• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Klima (Split) Fanı Çalışmıyor ? yaz coşkunuzu evinizi serin ve rahat tutmayan bir klima gibi hiçbir şey azaltamaz. Yılın çoğunda koşulların sıcak ve bunaltıcı olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bu daha da büyük bir sorundur. Sıcaklık artışına ek olarak, arızalı bir ünite, evinizde nemin oluşmasına izin vererek rahatsızlığı artırır. Aşırı durumlarda nem, evinizin iç ve dış mekanlarına zarar verebilir ve iç mekan hava kalitesini düşürebilir. Arızalı bir ünite, genel olarak daha az verimli olduğu için çalıştırılması da daha pahalıdır.

Klima Fanı Neden Çalışmaz ?

 • Klima açıkken fan çalışır mı?
 • Klima fan hangi ayarda olmalı?
 • Klima fanı çok elektrik yakar mı?
 • Klima fanı ne tarafa döner?

Klima (Split) Fanı Çalışmıyor ? Dış AC ünitenizle ilgili bir sorunu teşhis etmek için merkezi ünitenizin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Evinizin buzdolabınızın duvarlarıyla ortak bir yanı var. Her ikisi de AC ünitesinin evinize üflediği daha soğuk havayı içerir. Dış klima ünitenizin iki fanı vardır. Ünitenin içinde bulunan, evin içine soğuk hava üfler. Dışarıdaki, havayı soğutmak için ısıyı uzaklaştırmak için bobinlere hava üfler. Bu fanlardan herhangi biri düzgün çalışmadığında, ünitenizin verimliliği tehlikeye girer.

Klima Dış Ünite Fanı Çalışmıyor ?

Klima (Split) Fanı Çalışmıyor ? ünitenizde kanatların dönüp dönmediğini anlamak yeterince kolaydır. Dışarıda yürüyebilir ve bıçakların döndüğünü söyleyen bir uğultu sesini dinleyebilirsiniz. Fanın çalışıp çalışmadığını görsel olarak da değerlendirebilirsiniz. Vızıltıyı duyuyor ancak kanatların hareket ettiğini görmüyorsanız, kapasitör sorununuz olabilir.

Klima Fan Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

Dış klima ünitenizde AC kondenser fanının dönmediğini gözlemlerseniz, sorun muhtemelen birkaç yaygın sorundan biridir.

 • Kompresör çalışıyor ancak fan dönmüyorsa, sorun büyük olasılıkla motorda ve/veya kapasitördedir.
 • Kompresörün çalıştığını gösteren herhangi bir ses duymuyorsanız ve fan dönmüyorsa, bunun en yaygın nedenleri güç eksikliği veya arızalı kompresör kontaktörüdür.

Kompresör Çalışıyor Ama Fan Çalışmıyor

Fan motoru ve başlatma kapasitörü, AC ünitenizin içindeki fanı döndürmek için birlikte çalışır. Bu olmuyorsa, motor ve/veya kapasitör arızalanmış olabilir. Merak edebilirsiniz, “Bu durumda bir başlatma kapasitörü zaten ne yapar?” Bu bileşenin görevi, fan motorunu çalıştırmak için bir elektrik patlaması sağlamaktır. Düzgün çalışmıyorsa ac fan motoru kanatları döndürmez ve gerekli hava hareketi oluşmaz.

Elektrikli ev aletleri konusunda her zaman dikkatli olmanız gerekirken, sorunu basit bir düzeltmeyle çözüp çözemeyeceğinizi görmek için birkaç şey kontrol etmeye değer.

 • Fan aksının etrafına bir tür döküntü sarılı olup olmadığına bakın. Eğer öyleyse, bileşenlere zarar vermemeye dikkat ederek dikkatlice çıkarın.
 • Motor yataklarının temizlenmesi gerekebilir. Çamur işleyişi bozarsa, fan takılır veya yavaşlar. Bu, motora stres uygular ve onu yakabilir. Motor yataklarını temizlemeniz gerekiyorsa, ünitenin iç işleyişine zarar vermemek için bunu dikkatli bir şekilde yapın.
 • Kırılan veya gevşeyen kayış da fanın dönmemesine neden olabilir. Tipik olarak, çoğu modern ünitede fan kayışı bulunmadığından, bu eski ünitelerle ilgili bir sorundur. Yeni bir AC ünitesine yükseltmeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir . Bununla birlikte, kayışları değiştirmeye karar verirseniz, çoğu ev geliştirme mağazasında yenilerini satın alabilirsiniz. İhtiyacınız olan kayışın tam özelliklerini bulmak için ünitenizin belgelerine bakın.
 • İster evinizin içindekilerden, ister ünitenin bir parçası olan dışarıdakilerden bahsediyor olun, kirli bir hava filtresi havanın içeri girmesini engeller. Sonuç olarak, makinenin içinde buz birikebilir ve bileşenlere aşırı baskı uygulayabilir. Bunu düzeltmenin en kolay yolu filtreyi değiştirmektir; yerel donanım veya ev geliştirme mağazanızda bir yedek bulabilirsiniz.
 • Fanı bir çubuk veya benzeri bir cisimle biraz iterek fanın dönmesini sağlayabilirsiniz. Tahta bir mutfak kaşığının sapı yardımcı olabilir. Yine de parmaklarınızı kullanmayın, aksi takdirde bıçaklar tarafından ciddi şekilde yaralanabilirsiniz. Ayrıca elektriği iletecek herhangi bir metal nesne veya başka bir malzeme kesinlikle kullanmamalısınız. Fanı bu şekilde çalıştırabiliyorsanız, o zaman muhtemelen sorun kapasitördedir, çünkü başlatıldıktan sonra onu devam ettirmek için yeterli enerji vardır.

Bu ipuçlarından herhangi biriyle fanı çalıştıramazsanız, sürekli olarak çalışmasına izin vermek yerine sisteminizi kapatın. Bu, aşırı ısınmaya ve kompresörün kendisinin tahrip olmasına neden olabilir, bu da değiştirilmesi veya onarılması maliyetlidir. Ayrıca, bu hileler işe yarasa bile, bunların yalnızca geçici çözümler olabileceğini ve her şeyi kontrol etmek için en kısa sürede bir teknisyeni aramanız gerektiğini unutmamak önemlidir.

Klima (Split) Fanı Çalışmıyor ? Kondansatörün kendisini incelemek mümkündür; ancak, kendinizi rahat hissetmiyorsanız ve yüksek voltajlı makineler ve elektrik akımları konusunda deneyiminiz yoksa, bunu asla kendiniz denememelisiniz. Kondansatörler enerji depoladıkları için, ünitenin kendisi kapatılsa bile elektrik çarpmasına neden olabilir. Kendiniz onarmaya çalışmadan önce kapasitördeki enerjiyi nasıl boşaltacağınızı öğrenin. Ayrıca terminallere dokunmayın, aksi takdirde ciddi yaralanma riskine girersiniz.

Çift Milli Fan Motoru

Çift şaftlı fan motoru (veya sirkülasyon fan motoru) arızalı olabilir. Sirkülasyon fanı motorunun iki fan kanadı vardır: biri motorun her iki tarafında. Bir tarafta, fan kanadı ısıyı dağıtmak için yoğuşma bobini üzerinden dış havayı çeker. Diğer taraftan, fan kanadı, havayı evaporatör bobini üzerinden yönlendirir. Çift şaftlı fan motoru, zamanla gevşeyebilen veya bağlanabilen yataklara sahiptir. Motor yataklarının arızalı olup olmadığını belirlemek için motor milini sallayın. Motor mili gevşekse veya hiç dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin.

Fan Motoru

Bıçağı elle çevirmeyi deneyin. Bıçak serbestçe dönmezse, bu, motor yataklarının aşınmış olduğunu gösterir. Motor yatakları aşınmışsa, motoru değiştirin. Bıçak serbestçe dönerse, fan motoruna gelen gücü test edin. Fan motoruna güç geldiği halde motor çalışmıyorsa, bu aynı zamanda motorun arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Röle Kartı

Röle kartı, fan motoru dahil klimanın birçok bileşenine voltaj sağlar. Röle kartı düzgün çalışmıyorsa, fan çalışmayabilir. Röle kartları genellikle yanlış teşhis edilir; Kartı değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları, özellikle de fan motoru kapasitörünü ve fan motorunun kendisini kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, röle kartını değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu, klimanın tüm bileşenlerine voltaj sağlar. Kontrol panosu ile ilgili bir sorun varsa, fan motoruna güç sağlamayı durdurabilir. Kontrol panoları genellikle yanlış teşhis edilir; Ana kontrol kartını değiştirmeden önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından eminseniz, ana kontrol kartını değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatının zamanla yanan elektrik kontakları vardır. Elektrik kontakları yanmışsa, termostat düzgün çalışmayacaktır. Kompresör açıkken fan motoru her zaman çalışıyor olmalıdır. Kompresör çalışıyorsa, ancak fan motoru çalışmıyorsa, fan motoru veya fan motoru kondansatörü büyük olasılıkla arızalıdır. Hem kompresör hem de fan motoru çalışmazsa, süreklilik için sıcaklık kontrol termostatını test etmek için bir multimetre kullanın. Termostat süreklilik yok, değiştirin. (Not: Bazı termostatlar bir ısıtıcıyı da kontrol edebilir ve sonuç olarak üç terminale sahip olacaktır. Daha fazla bilgi için klimanızın kablo bağlantı şemasına bakın.)

Termostat

Termostat, havanın sıcaklığını izler. Hava sıcaklığı bir ayar noktasının üzerine çıktığında, termostat, fana ve kompresöre güç sağlamak için bir anahtarı etkinleştirir. Termostat arızalıysa, fanın çalışmasını engelleyebilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için klimayı soğumaya ayarlayın ve ardından termostatı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Klima soğutmaya ayarlıyken termostat sürekliliğe sahip değilse, termostatı değiştirin(Not: Bazı termostatlar bir ısıtıcıyı da kontrol edebilir ve sonuç olarak üç terminale sahip olacaktır. Daha fazla bilgi için klimanızın kablo bağlantı şemasına bakın.)

Üfleyici Motor

Üfleyici motor yanmış veya eskimiş olabilir. İlk önce fan kanatlarını kontrol edin. Bıçaklar serbestçe dönmüyorsa, üfleyici motorunu değiştirin. İkinci olarak, gücün üfleyici motoruna gittiğinden emin olun. Üfleyici motor güç alıyorsa ancak motor hala çalışmıyorsa, değiştirin. Üfleyici motorun onarımı mümkün değildir; kusurlu ise değiştirmelisiniz.

Termistör Sensör

Termistör, havanın sıcaklığını algılayan kontrol panosuna bağlı bir sensördür. Termistör arızalıysa, fanın çalışmasını engelleyebilir. Termistörün hatalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termistörün sürekliliği yoksa değiştirin. 

Klima Kondansatör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kondansatör

Kondansatör kompresöre elektrik kabloları ile bağlanır. Kapasitör yanarsa, fan çalışmayacaktır. Kapasitörün yanmış olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kondansatör sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Kondansatör ile ilgili sorunlar

Fanların dönmeyi durdurmasının en yaygın nedenlerinden biri, ölü bir kapasitörden kaynaklanmaktadır. AC’nin kapasitörleri, fan motoruna ve AC ünitesinin geri kalanına güç sağlamak için enerji sinyalleri gönderen küçük, silindir bileşenleridir. Her klima sisteminde, motora sinyal gönderen başlatma kondansatörü ve motorun çalışmasını sağlayan çalıştırma kondansatörü dahil olmak üzere birkaç kapasitör bulunur. Kondansatörler zamanla bozulabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Güç sorunları

Bir güç sorunu kadar basit olabilir. Aşırı ısınma nedeniyle devre kesici devreye girerse, AC’nizin çalışmasının durmasına neden olur. Bu, devre kesicideki anahtarı çevirerek düzeltilebilir.

Yanmış motor

Fanların çalışmayı durdurmasının bir başka yaygın nedeni de yanmış bir fan motorudur. Fan motorları fazla çalıştığında – bakım eksikliğiyle birleştiğinde – bozulmaya ve yanmaya meyilli olabilirler. AC fan motorlarının değiştirilmesi pahalıdır ve sistemin değiştirilmesine neden olabilir.

Tıkalı hava filtresi

Tıkalı bir hava filtresi, hava akışını kısıtlayarak buz oluşmasına neden olabilir. Bu, klimanın fanına daha fazla yük bindirir ve klimanın kapanmasına neden olabilir. Uygun hava akışını sağlamak için HVAC filtrelerinizi düzenli olarak değiştirin.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara