Dondurucu Soğuk, Buzdolabı Bölümü Soğutmuyor ?

Dondurucu Soğuk, Buzdolabı Bölümü Soğutmuyor ? Dondurucunun çalışıp buzdolabının çalışmamasından daha sinir bozucu bir şey olamaz. Dondurucu soğuksa, buzdolabının da olması gerektiği mantıklıdır. Peki bu neden olmuyor?

Buzdolabı Soğutmuyor Ama Dondurucu Soğuk

Dondurucu Soğuk, Buzdolabı Bölümü Soğutmuyor ? Bir buzdolabı ve dondurucu ne kadar basit görünse de, oldukça karmaşık mekanik parçalar ve elektronik bileşenler içerirler. Buzdolabınızın soğumamasının, ancak dondurucunuzun çalışmasının nedenlerinden bazıları sahibi tarafından kolayca çözülebilir. Bununla birlikte, profesyonel teknisyenler için bırakılması daha iyi olan birkaç sorun vardır.

Buzdolabı Soğutmuyor Dondurucu Normal

Dondurucu Soğuk, Buzdolabı Bölümü Soğutmuyor ? Eğer dondurucu soğuk ama buzdolabı sıcak , buzdolabını serin ve dondurucu parçalar düzgün çalıştığından mümkündür. Bunun yerine, sorun zaten dondurucuya gelen havada buzdolabına da ulaşıyor olabilir.

Dondurucuyu aşırı doldurdunuz mu?

Ev sahiplerinin genellikle farkında olmadığı yaygın bir sorun, aşırı paketlenmiş bir dondurucudur. Çoğu ev sahibi, dondurucuda bir şey için yer varsa, neden sadece oraya itmesin ki, bunun mantıklı olduğunu düşünüyor.

Bununla ilgili sorun, dondurucunun soğuk havanın akmasına izin veren havalandırma delikleri içermesidir. Bu havalandırma delikleri, dondurucudaki çok fazla eşya nedeniyle tıkanırsa, bu, buzdolabına giden hava akışını sınırlayabilir. Açıkçası, bu örnekte, dondurucu iyi olurdu ama buzdolabı çok sıcak olurdu.

Evaporatör fanınızı kontrol edin

Çoğu buzdolabının, dondurucudaki soğuk havayı evaporatöre taşımak için bir fan kullandığını bulmak standarttır. Daha sonra bu hava, soğuk bir sıcaklıkta tutmak için buzdolabı alanına itilir. Bu fan düzgün çalışmadığında dondurucunuz iyi görünebilir ancak buzdolabınız sıcak görünecektir.

Buz çözme zamanı geldi mi?

Dondurucunuzun içindeki alanın donma sıcaklıklarının altında olmasını istiyorsunuz, ancak bu sıcaklıkları sisteminizde başka hiçbir yerde istemediniz. Dondurucunuz, havalandırma delikleri veya evaporatör bobinleri gibi yanlış yerlerde buz oluşturmaya başlarsa, bu, doğru sıcaklıkta bir dondurucu, ancak çok sıcak bir buzdolabı anlamına gelebilir.

Dondurucu soğukken buzdolabı sıcak olduğunda çözüm nedir?

Bir dondurucunun çalışması ancak buzdolabının çalışmaması sorunu sinir bozucu olabilir, çünkü bu hiç bir zaman bir sorun olmamalı gibi görünüyor. Bu nedenle, sorunu teşhis etmeye çalışırken, en basit sorunla başlamak ve oradan devam etmek her zaman en iyisidir.

Havanın akması için yer açın

Dondurucunuzdaki öğeleri nasıl düzenlediğinize bir göz atın. Dondurucunuzu “doldurmayın” ve dondurucudaki havalandırma deliklerinden hiçbirinin hiçbir şekilde engellenmediğinden emin olun.

Dondurucunun kapısı hala kapalıysa, dondurucunuzu fazla paketlememişsinizdir, ev sahipleri arasında yaygın bir yanılgıdır. Dondurucu bölmesinde havanın serbestçe akabildiğinden emin olmak istediğinizden, dondurucunun herhangi bir yerinde birbirine çok yakın paketlenmiş hiçbir öğe olmadığından emin olmak için ikinci bir göz atın.

Evaporatör fanınızın düzgün çalıştığından emin olun

Genel olarak, dondurucu bölmesinin arka duvarının arkasında bir evaporatör fanı bulunur. Buzdolabınızın arkasına bakarsanız, bu fanı bulmanız gerekir. Bu fanın serbestçe dönüp dönmediğini test edin ve onu durduran toz veya kalıntı olmadığından emin olun. Bazen bu alanın temizlenmesi sorunu kolayca çözebilir. Durum böyle değilse,  buzdolabınız soğutmuyor, ancak dondurucu çalışıyor .

Bu durumda, düzgün çalışmasını sağlamak ve buzdolabınızı uygun sıcaklığa geri getirmek için evaporatör fan motorunu değiştirmek için profesyonel bir teknisyen getirmeyi düşünebilirsiniz .

Defrost sisteminiz çalışıyor mu?

Buzdolabınız büyük olasılıkla, sistemin gün içinde birkaç kez çalışmasını bildiren bir defrost zamanlayıcı içeren bir defrost termostat sistemine sahiptir . Sistemin amacı, buzlanmanın oluşabileceği ve buzdolabınız ve derin dondurucunuzla ilgili sorunlara yol açabileceği alanlardan buzu uzaklaştırmaktır.

Dondurucunuzda buzlanma görüyorsanız veya buzdolabınızın ve derin dondurucunuzun herhangi bir yerinde buzlanma görüyorsanız, defrost sisteminizde bir sorun olma ihtimali vardır. Bu kesinlikle, bu sorunu hızlı bir şekilde çözmek için gerekli uzmanlığa ve parçalara sahip, iyi eğitimli bir teknisyen tarafından çözülmesi gereken bir sorun türüdür .  Daha önce de söylediğimiz gibi, bu ilk bakışta bariz görünmeyen bir sorundur. Sisteminizin herhangi bir yerinde don oluşuyorsa, dondurucunuz yine de düzgün çalışmalıdır ancak buzdolabınız ısınacaktır.

Buzdolabı Sıcak Dondurucu Soğuk mu?

Evaporatör Bobinleri Buzlu

Defrost ısıtıcı düzeneği, evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcı düzeneği arızalıysa, evaporatör serpantinlerinde don birikmeye devam edecek ve serpantinler donla tıkanacaktır. Evaporatör serpantinleri buzlanırsa, serpantinlerdeki hava akışı kısıtlanacak ve buzdolabının soğumasına neden olacaktır. Buzlanmış olup olmadıklarını belirlemek için evaporatör serpantinlerini kontrol edin. Evaporatör serpantinleri donmuşsa, defrost sisteminin her bir bileşenini test edin.

Evaporatör Fan Motoru

Evaporatör fan motoru, evaporatör bobinleri üzerinden soğuk havayı çeker ve bunu dondurucuda dolaştırır. Evaporatör fanı çalışmıyorsa, dondurucu veya buzdolabı yeterince soğumayacaktır. Evaporatör fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için fan kanadını elle çevirmeyi deneyin. Fan kanadı serbestçe dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin. Ek olarak, motor alışılmadık derecede gürültülü ise değiştirin. Son olarak, motor hiç çalışmazsa, motor sargılarını test etmek için bir multimetre kullanın. süreklilik. Sargılarda süreklilik yoksa, evaporatör fan motorunu değiştirin.

Hava Damperi Kontrol Grubu

Hava damperi kontrolü, soğutucu bölmesine uygun miktarda soğuk hava girmesini sağlamak için açılır ve kapanır. Damper düzgün açılmazsa, buzdolabına yeterince soğuk hava girmesine izin vermez. Kırık mı yoksa kapalı mı sıkışmış olup olmadığını belirlemek için damper kontrolünü kontrol edin.

Termistör (Sensör)

Termistör, buzdolabı sıcaklığını izler ve sıcaklık okumasını kontrol panosuna gönderir. Kontrol panosu daha sonra termistör okumalarına göre kompresör ve evaporatör fanına giden gücü düzenler. Termistör arızalıysa, kompresör ve evaporatör fanı gerektiğinde çalışmayabilir veya çok sık çalışabilir. Termistörün arızalı olup olmadığını belirlemek için bir multimetre ile test edin. Termistör direnci, buzdolabı sıcaklığı ile bağlantılı olarak değişmelidir.. Termistör direnci değişmezse veya termistör sürekliliğe sahip değilse, termistörü değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Panosu

Sıcaklık kontrol panosu, kompresör ve fan motorlarına voltaj sağlar. Kontrol panosu arızalıysa, kompresöre veya fan motorlarına voltaj göndermeyi durdurabilir. Kontrol kartları genellikle yanlış teşhis edilir – kontrol panosunu değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm bileşenleri test edin. Diğer bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, sıcaklık kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Defrost Kontrol Panosu

Buz çözme kontrol panosu, buz çözme döngüsünün ne sıklıkla çalıştırılacağını belirler. Buz çözme kontrol panosu arızalanırsa, buzdolabı buz çözme döngüsünü çalıştırmayacak ve buharlaştırıcı bobinlerinde buz birikmeye devam edecektir. Evaporatör serpantinleri buzlanırsa, buzdolabı ısıyı uzaklaştırmak için daha çok çalışacaktır. Sonuç olarak, buzdolabı çok sıcak olabilir. Defrost termostatı ve defrost ısıtıcısı düzgün çalışıyorsa, defrost kontrol panosu muhtemelen arızalıdır ve değiştirilmesi gerekecektir.

Buz Çözme Termostatı

Defrost termostatı, evaporatör serpantinlerinin sıcaklığını izler. Bobinler ayarlanan bir sıcaklığın altına düştüğünde, termostat kontakları kapanır ve buz çözme döngüsü sırasında gücün defrost ısıtıcısına akmasına izin verir. Defrost döngüsünde, defrost ısıtıcısı, evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek her türlü buzu eritir. Defrost termostatı arızalıysa, termostat kontakları kapanmayacaktır. Sonuç olarak, termostat defrost ısıtıcısına güç sağlamayacaktır. De olup olmadığını belirlemek içindonma termostatı arızalı, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Defrost termostatının çalışma aralığının düşük sıcaklığına ulaştığında sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Zamanlayıcısı

Defrost zamanlayıcısı, evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca defrost ısıtıcısını çalıştırır. Buz çözme zamanlayıcısı arızalıysa, buz çözme döngüsüne ilerlemeyebilir veya buz çözme döngüsü sırasında buz çözme ısıtıcısına güç göndermeyebilir. Defrost sistemi çalışmıyorsa, evaporatör serpantinlerinde buz birikmeye devam edecek ve buzdolabının ısıyı uzaklaştırmak için daha çok çalışması gerekecektir. Sonuç olarak, buzdolabı sıcak.

Buz çözme zamanlayıcısının arızalı olup olmadığını belirlemek için kadranı yavaşça buz çözme döngüsüne ilerletin. Kompresör kapanmalı ve ısıtıcı açılmalıdır. Zamanlayıcı, buz çözme bileşenlerine güç göndermezse veya 30 dakika içinde buz çözme döngüsünden çıkmazsa, bu, buz çözme zamanlayıcısının ilerlemediğini gösterir. Buz çözme zamanlayıcısı ilerlemiyorsa, değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Bununla birlikte, kontrol panosu çok nadiren sorunun nedenidir. Kontrol kartını değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm bileşenleri test edin. Bu bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, ana kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi