• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Klima (Split) Kapanmıyor ? kapalıyken klimanız veya ısı pompası üniteniz hala çalışıyorsa, büyük olasılıkla açıklamadış ünitede bulunan kompresör kontaktörünüzün sıkışmış olması bir ihtimaldir, Ancak, harici ünitenizin çalışmaya devam etmesine neden olabilecek diğer iki sorundan birini yaşıyor olabilirsiniz.

Klima Kapanmaz Sürekli Çalışırsa Ne Olur ?

  • Klima neden 5 dakika çalışıp duruyor?
  • Klima neden kendini korumaya alır?
  • Klima dış ünite neden devreye girmiyor?
  • Klima motoru çalışmıyor neden?

Sıkışmış Kompresör Kontaktörü 

Klima (Split) Kapanmıyor ? Basitçe söylemek gerekirse, dış üniteniz düzgün çalışıyorsa, termostatı “cool” konumuna getirdiğinizde kompresör kontaktörüne 24 voltluk bir akım gönderilir. Bu akım, kontaktörü kapatarak hem kompresörü hem de kondenser fan motorunu çalıştırır. Termostat kapatıldığında, voltaj kontaktöre artık enerji vermez ve kaçınılmaz olarak kompresörü ve kondansatörü kapatır .

Yine de, kontaktör kapandığında, bir elektrik arkı veya kavisli bir yörünge vardır. Bu normal bir olaydır; bununla birlikte, kontaktörü ısıtır ve zamanla kontaktör kontaklarının (tipik olarak iki tane vardır) birbirine yapışmasını veya kapalı bir pozisyonda kaynak kapanmasını sağlayabilir. Kontaktörün gerektiği gibi çalışamaması ve bağlantısını keserek gücü kesmesiyle, termostat kapatılsa bile kondenser çalışmaya devam eder.

Klima Sürekli Çalışır mı?

Klima (Split) Kapanmıyor ? Sorun nasıl çözülür : Kontaktörün bir Klima teknisyeni tarafından değiştirilmesi gerekecektir. Kontaktörü bulursanız ve takılı kalmış ancak hasar görmemişse, üzerine hafifçe vurarak devreden çıkarabilirsiniz. Temizlemek için küçük bir tel fırça kullanmak, Klima kontaktör hemen yapışmadan geçici olarak çalıştırmanıza izin verebilir. Ama yine de, bu uzun vadeli bir çözüm değil ve değiştirilmesi gerekiyor.

Klima Durmadan Çalışıyor ?

Kondenser Bobinleri Kirli

Klima (Split) Kapanmıyor ? Kondenser serpantinleri, soğutucu akışkan serpantinlerden geçerken ısıyı dağıtır. Kondenser serpantinleri kirliyse, ısıyı etkili bir şekilde dağıtamazlar. Bobinler üzerinde kalıntı biriktikçe, klima daha az verimli hale gelecek ve klimanın soğuması için daha çok çalışmasına neden olacaktır. Bobinler çok kirliyse, klima uygun sıcaklığı koruyamayacak ve kompresör odayı soğutmak için sürekli olarak çalışacaktır. Kirli olup olmadıklarını belirlemek için kondenser serpantinlerini kontrol edin. Kondenser serpantinleri kirliyse temizleyin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı, fan motoruna ve kompresöre voltaj sağlar. Termostat kısa devre yapmışsa, kompresöre sürekli voltaj gönderebilir ve kompresörün her zaman çalışmasına neden olabilir. Termostatın kısa devre olup olmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termostat her zaman sürekliliğe sahipse, bu kısa devre olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir. (Not: Bazı termostatlar bir ısıtıcıyı da kontrol edebilir ve sonuç olarak üç terminaller. Daha fazla bilgi için klimanızın kablo şemasına bakın.)

Termostat

Termostat, havanın sıcaklığını izler. Hava sıcaklığı bir ayar noktasının üzerine çıktığında, termostat, fana ve kompresöre güç sağlamak için bir anahtarı etkinleştirir. Termostat arızalıysa, kompresörün sürekli çalışmasına neden olabilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için klimayı soğumaya ayarlayın ve ardından termostatı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Klima soğutmaya ayarlıyken termostatın sürekliliği yoksa, değiştirine termostat. (Not: Bazı termostatlar bir ısıtıcıyı da kontrol edebilir ve sonuç olarak üç terminale sahip olacaktır. Daha fazla bilgi için klimanızın kablo bağlantı şemasına bakın.)

Sorun daha sonra nasıl önlenir: Gelecekte bu sorunu atlatmanın bir yolu var ama ucuz değil. Kontaktörün zamanla bozulmasının nedeni, ucuz bir metal olan ve diğer pahalı metallerden daha kötü bir iletken olan bakırdan yapılmış olmasıdır. Uzun ömürlü bir kontaktör istiyorsanız, altın, gümüş veya platin kontaktörlü ticari sınıf bir kontaktör satın almayı düşünün. Bunlarla daha fazla ön ödeme yapmanız gerekebilir, ancak kontaktörü bir daha asla değiştirmeniz gerekmeyebilir.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu, klimanın tüm bileşenlerine voltaj sağlar. Kontrol panosu ile ilgili bir sorun varsa, kompresöre güç sağlamayı bırakmayabilir. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, ana kontrol kartını değiştirin.

Röle Kartı

Röle kartı, fan motoru ve kompresör dahil birçok klima bileşenine voltaj sağlar. Röle kartında bir sorun varsa, kompresöre sürekli voltaj sağlayabilir. Ancak bu neredeyse hiçbir zaman böyle değildir. Röle kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, röle kartını değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Panosu

Sıcaklık kontrol kartı, fan motoruna ve kompresöre voltaj sağlar. Kontrol panosu ile ilgili bir sorun varsa, kompresöre güç sağlamayı bırakmayabilir. Ancak bu neredeyse hiçbir zaman böyle değildir. Sıcaklık kontrol kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, sıcaklık kontrol kartını değiştirin.

Sensör

Termistör, oda hava sıcaklığını algılayan bir sensördür. Kontrol panosuna bağlanır. Termistör arızalıysa, olması gerektiği zaman sürekliliğe sahip olmayacaktır. Böyle bir durumda kompresör her zaman çalışır.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687