Elektrikli Süpürge Hortumu Tıkalı Ne Yapmalıyım ?
Elektrikli Süpürge Hortumu Tıkalı Ne Yapmalı

Elektrikli Süpürge Hortumu Tıkalı Ne Yapmalıyım ?

Elektrikli Süpürge Hortumu Tıkalı Ne Yapmalıyım ? Elektrikli Süpürge Hortumu Tıkalı Ne Yapmalıyım ? Elektrikli süpürge hortumu, esnek bir şekilde vakum yapabilmenizi sağlar. Tüm elektrikli süpürgelerin bu kadar esnek bir hortumu yoktur: Elektrikli süpürge hortumuna sahip en ünlü elektrikli süpürge, teneke kutu elektrikli süpürgedir. Elektrikli süpürge hortumu, elektrikli süpürge çubuğunun sapını elektrikli süpürgenin kendisine bağlar.

Tıkalı Elektrikli Süpürge Hortumu Nasıl Açılır?

 • Elektrikli süpürge borusu yıkanır mı?
 • Süpürge niye Cekmiyor?
 • Elektrik süpürgesinin temizlik ve bakımı için ne yapılması gerekmektedir?
 • Süpürgenin hortumuna çorap kaçtı nasıl çıkarabilirim?

Elektrikli Süpürge Hortumu Tıkalı Ne Yapmalıyım ? Aniden elektrikli süpürgenin emiş gücünün düştüğünü fark ettiğinizde elektrikli süpürge hortumunda tıkanıklık olabilir. Elektrikli süpürgenizin bozulmaması için bu tıkanıklığın hemen giderilmesi gerekmektedir. Bu yazıda size tıkanmış bir elektrik süpürgesi hortumu ve tıkanıklığı nasıl açacağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım!

Elektrikli süpürge hortumu nasıl tıkanır?

Tıkanmanın birkaç olası nedeni vardır. Örneğin, süpürdüğünüz şeyle ilgili olabilir, ancak dolu bir torba ile çok uzun süre süpürmek de elektrikli süpürge hortumunda birikmeye neden olabilir. En yaygın nedenleri listeliyorum:

 • Yapışkan veya nemli kirlerin süpürülmesi: Örneğin, vakumlu çam iğneleri birikmeye neden olabilir.
 • Elektrikli süpürgeyi çok geç boşaltma: Toz torbası veya toz haznesi çok doluysa, elektrikli süpürge hortumunda kir birikebilir.
 • Çok fazla evcil hayvan tüyü emmek: Çok fazla evcil hayvan tüyü emmek de tıkanıklığa neden olabilir.
 • Elektrikli süpürgenizin bakımının yetersiz olması: Elektrikli süpürgenizi düzenli olarak temizleyerek genellikle tıkanmayı önleyebilirsiniz.

Tıkanmış bir elektrikli süpürge hortumu nasıl anlaşılır?

Elektrikli Süpürge Hortumu Tıkalı Ne Yapmalıyım ? Tıkanmış bir elektrikli süpürge hortumunun sonuçları genellikle çok açıktır. Her şeyden önce, emiş gücünde azalma olabilir. Hava akışı engellendiği için elektrikli süpürge artık emmez . Bu, artık kiri süpüremeyeceğiniz anlamına gelir. Diğer bir yaygın sorun gürültüdür. Elektrikli süpürge yüksek bir ses çıkarır çünkü hava kiri geçemez.

Elektrikli süpürge hortumunda kir olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz: Elektrikli süpürge hortumunu elektrikli süpürge çubuğundan çıkarın ve elektrikli süpürgeyi açın. Elinizi hortumun önünde tutun ve elektrikli süpürgenin emip çekmediğini hissedin. Elektrikli süpürge kötü çekiyorsa veya hiç çekmiyorsa, muhtemelen bir tıkanıklık vardır.

Elinizi hortumun önünde tutun ve elektrikli süpürgenin emip çekmediğini hissedin. Elektrikli süpürge kötü çekiyorsa veya hiç çekmiyorsa, muhtemelen bir tıkanıklık vardır.

Elektrikli süpürgeyi kapatın ve şimdi elektrikli süpürge hortumunu da elektrikli süpürgeden çıkarın. Hortumu dik tutun ve içine küçük bir şey atın (küçük bir madeni para gibi). Alttan çıkmıyor mu Ardından hortumun bir yerinde bir kir birikmesi olur.

Elektrikli Süpürge Hortumu Nasıl Açılır ve Temizlenir

Ne kadar kirlenebileceğine şaşıracaksınız – bu yüzden belki de vakum hortumunu temizleme zamanı gelmiştir.

İş yerinizi veya evinizi temizlemek için elektrik süpürgesi kullanıyorsunuz ama elektrik süpürgenizi ve hortumu hiç temizliyor musunuz? Tıpkı diğer herhangi bir ekipman parçası gibi, bir vakumun da en iyi şekilde çalışması için özen gösterilmesi gerekir.

Özellikle hortum, birçok kişinin temizlik için kullandığı elektrikli süpürgenin bir parçasıdır ve zamanla kirlenecektir. Düzenli bakıma uymazsanız bloke olma ihtimali bile vardır.

Bu nedenle, etkili bir şekilde temizlemeye devam edebilmeniz için size bir vakum hortumunu nasıl temizleyeceğinizi göstereceğiz.

Ne Sıklıkta Temizlemeliyim?

Ortalama olarak, herkesin vakum hortumu ayda bir kez temizlenmelidir. Ancak, ne sıklıkta süpürdüğünüze bağlı olarak bundan daha fazla veya daha az olabilir.

Bu nedenle, derin bir temizlikten sonra hortumun içini görsel olarak incelemek en iyisidir. Bu şekilde, bir sonraki kullanımınızda elektrikli süpürgenin performansını etkileyecek belirgin tıkanıklıklar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Tıkandığının İşaretleri

Çoğu zaman tıkalı olduğu belli olacaktır. Emme gücünde bir kayıp olacak ve kiri ve pisliği toplamakta sorun yaşayacaksınız. Ayrıca, elektrikli süpürgenizi kullandığınızda tozu dışarı üfleyen veya garip bir ses çıkaran olup olmadığına bakın.

Ayrıca vakum hortumunuzdan kötü bir koku geldiğini fark ederseniz, bu gıdanın sıkıştığının ve çürümeye başladığının bir göstergesidir.

Neyse ki, tüm bu sorunlar mutlaka değiştirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Bu, yalnızca hava sızıntısına neden olan bir delik veya yırtık varsa gereklidir. Muhtemelen sadece iyi bir fırçalamaya ihtiyacı var.

Elektrikli Süpürge Hortumu Nasıl Temizlenir?

 • Sıkışan süpürge borusu nasıl açılır
 • Süpürge borusuna kaçan şey nasıl çıkarılır
 • Süpürge borusuna çorap kaçtı
 • Elektrikli Süpürge borusu Nasıl sökülür
 • Elektrik süpürgesi hortumu tıkandı
 • Philips Süpürge Hortumu Nasıl sökülür
 • Fakir Süpürge Hortumu Nasıl sökülür
 • Cleanmax Süpürge Hortumu tıkandı

Artık bir sorun olduğunu biliyorsunuz, onu nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Altı adımdan geçelim.

1. Ayır

Temizliğe başlamak için ilk adım, onu elektrikli süpürgeden ayırmaktır. Bunu nasıl yapacağınız, sahip olduğunuz marka ve modele göre değişiklik gösterecektir. Normalde, hortumu döndürmeyi veya bir düğmeye basmayı içerecektir.

En önemli şey aşırı güç kullanmaktan kaçınmaktır. Zor olacak şekilde tasarlanmamıştır – doğru gelmiyorsa, onu ayırmanın başka bir yolu olabilir. Nasıl çıkaracağınızdan emin değilseniz, durdurun ve kullanım kılavuzunu kontrol edin.

Unutmayın – Her zaman önce elektrikli süpürgeyi kapatın ve fişini çekin.

2. Tıkanmış Kümeleri Açın ve Kaldırın

Ardından, hortumda görünen tüm birikintileri ve kir yığınlarını temizlemenin zamanı geldi. Bunu yapmak için düz ve düz bir şekilde zemine veya bir masaya koyun.

Herhangi bir kümeyi içeriden dışarı itmek için ince ve uzun bir şey kullanabilirsiniz. Bunun için bir süpürge sapı veya paspas kullanmanızı öneririz. Bu, kolayca ulaşılamayan ortada sıkışan her şeyi zorlamalıdır.

Vakum hortumu esnek, hafif bir malzemeden yapıldığından dikkatli olun. Yapmak isteyeceğiniz son şey, çok güçlü davranarak bir deliğe neden olmaktır.

3. Vakum Hortumunu Yıkayın

İç kıvrımlara yapışan kirden kurtulmanın iyi bir yolu, onu yıkamaktır. Küveti yaklaşık 15 santimetre su ile doldurabilirsiniz. Sonra bir veya iki fışkırtma bulaşık sabunu veya hafif bir deterjanla karıştırın.

Hortumu tamamen batırmak en iyisidir. Bu, suyun içeriden geçmesine ve malzemeyi temizlemesine izin verir. Dışını da nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Malzemeye zarar verme ihtimaline karşı sert kimyasallar kullanmaktan kaçınmak akıllıca olacaktır.

Vakum hortumunuzu sterilize etmek ister misiniz? Bu iş için kabartma tozu ve damıtılmış beyaz sirke kullanmayı deneyin. Bu yaygın ev malzemeleri, güçlü ağartıcılar seçmeden bakteri ve mikroplardan kurtulmanın iyi bir yoludur.

Örneğin, sirkede bulunan asetik asit bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir ve E. coli ve diğer zararlı bakterilere yakalanmanızı engelleyebilir . Yarım bardak kabartma tozu ve iki bardak sirkeyi biraz suyla karıştırmayı deneyin. Sadece hortumun içinden geçirin ve sihirli fışkırmanın keyfini çıkarın.

4. Şişe Temizleme Fırçası Kullanın

Vakum hortumunuz gerçekten kirliyse, kurtulamayacağınız bazı inatçı kirler olabilir. Bu, esas olarak kolayca ulaşamayacağınız kıvrımların içinde olacak. Bu nedenle, bu işte size yardımcı olması için bir şişe temizleme fırçası kullanmak isteyebilirsiniz.

Bu tür bir fırçanın kılları, kalan ve rahatsız edici kirleri fırçalamak için ihtiyacınız olan şey olabilir. İnce ve uzundurlar – tam ortasına girmek için doğru boyuttadırlar.

5.  İçini Durulayın

Vakum hortumunu temizleyip fırçaladıktan sonra durulama zamanı geldi. Bu görev için doğrudan musluktan gelen su basıncından yararlanın.

Herhangi bir gevşek kiri veya pisliği temizlemek için suyun hortumdan akmasına izin verin. Hortumu ‘U’ şeklinde tutmak isteyebilirsiniz. Bu şekilde, suyu diğer tarafa akmadan sallayabilirsiniz.

6. Vakum Hortumunun Kurumasını Bekleyin

Hortumu tekrar elektrikli süpürgenize bağlamadan önce kurumasını beklemek en iyisidir. Suyun iç kıvrımlardan dışarı çıkmasına izin vermek için onu asabilirsiniz.

Bu, bir duş perdesi çubuğunun üzerinde veya ev veya bahçe çevresinde fazla suyun dışarı akmasına izin veren benzer bir yerde olabilir. Ayrıca hızlı bir sallama da yapabilirsiniz. Hortumu tekrar yerine sabitlemeden önce birkaç saat kurumaya bırakın.

Ardından, sıkı çalışmanızın yardımcı olup olmadığını görme zamanı. Umarız, onu açmalı ve emişte bir fark veya artık kötü bir koku olmadığını fark etmelisiniz. Süpürgenizle ilgili hala bir sorun varsa, onarılması gereken başka bir sorun olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi