Derin Dondurucu Soğutmuyor
Derin Dondurucu Soğutmuyor

Derin Dondurucu Soğutmuyor ?

Derin Dondurucu Soğutmuyor ? Dondurucu kesinlikle çalışıyor ama soğumuyorsa, elektrik kesintisi gibi olası sorunlardan birini zaten ortadan kaldırmışsınız demektir. Dondurucu yeterince soğuk değilse, bunun nedeni dondurucunun serpantinlerinde buz birikmesi olabilir. Bu, düzgün soğumasını önleyecektir.

Derin Dondurucu Neden Soğutmaz ?

 • Derin dondurucu Soğutmuyorsa sebebi nedir?
 • Derin dondurucu neden vakum yapmaz?
 • Derin dondurucu ayarı kaç olmalı?
 • Derin dondurucu soğutmuyor neden acaba?

Bunun neden olabileceğine dair bir işaret, dondurucunun içinde don veya buz bulunması olabilir. Duvarlarda, kapakta ve hatta dondurucu zeminde olabilir. Bunun olduğu yerde, genellikle günde dört kez devreye girmesi gereken kendi kendine buz çözme sistemiyle ilgili bir sorun anlamına gelebilir.

Kendi kendine buz çözme sisteminin bir parçası çalışmıyorsa, dondurucu gerektiği kadar verimli bir şekilde yapamayacak olsa da, yine de soğutmaya çalışacaktır. Bu, kademeli olarak evaporatör serpantinlerinde don oluşumuna yol açacaktır, bu da havayı dolaşan fanın bu serpantinler üzerinden hava çekemeyeceği anlamına gelebilir. Bobinlerin kendileri soğuk olduğu için hala bir miktar soğuma olduğunu göreceksiniz, ancak bu çok sınırlı olacaktır.

Dondurucu Çalışıyor Ama Soğuk Değil

Kontrol etmek için, dondurucudaki tüm yiyecekleri boşaltmanız, ardından termostatı kapatmanız ve cihazın buzunun tamamen çözülmesini sağlamak için göğüs dondurucunun kapağını 48 saat açık bırakmanız gerekir. Termostatı tekrar uygun ayarına getirin ve düzgün soğuyup soğumadığına bakın.

Eğer öyleyse, sorunun defrost ısıtıcısında, defrost zamanlayıcısında veya defrost termostatında olduğunu bilirsiniz. Cihazlar üzerinde çalışmak konusunda rahat değilseniz, sorunu çözmek için bir uzmana danışın.

Derin Dondurucu Donmama Olası Nedenleri

Her şeyden önce: Bu ipuçları yalnızca kesinlikle çalışan ve yeterince soğumayan göğüs dondurucuları içindir . Üniteniz açılmıyorsa, bu tamamen ayrı bir sorun!

Yani, bununla birlikte, göğüs dondurucunuzun donma probleminde bazı potansiyel suçlular:

 1. Bobinlerde don oluşumu, soğuk havanın dolaşmasını engelliyor. Bu, dondurucunun kendi kendine buz çözme sisteminin sorun olabileceği anlamına gelir. Etkili bir şekilde çözülmezse, evaporatör fanı artık soğuk havayı bobinler arasında hareket ettiremeyecek duruma gelene kadar buz kristalleri birikmeye devam edecektir. Bu, dondurucunuzun soğutma kabiliyetini neredeyse sıfıra düşürür.
  • Nasıl kontrol edilir: Dondurucunuzu boşaltın, termostatı kapatın, açık bırakın ve 48 saat boyunca tamamen çözülmesine izin verin. Ardından termostatı normal ayarına getirin ve düzgün bir şekilde soğumaya başlamasını bekleyin. İstenen soğukluğu elde ederse, sorunun don oluşumu ve dolayısıyla buz çözme sisteminiz olduğunu anlayacaksınız.
 2. Arızalı conta, kapıda zayıf bir conta olması. Kapı veya kapak contanız hava geçirmez bir conta oluşturmuyorsa, soğutma sorununuz olması gerekir. Sonuçta, sürekli soğuk hava sızıyorsa, dondurucunun içi asla istenen sıcaklığa ulaşamaz.
  • Nasıl kontrol edilir: Contayı görsel olarak inceleyin ve gevşek olup olmadığını belirleyin. Ayrıca uygun bir contanın önüne geçebilecek bozulma, kir, kalıntı veya başka herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin.
 3. Kirli kondenser serpantinleri hava akışını engelliyor. Zamanla kir, toz, saç ve diğer pislikler dondurucunuzun yoğunlaştırıcı bobinlerini kaplayacak ve bu da verimli bir şekilde soğumalarını önleyecektir.
  • Nasıl kontrol edilir:  Bobinlere bir göz atın ve ne tür bir durumda olduklarını görün. Büyük olasılıkla bir yoğunlaştırıcı fırça ve/veya vakum eki ile temizlenmeleri gerekecektir.

Bunlardan herhangi biri değilse, muhtemelen her ikisi de teşhis için profesyonel ekipman gerektiren düşük soğutucu seviyeleri veya kompresör arızası ile ilgili bir sorundur.

Soğumayan Derin Dondurucuda Nasıl Sorun Giderilir ?

Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser serpantinleri dondurucu duvarları içinde yer alıyorsa, serpantinin temizlenmesi gerekmez. Bununla birlikte, kondenser serpantinlerine ünitenin arkasından veya altından kolayca erişilebiliyorsa, bunları her 6-12 ayda bir temizlemelisiniz. Kondenser serpantinleri kirliyse, ısıyı etkili bir şekilde dağıtamazlar ve bu da dondurucunun soğutma kapasitesini büyük ölçüde azaltır. Kondenser serpantinleri kirliyse veya bir süredir temizlenmemişse temizleyin.

Evaporatör Fan Motoru

Evaporatör fan motoru, evaporatör bobinleri üzerinden hava çeker ve bunu dondurucuda dolaştırır. Evaporatör fan motoru çalışmıyorsa, dondurucu soğumayacaktır. Çoğu buzdolabında, fan motoru kapı açıkken çalışmayacaktır. Evaporatör fan motorunu kontrol etmek için dondurucu kapısını açın ve ardından dondurucu kapı anahtarını manuel olarak etkinleştirin. Kapı anahtarı etkinleştirilirse ancak evaporatör fan motoru çalışmazsa, evaporatör fan motorunu değiştirin.

Röle Termik

Başlatma rölesi kompresöre güç sağlar. Başlatma rölesi düzgün çalışmıyorsa, kompresör aralıklı olarak çalışabilir veya hiç çalışmayabilir. Kompresör çalışmazsa, dondurucu soğumayacaktır. Başlatma rölesinin arızalı olup olmadığını belirlemek için dondurucunun fişini çekin ve başlatma rölesini kompresörden çıkarın. Başlatma ve çalıştırma terminalleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Başlatma rölesinde süreklilik yoksa veya yanık kokusu varsa değiştirin.

Evaporatör Bobinleri Buzlu

Bu durumun en yaygın nedeni, buz çözme sistemindeki bir sorundur. Buz çözme ısıtıcısı, dondurucu evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Buz çözme ısıtıcısı açılmıyorsa, evaporatör serpantinlerinde don birikmeye devam edecek ve sonunda serpantinler donacaktır. Buz çözme ısıtıcısının arızalı olup olmadığını belirlemek için, bir multimetre kullanarak buz çözme ısıtıcısını süreklilik açısından test edin. Buz çözme ısıtıcısının sürekliliği yoksa değiştirin.

Kondenser Fan Motoru

Kondenser fan motoru, kondansatör içinden ve kondansatör bobinleri üzerinden hava çeker. Kondenser fan motoru düzgün çalışmıyorsa, kondansatörden hava çekmeyerek buzdolabının soğumasına neden olur. Kondenser fan motoru çalışmıyorsa, fan kanatlarında engel olup olmadığını kontrol edin. Ardından, bıçakların serbestçe döndüğünden emin olun. Fan kanatları serbestçe dönmüyorsa, fan motoru yatakları aşınmıştır ve fan motoru değiştirilmelidir. Herhangi bir engel yoksa ve fan blades serbestçe dönüyor, süreklilik için fan motorunu test etmek için bir multimetre kullanın. Kondenser fan motorunun sürekliliği yoksa değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Kontrol panoları genellikle yanlış teşhis edilir – kontrol kartını değiştirmeden önce, önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, ana kontrol kartını değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı gerilimi kompresöre, evaporatör fan motoruna ve kondenser fan motoruna yönlendirir. Termostat çalışmıyorsa, soğutucu akışkan sistemine güç gelmeyecek ve dondurucu soğumayacaktır. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı en düşük ayardan en yüksek ayara döndürün ve bir “klik” sesi gelmesini bekleyin. Bir klik sesi duyarsanız, termostat muhtemelen arızalı değildir. Bir tıklama sesi duymazsanız, termostatı kontrol için test etmek için bir multimetre kullanın. Sıcaklık kontrol termostatının sürekliliği yoksa değiştirin.

Kullanıcı Kontrol ve Ekran Kartı

Derin Dondurucu Soğutmuyor ? Kullanıcı kontrolü ve ekran kartı arızalı olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Kontrol kartları genellikle yanlış teşhis edilir – kontrol ve ekran kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlerseniz, kullanıcı kontrolünü ve ekran kartını değiştirin.

Kompresör (Motor)

Kompresör, soğutucuyu sıkıştıran ve soğutucuyu evaporatör ve kondenser bobinleri boyunca dolaştıran bir pompadır. Kompresör çalışmıyorsa, dondurucu soğumayacaktır. Ancak bu nadiren böyledir. Kompresörü değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, kompresörü kontrol edin. C’nin yan tarafındaki elektrik pimleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. baskılayıcı. Açık devre varsa, kompresör muhtemelen arızalıdır. Kompresör arızalıysa, lisanslı bir teknisyen tarafından değiştirilmelidir.

Gaz Eksikliği Sistem Sızıntısı

Derin Dondurucu Soğutmuyor ? Dondurucunun yalnızca bir rafı donuyorsa veya evaporatör serpantininin yalnızca bir bölümü donuyorsa, sızdırmaz bir sistem sızıntısı olabilir. Mühürlü sistem onarımları genellikle maliyetlidir. Sızdırmaz sistemde sızıntı varsa, muhtemelen dondurucuyu değiştirmeniz gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.