Derin Dondurucu Sürekli Çalışıyor ?

Derin Dondurucu Sürekli Çalışıyor ? Senin Eğer dondurucu olup sürekli çalışan , en yaygın nedenlerinden ardından biridir dondurucu kapı veya kapak contası (modeline bağlı olarak dondurucuda ). Kapı veya conta hava geçirmez bir conta oluşturur ve bir şekilde hasar görürse hava sızdırır ve ardından dondurucunun kompresörü telafi etmek için sürekli çalışır .

Derin Dondurucu Neden Sürekli Çalışır ?

Sirkülasyon Fanı Test Edin

Derin Dondurucu Sürekli Çalışıyor ? İlk olarak, dondurucunun etrafındaki soğuk havayı sirküle etmeye yardımcı olan fanı kontrol edin. Bazen fan arızalanabilir ve bu sürekli yüksek seslere neden olabilir. Dondurucunuz olağandışı sesler çıkarmayı bırakmıyorsa, sirkülasyon fanı sorun olabilir.

Dolaşım fanını test etmek için, derin dondurucuyu açın ve normalde kapı tarafından basılan düğmeyi basılı tutun. Ses kapı açıkken olduğundan daha yüksek olursa, fan motorunun arızalı olduğunu anlarsınız. Ne yazık ki, bu motorları tamir edemezsiniz ve değiştirmek için bir profesyonel çağırmanız gerekecektir.

Kapağı Kontrol Edin

Derin dondurucunuzun içindeki sıcaklık yüksek olabilir, bu da kapı kapatıldığında dahili ışık sönmediği için sürekli olarak soğumasına ihtiyaç duymasına neden olabilir. İlk önce kapıya bakın ve kapandığında ışık düğmesine doğru şekilde bastığından emin olun. Kapı veya menteşeleri hasarlıysa, düğmeye basması ve ışığı kapatması için kapıyı yeniden asmanız gerekebilir.

Kapı iyi görünüyorsa, ışık anahtarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Kurulumu tamamlamak için yeni anahtarınızı bağlamadan önce eski anahtarı dondurucunun yanından kaldırın ve kabloları ayırın.

Termostatı Kontrol Edin

Derin Dondurucu Sürekli Çalışıyor ? Termostat bozulursa, soğutmadığı halde sürekli olarak göğüs dondurucuyu soğutması gerektiğini düşünecektir. Termostatı incelemek için tornavidayı kullanarak yan erişim panelini çıkarın. Termostat, iki vida ve uzun bir boru ile dondurucunun yan tarafına bağlanmıştır. Tüpü termostattan çıkarmayın, ancak üniteyi dondurucu duvardan kurtarın. Ardından, sürekliliği test etmek için çoklu test cihazınızı R x 1 üzerindeki aralık ölçeğine ayarlayın.

Bağlantı tamamlandıysa, her şey iyi çalışıyor olmalıdır. Bağlantı açıksa, bu termostatın bozuk olduğu anlamına gelir. Termostat kapalıyken çoklu test cihazınız süreklilik okumamalıdır, ancak termostat açıkken test cihazı süreklilik okumalıdır. Test cihazı sürekliliği okumazsa, yeni bir termostat takmanız gerekecektir.

Derin dondurucu Devamlı Çalışır mı ?

Dondurucunuzun Arızalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çoğumuz muhtemelen şimdiye kadar dondurucumuzun sıkıcı vızıltısına alıştık, ancak dondurucunuzun açık ve kapalı döngüsüne dikkat etmek, bir sorunu teşhis etmede önemli bir ilk adımdır. Aşağıdaki durumlarda endişe kaynağı olabilir:

  • Dondurucunuz sürekli çalışıyor. Dondurucunuz zamanın yaklaşık yüzde 80-90’ında çalışıyor olmalıdır. Zamanın yüzde 100’ünü çalıştırıyorsa, bir şeyler yanlış demektir.
  • Dondurucunuz birkaç dakikada bir açılıp kapanır. Dondurucunuzun kompresörü ortalama olarak her 30 dakikada bir açılmalıdır. Bundan daha fazlaysa, bir sorununuz olabilir.
  • Dondurucunuz çalışmayı durdurdu. Kompresörünüzde veya dondurucunuzun başka bir bölümünde bir sorun olabilir ve soğumaz.

Termostatı Değiştirin

İlk olarak, derin dondurucunun fişini duvardan çekin ve arızalı termostat mahfazasından boruyu çıkarın. Yeni termostatınızı alın ve boruyu, boruyu orijinal parçadan çıkardığınız yere bağlayın. Yeni termostatı yerine vidalayın ve yeni üniteyi test edin. Termostatı derin dondurucuya bağlayan borunun düz olduğundan ve düğümlenmediğinden, bükülmediğinden veya kıvrılmadığından emin olun. Bu, termostatın düzgün çalışmasını önleyecektir.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı gerilimi kompresöre, evaporatör fan motoruna ve kondenser fan motoruna yönlendirir. Sıcaklık kontrol termostatı düzgün çalışmıyorsa, dondurucunun sürekli çalışmasına neden olabilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı en düşük ayardan en yüksek ayara döndürün ve bir “klik” sesi gelmesini bekleyin. Bir klik sesi duyarsanız, termostat muhtemelen arızalı değildir. Bir tıklama sesi duymazsanız, termostatı c için test etmek için bir multimetre kullanın. süreklilik. Termostatın içindeki kontaklar en düşük ayarlarda bile açılmıyorsa, bu termostatın arızalı olduğunu gösterir. Sıcaklık kontrol termostatı arızalıysa değiştirin.

Kondenser Fan Motoru

Kondenser fan motoru, kondenserden ve kondenser serpantinlerinden hava çeker. Kondenser fanı çalışmıyorsa, fan kanatlarında engel olup olmadığını kontrol edin. Ardından, bıçakların serbestçe döndüğünden emin olun. Fan kanatları serbestçe dönmüyorsa, fan motoru yatakları aşınmıştır ve fan motoru değiştirilmelidir. Herhangi bir engel yoksa ve fan kanatları serbestçe dönüyorsa, fan motorunun sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Kondenser fan motorunun sürekliliği yoksa değiştirin.

Evaporatör Fan Motoru

Evaporatör fan motoru, evaporatör bobinleri üzerinden hava çeker ve bunu dondurucuda dolaştırır. Çoğu buzdolabında, fan motoru kapı açıkken çalışmayacaktır. Buzdolabı kapısının kapatıldığından ve kapı anahtarının etkinleştirildiğinden emin olun. Kapı anahtarı etkinleştirilmişse ancak evaporatör fan motoru hala çalışmıyorsa, evaporatör fan motorunu değiştirin.

Defrost Isıtıcı Tertibatı

Buz çözme ısıtıcısı, dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcı tertibatı yanmışsa, evaporatör bobinleri buzlanacaktır. Evaporatör serpantinleri buzlanırsa, hava serpantinlerden geçemez ve dondurucuyu soğutamaz. Soğutma kapasitesindeki düşüşü telafi etmek için, dondurucuyu soğuk tutmak amacıyla dondurucu sürekli olarak çalışacaktır. Buz çözme ısıtıcısınınçalışmıyor, önce evaporatör bobinlerini kontrol edin. Bobinler buzla tıkanmışsa, buz çözme sistemi düzgün çalışmıyordur. Ardından, defrost ısıtıcısını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Buz çözme ısıtıcısının sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Termostatı

Buz çözme ısıtıcısı, dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcısı açılmadan önce, defrost termostatı evaporatör bobinlerinin yeterince soğuk olduğunu algılamalıdır. Bobinler yeterince soğuksa, defrost termostatı defrost ısıtıcısının açılmasına izin verecektir. (Genellikle, bobinlerin sıcaklığı 30 Fahrenheit derecenin altında olmalıdır.) Termostat arızalıysa, defrost ısıtıcısı açılmayacaktır. evaporatör bobinlerinin donması için. Defrost termostatının arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Defrost termostatının sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Zamanlayıcısı

Buz çözme zamanlayıcısı, dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca defrost ısıtıcısını çalıştırır. Defrost ısıtıcısı açılmazsa, evaporatör serpantinlerinde don birikmeye devam edecek ve serpantinler sonunda donacaktır. Buz çözme zamanlayıcısının buz çözme ısıtıcısını açması için, buz çözme zamanlayıcısının buz çözme döngüsüne ilerlemesi gerekir. Buz çözme zamanlayıcısı düzgün şekilde ilerlemiyorsa, buz çözme ısıtıcısı açılmayacaktır. Dzamanlayıcının arızalı olup olmadığını belirleyin, zamanlayıcıyı bir tornavidayla veya elle yavaşça çevirin. Zamanlayıcıyı tıklayana kadar çevirin. Zamanlayıcı tıkladığında, kompresör ve fanlar kapanacaktır. Defrost termostatı ve ısıtıcı düzgün çalışıyorsa, ısıtıcı açılacaktır. Isıtıcı açılırsa, bu zamanlayıcının arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser serpantinleri dondurucu duvarları içinde yer alıyorsa, serpantinin temizlenmesi gerekmez. Bununla birlikte, kondenser serpantinlerine ünitenin arkasından veya altından kolayca erişilebiliyorsa, bunları her 6-12 ayda bir temizlemelisiniz. Kondenser serpantinleri kirliyse, ısıyı etkili bir şekilde dağıtamazlar ve bu da dondurucunun soğutma kapasitesini büyük ölçüde azaltır. Kondenser serpantinleri kirliyse veya bir süredir temizlenmemişse temizleyin.

Ana Kontrol Panosu

Kontrol panoları genellikle yanlış teşhis edilir – kontrol kartını değiştirmeden önce, önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, ana kontrol kartını değiştirin.

Sistem Gaz Sızıntısı

Dondurucu yalnızca üst rafı donduruyorsa, raflardan birinde kapalı sistem sızıntısı olabilir. Mühürlü sistem onarımları genellikle maliyetlidir. Sızdırmaz sistemde sızıntı varsa, muhtemelen dondurucuyu değiştirmeniz gerekecektir.

Dondurucu Çalışma Süresini Uzatan Faktörler

Bir dondurucu için ortalama döngü yaklaşık 30 dakika olmasına rağmen, çalışma süresi belirli faktörlere bağlı olarak dalgalanabilir. İşte bir dondurucunun çalışma süresine katkıda bulunan beş faktör:

  • Odanın sıcaklığı. Dondurucunuzu evinizde nereye yerleştireceğiniz, ne sıklıkta çalışması gerektiğini etkileyebilir. Alan ne kadar sıcak olursa, çalışma süresi o kadar uzun olur. Dondurucunuzu çok sıcak veya nemli bir alana yerleştirirseniz, çalışma süresi zamanın neredeyse yüzde 100’ü olabilir, bu nedenle serin bir yere yerleştirmeye çalışın.
  • Dondurucudaki yiyecek miktarı. Dondurucunuzu her zaman yaklaşık ¾ oranında dolu tutmak istiyorsunuz. Bu şekilde, kapıyı açtığınızda, yiyeceğin yaydığı soğuk hava, dondurucuyu yeterince soğuk tutacak ve dondurucunun tekrar açılması gerekmeyecektir. Dondurucunuzu boş bırakırsanız, belirlenen sıcaklığa ulaşmak için tekrar açılması gerekir. Dondurucunuzu fazla doldurursanız, havalandırmayı tıkayarak daha uzun çalışma süresine neden olabilirsiniz.
  • Sıcak veya ılık ürün. Sıcak veya sıcak yiyecekleri dondurucuya koymak, içerideki sıcaklığı düşürerek kompresörün çalışmasına neden olur.
  • Dondurucunun açık bırakıldığı süre. Dondurucu kapısını ne kadar açık bırakırsanız, o kadar çok çalışır.
  • Arızalı bir parça. Kırık bir conta veya bobin veya tıkalı bir havalandırma da çalışma süresine katkıda bulunabilir. Kırık bir parça, dondurucunun sürekli çalışmasına neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi