Fırın Işığı Yanmıyor ?

Fırın Işığı Yanmıyor ? En yaygın fırın arızalarından biri, içerideki aydınlatma eksikliğidir: sorun kritik değil, rahatsız edicidir. Çoğu durumda, en önemsiz nedenden dolayı fırında ışık yoktur, bir ampul yanmıştır, ancak örneğin kopmuş bir kablo veya hatalı bir anahtar gibi bir arıza nedeniyle ışık yanmayabilir.

Fırın Işığı Çalışmıyor mu?

  • Fırın çalışmıyorsa ne yapmalıyız?
  • Fırın ışığı nasıl açılır?
  • Fırın ısıtmıyor neden?
  • Fırının ışığı neden yanıp söner?

Arızalı Lamba Duyu

Fırın Işığı Yanmıyor ? Fırının ışığı sönerse, tüm ışık tertibatının değiştirilmesi gerekebilir. Genellikle hafif montaj bileşenleri ayrı satılmaz.

Ampul

Fırın Işığı Yanmıyor ? Ampulün yanıp yanmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın veya test etmek için ampulü aynı sokete takın.

Işık Soketi

Fırın Işığı Yanmıyor ? Işık soketine giden gücü test etmek için bir multimetre kullanın. Işık prizine güç geliyorsa ancak fırın ışığı çalışmıyorsa, bu ışık prizinin arızalı olduğunu gösterir. Işık soketi arızalıysa değiştirin.

Işık Anahtarı

Işık anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Işık anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Dokunmatik yüzey

Dokunmatik yüzeyde fırın ışığını kontrol eden bir düğme bulunur. Bu düğme arızalıysa, dokunmatik yüzey fırın kontrol paneline fırının ışığını yakması için sinyal vermez. Ancak bu nadiren böyledir. Önce ampulü, soketi ve anahtarı test edin. Bu bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, dokunmatik yüzey arızalı olabilir.

Dokunmatik Yüzey ve Kontrol Paneli

Dokunmatik yüzey ve kontrol paneli, fırın ışığı da dahil olmak üzere tüm fırın bileşenlerinin güç beslemesini düzenler. Dokunmatik yüzey ve kontrol paneli aksamı arızalıysa, fırın kontrol paneline fırının ışığını yakması için sinyal vermez. Ancak bu nadiren böyledir. İlk önce ampulü ve soketi test edin. Ampul ve priz arızalı değilse, dokunmatik yüzey ve kontrol paneli aksamı arızalı olabilir.

Trafo

Transformatör arızalı olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Önce ampulü, soketi ve ışık anahtarını kontrol edin. Bu bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, transformatör arızalı olabilir. Transformatör tamir edilemez – eğer transformatör arızalıysa, onu değiştirmeniz gerekir.

Fırın Işığınızı Nasıl Değiştirirsiniz?

1. Sorunun ampulde olduğundan emin olun.
Elbette, ışık yanmıyor ama bu, yanmış bir ampulün suçlanacağı anlamına gelmiyor. Fırına elektrik geldiğinden emin olun ve fişten çekilmiş olabilir veya bir devre kapanmış olabilir. Ayrıca sorunun fırın kapağının içinde bulunan, fırını açtığınızda ışığı açma sinyali veren anahtar olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

2. (sağ) ampulü satın alın.
Hangi ampule ihtiyacınız olduğunu bulmanın en kolay yolu, fırınınızın kullanım kılavuzunu kontrol etmektir. MIA ise (çünkü gerçekten, kimin evinin fırın kılavuzu var?), bunun gibi bir çevrimiçi hizmet kullanın. Veya alternatif olarak, yanmış ampulü çıkarmak ve hırdavatçıya götürmek için bu adımların geri kalanını izleyin.

3. Fırını tamamen soğumaya bırakın ve fişini çekin.
Genellikle pişirmeyi bitirdikten hemen sonra ampulün öldüğünü keşfedersiniz, ancak denemek ve çıkarmak için ertesi güne kadar beklemek en iyisidir. En azından fırının oda sıcaklığına dönmesini bekleyin. Bu kesinlikle gerekli değildir, ancak ekstra güvenli olmak için fırınınızın fişini çekmek veya elektriği kesmek isteyebilirsiniz.

4. Fırının içindeki ampulü bulun.
Bazı fırınlarda, açık değilken ışığı bulmanın ne kadar imkansız olabileceği şaşırtıcı. Ampul genellikle bir kalkanın veya kapağın arkasında bulunur. Bu görev için bir el feneri almak isteyebilirsiniz ve fırın kapağına ağırlık vermemeyi unutmayın.

5. Klipsi açın ve vidayı çıkarın.
Kalkanı veya kapağı bulduğunuzda, hafif bir çekme veya bükülme ile çıkmalıdır. Bazı cam kapaklar, arkaya vidalanmış bir tel klips veya halka ile çevrilidir. Bu durumda, klipsi çıkarın ve cam kapağı bir kavanoz gibi sökün, kırmamaya dikkat edin.

6. Yeni ampulü vidalayın.
Bir kağıt mendil veya pamuklu eldiven kullanarak ampulü değiştirin, ardından kapağı veya koruyucuyu değiştirin. Fırını açın ve yeni fırın ışığınızı test edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi