Kombi Çalışırken Ses Yapıyor ?

Kombi Çalışırken Ses Yapıyor ? Bu tür bir sorun ile karşı karşıyaysanız, kombinin fan motoru sorunlu olabilir. Aynı şekilde devir daim motorunda sorun olabileceği gibi, eğer cihazdaki suda hava varsa yine ses yapabilir. Bu tür durumda da yetkili servisten yardım istemek en doğrusu olacaktır.

Kombi Neden Ses Yapar?

Isıtma sisteminin verimli çalışabilmesi ve arıza olmaması için sistemin tüm elemanlarının bakımı ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Arızalar farklı nedenlerle olabilir. Çoğu zaman sistemde gereksiz gürültü vardır. Ve ayrıca bir gaz kazanında ıslığa benzer bir ses var. Ancak böyle bir sorun hiçbir şekilde göz ardı edilmemelidir. Diğer arızalar meydana gelebileceğinden ve sonuç olarak kazanın performansında bir bozulma meydana gelebilir. Veya ısıtma cihazı tamamen çalışmayı durdurur.

Kombi Çalışırken Neden Ses Yapıyor ?

Bir gaz kazanındaki ıslık sesi, bir veya daha fazla arızayı gösterebilir. Bulunmaları ve ortadan kaldırılmaları gerekir. Bu yapılmazsa, acil bir durum ortaya çıkacaktır. Islığın nedenini kendiniz arayabilir veya kalifiye uzmanlara güvenebilirsiniz. Yazımızda, bir gaz kazanında ıslık çalmanın olası nedenlerini ele alacağız.

Isı Eşanjörü Tıkalı

Su, ön filtrelenmemiş ve arıtılmayan ısıtma sistemine girer. Sonuç olarak, su ısıtıldığında çökelme meydana gelir. Bir süre sonra parçalarda kireç oluşumu meydana gelir ve ardından cihazın çalışma kalitesi düşer. Sonuç olarak, çalışma gürültüsü meydana gelebilir. Isıtma sisteminin en önemli kısmı ısı eşanjörüdür. Gazın yanması sürecinde, ısı eşanjörü ısınır ve ısıyı ısı taşıyıcıya aktarır. Ancak düdük hemen görünemez. Kullanımın başlamasından bir süre sonra ortaya çıkar. Kireç tortusu birikintileri, kazanın çalışması üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve hizmet ömrünü kısaltır.

Kombi Neden Sesli Çalışır ?

Büyük miktarda ölçek oluşmuşsa ve bol miktarda birikinti ortaya çıkmışsa, düdüğün yanı sıra küçük dokunuşları da duyabilirsiniz. Ölçek oluşumunun bir sonucu olarak ortaya çıkan yabancı çarpmalardan kurtulmak için ısıtma sistemini temizlemeniz gerekir. Ev kimyasalları bulunan herhangi bir mağazada özel kimyasallar satılmaktadır. Isıtma sistemini temizlemek için kullanılabilirler.

Isı Taşıyıcının Doygunluğu

Oksijenin ısı taşıyıcıya girmesi çok yaygın bir durumdur. Bu nedenle, çeşitli yabancı sesler görünebilir. Oksijen, kapalı bir sistemden daha çok açık bir ısıtma sistemine girer. Oksijen sisteme girdiğinde ısınır ve küçük kabarcıklar şeklinde salınır. Bu belirli bir ses yaratır. Su ısıtıcısı kaynarken sese biraz benzer. Ancak böyle bir ses, sistemde herhangi bir arıza olduğu anlamına gelmez. Sadece böyle bir ses sakinleri rahatsız ediyor. Sonuçta, herkes sessizce dinlenmek ve çalışma ekipmanının yabancı seslerini dinlemek istemiyor.

Soğutucuya oksijen girmesi nedeniyle ıslık belirirse, bu, ısıtma sisteminin çalışmasını hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Ancak yine de, bu tür gürültü ortadan kaldırılmalıdır. Böyle bir ses sisteme herhangi bir zarar vermeyecek olsa da yine de çeşitli sorunların ortaya çıkması konusunda endişelenmenize ve düşünmenize neden olur.

Soğutucuya oksijen girmesini önlemek için kapalı bir ısıtma sistemi düzenlemek gerekir. Ancak bunu yapmak o kadar kolay değil ve dahası, çok fazla yatırım gerektirecek. Kapalı bir ısıtma sistemini nasıl düzenleyebileceğinize dair birkaç seçenek düşünün:

  • Genleşme deposunu bir membran olanla değiştirin;
  • Isıtma ekipmanına havalandırma delikleri takın;
  • Otomatik sistem, farklı hava koşullarına duyarlı olacak şekilde donatılmalıdır;
  • Isıtma sisteminin otomatik beslenmesini sağlayın.
  • Bu tür eylemleri gerçekleştirerek, ısıtma sisteminin yüksek kalitede çalışmasını sağlayacaksınız ve gaz kazanı daha verimli çalışacaktır.

Fan Arızası

Isıtma sisteminin fan olmadan çalışmasını hayal etmek zordur. Sonuçta, önemli bir işlevi yerine getiriyor. Bu sayede yanma ürünleri kazandan çıkarılır ve dumanı uzaklaştırmak için sisteme üflenir. Fan düzgün çalışmıyorsa, çeşitli ıslık ve sesler görünebilir.

Daha yeni ısıtma kazanlarında bu nadiren olur ve eğer ekipman size bir yıldan uzun süredir hizmet veriyorsa, bu sebep oldukça yaygındır. Yağlama yoksa veya fan brülörün üzerine yerleştirilmişse, hızlı bir şekilde aşınır.

Fanı değiştirmek için, hızlı bir şekilde değiştirecek olan kalifiye bir teknisyeni arayabilirsiniz. Ve yeni bir ısıtma kazanı satın almanıza gerek yok.

Ancak, ısıtma sistemindeki basınç düşüşü veya soğutma sıvısı eksikliği nedeniyle çeşitli sesler görünebilir. Isıtma sisteminde gerekli miktarda soğutma sıvısı yoksa, gaz kazanı aşırı ısınmaya başlayacak ve sonuç olarak çeşitli sesler görünecektir.

Bir gaz kazanındaki yabancı sesleri ortadan kaldırmak için önce gürültünün nedenini belirlemeniz gerekir. Isıtma cihazlarını tamir etme konusunda tecrübeniz yoksa, sebebini kendiniz bulmak oldukça zor olacaktır. Sadece bir uzman, kazanda ne tür bir arıza olduğunu sese göre belirleyebilir. Nedeni kendi başınıza aramaya karar verirseniz, durumu daha da kötüleştirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi