Gaz Ocağı Alevi Düzgün Yanmıyor Ve Sönüyor
Gaz Ocağı Alevi Düzgün Yanmıyor Ve Sönüyor

Gaz Ocağı Alevi Düzgün Yanmıyor Ve Sönüyor ?

Gaz Ocağı Alevi Düzgün Yanmıyor Ve Sönüyor ? Gazlı ocağınızı her gün lezzetli yemekleri pişirmek veya ısıtmak için kullanıyorsunuz. Gaz sobası üzerindeki alevin düzgün yanmadığını hatta söndüğünü fark ettiniz. Bu arızanın olası nedenlerini belirlemenize yardımcı olacağız.

BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ UYMUYOR

Basınç düşürücü arızalı veya uygun değil Basınç düşürücü gaz basıncını düzenlemek için kullanılır. Gaz vanasını ve ardından memeyi gazla beslemek için şişe ile bağlantı hortumu arasındaki gaz basıncını azaltır. Azaltılmış gaz basıncı, gaz kullanırken güvenliği artırır. Alevler hoş değilse veya pişirme sırasında sönüyorsa basınç düşürücü muhtemelen arızalıdır.

Basınç düşürücü ayrıca gaz silindirinin modeline göre değişir: basınç düşürücü, bütan gazı silindirleri için 28 mbar ve propan gazı silindirleri için 37 mbar’lık bir akış hızına sahiptir. Gaz tüpünüze uygun olup olmadığını görmek için basınç regülatöründeki etiketi kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde kendinize uygun bir parça bulmanız gerekecektir.
Basınç düşürücünüz uyuyorsa, ancak çok eski veya arızalıysa, onu da değiştirmeniz gerekecektir.

GAZ TÜPÜ VEYA GAZ TÜRÜ UYGUN DEĞİL

Gaz tüpü veya gaz türü uygun değilBütan veya propan gazı kullanımında farklılıklar vardır. Her iki tip gaz tüpü de aynı fiyata ve aynı raf ömrüne sahip olmakla birlikte, propan soğuğa daha dayanıklıdır ve bu nedenle gazlı barbekü gibi dış mekan kullanımları için tercih edilir. Öte yandan, bütan gazı ev kullanımı için tavsiye edilir (örn. ocaklar, sobalar, vb. için) Yani gaz sobasının üzerindeki alev düzgün yanmıyorsa gaz tüpünüzün amacınıza uygun olmaması olabilir.

GAZ TÜPÜNÜN BULUNDUĞU YER UYGUN DEĞİL

Gaz şişesinin bulunduğu yer uygun değil Daha önce belirtildiği gibi, bütan ve propanın farklı kullanımları vardır. Bu, farklı özelliklerden kaynaklanmaktadır. Her iki gaz şişesi de sıvı gaz ile satılmaktadır. Ancak fiziksel özellikleri aynı değildir. Bütan 0 °C’lik bir kaynama noktasına sahipken, propan – 40 °C’lik bir kaynama noktası ile soğuğa çok daha dayanıklıdır. Ocağınızdaki alevler sönüyorsa ve bütan gazı tüpünüz çok soğuk (0°C civarında sıcaklıklara sahip) bir odadaysa, bütan gazı tüpünüzü daha sıcak bir yere taşımanız gerekecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir