Anasayfa » Arıza » Derin Dondurucu Sürekli Çalışıyor ?

Derin Dondurucu Sürekli Çalışıyor ?

Derin Dondurucu Sürekli Çalışıyor ?

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı gerilimi kompresöre, evaporatör fan motoruna ve kondenser fan motoruna yönlendirir. Sıcaklık kontrol termostatı düzgün çalışmıyorsa, dondurucunun sürekli çalışmasına neden olabilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı en düşük ayardan en yüksek ayara döndürün ve bir “klik” sesi gelmesini bekleyin. Bir klik sesi duyarsanız, termostat muhtemelen arızalı değildir. Bir tıklama sesi duymazsanız, termostatı c için test etmek için bir multimetre kullanın. süreklilik. Termostatın içindeki kontaklar en düşük ayarlarda bile açılmıyorsa, bu termostatın arızalı olduğunu gösterir. Sıcaklık kontrol termostatı arızalıysa değiştirin.

Kondenser Fan Motoru

Kondenser fan motoru, kondenserden ve kondenser serpantinlerinden hava çeker. Kondenser fanı çalışmıyorsa, fan kanatlarında engel olup olmadığını kontrol edin. Ardından, bıçakların serbestçe döndüğünden emin olun. Fan kanatları serbestçe dönmüyorsa, fan motoru yatakları aşınmıştır ve fan motoru değiştirilmelidir. Herhangi bir engel yoksa ve fan kanatları serbestçe dönüyorsa, fan motorunun sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Kondenser fan motorunun sürekliliği yoksa değiştirin.

Evaporatör Fan Motoru

Evaporatör fan motoru, evaporatör bobinleri üzerinden hava çeker ve bunu dondurucuda dolaştırır. Çoğu buzdolabında, fan motoru kapı açıkken çalışmayacaktır. Buzdolabı kapısının kapatıldığından ve kapı anahtarının etkinleştirildiğinden emin olun. Kapı anahtarı etkinleştirilmişse ancak evaporatör fan motoru hala çalışmıyorsa, evaporatör fan motorunu değiştirin.

Defrost Isıtıcı Tertibatı

Buz çözme ısıtıcısı, dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcı tertibatı yanmışsa, evaporatör bobinleri buzlanacaktır. Evaporatör serpantinleri buzlanırsa, hava serpantinlerden geçemez ve dondurucuyu soğutamaz. Soğutma kapasitesindeki düşüşü telafi etmek için, dondurucuyu soğuk tutmak amacıyla dondurucu sürekli olarak çalışacaktır. Buz çözme ısıtıcısınınçalışmıyor, önce evaporatör bobinlerini kontrol edin. Bobinler buzla tıkanmışsa, buz çözme sistemi düzgün çalışmıyordur. Ardından, defrost ısıtıcısını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Buz çözme ısıtıcısının sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Termostatı

Buz çözme ısıtıcısı, dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcısı açılmadan önce, defrost termostatı evaporatör bobinlerinin yeterince soğuk olduğunu algılamalıdır. Bobinler yeterince soğuksa, defrost termostatı defrost ısıtıcısının açılmasına izin verecektir. (Genellikle, bobinlerin sıcaklığı 30 Fahrenheit derecenin altında olmalıdır.) Termostat arızalıysa, defrost ısıtıcısı açılmayacaktır. evaporatör bobinlerinin donması için. Defrost termostatının arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Defrost termostatının sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Zamanlayıcısı

Buz çözme zamanlayıcısı, dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca defrost ısıtıcısını çalıştırır. Defrost ısıtıcısı açılmazsa, evaporatör serpantinlerinde don birikmeye devam edecek ve serpantinler sonunda donacaktır. Buz çözme zamanlayıcısının buz çözme ısıtıcısını açması için, buz çözme zamanlayıcısının buz çözme döngüsüne ilerlemesi gerekir. Buz çözme zamanlayıcısı düzgün şekilde ilerlemiyorsa, buz çözme ısıtıcısı açılmayacaktır. Dzamanlayıcının arızalı olup olmadığını belirleyin, zamanlayıcıyı bir tornavidayla veya elle yavaşça çevirin. Zamanlayıcıyı tıklayana kadar çevirin. Zamanlayıcı tıkladığında, kompresör ve fanlar kapanacaktır. Defrost termostatı ve ısıtıcı düzgün çalışıyorsa, ısıtıcı açılacaktır. Isıtıcı açılırsa, bu zamanlayıcının arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser serpantinleri dondurucu duvarları içinde yer alıyorsa, serpantinin temizlenmesi gerekmez. Bununla birlikte, kondenser serpantinlerine ünitenin arkasından veya altından kolayca erişilebiliyorsa, bunları her 6-12 ayda bir temizlemelisiniz. Kondenser serpantinleri kirliyse, ısıyı etkili bir şekilde dağıtamazlar ve bu da dondurucunun soğutma kapasitesini büyük ölçüde azaltır. Kondenser serpantinleri kirliyse veya bir süredir temizlenmemişse temizleyin.

Ana Kontrol Panosu

Kontrol panoları genellikle yanlış teşhis edilir – kontrol kartını değiştirmeden önce, önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, ana kontrol kartını değiştirin.

Sistem Gaz Sızıntısı

Dondurucu yalnızca üst rafı donduruyorsa, raflardan birinde kapalı sistem sızıntısı olabilir. Mühürlü sistem onarımları genellikle maliyetlidir. Sızdırmaz sistemde sızıntı varsa, muhtemelen dondurucuyu değiştirmeniz gerekecektir.

 

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri elektrikle çalışan bir açılır tavan kilitleme cihazıdır. Bimetal ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !