Elektrikli Ocak Çalışmıyor ?

Elektrikli Ocak Çalışmıyor ? Bu ocaklar gaz Ocak çok daha güvenlidir, açık ateş yoktur, ancak dikkatsizce kullanılırsa elektrik çarpması alabilirsiniz. Ürünler çok güvenilir ancak bazen kullanıcılar servis merkezini arayıp elektrikli sobanın bozulduğunu bildiriyor. Tabii ki, artan tehlike ile bu tür ev aletlerinin revizyonu kalifiye bir usta tarafından yapılmalıdır. Ancak bazı durumlarda kendi başınıza başa çıkabilirsiniz, sadece arızanın nedenini bilmeniz ve ayrıca elektrikli ocak nasıl çalıştığı hakkında genel bir fikriniz olması yeterlidir . Elektrikli Ocak neden çalışmıyor ve nasıl önlenir?

Elektrikli Ocak Neden Açılmıyor ?

Elektrikli Ocak Çalışmıyor ? Her mutfağın her ev hanımı için çok önemli bir yardımcısı vardır, bu bir elektrikli ocaktır. Günümüzde elektrikli sobalar, gaz sobalarından daha güvenli olduklarına inanıldığından çok popüler hale geldi ve şimdi gaz maliyeti de önemli ölçüde uygun. Modern beyaz eşya mağazalarında size uygun boyut, tasarım ve işlevselliği bulabilirsiniz. Ancak, Ocak ne kadar kaliteli ve moda olursa olsun, diğer ev aletleri gibi, er ya da geç arızalanır.

Özellikle bu cihazın hangi prensipte çalıştığı hakkında hiçbir fikriniz yoksa. Elektrikli Ocak bozulursa, yapılacak ilk şey, kullanıcı için talimatları dikkatlice incelemektir. Sonuçta, genellikle cihaz, üreticinin talimatlarda ayrıntılı olarak belirttiği bir hata verebilir. Kullanıcıların çoğu, profesyonellerin tavsiyelerini dinlemek ve mutfak ocağını kendi başlarına tamir etmeye başlamak istemese de, ustayı aramaktan tasarruf edin.

Elektrikli Ocak Çalışmıyor ? Gücü düzenleyen bozuk bir anahtar gibi bir arıza da vardır veya örneğin, bir ısıtma elemanının bobinlerinden biri yanmıştır. Bu durumda, Ocak çok daha uzun süre ısınacaktır ve bunu bir arıza ile karıştırabilirsiniz. Bu tür arızaları da uzmanlar yardımıyla ortadan kaldırmak mümkündür. Elektrikli sobanın mümkün olduğunca uzun süre çalışabilmesi için doğru kullanmanız gerekir. Her şeyden önce, kullanım talimatlarını dikkatlice okumanız gerekir. Pişirdiğiniz yemeğin elektrikli sobanın brülörlerine dökülmemesine dikkat etmelisiniz.

Elektrikli Ocak Çalışmaz İse Ne Yapmalı

Ocağınızda gözleme şeklinde brülörler varsa, pişirme sonunda brülörün üzerine su dolu bir tencere koyun ve brülör soğuyunca çıkarın, böylece ısıtma elemanının erken yanmasını önlemiş olursunuz. Cihazı her zaman temiz tutun. Elektrikli ocakta önleyici bakım ve kontrolleri zamanında yapın. Bu basit kurallara uyarsanız, asistanınızın ömrünü birkaç yıl daha uzatabilirsiniz.

Yüzey Eleman Kartı

Yüzey elemanı panosu, brülörlere giden güç beslemesini düzenleyen rölelere sahiptir. Bir veya daha fazla röle arızalanırsa, yüzey elemanı çalışmayacaktır. İki veya daha fazla brülör aynı anda arızalanırsa, bu, yüzey elemanı kartının muhtemelen hatalı olduğunu gösterir. Yalnızca bir yüzey öğesi işe yaramazsa, öğeyi süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Yüzey elemanı sürekliliğe sahipse, yüzey elemanı kartı arızalı olabilir.

Yüzey Elemanı Anahtarı

Yüzey elemanı anahtarı, yüzey elemanı bobinine voltaj gönderir. Anahtar arızalıysa, yüzey elemanı çalışmayacaktır. Ocakta aynı büyüklükte başka bir eleman varsa, elemanları değiştirmeyi deneyin. Yüzey elemanı hala çalışmıyorsa, yüzey elemanı anahtarı muhtemelen bozuktur. Yüzey elemanı anahtarı test edilemez veya onarılamaz – anahtarın arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız değiştirin.

Bobin Yüzey Elemanı

İlk önce, elemanın sokete tamamen itildiğinden emin olun. İkinci olarak, yüzey elemanında hasar olup olmadığını inceleyin. Eleman hasarlı görünüyorsa, değiştirin. Son olarak, yüzey elemanını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Yüzey elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Parlak Yüzey Elemanı

Yüzey elemanının çalışmamasının en yaygın nedeni radyant yüzey elemanının kendisidir. Radyant yüzey elemanı – veya ısıtma elemanı – bir ampule benzer şekilde yanabilir. Yüzey elemanı çalışmazsa ve sürekliliği yoksa, değiştirilmesi gerekecektir. Radyant yüzey elemanı tamir edilemez.

Katı Yüzey Elemanı

Yüzey elemanı çalışmazsa ve Ocak katı yüzey elemanı tipinde ısıya sahipse, katı yüzey elemanının kendisinin yanması muhtemeldir. Katı yüzey elemanı, diğer yüzey elemanlarına çok benzer şekilde çalışır, içinde elektrik uygulandığında parlayan bir ısıtma elemanı vardır. Isındıkça ısı katı yüzey elemanına aktarılır.

Eleman Yuvası ve Kablo Grubu

Yüzey elemanı bir yuvaya takılır. Zamanla prizdeki kontaklar yanabilir. Priz kontakları yanarsa, yüzey elemanı güç almayacaktır. Eleman yuvasının arızalı olup olmadığını belirlemek için yuva kontaklarını inceleyin. Kontaklar gözle görülür şekilde yanmış veya hasar görmüşse, eleman yuvasını değiştirin. Ek olarak, yanma belirtileri için elementin uçlarını inceleyin. Uçlar yanmışsa, hem elemanı hem de parça yuvasını değiştirin.

Gevşek veya Yanmış Kablo Bağlantısı

Bu teller genellikle ısıtma elemanının yakınında yanar. Bir telin yanıp yanmadığını belirlemek için, elemana giden telleri inceleyin. Bir tel yanarsa, genellikle gözle görülür şekilde yanacaktır.

Gelen Güç Elektrik Sorunu

Aralık uygun voltaj almıyor olabilir. Elektrik aralıkları 220 volt alternatif akım gerektirir. Aralık önemli ölçüde daha az voltaj alıyorsa, yüzey elemanı çalışmayacaktır. Elektrik prizinde yeterli voltaj olup olmadığını belirlemek için, duvar prizine gelen gücü test etmek için bir multimetre kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi