Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Kombi Sıcak Su Açıldığında Petekler Isınıyor ?

  • Ev
  • Kombi
  • Kombi Sıcak Su Açıldığında Petekler Isınıyor ?

Kombi Sıcak Su Açıldığında Petekler Isınıyor ? Kombide eğer ki sıcak su kullanımı esnasında peteklerde fazla ısınma gözleniyorsa, bunun sebebi sıcak su açıldığı zaman cihazın kalorifer kısmında kapatmayı tam olarak yerine getirememesidir. Normal şartlarda, musluğa gitmesi gereken su ile kalorifere gitmesi gereken su ayrılmaktadır. Ancak sorun dahilinde sıcak su akışında dengesizlikler olacak ve su ısınıp soğuyacaktır. Yine bu durumda yetkili servis gerekeni yapacaktır.

Sıcak Suyu Açıkken Petekler Isınıyor ?

  • Kombi sıcak suyu peteklere neden verir?
  • Kombi neden kendi kendine petekleri ısıtıyor?
  • Kombi sıcak su veriyor petekler ısınmıyor neden?
  • Kalorifer petekleri neden çok ısınıyor?

Kombi Sıcak Su Açıldığında Petekler Isınıyor ? Isıtmanız kapalıyken bile radyatörlerin ısınması sorunu, tahmin edebileceğinizden daha sık ortaya çıkar. Ama bunun olmasına ne sebep olur? Aşağıdaki makalede bu fenomenin iki ana nedenini sunuyoruz.

Üç Yollu Vana İlgili Sorunlar

Yön değiştirme vanaları, ısıtma sisteminizden ve radyatörlerden akan sıcak suya izin vermek veya bunu kesmek için açılır ve kapanır. Sıcak suların, örneğin musluklar yerine kazandan radyatörlere gönderilmesi gerektiğinde, musluk değiştirme vanası kapanacaktır.

Kombide Sıcak Su Alırken Petekleri Isıtıyor ?

Kombi Sıcak Su Açıldığında Petekler Isınıyor ? Bu, normal musluklara ek olarak duş başlığına sahip küvetlere benzer bir konsepttir. Bir yön değiştirme valfi, seçiminize bağlı olarak su akışını duş başlığına veya musluğa yönlendirecektir. Öte yandan, hem sıcak su sisteminiz hem de radyatörleriniz için aynı anda su akışına ihtiyaç duyulursa, yönlendiriciler ‘orta’ konuma gidecektir.

Bu vanalar gün boyu gerektiği gibi açılıp kapanmaya devam ettiği için sıkışabilir veya hasar görebilirler. Bu olduğunda, ısıtmanız kapalı olsa bile radyatörünüze sıcak su akmaya devam edebilir.

Durum buysa, gelip soruna bakmak için kalifiye bir mühendis ile iletişime geçin. Gaz Güvenli Kayıt Bölgenizde yerel esnafı bulmak için harika bir yerdir. Sorunun saptırıcı valf olup olmadığını veya başka bir temel sorun olup olmadığını kontrol etmek için bazı testler yapacaklar. Valf arızalıysa, temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmesi gereken durumlarda, kombinizin hala garanti kapsamında olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Öyleyse, büyük olasılıkla hiçbir ekstra ücret ödemeden yenisini alabileceksiniz (üretici tarafından onaylanmış bir uzman kullanılmadıkça, işçilik maliyeti hariç).

Arızalı Çek Valf 

Eski kazanlar suyu her zaman sıcak tutar. Sıcak su daha sonra doğal konveksiyon ile radyatörlerinizden geçer. Evinizi ısıtmanız gerektiğinde, su kazandan radyatörünüze pompalanır. Eviniz istenen sıcaklığa ulaştığında, ısı kapanır ve bu da pompanın çalışmasının durmasına neden olur.

Isıtmanız kapalıyken doğal konveksiyonun evinizi ısıtmasını önlemek için bir çek valf kullanılır. Çek valf kırılırsa veya tıkanırsa, sisteminizde ısı yükselecek ve radyatörlerinizin sıcak kalmasına neden olacaktır.

Bir kez daha, gelip sorunun ne olduğunu kontrol etmek için kalifiye bir uzmanla iletişime geçin. Bazı tanılamaları çalıştırdıktan sonra sorunu güvenli ve doğru bir şekilde çözebilirler. Kombiniz artık garanti kapsamında değilse veya 10 yıldan daha eskiyse, tek başına çek valf yerine tüm kazanı değiştirmeyi düşünmeniz faydalı olabilir.

Özet 

Isıtmanız kapalıyken radyatörünüzün sıcak kalmasının iki ana nedeni vardır. Normalde, yön değiştirme valfiniz veya çek valfiniz ile ilgili bir soruna bağlıdır. Sorunu doğru bir şekilde tanımlamak için, kalifiye bir Gaz Güvenli Kayıtlı mühendisinin yardımını alın. Bazı testler yapacaklar ve bunun gerçekten de hatalı bir çek valf mi yoksa saptırıcı valf mi olduğunu yoksa tamamen farklı bir temel sorun mu olduğunu belirleyecekler. Daha sonra, size bulgular hakkında tavsiyelerde bulunacaklar ve merkezi ısıtma sisteminizi normale döndürmek için onarım çalışmalarını gerçekleştirecekler.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687