Anasayfa » Arıza » Klima (Split) Kapanmıyor ?

Klima (Split) Kapanmıyor ?

Klima (Split) Kapanmıyor ?

Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser serpantinleri, soğutucu akışkan serpantinlerden geçerken ısıyı dağıtır. Kondenser serpantinleri kirliyse, ısıyı etkili bir şekilde dağıtamazlar. Bobinler üzerinde kalıntı biriktikçe, klima daha az verimli hale gelecek ve klimanın soğuması için daha çok çalışmasına neden olacaktır. Bobinler çok kirliyse, klima uygun sıcaklığı koruyamayacak ve kompresör odayı soğutmak için sürekli olarak çalışacaktır. Kirli olup olmadıklarını belirlemek için kondenser serpantinlerini kontrol edin. Kondenser serpantinleri kirliyse temizleyin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı, fan motoruna ve kompresöre voltaj sağlar. Termostat kısa devre yapmışsa, kompresöre sürekli voltaj gönderebilir ve kompresörün her zaman çalışmasına neden olabilir. Termostatın kısa devre olup olmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termostat her zaman sürekliliğe sahipse, bu kısa devre olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. (Not: Bazı termostatlar bir ısıtıcıyı da kontrol edebilir ve sonuç olarak üç terminaller. Daha fazla bilgi için klimanızın kablo şemasına bakın.)

Termostat

Termostat, havanın sıcaklığını izler. Hava sıcaklığı bir ayar noktasının üzerine çıktığında, termostat, fana ve kompresöre güç sağlamak için bir anahtarı etkinleştirir. Termostat arızalıysa, kompresörün sürekli çalışmasına neden olabilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için klimayı soğumaya ayarlayın ve ardından termostatı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Klima soğutmaya ayarlıyken termostatın sürekliliği yoksa, değiştirine termostat. (Not: Bazı termostatlar bir ısıtıcıyı da kontrol edebilir ve sonuç olarak üç terminale sahip olacaktır. Daha fazla bilgi için klimanızın kablo bağlantı şemasına bakın.)

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu, klimanın tüm bileşenlerine voltaj sağlar. Kontrol panosu ile ilgili bir sorun varsa, kompresöre güç sağlamayı bırakmayabilir. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, ana kontrol kartını değiştirin.

Röle Kartı

Röle kartı, fan motoru ve kompresör dahil birçok klima bileşenine voltaj sağlar. Röle kartında bir sorun varsa, kompresöre sürekli voltaj sağlayabilir. Ancak bu neredeyse hiçbir zaman böyle değildir. Röle kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, röle kartını değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Panosu

Sıcaklık kontrol kartı, fan motoruna ve kompresöre voltaj sağlar. Kontrol panosu ile ilgili bir sorun varsa, kompresöre güç sağlamayı bırakmayabilir. Ancak bu neredeyse hiçbir zaman böyle değildir. Sıcaklık kontrol kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, sıcaklık kontrol kartını değiştirin.

Termistör

Termistör, oda hava sıcaklığını algılayan bir sensördür. Kontrol panosuna bağlanır. Termistör arızalıysa, olması gerektiği zaman sürekliliğe sahip olmayacaktır. Böyle bir durumda kompresör her zaman çalışır.

 

 

 

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Samsung Buzdolabı Sorun Giderme

Samsung Buzdolabı Sorun Giderme sizin buzdolabı olan bir soruna neden olup bittiğini öğrenmek için bu ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !