Klima (Split) Gürültü Yapıyor ?

Klima (Split) Gürültü Yapıyor ? Klimanızdan yüksek garip sesleri duyuyorsanız, büyük olasılıkla arızalı demektir. Tipik olarak sorun, gevşek parçalar, eksik veya kırık izolasyon ayakları, soğutucu sızıntıları veya arızalı bir kompresördür.

Klima Neden Ses Yapar ?

  • Split klima neden ses yapar?
  • Klima calisirken cok ses yapiyor ne yapabilirim?
  • Klima neden yüksek ses çıkarır?
  • Klima sesi nereye şikayet edilir?

Klima (Split) Gürültü Yapıyor ? Klimanızın tüm parçaları, sıcak havalarda evinizi serin tutmak için birlikte çalışır. Bu nedenle, bir parça gevşerse, diğer parçalar üzerinde ekstra stres oluşturur. Fazladan aşınma bu parçalara yeterince baskı uyguladıktan sonra, üniteniz onarım gerektiğini belirten bir vızıltı sesi çıkarmaya başlayabilir.

Klima (Split) Gürültü Yapıyor ? Ünitenizin kompresörü, klimanın tabanında “izolasyon ayakları” adı verilen küçük lastik ayaklara oturur. Klimanızı bir süre kullandıktan sonra bu ayaklar parçalanabilir veya çatlayabilir, bu da kompresörün dengesini kaybetmesine ve kullanım sırasında vızıltı sesi çıkarmaya başlamasına neden olur.

Klima Neden Çok Gürültü Yapar?

Evinizi soğutmak için kullanıldıkları için, klima üniteleri gerçekten donabilir – bu kulağa mantıksız gelebilir, ancak bu doğru! Üniteden soğutucu sızmaya başlarsa AC’niz donabilir ve bu da genellikle bir vızıltı sesi çıkarmaya başlar.

Son olarak, eldeki sorun, ünitenin soğutucu akışkanı basınçlandıran ve soğutan ve ardından evinizi soğutan parçası olan arızalı bir kompresör olabilir. Vızıltı sesi, kompresörünüzün düzgün çalışmadığı veya ünitenizin elektrik voltajının doğru olmadığı anlamına gelebilir.

Klima Sesli ve Gürültülü Çalışıyor?

Kompresör (motor)

Kompresör yıprandığında normalden daha fazla gürültü üretir. Bu olduğunda, kompresörü değiştirmek gerekli değildir – kompresörler gürültü yaptıktan sonra genellikle yıllarca dayanır. Bununla birlikte, yeni bir kompresöre sahip olmayı tercih ederseniz, lisanslı bir profesyonele değiştirtin.

Çift Milli Fan Motoru

Fan motoru veya çift şaftlı fan motoru, genellikle kalıcı olarak yağlanan yataklara sahiptir. Bununla birlikte, birkaç yıl içinde yağlama bozulur ve motorun gürültülü olmasına neden olur. Bu olursa, çift şaftlı fan motorunu değiştirin.

Fan Kanadı

Klimaların önünde bir fan kanadı ve arkada bir fan kanadı bulunur. Her iki fan bıçağında hasar olup olmadığını kontrol edin. Fan pervanesi hasarlıysa veya fan muhafazasına sürtünüyorsa değiştirin.

Fan Motoru

Fan kanatları, üfleyici muhafazasına sürtünüyor olabilir. Klimaların önünde bir fan kanadı ve arkada bir fan kanadı bulunur. Muhafazaya sürtünmediklerinden emin olmak için her iki fan kanadını da kontrol edin. Kanatlar muhafazaya sürtünmüyorsa ve fan motoru hala gürültülüyse, fan motoru yataklarında aşınma olup olmadığını kontrol edin. Yataklar aşınmışsa, fan motorunu değiştirin.

Üfleyici Çark

Motor şaftı üzerinde sallanıp sallanmadığını görmek için üfleyici çarkı sallayın. Üfleyici tekerlek gevşekse, vidayı sıkmayı veya değiştirmeyi deneyin. Üfleme çarkı hala sabit değilse, üfleyici çarkı tamamen değiştirin.

Üfleyici Motor

Fan kanatlarından biri veya daha fazlası muhafazaya sürtünüyor olabilir. Klimaların önünde bir fan kanadı ve arkada bir fan kanadı bulunur. Muhafazaya sürtünmediklerinden emin olmak için her iki fan kanadını da kontrol edin. Kanatlar muhafazaya sürtünmüyorsa ve fan motoru hala gürültülü ise, fan motoru yataklarında aşınma olup olmadığını kontrol edin. Yataklar aşınmışsa, fan motorunu değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi