• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Fırın Eşit Şekilde Pişirmiyor ? Pişirme talimatlarını titizlikle takip ediyor ve fırınınızı önceden ısıtıyorsunuz, ancak yemek çıktığında bazı parçalar fazla pişmiş, bazıları ise hala çiğ. Fırınınız ısıyı eşit dağıtmıyor olabilir. Bir profesyoneli aramadan ve birkaç dolara kendiniz tamir edebileceğiniz bir şeye yüzlerce harcama yapmadan önce fırınınızı nasıl test edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Fırın Neden Eşit Pişirmez ?

 • Fırın ayarları nasıl yapılır?
 • Ankastre fırında iki tepsi aynı anda pişer mi?
 • 3 fonksiyonlu fırın ne demek?

Fırın Eşit Şekilde Pişirmiyor ? Fırında yemek pişirmek, herkesin rahat olmadığı veya ustalaştığı bir şey değildir, ancak fırın, kızartma, iç mekan biftekleri ve dondurulmuş yemeklerden hoşlanıyorsanız, yemek pişirmenin harika bir yoludur. Fırında yemek pişirmek hızlı ve kızarmış veya uzun süreli olabilir, bu da yemek pişerken başka şeyler yapmanıza olanak tanır. Ancak mutfakta profesyonel veya amatör herhangi bir fırın oyununu bozabilecek bir şey var: düzensiz pişirme.

Fırın İyi Pişirmiyor, Ne Yapmalıyım?

Fırın Eşit Şekilde Pişirmiyor ? Fırının tüm içeriği eşit olarak, alttan veya üstten ısıtma elemanlarından veya her ikisinden birden ısıtması gerekir. Bununla birlikte, ısıtma elemanları eşit şekilde ısınmadığında veya fırın bir şekilde eşit olmayan şekilde pişirilmiş yiyecekler ürettiğinde, sorun giderme zamanı gelmiştir. Bazı düzensiz pişirme problemlerini evde kendi kendinize çözebilirsiniz, diğerleri ise gerekli onarımları yapmak için bir teknisyene ihtiyaç duyar. Çoğu durumda, küçük bir deneyle neyin yanlış olduğunu anlayabilirsiniz.

Düzensiz Pişirmenin Yaygın Nedenleri

Bir arızayı değerlendirmeden önce, fırın sorun giderme işlemi, eşit olmayan pişirmeye neden olabilecek kullanım ve bakım hatalarıyla başlar.

Düzensiz pişirmenin bu yaygın nedenleri, bazı basit ayarlamalarla düzeltilebilir :

 • Yanlış pişirme kapları : Koyu tencereler, hafif olanlardan daha kolay ısıyı emerek yanmayı daha olası hale getirir. Kolay yanan eşyalar için daha açık renkli tavalar kullanın.
 • Yanlış raf konumu : Fırın rafı, ısıtma elemanına çok yakın veya çok uzak olabilir, yiyecekleri yakabilir veya eksik bırakabilir. Rafınızın doğru yerleştirildiğinden emin olmak için tarifinizin önerilerini kontrol edin.
 • Ön ısıtma yapılmaması : Fırının önceden ısıtılması, pişirmeye başlamadan önce doğru sıcaklığa ulaşmasını sağlar. Ön ısıtmanın yapılmaması, tarifin pişirme süresinin sonunda yemeğin hala az pişmiş olduğu anlamına gelebilir.
 • Fırın kapağının açılması : Pişirme sırasında kapağı açmayınız. Kapalı bir kapı ısıyı içeride tutar ve yiyeceklerin önerilen sürede tamamen pişmesini sağlar.

Fırının Kalibre Edilmesi Gerekiyor

Fırın Eşit Şekilde Pişirmiyor ? Çoğu zaman, doğru sıcaklıklarda çalışmayan bir fırını kalibrasyondan yararlanabilir. Fırının iç sıcaklığı gerçekten ayarladığınızdan daha yüksek veya daha düşük olabilir. Bir fırını daha iyi kalibre etmek, iç sıcaklığının her bir tarif için ayarladığınızla eşleşmesini sağlar.

Model fırınınızı nasıl kalibre edeceğinizi belirlemek için kullanıcı el kitabınıza bakmanızı öneririz. Genellikle bu, kontrol panelinizdeki seçenekler aracılığıyla sıcaklığı 5°F’lik artışlarla artırarak veya azaltarak yapılabilir.

Fırında Pişirme Isıtıcı Arızalı

Arızalı bir fırın elemanı, en yaygın elektrikli fırın sıcaklık sorunlarından biridir. Elektrikli fırının pişirme elemanı, fırının alt kısmında yemek pişirmek için ısı sağlayan metal bir bobindir. Kızartma elemanı aynı şeyi yapar ancak fırının üst kısmında bulunur. Fırınlama elemanı arızalıysa, üstteki ızgara elemanı ısı sağlayan tek elemandır ve bu da eşit olmayan pişirmeye neden olur. Ayrıca şu ek işaretleri de fark edebilirsiniz:

 • Metal bobinde kabarma veya kırılma
 • Bobinin kırmızı parıltısında kesintiler

Bazen fırının kendi kendini temizleme işlevinin yüksek sıcaklıklarına maruz kaldıktan sonra fırın elemanı arızaları meydana gelebilir. Bizim fırın temizleme ipuçları alternatif temizleme yöntemleri ile bu sonucu önlemeye yardımcı olabilir. Arızalı bir fırın elemanı tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekir.

Arızalı Fırın Sıcaklık Sensörü

Bir fırının eşit şekilde ısınmaması, arızalı bir sıcaklık sensöründen de kaynaklanabilir. Bu bileşen, bir fırının sıcaklık dalgalanmalarını düzenlemek için kontrol paneli ile birlikte çalışır. Sıcaklık sensörü arızalıysa, bu dalgalanmaları doğru bir şekilde iletemez ve bu da eşit olmayan pişirmeye neden olur.

Bazen daha doğru sıcaklık okumaları sağlamak için bir sıcaklık sensörünün fırın duvarından uzağa yeniden konumlandırılması gerekir. Ancak, bu sorunu çözmezse ve multimetre testi süreklilik eksikliğini ortaya çıkarırsa sensörün değiştirilmesi gerekir.

Fırın Konveksiyon Motoru Çalışmıyor

Bir konveksiyon modeliniz varsa, fırını eşit şekilde pişirmezse, yaygın bir suçlu genellikle konveksiyon motorudur. Bu motor, pişirme sırasında fırının sıcak havasını dolaştıran fana güç sağlar. Motor fanı çalıştıramazsa, hava sirkülasyonu yapamaz ve eşit olmayan pişirme meydana gelebilir.

Pişirme Elemanı

Fırınlama elemanı yanarsa, fırın sadece kızartma elemanı tarafından ısıtılacaktır. Bu, fırının dengesiz ısınmasına neden olur. Fırınlama elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı renkte yanar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, eğer eleman yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Fırınlama elemanında delikler veya kabarcıklar olup olmadığını inceleyin. Fırınlama elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için, elemanın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Eğer fırındaeleman sürekliliğe sahip değil, değiştirin .

Ateşleyici

Ateşleyici, fırın brülörüne gaz veren ve ateşleyen vanayı açmak için fırın emniyet vanası bimetalinden elektrik akımı çeker. Fırın ateşleyicisi zayıflarsa, emniyet valfini açmak normalden daha uzun sürebilir ve bu da fırın sıcaklığı sorunlarına neden olur. Ateşleyicinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, fırın ısınırken ateşleyiciyi gözlemleyin. Ateşleyici, gaz alevini tutuşturmadan 90 saniyeden fazla yanarsa, bu ateşleyicinin fırın emniyet valfini açamayacak kadar zayıf olduğunu gösterir. doğru şekilde. Ateşleyici zayıfsa değiştirin.

Kızartma Elemanı

Kızartma elemanı yanarsa, sadece pişirme elemanı fırını ısıtacaktır. Bu, fırının dengesiz ısınmasına neden olur. Kavurma elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı sıcak parlar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, eğer eleman yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Broil öğesinde delikler veya kabarcıklar olup olmadığını inceleyin. Broil öğesinin yanıp yanmadığını belirlemek için, öğeyi süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Broil elem iseent sürekliliğe sahip değil, değiştirin.

Fırın Kontrol Panosu

Fırın kontrol paneli, sıcaklığı düzenlemek için fırın sensörüyle birlikte çalışır. Sensör, fırın sıcaklığı değiştikçe elektrik akımına karşı direncini değiştirerek fırın sıcaklığını düzenler. Fırın sıcaklığı yükseldikçe, fırın sensörü daha fazla direnç oluşturur. Sensör yanlış miktarda direnç verirse fırın eşit şekilde pişmeyebilir. Veya fırın kontrol paneli sensör direncini doğru okumazsa fırın sıcaklığı yanlış olabilir. Bazı modlardals, fırın kontrolünü 35 derece Fahrenheit yukarı veya aşağıya kadar yeniden kalibre edebilirsiniz. Fırın kumandasının nasıl yeniden kalibre edileceğine ilişkin talimatlar için kullanıcı kılavuzunuza bakın.

Sıcaklık Sensörü

Fırın sensörü, fırın sıcaklığını düzenlemek için fırın kontrol panosu ile birlikte çalışır. Fırın sıcaklık sorunu varsa, bu sensör arızalı olabilir. Sensör, bir ohm ölçer kullanılarak test edilebilir. Sıcaklık yükseldikçe direnç ölçümü de yükselir. Fırın sensörünün üreticisi doğru direnci belirler, bu bölümle ilgili bir test videomuz varsa, fırın sensörünün nasıl test edileceğini öğrenmek için izleyin. Fırın sıcaklığı sorunları başka şeylerden kaynaklanabilir, ancak tonun ortak nedenlerinden biridir.

Konveksiyon Elemanı

Konveksiyon elemanı, fırın içinde dolaşan havayı ısıtmak için diğer ısıtma elemanları ile birlikte çalışır. Konveksiyon elemanı yanarsa, fırın eşit şekilde ısınmaz. Konveksiyon elemanının yanmış olup olmadığını belirlemek için, elemanın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Konveksiyon elemanının sürekliliği yoksa değiştirin.

Konveksiyon Motoru

Konveksiyon motoru, havayı fırının içinde dolaştırmak için konveksiyon fanını çalıştırır. Konveksiyonlu fırın, fırının eşit şekilde ısınması için havayı dolaştırmalıdır. Konveksiyon motoru hiç çalışmazsa, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Motorda süreklilik yoksa değiştirin. Konveksiyon motoru hala uğultu sesi çıkarıyorsa, motor milini elle çevirmeyi deneyin. Motor mili serbestçe dönmüyorsa, konveksiyon motorunu değiştirin.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara