Klima (Split) Soğutmuyor ?

Klima (Split) Soğutmuyor ? Klimanız tamamen bozulursa, bir profesyonel tarafından halledilmesi gereken büyük bir sorun olduğu açıktır. Bununla birlikte, biraz daha kafa karıştırıcı bir sorun, klimanızın çalıştığı ancak havanın yeterince soğuk olmadığı zamandır. Bugün klimanızın neden düzgün soğutmuyor olabileceğinden ve sorunu çözmek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz!

Klima Neden Soğutmaz ?

  • Split klima neden soğutmaz?
  • Klima soğutmuyorsa ne yapmalıyız?
  • Klima gazı olduğu halde neden soğutmaz?
  • Klima neden dışarıya su vermiyor?

Klima (Split) Soğutmuyor ? Klimalar, verimli bir şekilde çalışmak için dengeli bir soğukluk, hava akışı ve basınç kombinasyonu gerektiren karmaşık sistemlerdir. Bu nedenle evinizi veya iş yerinizi ihtiyacınıza göre soğutamamalarının birçok nedeni olabilir. Diğer birçok nedenin yanı sıra teknik arızalar, bakım eksikliği veya kirli bileşenler olabilir.

Klima Soğutmuyorsa Arızası Nedir?

Bakımı yapılmamış dış ünite
Klima (Split) Soğutmuyor ? Güneş ışığına, yağmura ve döküntülere maruz kaldığı için dış ünitenizin daha fazla bakıma ihtiyacı vardır. Klimanız eskisi gibi soğutmuyorsa, dış üniteyi kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Yabani otları, çimenleri veya hava akışını engelleyen herhangi bir şeyi kaldırarak iyi bir hava akışına sahip olduğundan emin olun. Hâlâ bir sorun varsa, ünite enkaz yığını nedeniyle ısıyı serbest bırakamaz. Kendiniz temizleyebilir veya bir teknisyen çağırabilirsiniz.

Düzgün Monte edilmemiş ünite
Yakın zamanda kurulan AC üniteniz düzgün çalışmıyorsa, muhtemelen odanız için çok küçük veya çok büyüktür. Bu nedenle, piyasadaki en gelişmiş birimi seçmek yerine, odanız hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın: pencere sayısı, aldığı güneş ışığı miktarı vb.

Tıkalı filtre
Hava, AC ünitenizden düzgün bir şekilde içeri ve dışarı akamadığında, hava o kadar soğuk olmayacaktır. Bu nedenle, klimanız ısınıyorsa, muhtemelen hava akışına dikkat etmeniz gerekir. Yollardan biri, hava filtresinin temiz olduğundan emin olmaktır. Enkazla tıkandığını fark ederseniz, bir fırça ile temizleyin.

Klima Üflüyor Ama Soğutmuyor ?

Soğutucu akışkanda düşük
Soğutma yapmayan bir AC’nin arkasındaki popüler neden, soğutucu akışkan veya Freon eksikliğidir. Soğutucu hava ile birlikte sirküle edildiğinde odanız soğuk hava ile dolar. Ünitenizin Freon’u azalırsa, odanıza üflenen hava eskisi kadar soğuk olmayacaktır. Bu durumda, soğutucunuzu doldurmak için bir teknisyeni arayabilirsiniz.

Dış ünitede arızalı termistör sensör
Klima (Split) Soğutmuyor ? uzaktan kumanda ile ayarladığınız sıcaklığa ulaşarak çalışır. Uzaktan kumanda ile bir sayı belirledikten sonra, termistör odanızı soğutmak için üniteleri çalıştıran bir sinyal gönderir. Termistör bozulursa sinyal gönderilmez ve odanızın sıcaklığı değişmez. Bu olursa, termistörü tamir ettirmek için AC teknisyenine ulaşın.

Hava filtresi tıkalıysa, hava klimadan düzgün şekilde akamaz. Bu, klimanın soğutma kapasitesini büyük ölçüde azaltır. Ek olarak, hava filtresi tıkanırsa, evaporatör serpantinleri donacaktır. Hava filtresindeki kalıntıları temizlemek için filtreyi temizlemeyi deneyin. Hava filtresini temizlemek mümkün değilse değiştirin.

Klima Soğutmuyorsa Ne Yapmalıyız?

Klimanızın Düzgün Soğutmamasının 7 Yaygın Nedeni

1. Kirli soğutma serpantinleri. Klimanız, evinizin havasından ısıyı emen bir dizi iç bobine ve ayrıca evinizden dışarıya ısı aktaran bir dizi dış bobine sahiptir. Bu bobinlerden herhangi birinin üzerinde bir kir tabakası varsa , bobinler ile üzerlerine üflenen hava arasında ısı transferi çok daha zor hale gelir. Bu, sisteminizin evinizdeki ısıyı uzaklaştırma yeteneğini büyük ölçüde azaltabilir ve havalandırma deliklerinden çıkan hava olması gerekenden daha sıcak olacaktır.

2. Soğutucu sızıntısı. Soğutucu, klima bobinlerinizden akan ve aslında ısıyı evinizin içinden dış kondenser ünitesine taşıyan şeydir. Sisteminizde bir soğutucu sızıntısı varsa, ısıyı evinizden yeterince uzaklaştıramayacaktır. Klimanız çalışır ancak optimum konfor sağlamaz.

3. Bloke kondenser ünitesi. Kondenser üniteleri olan dışında bulunan , onlar bitkiler, çalılar ve diğer çalılıklarda tarafından bloke edilebilir. Kondenser üniteniz engellenirse, kondenser serpantinlerinden yeterince ısı bırakamayacaktır. Bu, evinizden atılan ısının düzgün bir şekilde serbest bırakılmayacağı anlamına gelir.

4. Kirli hava filtresi. Senin ne zaman hava filtresi kirli , senin evaporatör bobinleri üzerinde darbe yapabiliyor havanın miktarı sınırlıdır. Bu olduğunda, klimanızın evinizin havasından çektiği sıcak havanın çoğu aslında soğutulmayacaktır.

5. Kompresör sorunları. Klimanızın kompresörü, soğutucunun optimum basınçta olduğundan emin olmaktan sorumludur ve bu da onu ünitenizin en önemli parçalarından biri yapar. Onsuz, sisteminiz evinizdeki odalardan gelen ısıyı ememez ve dışarıya aktaramazdı. O takdirde arızaya başlar , klimanız düzgün evinizi soğutma şansı yok.

6. Eski sistem. Bir klima çalışma ömrünün sonuna geldiğinde evinizi eskisi gibi soğutamayacaktır. Bu, bir klimanın ömrünün doğal bir gerçeğidir, bu nedenle, artık etkili bir şekilde çalışmadığında sisteminizi değiştirmeniz önemlidir.

7. Uygun olmayan termostat ayarları. Termostatınızın fan ayarı “açık” olarak ayarlanmışsa, sisteminiz bir soğutma döngüsünde olmadığında bile klima santraliniz hava üfleyecektir. Sonuç olarak, havalandırma deliklerinden çıkan havanın bir kısmı ısınacaktır. Bunun yerine fan ayarını “otomatik” olarak değiştirerek bunu ayarlayabilirsiniz. Kontrol edilecek diğer bir ayar, sisteminizin “ısı” veya “soğutma” modunda olup olmadığıdır. Klimanız yalnızca termostatınız “soğuk” olarak ayarlanmışsa açılır.

Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser serpantinleri, soğutucu akışkan serpantinlerden geçerken ısıyı dağıtır. Kondenser serpantinleri kirliyse, ısıyı etkili bir şekilde dağıtamazlar. Bobinler üzerinde kalıntı biriktikçe, klima daha az verimli hale gelecek ve klimanın soğuması için daha çok çalışmasına neden olacaktır. Bobinler çok kirliyse, klima uygun sıcaklığı koruyamayacak ve kompresör odayı soğutmak için sürekli olarak çalışacaktır. Kirli olup olmadıklarını belirlemek için kondenser serpantinlerini kontrol edin. Kondenser serpantinleri kirliyse temizleyin.

Kompresör (motor)

Kompresör arızalı olabilir. Ancak bu genellikle böyle değildir. Kompresörü değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı bileşenleri, özellikle aşırı yük koruyucusunu ve kompresör kondansatörünü kontrol ettiğinizden emin olun. Kompresör arızalıysa, yalnızca lisanslı bir teknisyen tarafından değiştirilmelidir.

Kontrol Panosu (elektronik Kart)

Kontrol panosu, kompresöre ve fan motoruna giden voltajı düzenler. Kontrol panosu arızalanırsa, bazı bileşenler düzgün çalışmayacak veya hiç çalışmayacaktır. Kontrol panoları genellikle yanlış teşhis edilir; Kontrol kartını değiştirmeden önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun.

Ana Kontrol Panosu (elektronik Kart)

Ana kontrol panosu, kompresör ve fan motoruna giden voltajı düzenler. Ana kontrol panosu arızalanırsa, bazı bileşenler düzgün çalışmayacak veya hiç çalışmayacaktır. Ana kontrol panoları sıklıkla yanlış teşhis edilir; Ana kontrol kartını değiştirmeden önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun.

Sıcaklık Kontrol Panosu

Sıcaklık kontrol kartı arızalıysa, fan motoru ve kompresöre güç gelmeyecektir. Kontrol panoları genellikle yanlış teşhis edilir; Sıcaklık kontrol kartını değiştirmeden önce diğer klima parçalarını kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, kontrol kartını değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı, havanın sıcaklığını izleyen ve hava sıcaklığı bir ayar noktasının altına düştüğünde fan ve kompresöre güç sağlamak için bir anahtarı etkinleştiren bir sensördür. Termostat çalışmıyorsa, klima sürekli olarak soğuyacak veya hiç soğumayacaktır. Sıcaklık kontrol termostatının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin. (Not: Bazı termostatlar dabir ısıtıcıyı kontrol edin ve sonuç olarak üç terminale sahip olacaktır. Daha fazla bilgi için klimanızın kablo şemasına bakın.)

Termistör (sensör)

Termistör, havanın sıcaklığını algılayan kontrol kartına bağlı bir sensördür. Termistörün direnç değeri hava sıcaklığına bağlı olarak değişir. Hava sıcaklığı yükselirse direnç değeri azalır. Termistörün arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termistörün sürekliliği yoksa veya termistörün direnci sıcaklıktaki bir değişiklikle değişmiyorsa, termistörü değiştirin. (Fi’yeve belirli sıcaklık ve direnç değerlerini ve kullanım kılavuzunuzu kontrol etmeyi deneyin.)

Kapasitör (başlatma)

Çalıştırma kondansatörü, elektrik kabloları ile kompresöre bağlanır. Çalışma kapasitörü yanarsa, kompresör çalışmayacaktır. Çalışma kapasitörünün yanmış olup olmadığını belirlemek için, bir multimetre kullanarak kapasitör test edin. Kondansatör sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi