Kombi Sıcak Su Vermiyor ?

Kombi Sıcak Su Vermiyor ? Kombiden Sıcak Su Gelmemesi Kombi çalışmasına rağmen sıcak su alınamıyorsa, su ısınmıyorsa, kalorifer sistemi ile musluktan gelecek olan su ayrışmasında bir sorun yaşanmış olma olasılığı yüksektir. Böyle bir durumda musluktan akacak su kalorifere verildiğinden sıcak su musluktan akmayacaktır.

Kombi Sıcak Su Vermiyorsa Ne Yapmalı ?

 • Kombi sıcak su vermiyorsa sebebi nedir?
 • Kombi sıcak su vermiyorsa ne yapılmalı?
 • Musluktan sıcak su neden gelmez?
 • Kombiden banyoya sıcak su nasıl açılır?

Yani, bu ayrışmayı yapacak olan üç yollu vanada bir problem var demektir. Aynı zamanda sıcak su hattı içerisinde farklı bir noktadan su karışıyorsa, özellikle kış aylarında olmak üzere su gereğinden fazla şekilde açılmışsa, yine musluktan sıcak su almak sorun yaratacaktır. Yetkili servisin yardımı ile kombideki sıcak su akmasını engelleyecek tüm bu sorunların önüne geçilebilir.

Arıza Nedeni 1

Kombi Sıcak Su Vermiyor ? Peki bu durumda ne yapmalı. Genellikle musluktaki suyun ısınmasının durmasının nedeni (ve göstergede herhangi bir hata görülmemesi ancak kazanda alevin yanmadığı görülebilir) debi sensörünün arızalanmasıdır .

Akış sensörü, boru içinde akan sudan dönen bir fandır. Bu fan dönüyorsa, akım üretir ve kazan elektroniği suyun borudan aktığını anlar, bu da ısıtılması gerektiği anlamına gelir.

Yani su akıyorsa, ancak bu fan dönmüyorsa veya dönüyorsa, ancak ondan gelen sinyal kazan mikro devrelerine ulaşmıyorsa, o zaman su buna göre ısınmayacaktır.

Tekrar dönmesini sağlamak için fanın temizlenmesi gerekir. Bu, kazanı sökmeden yapılabilir: evdeki suyu kapatın, sıcak su musluğunu açın (sistemdeki suyu boşaltmak için), musluğu kapatın, evdeki suyu açın, sıcak suyu açın. Şimdi, su ile birlikte hava da borulardan akar ve bu da fanın tıkanmasını engelleyebilir. Aynı şey, doğrudan kazanın önündeki su musluğunu aniden açıp kapatarak da sağlanabilir.

Kombi Suyu Isıtmıyor ?

Kombi Sıcak Su Vermiyor ? Bu işe yaramazsa, kazanı açmanız, akış sensörünü sökmeniz, temizlemeniz ve her şeyi bir araya getirmeniz gerekir. Akış sensörünü bulmak yeterince kolaydır. Tellerin oturduğu silindirik bir şeydir. Su pompasının yanındaki kazanda bunlardan iki tane var. Biri ısıtma sistemindeki basınç sensörü, diğeri ise akış sensörüdür.

Kombi Sıcak Su Vermiyor Ne Yapabilirim ?

Arıza Nedeni 2

Çift devreli kazanın yanmasının durmasının bir başka nedeni de ısıtma bataryalarındaki (radyatörlerde) düşük su basıncıdır .

Çözüm de çok basit – ısıtma devresine giden su besleme musluğunu açmanız ve basıncı 1 barın üzerine çıkarmanız gerekir.

Arıza Nedeni 3

Belirtiler aşağıdaki gibiyse:

 • Su önce soğuk, sonra ılık ve sonra tekrar soğuk
 • Yangın yanar ve birkaç saniye sonra söner

Nedeni kazanın içindeki ısı eşanjörünün tıkanması, kaynaması, büyütülmesidir . Ya da başka bir deyişle, kazandan soğuk suyun geçtiği boruyu temizlemeniz gerekir.

Kazan bu boruyu ısıtır (birçok kez zikzak şeklinde bükülür) ve içindeki su kaynar. Kamışta kireç kalır (bir çaydanlıkta olduğu gibi). Zamanla, bu ölçek öylesine büyür ki, boruyu tamamen tıkar ve su çok düşük bir basınçla akar ve soğuktur (çünkü ısıtmayı açmak için belirli bir minimum basınç gereklidir).

Arıza nedeni 4

Bazen alev sensörü çalışmıyor . Bu da suyun ya çok sıcak akmasına ya da yangının ateşlenmediğini düşünmesi nedeniyle kazanın sönmesine neden olur.

Alev sensörü, esas olarak brülörlerin üzerine (alevin üzerinde) çıkan bir teldir. Ve eğer bu tel herhangi bir nedenle bükülürse, o zaman ya çok ısınabilir ya da yeterince ısınmayabilir. Bundan dolayı kazan, yangının ya çok zayıf yandığını ya da tamamen söndüğünü düşünecektir. Ve ateş olmadığı için, gaz sağlamanın bir anlamı yok – işte bu, alev söndü – sıcak su yok.

Bunu düzeltmek için, bu teli alevin hemen üzerinde olacak şekilde bükmeniz yeterlidir. Ne alevin içinde ne de alevin başlangıcında (genellikle mavi olduğu yerde), yani ateş dillerinin ÜZERİNDE (sıcaklığın en yüksek olduğu yerde)

Kombiden Sıcak Su Neden Gelmez ?

Kombi Isıtma sistemi için suyu ısıtmamasının ana nedenlerini ve bununla ne yapılacağını düşünelim:

 • hava kilidi. Radyatörlerde hava varlığı açısından ısıtma sistemini incelemek gerekir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bir havalandırma deliği takmanız gerekir. Çalışma prensibi bir genleşme tankına benzer, ancak sistemdeki basıncı koruyabilir. Bir havalandırma deliği kullanarak, sistemdeki havayı boşaltmanız gerekir. Vananın kendisini mekanik tıkanma varlığı açısından incelemek önemlidir – orada ölçek varlığı mümkündür;
 • radyatörlerde korozyon. Sistemdeki suyu tahliye ederek ısıtma cihazlarının tıkanmasını belirlemek mümkündür. Su kirli aktıysa, sistemi görsel olarak temiz su görünene kadar yıkamanız gerekir ;
 • bağlantı hataları. Boruların çapı proje veya talimatlarda belirtilenle aynı değilse sıcak su akmayabilir. Boru hattının uygunluğunu, doğru bağlantıyı ve vana kurulumunun kalitesini kontrol etmek gerekir;
 • yetersiz ağ basıncı. Brülörün otomatik olarak ateşlenmesini tetiklemek için yeterli basınç olmayabileceğinden, ısıtma sistemine su eklemeyi denemelisiniz;
 • ısı eşanjöründe kireç varlığı. İlk işaret, soğutucunun uzun süre ısıtılması ve pillerin ısıtılmasıdır. Tortulardan kurtulmak ve kazan suyu arıtımı yapmak gerekir. Bunu yapmak için, kazanı sökmeniz ve ısı eşanjörü grubunu sökmeniz gerekir.
 • tıkalı filtre. Filtre süzgeçleri mekanik kalıntılarla tıkanırsa, radyatörler de iyi ısınmayabilir. Bu nedenle filtre düzenli olarak kontrol edilmeli ve su ile durulanarak temizlenmelidir. Tıkanma çok sık meydana gelirse, böyle bir parça değiştirilmelidir;
 • yanlış ayar. Her şeyden önce, az ısıtma varsa veya hiç yoksa, kontrol ünitesinin ayarlarını kontrol etmek gerekir. Yetersiz bir sıcaklık ayarlanabilir ve gaz suyu ısıtmaz;
 • pompalama ekipmanının arızaları. Pompa gücü iyi sirkülasyon sağlamak için yeterli değilse, aşırı ısınırsa kapanabilir. Bu, DHW devresi açıldığında olabilir;
 • yanlış seçilmiş ısıtma cihazları. Sistemin uygun olmayan ısı transferine ve tasarım parametrelerine sahip radyatörleri varsa, bu da yetersiz ısınmaya yol açabilir;
 • boru hatlarının yanlış eğimi. Bu sorun en çok doğal dolaşım sistemlerinde ortaya çıkar. Normatif dokümantasyon, boruların eğiminin borunun her metresi için 10 mm olması gerektiğini belirtir. Bu gereksinimlere uyulmaması durumunda, sirkülasyon bozulabilir ve sonuç olarak, soğutucunun düşük akışı nedeniyle ısıtma olmayabilir.

Bundan önce, cihaza gaz ve su akışını kapatmanız gerekir. Daha sonra pompadan gelen esnek konektörler ısı değiştiriciye bağlanır ve ticari olarak satın alınabilen özel bir temizlik maddesi içeren bir bileşim ile yıkanır. Daha sonra parçalar su ile yıkanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi