Anasayfa » Arıza » Fırın Çalışmıyor ?

Fırın Çalışmıyor ?

Fırın Çalışmıyor ?

Pişirme Elemanı

Fırınlama elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı renkte yanar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, ısıtma elemanı yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Isıtma elemanını delikler veya kabarcıklar açısından inceleyin. Pişirme elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için, elemanın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Fırınlama elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Ateşleyici

Ateşleyici, açılmayan bir gazlı fırın için en yaygın kusurlu kısımdır. Ateşleyicinin iki ana işlevi vardır. İlk olarak ateşleyici, fırını açmak için fırın emniyet valfinden elektrik akımı çeker. İkincisi, ateşleyici, brülör tertibatındaki gazı parlayacak ve tutuşturacak kadar ısınır. Ateşleyici zayıflarsa emniyet valfini doğru bir şekilde açamayacaktır. Vana açılmazsa fırın ısınmaz. Ateşleyicinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, fırın açıkken ateşleyiciyi gözlemleyin.. Ateşleyici, gaz alevini tutuşturmadan 90 saniyeden fazla yanarsa, bu ateşleyicinin valfi açamayacak kadar zayıf olduğunu gösterir. Ateşleyici zayıfsa değiştirin. Ateşleyici hiç yanmazsa, ateşleyiciyi süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Ateşleyicinin sürekliliği yoksa değiştirin.

Izgara Kıvılcım Elektrotu

Fırında pişirme ve brülör ateşlemesi için gazı ateşlemek için bir fırın brülörü kıvılcım elektrodu kullanılır. Elektrot, brülörün hemen yanında bulunan bir cihazdır. Buji gibi çalışır. Ona güç uygulandığında, kıvılcım elektrot ucundan elektrot kalkanına bir kıvılcım atlayarak gazı tutuşturur. Elektrot kırılırsa veya aşınırsa kıvılcım oluşmayabilir. Elektrot tertibatında porselen muhafazada çatlaklar veya elektrot ucunun kendisinde hasar olup olmadığını görsel olarak inceleyin. Ap farkında olun Brülör ateşlendiğinde elektrot kontrolünün bir alevin varlığını algılaması için roper topraklaması ve aralığa gelen voltajın doğru polaritesi gereklidir. Brülör ateşlemeden sonra sönerse, doğru topraklama ve duvar prizinde doğru polarite olup olmadığını kontrol edin.

Kızartma Elemanı

Kavurma elemanı düzgün bir şekilde ısındığında kırmızı sıcak parlar. Eleman kırmızı yanmazsa, bu, elemanın ısınmadığını gösterir. Çoğunlukla, ızgara elemanı yanmışsa, gözle görülür şekilde hasar görecektir. Broil öğesinde delikler veya kabarcıklar olup olmadığını inceleyin. Broil öğesinin yanıp yanmadığını belirlemek için, öğeyi süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Broil öğesi sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Gelen Güç Sorunu

Elektrikli fırınlar 240 volt alternatif akım gerektirir. Gazlı fırınlar 120 volt gerektirir. Bir fırın açılmıyorsa, gelen bir güç sorunu olabilir. Elektrik prizinin yeterli voltaj sağlayıp sağlamadığını belirlemek için, duvar prizine gelen gücü test etmek için bir multimetre kullanın.

Termik Sigorta

Fırın aşırı ısınırsa termal sigorta atar. Termik sigorta atmışsa fırın açılmayacaktır. Ancak, bu yaygın bir olay değildir. Termik sigortanın arızalı olup olmadığını belirlemek için, sigortayı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Termik sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin. Termik sigorta sıfırlanamaz, sigorta atmışsa değiştirmelisiniz.

Gevşek veya Yanmış Tel Bağlantısı

Fırın elemanına veya ateşleyiciye güç sağlayan tellerden biri yanmış olabilir. Bu teller genellikle ısı kaynağının yakınında yanar. Bir telin yanıp yanmadığını belirlemek için, elemana veya ateşleyiciye giden telleri inceleyin. Bir tel yanarsa, genellikle gözle görülür şekilde yanacaktır.

Fırın Kontrol Panosu

Fırın kontrol panosu, kullanıcı ayarlarına ve sensör girişine göre pişirme ve pişirme devrelerine voltaj gönderen rölelere sahiptir. Kontrol panosu arızalıysa, ısıtma bileşenlerine voltaj göndermeyebilir. Ancak bu nadiren böyledir. Kontrol kartını değiştirmeden önce, ilk olarak tüm ısıtma bileşenlerini test edin. Tüm ısıtma bileşenlerinin düzgün çalıştığını belirlerseniz, fırın kontrol kartını değiştirin. Fırın kontrol panosunu test etmek kolay olmadığından, e arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız kontrol kartını değiştirmek için.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Electrolux Kurutma Makinesi Resetleme Program Sıfırlama

Electrolux Kurutma Makinesi Resetleme Program Sıfırlama Electrolux kurutucular, kurutucu sıcaklığını, döngüsünü ve kurutma modunu kontrol ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !