Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Klima (Split) Kompresör (Motor) Çalışmıyor ?

 • Ev
 • Klima
 • Klima (Split) Kompresör (Motor) Çalışmıyor ?

Klima (Split) Kompresör (Motor) Çalışmıyor ? Bir klima kompresörü iki şekilde çalışır: Soğutucu akışkanın moleküllerini birlikte sıkıştırır ve soğutucu akışkanı sistemde dolaştırmak için bir pompa görevi görür. Soğutucu, evinizin içindeki evaporatöre girerken, evinizin içindeki ısıyı emer ve gaza dönüşür. Bu gaz kompresör tarafından sıkıştırılır ve daha fazla ısıtılır, daha sonra kondenser bobini tarafından dış mekanda soğutulan sıcak bir sıvıya dönüştürülür.

Klima Motor Devreye Girmiyor ?

Klima (Split) Kompresör (Motor) Çalışmıyor ? Klimanızın kompresörünü makinenin kalbi gibi düşünün. İyi çalışmıyorsa, klima sisteminizin geri kalanı senkronize olmayacaktır. Klimanız tamamen bozulmadan önce, bir AC kompresör arızası olabileceğine dair şu işaretlere dikkat edin:

 • Klima kompresörü açılmıyor
 • Klima sıcak hava üflüyor
 • Klima sık sık devre kesiciyi açar
 • Dış ünite başladığında sallanıyor
 • Klima garip sesler çıkarıyor

Kompresörünüzle ilgili sorunlar yaşıyorsanız bu küçük sorun giderme ipuçlarını göz önünde bulundurun.

 • Gücü kapatın  Üzerinde herhangi bir çalışmaya başlamadan önce klima ünitenizin gücünü kapatın. Gevşek, aşınmış veya yanmış kablo olup olmadığını kontrol edin. Kompresör terminal kutusunda hasarlı kablo bağlantıları olup olmadığını kontrol edin. Bu tür hasarlar profesyonel onarım hizmetleri gerektirir.
 • Kondenser fanına bakın – Kondenser fanının çalışıp çalışmadığını ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Kompresör çalışmıyorsa, klimanızın soğutucu akışkanı azalmış olabilir ve kompresör çok sıcak veya arızalı olabilir.
 • Fan motorunu inceleyin – Ardından, kompresörü de etkileyebileceğinden fan motoruna bir göz atın. Örneğin, bir fan motoru çalışırken kilitlenebilir veya kanatları zayıf olabilir. Fan motorunda, değiştirilmesi gerekebilecek kötü bileşenler de olabilir.

Klimanın Motoru Çalışmıyor ?

Klima (Split) Motor Çalışmıyor ? Soğutucu çevrimi tekrarlamak için evaporatöre geri dönerken, genleşme valfindeki basınç düşürülerek soğutucunun ısıyı daha kolay emmesi ve gaza dönüşmesi sağlanır. Kompresörde herhangi bir sızıntı veya hasar bu işlemi aksatabilir.

Klima (Split) Kompresör (Motor) Çalışmıyor ? Kompresörünüz açılmadığında, sisteminiz soğuk havayı sirküle edemez. Neden? Kompresör, bu maddeyi son derece yüksek basınç altında yerleştirerek ve soğutucu gazın bir sıvıya dönüşebilmesi için kondansatöre ileterek soğutucu akışkanı sistem içinde hareket ettirir. İlk olarak, üniteye güç geldiğinden emin olun. Bir sigortanın ne zaman attığını veya ünite sisteminde bir kesicinin ne zaman devreye girdiğini asla bilemezsiniz. Dış kompresördeki anahtarın açık olduğundan ve genellikle metal bir kutunun içinde bulunan 240 voltluk bağlantı kesmenin kapalı olmadığından emin olarak kompresörün kendisinin açık olup olmadığını görebilirsiniz.

Klima Motor Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kompresörünüzün açılmamasının nedeninin sistemin güç kaynağı olmadığından eminseniz, kompresörünüzün açılmamasının birkaç nedeni daha olabilir.

YÜKSEK BASINÇ ANAHTARI DEVREYE GİRDİ

Aşırı sıcak bir Austin gününde, sisteminiz dış mekan motorunuzun çalışmayı durdurduğunu veya kirli veya tıkalı bir kondenser bobininiz olduğunu algılarsa kompresörünüz çalışmayı durdurabilir. Bu durumlarda, yüksek basınç anahtarınız tüm sisteminizi kapatacaktır. Anahtarı genellikle kompresörün erişim panelinde bulunan düğmeye basarak sıfırlayabilirsiniz.

Klima Motoru Devreye Neden Girmez?

YANMIŞ KOMPRESÖR

Elektriksel bir sorun, kompresörünüz ile motor arasındaki alanda kısa devre veya yanmaya neden olabilir. Bu durumlarda, üniteniz hiç açılmayacaktır. Sisteminizi eğitimli bir profesyonel tarafından düzenli olarak kontrol ettirerek bu sorunları önleyebilirsiniz.

ARIZALI MOTOR

Kompresörünüze giden devreler aşırı yüklenirse motoru sıfırlamanız gerekebilir. Bunu yapmak için, bir elektrik arızası olduğunda ortaya çıkan motorun sıfırlama düğmesini arayın. Düğmeye tekrar basabilmeniz için bu parça yeterince soğuyana kadar bekleyin.

KONDANSATÖR VEYA KONTAKTÖR SORUNLARI

Bu kısım fanı ve kondansatörü çalıştırdığından, çalıştırma kondansatörünüz düzgün çalışmıyorsa klimanız açılmayacaktır. Kontaktör, hem kompresörü hem de kondenser fanının motorunu kontrol eden bir anahtar görevi görür. Klimanızın tıkırtısını duyuyorsanız ancak açılmıyorsa, bu önemli parçanın arızalanmasına neden olan ve sırayla tüm AC sistemini etkileyen kir veya böcekler olabilir. Bu parçaların her ikisinin de kontrol edilmesi ve değiştirilmesi, elektrikle uğraşmayı içerir ve bu nedenle en iyi şekilde bir profesyonel tarafından gerçekleştirilir.

ESKİ BİR EVAPORATÖR BOBİNİ

Sisteminiz ilk kurulduğunda bazı sorunlar başlar. Değiştirilen eski bir sisteminiz varsa veya arızalı parçaları değiştirdiyseniz, yeni yoğuşturma ünitesindeki yoğuşturucu serpantinle çalışan yeni bir evaporatör serpantini taktığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Bu iki parça tam olarak eşleşmezse kompresörünüz çalışmayabilir.

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

KOMPRESÖRÜNÜZÜN KULLANIM ÖMRÜ

Daha eski bir AC üniteniz varsa kompresörünüzün değiştirilmesi gerekebilir. Bununla birlikte, kompresörde başka birçok sorun suçlanabilir, bu nedenle yeni bir kompresör almadan önce sorunun aşırı yük koruyucunuzda veya kapasitörünüzde olmadığından emin olun. Yeni bir kompresör almaya karar verirseniz, kurulumu lisanslı bir teknisyene yaptırın.

Tüm bu olası sorunları önlemenin en iyi yolu, lisanslı bir Klima uzmanıyla rutin tanı testleri planlamaktır. Bu ziyaretler, olası sorunlar için erken uyarı sistemi olarak hizmet edebilir ve üniteniz tamamen çalışmayı durdurmadan önce gerekli onarımların yapılabilmesi için tam olarak hangi parçaların düzgün çalışmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Deneyimli bir teknisyen şunları yapacaktır:

 • ünitenizin soğutucu seviyesini kontrol edin
 • soğutucu sızıntıları için test
 • sisteminizdeki fazla soğutucuyu güvenli bir şekilde çıkarın
 • sızıntı yapan kanalları arayın ve gerektiğinde boşlukları kapatın
 • evaporatör bobininizden geçen hava akışını hesaplayın
 • Isıtma ve soğutma sistemlerinizin aynı anda çalışmadığından emin olmak için elektrik kontrol sisteminizi değerlendirin
 • elektrik terminallerinizi temizleyin ve gerektiğinde bağlantıları sıkın
 • motorlara yağ uygulayın
 • kayışları hasar açısından inceleyin
 • termostatınızın doğru olduğundan emin olun

Sıcaklık Kontrol Panosu

Sıcaklık kontrol kartı, fan motoruna ve kompresöre voltaj sağlar. Kontrol panosu arızalıysa, kompresöre voltaj sağlamayı durdurabilir. Kontrol panoları genellikle yanlış teşhis edilir. Sıcaklık kontrol kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları, özellikle de kompresör aşırı yükünü, kondansatörü ve kompresörün kendisini kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, sıcaklık kontrol kartını değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatının içinde zamanla yanan elektrik kontakları vardır. Termostatın fan motorunu açması mümkündür ancak kompresör motorunu açmaz.

Termostat

Termostat, havanın sıcaklığını izler. Hava sıcaklığı bir ayar noktasının üzerine çıktığında, termostat, fana ve kompresöre güç sağlamak için bir anahtarı etkinleştirir. Termostat arızalıysa, kompresörün çalışmasını engelleyebilir. Kompresörün arızalı olduğunu belirlerseniz, değiştirin.

Kompresör (motor)

Kompresörün kendisi arızalı olabilir. Ancak bu genellikle böyle değildir. Kompresörü değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı bileşenleri, özellikle aşırı yük koruyucusunu ve kompresör kondansatörünü kontrol ettiğinizden emin olun. Kompresör arızalıysa, yalnızca lisanslı bir teknisyen tarafından değiştirilmelidir.

Aşırı Yük

Aşırı yük, çok fazla akım çekmesi durumunda kompresörü yanmaya karşı korur. Zamanla aşırı yük yanabilir. Aşırı yükün yanmış olup olmadığını belirlemek için, bir multimetre kullanarak sürekliliği test edin. Aşırı yük sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu, klimanın tüm bileşenlerine voltaj sağlar. Ana kontrol panosunda bir sorun varsa, kompresöre voltaj göndermeyebilir. Ancak bu nadiren böyledir. Kartı değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı bileşenleri – özellikle aşırı yük koruyucusu, kompresör kondansatörü ve kompresörün kendisini kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, ana kontrol kartını değiştirin.

Röle Kartı

Röle kartı, klimanın birçok bileşenine voltaj sağlar. Kart arızalıysa, kompresöre voltaj göndermeyi durdurabilir. Röle kartları genellikle yanlış teşhis edilir; kartı değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun – özellikle aşırı yük koruyucusu, kompresör kondansatörü ve kompresörün kendisini. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, röle kartını değiştirin.

Termistör (sensör)

Termistör, kontrol panosuna bağlı dış havanın sıcaklığını algılayan bir sensördür. Termistörün sürekliliği yoksa kompresörün çalışmasını engelleyebilir. Termistörün hatalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termistörün sürekliliği yoksa değiştirin.

Kondansatör (motor)

Kondansatör kompresöre elektrik kabloları ile bağlanır. Kapasitör yanarsa, kompresör çalışmayacaktır. Kapasitörün yanmış olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kondansatör sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Seçici Anahtar

Seçici anahtar, voltajı kompresöre yönlendirir. Seçici anahtar arızalıysa, kompresör çalışmayacaktır. İlk önce kapasitör, aşırı yük ve kompresörün kendisini kontrol edin. Bu parçalardan hiçbiri arızalı değilse, seçici anahtar arızalı olabilir. Seçici düğmelere bastığınızda veya düğme düğmesini döndürdüğünüzde kompresör aralıklı olarak çalışıyorsa, seçici anahtarı değiştirin.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687