılarından su geldiğinde meydana gelir.

Bunun olmasını önlemek için, yalnızca olarak yetkili  ve kayıtlı bir servis yeni bir kazan kurmasına izin vermelisiniz. Yerel bölgenizdeki 3 adede kadar tam nitelikli ısıtma mühendisinden ücretsiz kurulum teklifi almak için Kazan Kılavuzunu kullanın .

Aşınma ve yıpranma

Her şey gibi, kazanlar da sonsuza kadar dayanmaz ve zamanla yıpranabilir. Kazanınız 10 yıldan daha eskiyse, muhtemelen yeni bir tane kurmayı düşünmenin zamanı gelmiştir.

Bu sadece sızıntı olasılığını çok azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda evinizin enerji verimliliğini artıracak ve faturalarınızdan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Samsung Buzdolabı Sorun Giderme

Samsung Buzdolabı Sorun Giderme sizin buzdolabı olan bir soruna neden olup bittiğini öğrenmek için bu ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !