Anasayfa » Arıza » Dondurucu Soğuk, Buzdolabı Bölümü Soğutmuyor ?

Dondurucu Soğuk, Buzdolabı Bölümü Soğutmuyor ?

Dondurucu Soğuk, Buzdolabı Bölümü Soğutmuyor ?

Evaporatör Bobinleri Buzlu

Defrost ısıtıcı düzeneği, evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcı düzeneği arızalıysa, evaporatör serpantinlerinde don birikmeye devam edecek ve serpantinler donla tıkanacaktır. Evaporatör serpantinleri buzlanırsa, serpantinlerdeki hava akışı kısıtlanacak ve buzdolabının soğumasına neden olacaktır. Buzlanmış olup olmadıklarını belirlemek için evaporatör serpantinlerini kontrol edin. Evaporatör serpantinleri donmuşsa, defrost sisteminin her bir bileşenini test edin.

Evaporatör Fan Motoru

Evaporatör fan motoru, evaporatör bobinleri üzerinden soğuk havayı çeker ve bunu dondurucuda dolaştırır. Evaporatör fanı çalışmıyorsa, dondurucu veya buzdolabı yeterince soğumayacaktır. Evaporatör fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için fan kanadını elle çevirmeyi deneyin. Fan kanadı serbestçe dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin. Ek olarak, motor alışılmadık derecede gürültülü ise değiştirin. Son olarak, motor hiç çalışmazsa, motor sargılarını test etmek için bir multimetre kullanın. süreklilik. Sargılarda süreklilik yoksa, evaporatör fan motorunu değiştirin.

Hava Damperi Kontrol Grubu

Hava damperi kontrolü, soğutucu bölmesine uygun miktarda soğuk hava girmesini sağlamak için açılır ve kapanır. Damper düzgün açılmazsa, buzdolabına yeterince soğuk hava girmesine izin vermez. Kırık mı yoksa kapalı mı sıkışmış olup olmadığını belirlemek için damper kontrolünü kontrol edin.

Termistör (Sensör)

Termistör, buzdolabı sıcaklığını izler ve sıcaklık okumasını kontrol panosuna gönderir. Kontrol panosu daha sonra termistör okumalarına göre kompresör ve evaporatör fanına giden gücü düzenler. Termistör arızalıysa, kompresör ve evaporatör fanı gerektiğinde çalışmayabilir veya çok sık çalışabilir. Termistörün arızalı olup olmadığını belirlemek için bir multimetre ile test edin. Termistör direnci, buzdolabı sıcaklığı ile bağlantılı olarak değişmelidir.. Termistör direnci değişmezse veya termistör sürekliliğe sahip değilse, termistörü değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Panosu

Sıcaklık kontrol panosu, kompresör ve fan motorlarına voltaj sağlar. Kontrol panosu arızalıysa, kompresöre veya fan motorlarına voltaj göndermeyi durdurabilir. Kontrol kartları genellikle yanlış teşhis edilir – kontrol panosunu değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm bileşenleri test edin. Diğer bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, sıcaklık kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Defrost Kontrol Panosu

Buz çözme kontrol panosu, buz çözme döngüsünün ne sıklıkla çalıştırılacağını belirler. Buz çözme kontrol panosu arızalanırsa, buzdolabı buz çözme döngüsünü çalıştırmayacak ve buharlaştırıcı bobinlerinde buz birikmeye devam edecektir. Evaporatör serpantinleri buzlanırsa, buzdolabı ısıyı uzaklaştırmak için daha çok çalışacaktır. Sonuç olarak, buzdolabı çok sıcak olabilir. Defrost termostatı ve defrost ısıtıcısı düzgün çalışıyorsa, defrost kontrol panosu muhtemelen arızalıdır ve değiştirilmesi gerekecektir.

Buz Çözme Termostatı

Defrost termostatı, evaporatör serpantinlerinin sıcaklığını izler. Bobinler ayarlanan bir sıcaklığın altına düştüğünde, termostat kontakları kapanır ve buz çözme döngüsü sırasında gücün defrost ısıtıcısına akmasına izin verir. Defrost döngüsünde, defrost ısıtıcısı, evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek her türlü buzu eritir. Defrost termostatı arızalıysa, termostat kontakları kapanmayacaktır. Sonuç olarak, termostat defrost ısıtıcısına güç sağlamayacaktır. De olup olmadığını belirlemek içindonma termostatı arızalı, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Defrost termostatının çalışma aralığının düşük sıcaklığına ulaştığında sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Zamanlayıcısı

Defrost zamanlayıcısı, evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca defrost ısıtıcısını çalıştırır. Buz çözme zamanlayıcısı arızalıysa, buz çözme döngüsüne ilerlemeyebilir veya buz çözme döngüsü sırasında buz çözme ısıtıcısına güç göndermeyebilir. Defrost sistemi çalışmıyorsa, evaporatör serpantinlerinde buz birikmeye devam edecek ve buzdolabının ısıyı uzaklaştırmak için daha çok çalışması gerekecektir. Sonuç olarak, buzdolabı sıcak. Buz çözme zamanlayıcısının arızalı olup olmadığını belirlemek için kadranı yavaşça buz çözme döngüsüne ilerletin. Kompresör kapanmalı ve ısıtıcı açılmalıdır. Zamanlayıcı, buz çözme bileşenlerine güç göndermezse veya 30 dakika içinde buz çözme döngüsünden çıkmazsa, bu, buz çözme zamanlayıcısının ilerlemediğini gösterir. Buz çözme zamanlayıcısı ilerlemiyorsa, değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Bununla birlikte, kontrol panosu çok nadiren sorunun nedenidir. Kontrol kartını değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm bileşenleri test edin. Bu bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, ana kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri elektrikle çalışan bir açılır tavan kilitleme cihazıdır. Bimetal ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !