Gaz Ocağı Alevi Düzensiz Titrek Yanıyor
Gaz Ocağı Alevi Düzensiz Titrek Yanıyor

Gaz Ocağı Alevi Düzensiz Titrek Yanıyor ?

Gaz Ocağı Alevi Düzensiz Titrek Yanıyor ? Gazlı ocağınızın alevleri titriyor. Normal olarak brülör kapağını çerçevelemesi gereken tek tip mavi ışığı üretmezler. Aşağıda, gaz alevleri düzensiz yanıyorsa bunun nedeninin ne olabileceğini size göstereceğiz.

MEME KISMEN TIKALI

Meme kısmen tıkalı İlk olası neden tıkalı bir memedir. Enjektör olarak da bilinen bu Enjektör gazın brülöre akmasını sağlar. Bu parçanın üst kısmında, gazın sorunsuz bir şekilde içinden akabilmesi için çapı çok hassas bir şekilde ayarlanmış bir delik vardır. Bu açıklık kısmen tıkanırsa (örneğin bir sıvı tarafından), gaz beslemesi bozulur. Bu, daha sonra titreyen alevin kalitesini etkiler. Yeniden güzel alevler oluşturmak için küçük bir fırça ile fırçalayarak başlıktaki tıkanıklıkları giderin. Bu yeterli değilse, deliğe sokulan çok ince bir iğne kullanın. Lütfen meme açıklığının çapının müdahaleniz ile değiştirilmemesi gerektiğini unutmayın.

ENJEKTÖR YÖNETMELİKLERE UYGUN DEĞİL

Enjektör yönetmeliklere uygun değil Tıkalı bir nozulda olduğu gibi, Enjektör yönetmeliklere uygun değilse hoş bir alev oluşamaz. Delik tıkalıysa, çap değişecektir, bu nedenle brülöre yanlış miktarda gaz akacaktır. Enjektör arızalıysa, deliğin çapı da yanlış olacaktır. Bu durumda memeyi brülörünüze, cihazınıza, gaz türünüze uygun bir parça ile değiştirin.

BRÜLÖR KAPAĞINDAKİ DELİKLER TIKALI

Brülör kapağındaki delikler tıkalı Brülör kapak delikleri tıkalı olduğu için gaz sobası alevlerinin titreşme olasılığı da vardır. Yemek pişirirken dökülen veya temizlik sırasında geride kalan kir, yağ veya sıvılarla tıkanabilirler. Delikler katı maddelerle tıkanmışsa, kapağın ince bir aletle (kürdan gibi) temizlenmesi tavsiye edilir. Deliklere yıkama veya pişirme suyu aktıysa, güzel alevlerin oluşması için kapağı silin.

BRÜLÖRÜN BRÜLÖRÜ, KAPAĞI VEYA TACI DEFORME OLMUŞ

Brülörün brülörü, kapağı veya tacı deforme olmuş Brülörün doğrudan brülörün kendisinde, kapağında veya tepesindeki deformasyonu da alevlerin titremesine neden olabilir. Brülör deforme olmuşsa, ocağınızın tekrar güzel alevler üretebilmesi için değiştirmeniz gerekecektir.

HAVA BESLEMESİ YANLIŞ AYARLANMIŞ

Ocağınızda hava besleme ayar halkalı brülörler varsa, birincil havanın yanlış ayarlanması alevlerin titremesine neden olabilir. Doğru ayar, ideal bir gaz-hava karışımı için doğru hava akışının sağlanmasını sağlamalıdır. Sonuç, çok az gürültülü, dumansız ve açık mavi bir merkezi koni ile sabit bir alev olmalıdır. Alev sabit değilse veya çok kısaysa, yükselir veya hışırdarsa bu, karışımda çok fazla hava olduğu anlamına gelir. Öte yandan, alev çok uzun veya sigara içerken gevşekse, kırmızımsı görünüyor ve güçlü bir şekilde titriyorsa, bu, brülörde oluşan gaz-hava karışımında yeterli hava olmadığı anlamına gelir. Hava akışının brülöre uyması için ayar halkasını uygun şekilde çevirin.

BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ ARIZALI

Yukarıdaki nedenlerden hiçbiri mümkün değilse, olası neden basınç regülatörünün arızasıdır. Bu kısım gaz silindirinin çıkışında bulunur. Bölgenizdeki gaz beslemesinin nasıl düzenlendiğine bakılmaksızın, silindirdeki gaz basıncının normal çalışma basıncına düşürülmesini ve aynı zamanda sabit bir gaz basıncının korunmasını sağlar. Ocaktaki alevler titriyorsa ve yukarıdaki nedenlerin hiçbiri geçerli değilse, sorun muhtemelen kontrol etmeniz ve gerekirse değiştirmeniz gereken basınç düşürücüdür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi