Fırın Kapısı Kapanmıyor ?

Fırın Kapısı Kapanmıyor ? kapısı kapanmıyorsa veya sabitlenmiyorsa ve tutmuyorsa, bunun nedeni kilitleme mekanizmasının bozulması veya banal dikkatsizlik olabilir. Her durumda, kapıyla ilgili sorunlarla karşılaşırsanız, denememenizi, ancak önce bu sayfadaki malzemeye aşina olmanızı öneririz. Kapının kapanmasını engelleyen nedenlerin çoğu kendi başınıza ortadan kaldırılabilir, ancak bir uzmanın, örneğin menteşeleri onarması ve ayarlaması daha iyidir.

Fırın Kapak Neden Kapanmaz ?

 • Fırın kapağı kapanmıyor ne yapabilirim?
 • Firin kapagi neden kapanmaz?
 • Fırın kapağı açık çalışırsa ne olur?
 • Fırın neden dışarı hava üflüyor?

Fırın Kapısı Kapanmıyor ? Yapmanız gereken ilk şey, fırın kapağının kapanmadığını fark ettiğinizde, kapıda mekanik hasar ve eğri menteşe olup olmadığını kontrol edin. Bir sonraki adım, kapı konturunu yiyecek kalıntıları, yağ ve tozdan iyice temizlemek ve contada deformasyon ve aşınma olup olmadığını kontrol etmektir. Yukarıdaki nedenlere ek olarak, açma (kapama) mekanizmasının bozulması ve ayrıca menteşelerin aşınması veya kırılması nedeniyle kapı kapanmayabilir.

Fırın Kapağı Düzgün Bir Şekilde Kapanmıyor ?

Fırın Kapısı Kapanmıyor ? Günümüzde pek çok ev hanımı, fırın kapağının sonuna kadar kapanmaması gerçeğiyle karşı karşıyadır. Bu çok popüler bir sorundur ve çok ciddi sorunlara yol açabilir. Fırın kapağı, ocağın çevresine tam olarak oturmalıdır, aksi takdirde ısı kaybı kaçınılmazdır.

Bu sorun, birkaç önemli faktör tarafından tetiklenebilir, yani:

 • Zayıf sabitleme;
 • Kapatma mekanizmasının aşınması;
 • Devrenin kirlenmesi;
 • Contaların aşınması;
 • Kapının fiziksel deformasyonu.

Fırın Kapısı Kapanmıyor ? Fırın kapağı sonuna kadar kapanmıyorsa, uzmanların ilk işi, kapağı açık ve kapalı konumda tutan mekanizmanın durumunu kontrol etmektir. Muhtemelen, sökülmesi ve yağ ve küçük kalıntılardan tamamen temizlenmesi gerekecektir. Bu, başarısızlığın en yaygın nedenidir. Bundan sonra, usta, montajı ters sırada monte eder ve kanadı takar.

Yerli ve yabancı üretimin birçok plakası, kanadın sıkı bir şekilde kapanmasını sağlayan özel contalarla donatılmıştır. Bu cihazlar, zamanla kaçınılmaz olarak parçalanan ve deforme olan refrakter bir maddeden yapılmıştır. Kapı tamamen kapanmazsa, sızdırmazlık tabakasının bütünlüğü kontrol edilmelidir.

Diğer tüm mutfak ve ev aletleri gibi, sobanın da düzenli önleyici temizliğe ihtiyacı vardır ve bu doğrudan fırın için geçerlidir. Pişirme sırasında kaçınılmaz olarak oluşan yağ sıçramaları ve yemek artıkları fırın konturu üzerinde yoğun bir tabaka oluşturabilir. Bu tür karbon birikintileri mekanik olarak uzaklaştırılır.

Kapı Menteşesi

Kapı menteşesi kırılırsa veya şekli bozulursa bir fırın kapısının onarımı gerekebilir. Fırın kapılarının sol ve sağ olmak üzere iki kapı menteşesi vardır. Bazı fırınlarda aynı menteşe kullanılır, diğer fırınlarda sağ menteşe ve sol menteşe farklı parça numaralarına sahiptir. Kapı menteşesi bazen gerekli tüm parçalar ve yaylarla satılır, bazen de parçaların ayrıca sipariş edilmesi gerekir. Bir kapı menteşesi için bir fırın kapısı onarımı, kendi işini yapanlar için nispeten kolay bir onarımdır.

Dış Kapı Camı

Dış kapı camı kırılırsa değiştirilebilir. Bu fırın kapağı onarımı, fırın kapağının fırından çıkarılmasını ve sağlam düz bir yüzeye yerleştirilmesini gerektirir. Dış kapı camı temperli camdan yapılmıştır. Bu fırın kapısının onarımını yaparken göz ve el korumasını kullanın.

Faydalı ipuçları

Fırın almayı planlarken, her iki tip soğutucu ile donatılmış modelleri tercih etmelisiniz. Böyle bir tekniğin kullanımı daha uygun olacaktır – onunla çalışmak daha güvenlidir, çünkü ellerinizi yakmak için çok daha az fırsat vardır, daha ekonomik ve işlevseldir. En iyi seçenek, yalnızca yemeğin hazırlanmasını hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda tüm katmanların eşit şekilde pişirilmesi nedeniyle lezzetli ve aromatik hale getirecek konveksiyon işlevli bir fırındır.

Fanın arızasız hizmet verebilmesi için fırının bakımıyla ilgili basit ipuçlarını dinlediğinizden emin olun:

 • Her pişirmeden sonra nemli bir bezle silin;
 • Soğutucunun yüzeylerini ve kanatlarını en az ayda bir kez özel bir aletle temizleyin;
 • Temizlik için agresif maddeler kullanmayın;
 • Pişirme sırasında fırın tepsisini alta koymayın – bu, sıcak havanın doğru dağılımını engeller.

Fanın arızalanması durumunda, ustayla iletişim kurmayı geciktirmeyin, yalnızca nedenleri bulmakla kalmayacak, aynı zamanda bu parçayı evde onaracak veya değiştirecektir. Çalışmayan fan yalnızca başka, daha ciddi bir arızanın sonucuysa, onarımı kendiniz denememelisiniz ev asistanınızı deneyimli bir servis merkezi ustasına emanet etmek daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi