Fırın Çalışmıyor ?

Fırın Çalışmıyor ? Güvenilirliklerine rağmen elektrikli fırınlar, uygun bakım ve temizlikle bile kullanılamaz hale gelebilecek karmaşık bir teknik cihazdır . Bu tür ekipmanın kendi kendine onarımı önemsiz bir iş değildir, bu, cihazın tasarımı hakkında kesin bilgi gerektirir. Aşağıda elektrikli fırınların genel arızalarını ve bunların nasıl düzeltileceğini ele alacağız.

Elektrikli Fırın Neden Çalışmaz ?

  • Fırın çalışmıyorsa ne yapmalıyız?
  • Fırın ışığı neden yanmaz?
  • Fırın ısıtmıyor neden?
  • Fırın ışığı neden yanmaz?

Fırın Çalışmıyor ? Fırının arızalanmasının nedenlerini bulmak oldukça zordur, ancak sorunun tam olarak nerede aranacağını bilmek, görev gözle görülür şekilde basitleştirilmiştir. Bütçe ve orta fiyat segmentinin klasik modellerinden bahsedecek olursak, aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

Pişirme Elemanı

Fırın Çalışmıyor ? Fırınlama elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı renkte yanar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, ısıtma elemanı yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Isıtma elemanını delikler veya kabarcıklar açısından inceleyin. Pişirme elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için, elemanın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Fırınlama elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Kızartma Elemanı

Kavurma elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı sıcak parlar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, ızgara elemanı yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Broil öğesinde delikler veya kabarcıklar olup olmadığını inceleyin. Broil öğesinin yanıp yanmadığını belirlemek için, öğeyi süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Broil öğesi sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Gelen Güç Sorunu

Elektrikli fırınlar 240 volt alternatif akım gerektirir. Gazlı fırınlar 120 volt gerektirir. Bir fırın açılmıyorsa, gelen bir güç sorunu olabilir. Elektrik prizinin yeterli voltaj sağlayıp sağlamadığını belirlemek için, duvar prizine gelen gücü test etmek için bir multimetre kullanın.

Termik Sigorta

Fırın aşırı ısınırsa termal sigorta atar. Termik sigorta atmışsa fırın açılmayacaktır. Ancak, bu yaygın bir olay değildir. Termik sigortanın arızalı olup olmadığını belirlemek için, sigortayı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Termik sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin. Termik sigorta sıfırlanamaz, sigorta atmışsa değiştirmelisiniz.

Gevşek veya Yanmış Kablo Bağlantısı

Fırın elemanına veya ateşleyiciye güç sağlayan tellerden biri yanmış olabilir. Bu teller genellikle ısı kaynağının yakınında yanar. Bir telin yanıp yanmadığını belirlemek için, elemana veya ateşleyiciye giden telleri inceleyin. Bir tel yanarsa, genellikle gözle görülür şekilde yanacaktır.

Fırın Kontrol Panosu

Fırın kontrol panosu, kullanıcı ayarlarına ve sensör girişine göre pişirme ve pişirme devrelerine voltaj gönderen rölelere sahiptir. Kontrol panosu arızalıysa, ısıtma bileşenlerine voltaj göndermeyebilir. Ancak bu nadiren böyledir. Kontrol kartını değiştirmeden önce, ilk olarak tüm ısıtma bileşenlerini test edin. Tüm ısıtma bileşenlerinin düzgün çalıştığını belirlerseniz, fırın kontrol kartını değiştirin. Fırın kontrol panosunu test etmek kolay olmadığından, e arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız kontrol kartını değiştirmek için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi