Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Fırın Sıcaklığı Doğru Değil ?

Fırın Sıcaklığı Doğru Değil ? İster yemek pişirmek ister sadece yemek ısıtmak isteyin, bir fırın mutfakta işinizi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Ancak diğer tüm ev aletleri gibi, bir fırın da bir noktada arızalanmaya mahkumdur. Yaygın bir sorun, fırınınızın veya fırınınızın doğru sıcaklığa ısınmamasıdır. Belki ısınmaz, sadece ısınır veya sıcaklığını koruyamaz.

Fırın Neden Doğru Sıcaklıkta Isınmıyor?

Sinir bozucu olsa da, hemen bir cihaz onarım uzmanını aramanıza gerek yoktur. Bazı sorun giderme işlemleriyle sorunu kendi başınıza çözebilirsiniz. Bu yazıda, fırınınızın düzgün ısınmamasının bazı nedenlerini ve fırın sıcaklığını sabitlemek için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

Fırınınızın Doğru Sıcaklıkta Isınmama Nedenleri

Fırınınızın doğru şekilde ısınmamasının birkaç olası nedeni vardır. Büyük olasılıkla, bir veya daha fazla bileşenin kaput olması ve değiştirilmesi gerekir. O halde amacınız, tam olarak hangi kısmın suçlanacağını bulmak için bazı testler yapmaktır. Şanslıysanız, sorunu kendiniz çözebilirsiniz.

Fırın Sıcaklığı Yanlış

Bununla birlikte, sınırlamalarınızı tanımak ve onarım işini ne zaman bir profesyonelin yapmasına izin vereceğinizi bilmek önemlidir. Spesifik olmak gerekirse, sorunun fırın kontrol panosu, seçici anahtar, güç ve kablo bağlantıları ve gazlı fırın besleme hattıyla ve diğer birçok şeyle ilgisi olduğunda uzman yardımına ihtiyacınız olabilir.

Notlar ve ipuçları:

 • Herhangi bir görsel incelemeden önce fırınınızı kapatmayı ve önce güç kaynağından ayırmayı unutmayın.
 • Belirli bir bileşenin nasıl bulunacağına, erişileceğine ve değiştirileceğine ilişkin yönergeler için kullanıcı kılavuzuna bakın. Sonuçta, kesin talimatlar genellikle diğer şeylerin yanı sıra fırının markasına, modeline ve tipine göre değişir. Kılavuzu zaten kaybettiyseniz, elektronik kopya için üreticinin web sitesine bakın.
 • Kullanıcı el kitabı ayrıca doğru direnç değerleri hakkında bazı bilgiler sağlayacaktır. Bu, fırın bileşenlerini süreklilik açısından test ederken faydalı olacaktır.
 • Elektrikli fırınlarda büyük olasılıkla, fırın gerektiği gibi çalışmıyorsa hata mesajlarını görüntüleyen bir dijital ekran olacaktır. Hata kodlarının hangi soruna atıfta bulunduğunu öğrenmek için kullanıcı kılavuzuna bakın. Bu size hangi parçaların hatalı olabileceği ve sorunu düzeltmek için ne yapmanız gerektiği konusunda bir fikir verecektir.

Isıtma Elemanı Arızalı

“Fırınlama elemanı” veya “pişirme bobini” olarak da bilinen arızalı bir ısıtma elemanı, elektrikli fırınınızın veya fırınınızın doğru şekilde ısınmamasının yaygın bir nedenidir. Element, pişirme ve kavurma için gereken ısıyı yaratmaktan sorumludur. İdeal olarak, çalışır durumda olduğunu gösteren parlak kırmızı bir renge sahip olmalıdır. Fırın elemanı kırıldığında, fırın açıldığında düzgün çalışmayabilir ve buna doğru fırın sıcaklığına kadar ısıtmamak da dahildir.

Isıtma elemanının arızalı olduğuna dair bazı işaretler:

 • Fırınlama elemanı tamamen ısıtıldığında parlak turuncuya dönmüyor. Başka bir örnek, yalnızca parçalarının sıcak kırmızı parlamasıdır.
 • Bobinlerde, yanıklar ve çatlaklar gibi görünür aşınma ve yıpranma belirtileri vardır. Elemanı iyice incelemek için fırından ayırmanız gerekebilir.
 • Yemek düzgün veya eşit şekilde pişmiyor. Örneğin üstü yanmış, altı az pişmiş gibi görünebilir.

Fırın elemanı arızalıysa ne yapmalı:

 • Elektrikli fırının iki ısıtma elemanı vardır. Isıtma elemanlarından biri veya her ikisi sıcak kırmızı yanmıyorsa, büyük olasılıkla zaten yanmışlardır ve değiştirilmeleri gerekir. Sadece fırınınızın markası ve modeli için ilgili yedek parçayı satın almanız yeterlidir.
 • Fırınlama elemanının arızalı olup olmadığından emin değil misiniz? Bir multimetre kullanarak süreklilik için test etmenizi öneririz. Elemanın sürekliliği yoksa, zaten hasarlıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Fırın Sıcaklık Sensörü Arızalı

Gazlı veya elektrikli fırınınız doğru sıcaklığa ulaşmakta veya bunu korumakta zorlanıyorsa, sıcaklık sensöründe bir sorun olabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kısım fırın sıcaklığının izlenmesinden ve düzenlenmesinden sorumludur. Sıcaklık yeterince düştüğünde, fırın kontrol panosuna pişirme elemanını ısıtması ve sıcaklığı yükseltmesi için sinyal gönderir. Sensör arızalıysa fırın gerektiği gibi ısınmayabilir.

Sıcaklık sensörü arızalıysa ne yapılmalı:

 • Öncelikle sensörün fırının duvarlarına değmediğinden emin olun. Bu, sıcaklıkları doğru bir şekilde ölçme yeteneğini etkileyebilir. Eğer öyleyse, duvardan uzaklaştırın ve bunun sıcaklık okumalarını etkileyip etkilemediğine bakın. Çoğu zaman, basit bir yeniden konumlandırma sorunu çözebilir.
 • Bazı modellerde sıcaklık sensörü yoktur. Bunun yerine, sıcaklığı algılamak ve kontrol etmek için bir ampul kullanacaklar. Gevşek veya yanmış olmadığından emin olun. Sensör gevşekse, sıkın. Bu arada, yanmışsa, değiştirilmesi gerekir.
 • Sıcaklık sensörünü değiştirmeden önce tüm fırın elemanlarını ve kabloyu kontrol edin. Hiçbir şeyin hasarlı veya aşınmış olmadığından emin olun.
 • Sıcaklık sensörünü test etmek için bir multimetre kullanın. İdeal olarak, fırın sıcaklığı arttıkça direnç değerleri yükselmelidir. Aksi takdirde, sensör düzgün çalışmıyor olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Sıcaklık Kontrol Termostatı Bozuk

Elektrikli fırınınız doğru sıcaklıkta ısıtmıyorsa fırın termostatı arızalanmış olabilir. Bu bölüm, öncelikle ısıtma elemanına iletilen elektriğin düzenlenmesinden sorumludur ve elektrikli fırınınızı ısıtmaya yardımcı olur. Bu nedenle, fırın termostatı kapanmışsa, cihazınız düzgün çalışmayabilir.

Sıcaklık kontrol termostatının düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız:

 • Termostatın çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin bir yolu multimetre kullanmaktır. Özellikle, uygun kablo bağlantılarına sahip olup olmadığını test edebilirsiniz. İdeal olarak, sıfır veya mümkün olduğunca sıfıra yakın bir okuma değerine sahip olmalıdır. Termostat hiç bir okuma göstermiyorsa, büyük olasılıkla bozulmuştur ve değiştirilmesi gerekecektir.
 • Başka bir test yöntemi, bir fırın termometresi kullanmaktır. Sadece termometreyi fırının içine yerleştirin ve ayarladığınız sıcaklığın termometredeki okuma ile aynı olup olmadığını kontrol edin. Fırının içindeki sıcaklık arttıkça sıcaklık okuması da yükselmelidir. Bu iki test kontrol edilirse, fırın termostatı olması gerektiği gibi çalışıyor.

Fırının Kalibrasyona İhtiyacı Var

Sıcaklık kontrol termostatında bir sorun yoksa fırınınızın kalibre edilmesi gerekebilir. Bu, fırının sıcaklık ayarlarını yapmanızı sağlayarak doğru kalmalarını sağlar. Kalibrasyon işlemini kendiniz yapabilirsiniz, ancak kendinizi rahat hissetmiyorsanız, işi her zaman uzman bir onarım teknisyenine bırakabilirsiniz.

Fırınınızı nasıl kalibre edersiniz:

 • Kalibrasyon kadranını nerede bulacağınızı öğrenmek için kullanıcı kılavuzuna bakın. Genellikle sıcaklık düğmesinin arkasında veya küçük şaftın altında bulunur. Kılavuz ayrıca fırınınızı doğru şekilde nasıl kalibre edeceğinize dair talimatlar da içerecektir.
 • Kalibrasyon kadranını bulduktan sonra, fırın sıcaklığını değiştirmek veya sabitlemek için vidayı ayarlamanız gerekecektir. Saat yönünde çevirmek sıcaklığı birkaç derece yükseltecek, saat yönünün tersine çevirmek ise sıcaklığı düşürecektir. Cihazınızı doğru şekilde yeniden kalibre etmek için fırın kadranını birkaç kez çevirmeniz gerekebilir.

Fırın Sıcaklığı ve Pişirme Performansı Sorunları

Pişirme Elemanı

Fırınlama elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı renkte yanar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, ısıtma elemanı yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Isıtma elemanını delikler veya kabarcıklar açısından inceleyin. Pişirme elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için, elemanın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Fırınlama elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Kızartma Elemanı

Kavurma öğesi yanmış olabilir. Kavurma elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı sıcak parlar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, eğer eleman yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Broil öğesinde delikler veya kabarcıklar olup olmadığını inceleyin. Broil öğesinin yanıp yanmadığını belirlemek için, öğeyi süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Broil öğesi sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı, fırının içindeki sıcaklığı izler ve fırın sıcaklığı çok düştüğünde ısıda döner. Sıcaklık kontrol termostatı doğru şekilde kalibre edilmemişse, uygun zamanda ısıda dönmez. Sonuç olarak, fırın sıcaklığı çok yüksek veya çok düşük olabilir. Karmaşıklığı nedeniyle termostatın test edilmesi çok zordur.

Fırın Kontrol Panosu

Fırın kontrol paneli, sıcaklığı düzenlemek için fırın sensörüyle birlikte çalışır. Sensör, fırın sıcaklığı değiştikçe elektrik akımına karşı direncini değiştirerek fırın sıcaklığını düzenler. Fırın sıcaklığı yükseldikçe, fırın sensörü daha fazla direnç oluşturur. Sensör yanlış miktarda direnç verirse fırın eşit şekilde pişmeyebilir. Veya fırın kontrol panosu sensör direncini doğru okumazsa, fırın sıcaklığı yanlış olabilir. Bazı modlardaels, fırın kontrolünü 35 derece Fahrenheit yukarı veya aşağıya kadar yeniden kalibre edebilirsiniz. Fırın kumandasının nasıl yeniden kalibre edileceğine ilişkin talimatlar için kullanıcı kılavuzunuza bakın.

Sıcaklık Sensörü

Fırın sensörü, sıcaklığı düzenlemek için fırın kontrol panosu ile birlikte çalışır. Sensör, fırın sıcaklığı değiştikçe elektrik akımına karşı direncini değiştirerek fırın sıcaklığını düzenler. Fırın sıcaklığı yükseldikçe, fırın sensörü daha fazla direnç oluşturur. Sensör yanlış miktarda direnç verirse fırın eşit şekilde pişmeyebilir. Bazı modellerde, fırın kontrolünü 35 derece Fahrenheit yukarı veya aşağıya kadar yeniden kalibre edebilirsiniz. Kullanıcı el kitabınıza bakın fırın kumandasının nasıl yeniden kalibre edileceğine ilişkin talimatlar için.

Konveksiyon Elemanı

Konveksiyonlu bir fırında, konveksiyon elemanı, fırın içinde dolaşan havayı ısıtmak için diğer ısıtma elemanları ile birlikte çalışır. Konveksiyon elemanı yanarsa, fırın eşit şekilde ısınmaz. Konveksiyon elemanının yanmış olup olmadığını belirlemek için, elemanın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Konveksiyon elemanının sürekliliği yoksa değiştirin.

Konveksiyon Motoru

Konveksiyonlu bir fırında, konveksiyon motoru, havayı fırının içinde dolaştırmak için konveksiyon fanını çalıştırır. Konveksiyon fanı havayı dolaştırmıyorsa, fırın eşit şekilde pişmez. Konveksiyon fan kanadını elle çevirmeyi deneyin. Bıçağın döndürülmesi zorsa, bu, motor yataklarının aşınmış olduğunu gösterebilir. Motor yatakları aşınmışsa, konveksiyon motorunu değiştirmeniz gerekecektir. Motorun arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Motorda yoksa süreklilik, değiştirin.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687