Anasayfa » Arıza » Elektrikli Ocak Çalışmıyor ?

Elektrikli Ocak Çalışmıyor ?

Elektrikli Ocak Çalışmıyor ?

Yüzey Eleman Kartı

Yüzey elemanı panosu, brülörlere giden güç beslemesini düzenleyen rölelere sahiptir. Bir veya daha fazla röle arızalanırsa, yüzey elemanı çalışmayacaktır. İki veya daha fazla brülör aynı anda arızalanırsa, bu, yüzey elemanı kartının muhtemelen hatalı olduğunu gösterir. Yalnızca bir yüzey öğesi işe yaramazsa, öğeyi süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Yüzey elemanı sürekliliğe sahipse, yüzey elemanı kartı arızalı olabilir.

Yüzey Elemanı Anahtarı

Yüzey elemanı anahtarı, yüzey elemanı bobinine voltaj gönderir. Anahtar arızalıysa, yüzey elemanı çalışmayacaktır. Ocakta aynı büyüklükte başka bir eleman varsa, elemanları değiştirmeyi deneyin. Yüzey elemanı hala çalışmıyorsa, yüzey elemanı anahtarı muhtemelen bozuktur. Yüzey elemanı anahtarı test edilemez veya onarılamaz – anahtarın arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız değiştirin.

Bobin Yüzey Elemanı

İlk önce, elemanın sokete tamamen itildiğinden emin olun. İkinci olarak, yüzey elemanında hasar olup olmadığını inceleyin. Eleman hasarlı görünüyorsa, değiştirin. Son olarak, yüzey elemanını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Yüzey elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Parlak Yüzey Elemanı

Yüzey elemanının çalışmamasının en yaygın nedeni radyant yüzey elemanının kendisidir. Radyant yüzey elemanı – veya ısıtma elemanı – bir ampule benzer şekilde yanabilir. Yüzey elemanı çalışmazsa ve sürekliliği yoksa, değiştirilmesi gerekecektir. Radyant yüzey elemanı tamir edilemez.

Katı Yüzey Elemanı

Yüzey elemanı çalışmazsa ve soba katı yüzey elemanı tipinde ısıya sahipse, katı yüzey elemanının kendisinin yanması muhtemeldir. Katı yüzey elemanı, diğer yüzey elemanlarına çok benzer şekilde çalışır – içinde elektrik uygulandığında parlayan bir ısıtma elemanı vardır. Isındıkça ısı katı yüzey elemanına aktarılır.

Eleman Yuvası ve Tel Takımı

Yüzey elemanı bir yuvaya takılır. Zamanla prizdeki kontaklar yanabilir. Priz kontakları yanarsa, yüzey elemanı güç almayacaktır. Eleman yuvasının arızalı olup olmadığını belirlemek için yuva kontaklarını inceleyin. Kontaklar gözle görülür şekilde yanmış veya hasar görmüşse, eleman yuvasını değiştirin. Ek olarak, yanma belirtileri için elementin uçlarını inceleyin. Uçlar yanmışsa, hem elemanı hem de parça yuvasını değiştirin.

Gevşek veya Yanmış Kablo Bağlantısı

Bu teller genellikle ısıtma elemanının yakınında yanar. Bir telin yanıp yanmadığını belirlemek için, elemana giden telleri inceleyin. Bir tel yanarsa, genellikle gözle görülür şekilde yanacaktır.

Gelen Güç Elektrik Sorunu

Aralık uygun voltaj almıyor olabilir. Elektrik aralıkları 220 volt alternatif akım gerektirir. Aralık önemli ölçüde daha az voltaj alıyorsa, yüzey elemanı çalışmayacaktır. Elektrik prizinde yeterli voltaj olup olmadığını belirlemek için, duvar prizine gelen gücü test etmek için bir multimetre kullanın.

 

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik

Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik Elektrik kesintisine hazırlıklı olmak Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !