• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Fırın Fanı Kapanmıyor ? Fırın soğutma fanı durmuyor. Cihaz açıldığında, cihazın yüzeylerini soğutmak için soğutma fanı otomatik olarak açılır. Cihaz kapatıldığında, cihaz soğuyana kadar fan çalışmaya devam eder. Fırın soğuduğunda fan çalışmaya devam ederse, cihazı güç kaynağından ayırın.

Fırın Fan Durmuyor Sürekli Çalışıyor ?

  • Fırını kapattıktan sonra fan neden çalışır?
  • Fan sürekli neden çalışır?
  • Fırın neden dışarı hava üflüyor?
  • Fırının fanı neden çalışır?

Fırın Fanı Kapanmıyor ? Kontrol panelinde, kullanıcı ayarlarına ve sensör verilerine göre pişirme, kızartma ve fan düzenlerinin gücünü düzenleyen röleler bulunur. Bu rölelerden biri kapanırsa kontrol paneli fırın fanına sürekli akım verebilir. Ancak, bu nadiren olur. Kontrol panelini değiştirmeden önce fırın termostatlarını kontrol ediniz. Fırın termostatının çalışmaması fırın fanının sürekli çalışmasına neden olabilir.

Fırın Soğutma Fanı Sürekli Çalışıyor ?

SICAKLIK SENSÖRÜ ARIZALI

Fırın Fanı Kapanmıyor ? Sıcaklık sensörü, güç modülünün fırınınızın gerekli sıcaklığa ulaşıp ulaşmadığını bilmesini sağlar. Arızalıysa, fırının hala çok sıcak olduğunu yanlış bir şekilde gösterebilir. Bu, fırınınız soğuk olsa bile fanın çalışmaya devam etmesine neden olacaktır. Ohmmetre modunda bir multimetre kullanarak sensörün durumunu kontrol edin. Sayacın iki probunu sensörün terminallerine yerleştirin (bu prosedürü gerçekleştirmeden önce konektörlerini çıkardığınızdan emin olun). Açık sürekliliğe sahip olmalıdır, yani multimetre bir ohm değeri göstermelidir (kesin rakam markadan markaya değişir, teknik servisimizle kontrol edin veya üreticinin satış sonrası servisi ile iletişime geçin). Sıcaklık sensörünün sürekliliği yoksa değiştirmeniz gerekecektir.

KONTROL TERMOSTATI ARIZALI

Fırın Fanı Kapanmıyor ? Bazı fırınlarda, sıcaklığı düzenleyen ve fırın çok ısındığında ek bir elektrik kontağı aracılığıyla fanı çalıştıran ayarlanabilir termostatlar bulunur. Fırınınız bu ayarlanabilir termostatlardan birine sahipse, çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Sıcaklık kontrol kadranının arkasında bulunacaktır. Fırına giden elektriği kapatın ve kabloları termostattan çıkarın. Ardından fırını tekrar açın. Fan çalışmayı durdurursa, kesinlikle değiştirmeniz gereken termostat olacaktır.

SOĞUTMA FANI TERMOSTATI BOZUK

Soğutma fanı termostatı, fırının soğutulması gerektiğinde fanın çalışmaya başlamasına neden olur. Bu termostatlar bazen fırın soğuduktan sonra da açık kalabilir. Sizinki de böyleyse, değiştirilmesi gerekecektir. Soğutma fanı termostatı normalde fırının üst kısmında, üst panelin altında bulunur. Biri doğrudan fan motoruna bağlanacak olan kendisine bağlı iki kabloya sahip olacaktır.

TERMOSTAT ARIZALI

Bazı eski fırınlar 500 derece termostatlarla donatılmıştır. Bu, piroliz (kendi kendini temizleme) sırasında sıcaklığı düzenler ve soğutma sisteminin çalışmasını kontrol eder. Arızalıysa, soğutma fanı sürekli olarak çalışmaya devam edecektir. Fırınınız bu termostatlardan birine sahipse, kontrol edilmesi ve test edilmesi gerçekten zor olacaktır. Devam etmeden önce, cihazın kablo şemasını almanız gerekir.

FIRIN SEÇİCİ KADRANI ARIZALI

Bazı fırınlarda, ısıtma elemanlarına ve soğutma sistemine giden gücü kontrol eden bir fırın seçici komütatörü bulunur. Kullanım sırasında bunların üzerindeki elektrik kontakları bazen hasar görebilir ve kavrama konumunda sıkışabilir. Sizin durumunuzda bu oluyorsa fırınınızın üzerindeki fanın durması engellenmiş olacaktır. Fırının üst panelini açıp fırın seçici kadranının arka kısmına bakarak komütatörü kontrol edebilirsiniz. Kontaklardan biri sıkışmışsa ve fırın fanının sürekli çalışmasına neden oluyorsa, bu genellikle çıplak gözle görülebilir.

ANA DEVRE KARTI ARIZALI

Ana devre kartı (PCB) fırınınızın tüm fonksiyonlarını yönetir (konveksiyon fan motoru, soğutma fanı, ısıtma elemanları vb.). Yukarıdaki diğer her şey kontrol edildiyse ve fan hala sürekli çalışıyorsa, kartın değiştirilmesi gerekebilir. Bunu kendiniz yapabilir veya üretici tarafından onaylanmış bir mühendisin hizmetlerini arayabilirsiniz.

Fırın Kontrol Panosu

Fırın kontrol panosu, kullanıcı ayarlarına ve sensör girişine göre pişirme, ızgara ve fan devrelerine giden gücü düzenleyen rölelere sahiptir. Bu rölelerden biri kısa devre yaparsa, kontrol panosu fırın fanına sürekli voltaj gönderebilir. Ancak bu nadiren böyledir. Kontrol panosunu değiştirmeden önce önce fırın termostatlarını kontrol edin. Bir fırın termostatı arızalanırsa, fırın fanının sürekli çalışmasına neden olabilir.

Üst Limit Termostat

Yüksek limit termostat, fırın ısınırken fırın fanına voltaj gönderir. Üst limit termostat arızalıysa, fırın soğuduktan sonra fırın fanına voltaj göndermeye devam edebilir. Yüksek limitli termostatın hatalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Yüksek limitli termostat sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Isı Termostatı

Termostat, fırın ısındıkça fırın fanına voltaj gönderir. Termostat kontakları kapalı kalırsa, termostat fırın soğuduktan sonra fırın fanına voltaj göndermeye devam edebilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Termostat herhangi bir sıcaklıkta süreklilik gösteriyorsa, bu termostatın arızalı olduğunu gösterir. Termostat arızalıysa değiştirin.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687