Klima (Split) Uzaktan Kumandası Çalışmıyor ?

Klima (Split) Uzaktan Kumandası Çalışmıyor ? Çoğu klima uzaktan kumandası, kızılötesi teknolojisine (IR) dayanır. Bir uzaktan kumanda, kızılötesi ışık darbeleri yayar ve bu darbeler, genellikle klima ünitesinin üzerinde bulunan bir alıcı tarafından algılanır. Kızılötesi ışık ışınları çıplak gözle görülemez. Kızılötesi teknolojinin sınırlaması, yalnızca nispeten kısa bir mesafede ve görüş hattında kullanılabilmesidir. Işını engelleyen bir nesne varsa, bir IR uzaktan kumanda cihazı çalışmaz. Aynı odada başka türde elektronik ekipmanların bulunması nedeniyle de sinyal bozulabilir.

Klima Kumandası Neden Çalışmaz ?

 • Klima kumandayı algılamıyor ne yapmalıyım?
 • Kumandası bozulan klima nasıl açılır?
 • Klima resetleme ne işe yarar?
 • Klima Kumandası Mode tuşu ne işe yarar?

Uzaktan kumandayı kontrol edin

Klima (Split) Uzaktan Kumandası Çalışmıyor ? İlk olarak, uzaktan kumandadaki ekranın çalışıp çalışmadığını, üzerindeki bilgileri okuyup okuyamadığınızı kontrol edin. Değilse, basit bir pil değişikliği düzeltmesi sorununuzu çözecektir. Pilleri bölünmüş sistem uzaktan kumandasından çıkarmak için, diğer düğmeleri ortaya çıkarmak için uzaktan kumanda panelini aşağı kaydırmanız yeterlidir. Durduğunda, paneli tamamen kaydırmak için fazladan bir römorkör verin. Pil bölmesi açığa çıkacaktır. Metal bileşenlerin paslanmadığını kontrol edin ve pilleri değiştirin. Doğru pilleri kullandığınızdan emin olmak için kullanım kılavuzunu iki kez kontrol edin ve ayrıca pilleri doğru şekilde taktığınızdan emin olmak için uzaktan kumandayı kontrol etmeyi unutmayın.

Klima Kumandası Neden Çalışmıyor ?

Klima (Split) Uzaktan Kumandası Çalışmıyor ? Evde aynı marka başka bir split klima için kullandığınız başka bir kumandanız varsa, çalışmayan ünitede deneyebilirsiniz. Klima bu kumandaya tepki veriyorsa diğerinin arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini bilirsiniz. Bir sonraki adım, uzaktan kumandanın üstündeki LED ışığını kontrol etmektir. LED ışığı, klima ünitesinin arayüzündeki sensöre sinyal göndermekten sorumludur. Uzaktan kumandayı düşürdüyseniz, LED diğer dahili bileşenlerden ayrılmış olabilir. Uzaktan kumandanın LED’den doğru bir sinyal gönderip göndermediğini kontrol etmek için bir kızılötesi sensör kartına ihtiyacınız olacaktır.

Klima kumandası Çalışıyor Klima Çalışmıyor ?

Bir diğer husus, birime olan yakınlığınızdır. Uzaktan kumandanın çalışması için ünitenin on metre yakınında olması gerekir ve ünitenin yüzeyinde sensörün yolunu kapatan mobilya veya başka nesneler olamaz. Sensörleri, üzerlerinde de karışan herhangi bir kir olmadığından emin olmak için temizleyin. Uzaktan kumanda hasarının diğer bir yaygın nedeni nemdir. Dökülen bir içecek veya diğer sıvılara maruz kalmak uzaktan kumandanızın çalışmamasına neden olabilir.

Üniteyi kontrol edin

Uzaktan kumandanızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için başka bir yaklaşım, arızadan ünitenin sorumlu olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaktır. Bunu yapmak için, çalışıp çalışmadıklarını görmek için ünitenin sağ alt tarafında bulacağınız düğmelere manuel olarak basın. Uzaktan kumandaya yanıt verirler ancak yanıt vermezlerse, uzaktan kumandadan gelen sinyalin üniteye ulaşmadığını veya tanınmadığını varsayabilirsiniz.

Sistemin yeniden başlatılmasını gerçekleştirin

Uzaktan kumandanın arızalı olduğuna karar verdiyseniz, sistemi ana güçte kapatarak ve yaklaşık 30 dakika kapalı bırakarak sıfırlayın. Gücü tekrar açtığınızda sorun devam ederse, bir teknisyenin sistemde tanılama denetimi yapabilmesi için bir servis rezervasyonu yaptırmanızı öneririz. İç ünitenin içindeki kartın artık uzaktan kumandayla konuşmadığını ve değiştirilmesi gerektiğini keşfedebiliriz. Arızalı olup olmadığını görmek için uzaktan kumandayı da test edeceğiz.

Sistem kurulduğunda sağlanan duvar tutucusunda saklanmasını sağlayarak el kumandanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Bir uzaktan kumandayı değiştirirken, genel bir alternatif yerine bir marka modeline yatırım yapmanızı öneririz. Evrensel uzaktan kumandalar size temel işlevleri verebilir, ancak tüm özellikleri sunması pek olası değildir. Arızalı (ancak hasarlı olmayan) uzaktan kumandalar, klima garantinizin bir parçası olarak kapsanır.

1. Klima ünitesine yeterince yakın mısınız?

Uzaktan kumandayı AC sistemine doğrulttuğunuzda ve yanıt vermeden açma düğmesine bastığınızda, üniteden çok uzakta olabilirsiniz. Bazı durumlarda, belirli sistemler minimum 6 metrelik bir sensör mesafesi gerektirir.

 • Üniteye biraz daha yaklaşın ve açma düğmesine tekrar basmayı deneyin.
 • Ünite arayüzü ile aranızda mobilya olmadığından emin olun. Uzaktan kumandadaki sensörden ünitenin arayüzüne giden açık bir yol olması gerekir.
 • Sinyalin alınmasını engelleyebileceğinden, hem uzaktan kumanda hem de klima sistemindeki sensörlerin üzerlerinde kir veya pislik bulunmadığından emin olun. Nemli bir bezle veya antibakteriyel mendille hızlıca silin.

2. Pilleri kontrol edin

Pilleri yeniden düzenlemek için TV uzaktan kumandasının arkasını nasıl açıyorsanız, aynısı AC uzaktan kumandayla da yapılabilir.

 • Uzaktan kumandayı ters çevirin ve arka kapağı kaydırarak çıkarın. Pilleri yeniden düzenleyin ve tekrar deneyin.
 • Bu işe yaramazsa, eski pilleri çıkarın ve yenileriyle değiştirin.
 • Çoğu sistem uzaktan kumandasında, piller bittiğinde uzaktan kumanda ekranında bir mesaj görüntülenecektir. Bu simge göründüğünde pilleri değiştirme zamanı gelmiştir.

3. Pillerin kutuplarını kontrol edin

Pilleri yeni taktıysanız ve hala çalışmıyorsa, arka kapağı kaydırın ve kutupları kontrol edin.

 • Pil yuvasının içindeki kutupları uzaktan kumandanın arkasında bulacaksınız. Basılı veya kabartmalı “+” ve “-” sembolleridir ve genellikle pili gösterir.
 • Bu semboller, pillerin nasıl takılacağını ve hangi yöne baktıklarını gösterir. Belirtilenden farklı bir şey olursa, uzaktan kumanda çalışmayacaktır.
 • Pilleri çıkarın ve pil yuvasında belirtilen doğru kutuplara göre yeniden takın. ( Pillerin İnfografik Yerleştirilmesi? )
 • Pilleri doğru şekilde yerleştirdikten sonra bile çalışmıyorsa piller ile metal kontaklar arasında kir veya tıkanıklık olabilir. Arka kapağı tekrar kaydırın, pilleri çıkarın ve izopropil alkole batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak temas noktalarındaki kiri veya tozu temizleyin.

4. Uzaktan kumanda ayarlarını kontrol edin

Bazı durumlarda, kullanıcı hatasına dönüşür – hangi düğmelere basacağınızı biliyor musunuz? Yanlışlıkla uzaktan kumandadaki yanlış düğmeye basmak, enerji tasarrufu için odada kimse olmadığında sistemin kapanacağı hareket algılama özellikleri gibi birkaç soruna neden olabilir.

 • Güvenilir kullanım kılavuzunu (eğer bulabilirseniz) çıkarın ve uzaktan kumandadaki düğmeleri ve bunların hangi işlevleri yerine getirdiğini ve nasıl doğru şekilde kullanılacağını öğrenin.

Uzman ne zaman Gerekir ?

Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve uzaktan kumandanız hala düzgün çalışmıyorsa sensörde bir sorun olabilir. Uzaktan kumandanın ucundaki arızalı bir LED sensörü, AC ünitesinin arayüzündeki sensöre komut sinyalleri gönderir. Uzaktan kumanda düşürülür veya ezilirse sensörü yerinden çıkarabilir.

Uzaktan Kumanda

İlk önce, uzaktan kumandadaki pilleri değiştirmeyi deneyin. Yeni pillerin takılması sorunu çözmüyorsa ve klimayı yine de manuel olarak çalıştırabiliyorsanız, uzaktan kumanda arızalı olabilir. Uzaktan kumandanın arızalı olduğunu düşünüyorsanız, değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu, uzaktan kumandadan sinyalleri alan bir kızılötesi alıcıya sahiptir. Kızılötesi alıcı çalışmıyorsa, uzaktan kumanda kontrol panosu ile iletişim kuramayacaktır. Ana kontrol kartının arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi