• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Fırın Isıtmıyor ? fırınınızın doğru şekilde ısınmamasının tüm olası nedenlerini öğrenmek için okumaya devam edin. Bu sorunu gidermek ve fırınınızı yeniden pişirmek için kullanabileceğiniz bazı sorun giderme yöntemlerini de tartışacağız. Ortaya çıkabilecek tüm olası sorunları bilerek, sorunu hızlı bir şekilde giderebilir ve fırınınızı yeniden ısıtabilirsiniz.

Fırınım Neden Isınmıyor?

 • Fırın Isıtmıyorsa ne yapılır?
 • Firinim Isinmiyor neden?
 • Fırın rezistansı neden bozulur?

Fırın Isıtmıyor ? Şimdi, sık karşılaşılan fırın ısıtma sorunları hakkında daha fazla bilgi edinme zamanı. fırınınız ısınmıyorsa, ısıtma elemanını, fanı, termostat arızalı olup olmadığını, fırına güç geliyorsa, fırın kapağındaki conta ile ilgili sorunları, yanlış fırın kalibrasyonunu, elektronik kontrol ile ilgili sorunları kontrol ettiğinizden emin olun.

Isınmayan Fırın Nasıl Onarılır?

Isıtma Elemanında Hasar 

Fırınınız yanıyor ama ısınmıyor mu? Eğer öyleyse, en yaygın sorunlardan biri ısıtma elemanıdır . Bunun suçlu olup olmadığını bilmek için, öğenin kendisini herhangi bir hasar veya yanık açısından incelemeniz gerekir.  Düzgün çalışan bir eleman parlak kırmızı görünecektir. Hasar görmüşse, koyu gri, soğuduğunda aynı renkte kalacaktır. Çoğu uzman, bu onarımı tek başına halletmeye çalışmayı önermez. Bunun yerine, fırınınıza ek bir hasar gelmemesini sağlamak için profesyonelleri arayın.

Nasıl Düzeltilir

 1. Fırındaki ısıtma elemanını bulun
 2. fırını aç
 3. Dokunmadan, öğenin parlak okuma yapıp yapmadığına bakın
 4. Fırının içindeki sıcaklığı izleyin
 5. Doğru yedek parçayı satın alın
 6. Yeni ısıtma elemanını kurun

Fanla İlgili Sorunlar

Fırın Isıtmıyor ? Günümüzde mevcut başka hiçbir fırında bulunmayan teknolojisini kullanır. Güçlü bir paslanmaz çelik fan aracılığıyla fırından hava çekerek çalışır. Ardından havayı ısıtacak ve fırının arka duvarında bulunan kanallara geri zorlayacaktır.

Fan sayesinde mümkün olan bu işlem, fırının geleneksel bir fırına göre daha hızlı ve daha eşit şekilde ısınması anlamına gelir. Bu, minimum ön ısıtma gerektiğinden zamandan ve enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olur.  Fan düzgün çalışmıyorsa, bir sorun var demektir. Fırında kısa devre veya fanın kendisinde bir sorun olabilir.

Nasıl Düzeltilir

 1. Fanı bulun
 2. Elektrik bağlantılarını kontrol edin
 3. Fanı açmak için fırına güç geldiğinden emin olun.
 4. Gerekirse fanı değiştirin

Arızalı Termostat 

Fırın Isıtmıyor ? Sorun termostat ise, fan çalışmaya devam edecektir; ancak, ısı olmayacak. Emniyet termostatının amacı fırınınızın aşırı ısınmamasını sağlamaktır. Sıcaklık çok yükselirse, fırın otomatik olarak kapanır. 

Termostat arızalı ise fırının hiç ısınmasına izin vermez. Bu noktada yeni bir termostat takılmalıdır.

Nasıl Düzeltilir

 1. Termostatı bulun
 2. Fırınınızın markası ve modeli için yeni bir termostat satın alın
 3. Yerinde tutan vidaları çıkarın
 4. Yeni termostatla değiştirin
 5. Tekrar ısındığından emin olmak için fırını test edin

Fırına Güç Gitmiyor

Bu bariz bir sorun gibi görünse de, fırınınıza elektrik gitmediğini fark etmediğiniz zamanlar olabilir. Bu olduğunda, fırın açılmayacak veya ısınmayacaktır. Kullanıldığı evin fişindeki ve ana paneldeki gücü kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Nasıl Düzeltilir

 1. Fırının prize takılı olup olmadığını kontrol edin
 2. Fişe beslenen bir elektrik akımı olup olmadığını görmek için bir voltaj ölçer kullanın.
 3. Fırının takılı olduğu çıkış için devrenin açılıp açılmadığını kontrol edin.
 4. Güç hala açık değilse bir elektrikçi çağırın

Fırın Kapısında Arızalı Conta 

Fırının kapısında iç kısımda lastik bir conta bulacaksınız. Bu, yiyecekler pişirilirken ısıyı içeride tutar. Zamanla, kauçuk kuruyabilir ve çatlayabilir, bu da ısının fırında kalmamasına ve sıcaklığın önemli ölçüde düşmesine neden olabilir. Aslında, hatalı bir kapı contası nedeniyle fırın hiçbir zaman tam olarak istenen sıcaklığa ulaşmayabilir.

Nasıl Düzeltilir

 1. Kapı contasını çatlaklar, eksik parçalar veya kuruluk açısından dikkatlice inceleyin (tüm bu sorunlar fırınınızdan ısının kaçmasına neden olabilir)
 2. Eski lastik contayı çıkarın
 3. Fırına dayanıklı bir yapıştırıcıyla değiştirin

Önemli Not: Lastik contayı değiştirirken, yapıştırıcı tamamen kuruyana kadar fırını kullanmaktan kaçının. 

Yanlış Fırın Kalibrasyonu 

Fırınınız düzgün bir şekilde ısınmıyorsa ve yukarıdaki listedeki diğer faktörlerle birlikte ısıtma elemanını ve sıcaklık sensörünü kontrol ettiyseniz, sorun kalibrasyon olabilir.

Yemeğinizi doğru şekilde pişirmek için uygun fırın kalibrasyonu şarttır. Doğru şekilde kalibre edilmemiş fırınlar, yiyeceklerinizi sürekli olarak az veya çok pişirebilir.

Nasıl Düzeltilir

 1. Bir fırın termometresi ile doğruluğu test edin
 2. Fırını 350 F’ye (176.67 C) önceden ısıtın
 3. Al sıcaklık değerlerini , iki saat boyunca, 20 dakika sonra 20 dakikada
 4. Tüm sıcaklık okumalarının toplamını kaç tane aldığınıza bölün ve ortalamanın 350’ye ne kadar yakın olduğunu görün.
 5. Bu bilgi, fırınınızdaki sıcaklık kadranını nasıl ayarlayacağınızı size bildirecektir.

Elektronik Kontrol Panosu ile ilgili sorunlar

Daha yeni bir fırınınız varsa, elektronik kontrol panosu ile kontrol edilen bir üniteye sahip olabilir. Bu aslında cihazınızın “beyni”dir. Pişirme, kavurma ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm ana pişirme işlevlerini kontrol eder.

Elemanlara güç veren devrelere güç gelmiyorsa çıkış rölesi kontrol edilmelidir.

Nasıl Düzeltilir

 1. Kontrol panelini bulun
 2. Bir voltaj ölçer kullanarak voltaj çıkışını kontrol edin
 3. Sorun buysa bir elektrikçi çağırın (elektrik çarpmasını önlemek için)

Sigortalarla İlgili Sorunlar 

Fırınınızın dahili sigortaları varsa, sistemin kablo tesisatında veya diğer bazı bileşenlerde sorun varsa bir sigorta atabilir.

Nasıl Düzeltilir

 1. Fırınınızın fişini çekin
 2. Herhangi bir sigortanın atmış olup olmadığını bulun (genellikle sigortalar etiketlenir ve sigortayı kolayca bulmanızı sağlar)
 3. Altta yatan sorun bilinmedikçe sigortayı değiştirmeyin
 4. Sigortayı orijinaliyle aynı değere sahip bir sigorta kullanarak değiştirin.

Düşünceler 

Bu makalede, ısınmamasının tüm olası nedenlerinin ayrıntılı bir listesini buldunuz. Olası sorunları kontrol ettiğinizden ve gerekli onarımları yaptığınızdan emin olun. Sorunu olmayan bir şeyi onarmaya çalışmak için hiçbir neden yoktur, bu yüzden ilerlemeden önce sorundan emin olmalısınız.

Yeterince Isınmayan Bir Fırın Nasıl Onarılır

Pişirme Elemanı

Fırın Isıtmıyor ? Fırınlama elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı renkte yanar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, ısıtma elemanı yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Isıtma elemanını delikler veya kabarcıklar açısından inceleyin. Pişirme elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için, elemanın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Fırınlama elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Kızartma Elemanı

Broil öğesinde delikler veya kabarcıklar olup olmadığını inceleyin. Kavurma elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı sıcak parlar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, ızgara elemanı yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Broil öğesinin yanıp yanmadığını belirlemek için, öğeyi süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Broil öğesi sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Gelen Elektrik Güç Sorunu

Elektrikli fırınlar 240 volt alternatif akım gerektirir. Gazlı fırınlar 120 volt gerektirir. Bir fırın açılmıyorsa, gelen bir güç sorunu olabilir. Elektrik prizinin yeterli voltaj sağlayıp sağlamadığını belirlemek için, duvar prizine gelen gücü test etmek için bir multimetre kullanın.

Termik Sigorta

Fırın çok ısınırsa, termik sigorta atarak fırına giden gücü keser. Termik sigorta atmışsa fırın ısınmayacaktır. Ancak, bu yaygın bir olay değildir. Termik sigortanın arızalı olup olmadığını belirlemek için, sigortayı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Termik sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin. Termik sigorta sıfırlanamaz – sigorta atmışsa değiştirilmesi gerekir.

Gevşek veya Yanmış Kablo Bağlantısı

Fırın elemanına veya ateşleyiciye güç sağlayan tellerden biri yanmış olabilir. Bu teller genellikle ısı kaynağının yakınında yanar. Bir telin yanıp yanmadığını belirlemek için, elemana veya ateşleyiciye giden telleri inceleyin. Bir tel yanarsa, genellikle gözle görülür şekilde yanacaktır.

Fırın Kontrol Panosu

Fırın kontrol panosu, kullanıcı ayarlarına ve sensör girişine göre pişirme ve pişirme devrelerine voltaj gönderen rölelere sahiptir. Kontrol panosu arızalıysa, ısıtma bileşenlerine voltaj göndermeyebilir. Ancak bu nadiren böyledir. Kontrol kartını değiştirmeden önce, ilk olarak tüm ısıtma bileşenlerini test edin. Tüm ısıtma bileşenlerinin düzgün çalıştığını belirlerseniz, fırın kontrol kartını değiştirin. Fırın kontrol panosunu test etmek kolay olmadığından,e arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız kontrol kartını değiştirmek için.

Röle Kartı

Bazı fırınlar bir röle panosu ile donatılmıştır. Röle kartında, ısıtma elemanına giden elektrik akımını kontrol eden birkaç röle bulunur. Röle kartındaki bir veya daha fazla röle arızalanırsa fırın ısınmaz. Röle kartı arızalıysa değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Fırın termostatı broyler sıcaklığını düzenler. Fırın broyler problemi varsa fırın termostatı arızalı olabilir. Fırın termostatı, fırına yapışan biraz daha kalın bir tüpe bağlı ince bir bakır boruya sahiptir. Bu tüpün içinde bir tür hidrolik sıvı vardır. Broyler sıcaklığı yükseldikçe, sıvı genleşir ve bu da termostatın içindeki küçük bir aktivatöre basınç uygular ve ısıyı kapatır. Broyler soğudukça, basınç düşer ve aktivatör et tavuğuna izin verir. ısıtmak için. Fırın termostatının test edilmesi zordur ve onarılamaz. Sorunun nedeni bu ise, fırın termostatının değiştirilmesi gerekecektir.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687