• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Derin Dondurucu Karlanma Yapıyor ? Dondurucunuzun içindeki don, nemin cihazın içindeki bobinlere temas etmesi ve donmasından kaynaklanır. Kokulara, saklama alanı kaybına ve cihaz kapısının yetersiz sızdırmazlığına neden olabilir.

Buzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?

 • Derin dondurucu buz tutmaması için ne yapmalı?
 • Çekmeceli derin dondurucu neden buzlanma yapar?
 • Derin dondurucu buzlanma nasıl giderilir?
 • Buzdolabı Buzluk neden karlanma yapar?

Derin Dondurucu Karlanma Yapıyor ? Don, yemeğinizi de etkileyebilir ve dondurucu yanması veya donmuş yiyecekler olarak bilinen bir duruma yol açabilir. Bu, dondurucunuzdaki sıcaklık değişikliklerinden kaynaklanan dehidrasyon, havaya maruz kalma ve yiyeceklerin dondurucuda çok uzun süre kalması gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Yiyeceklerden nem buharlaştığında, yüzeyinde buz kristalleri oluşur.

Derin Dondurucu Duvarlarında Kar, Don Oluşursa Ne Yapmalısınız?

Aniden bir kar örtüsünün tekrar tekrar biriktiğini fark ederseniz – sırayla birkaç ayrıntıyı kontrol edin:

  • Dondurucu kapısı.

Doldurulmuş hazne nedeniyle kapı sıkıca oturmayabilir, hazneye sıcak hava girer, defrost ve donma meydana gelir.

  • Sıcaklık ayarları.

Şans eseri, sıcaklık rejimini gereğinden çok daha düşük bir seviyeye ayarlayabilirsiniz: ​​-18 ° normal bir sıcaklık olarak kabul edilir. Oda havasız olsa bile, çalışmayı hiçbir şekilde etkilemez – aynı şekilde donar.

 • Süper dondurma modu açık.

Donmayı önlemek için 7 ipucu

Kimse dondurucuda buz kristalleri görmek istemez, bu nedenle donmuş yiyeceklerinizi olabildiğince taze tutmak için bu yedi ipucunu izleyin.

 • Kapıyı kapalı tutun  –  Dondurucu kapısının açılması  soğuk havanın dışarı çıkmasına ve nemin ortaya çıkmasına neden olur. Nem, dona dönüşebilen nem içerir. Dondurucunun içindeki sıcaklık yükseldiğinde, cihazın donmuş halde tutmak için daha fazla çalışması gerekir. Gereksiz yolculuklardan kaçının ve mümkünse ihtiyacınız olan her şeyi bir kerede toplayın.
 • Organize edin  –  Dondurucunuzu düzenli tutarsanız, ihtiyacınız olanı daha hızlı bulmanız daha kolay olur, bu da dondurucuyu defalarca açıp kapatmanız gerekme olasılığını azaltır.
 • Doğru şekilde stoklayın  – Genel bir kural olarak, dondurucular, her fit küp alan için iki ila üç pound yiyecekle stoklanmalıdır. Çok boş veya çok dolu olan dondurucularda buzlanma kolayca birikebilir.
 • Sıcak öğeleri saklamaktan kaçının  – Dondurucunuza yalnızca soğuk veya soğuk yiyecekler koyun. Sıcak yiyecekleri saklamak neme neden olabilir. Dondurmanız gereken sıcak yiyecekleriniz varsa, önce buzdolabında soğumaya bırakın.
 • Yiyecekleri saklamadan önce kurulayın  – Marketinizin dondurucu bölümünden evinize yiyecek getirdiğinizde, muhtemelen biraz çözülmeye başlamış ve bu da ambalajın dışında neme yol açmıştır. Bu eşyaları kaldırmadan önce, nemi gidermek ve donmayı önlemek için bir bezle silin.
 • Doğru saklama kaplarını kullanın  – Yiyeceklerinizde don oluşumunu önlemenin kolay bir yolu, havaya erişimi en aza indiren uygun saklama kapları kullanmaktır. Plastik kaplar kullanıyorsanız, hava için fazladan boşluk bırakmadan içindeki yiyecek miktarına uygun boyutta olmalıdırlar. Plastik poşetler, genellikle normal sandviç poşetlerinden daha kalın olan dondurucu veya saklama poşetleri olmalıdır.
 • Tutarlı bir sıcaklığı koruyun  –   Dondurucunuzda donmayı önlemek için dış ve iç sıcaklıklar çok önemlidir. Dondurucunuzu içeride tutun. Dondurucunuzu dışarıya koymak, özellikle donmaya neden olabilecek daha soğuk koşullarda, cihazın daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelebilir. İç dondurucu sıcaklığı sıfır derece Fahrenhayt civarında olmalıdır. Sıcaklığı izlemek için bir dondurucu termostatı kullanabilirsiniz.

Dondurucuda Kar, Don ve Buz Görülürse Hangi Onarım Yapılması Gerekir.

Yukarıda belirtildiği gibi, aşağıdaki eylemler gereklidir:

 • Termoregülasyon sensörlerinin değiştirilmesi;
 • Evaporatörün değiştirilmesi ve yakıt ikmali freon;
 • Defrost sisteminin ısıtma elemanı, sigorta ve diğer elemanlarının değiştirilmesi;
 • Drenaj deliğinin temizlenmesi.

Defrost Isıtıcı Tertibatı

Buz çözme ısıtıcısı, dondurucu evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcısı açılmazsa, evaporatör serpantinlerinde don birikmeye devam edecek ve serpantinler sonunda donacaktır. Buz çözme ısıtıcısının arızalı olup olmadığını belirlemek için, bir multimetre kullanarak buz çözme ısıtıcısını süreklilik açısından test edin. Buz çözme ısıtıcısının sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Termostatı

Buz çözme ısıtıcısı, dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Defrost ısıtıcısı açılmadan önce, defrost termostatı evaporatör bobinlerinin yeterince soğuk olduğunu algılamalıdır. Bobinler yeterince soğuksa, defrost termostatı defrost ısıtıcısının açılmasına izin verecektir. (Genellikle, bobinlerin sıcaklığı 30 Fahrenheit derecenin altında olmalıdır.) Termostat arızalıysa, defrost ısıtıcısı açılmayacaktır. evaporatör bobinlerinin donması için. Defrost termostatının arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Defrost termostatının sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Zamanlayıcısı

Buz çözme zamanlayıcısı, dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca defrost ısıtıcısını çalıştırır. Defrost ısıtıcısı açılmazsa, evaporatör serpantinlerinde don birikmeye devam edecek ve serpantinler sonunda donacaktır. Buz çözme zamanlayıcısının buz çözme ısıtıcısını açması için, buz çözme zamanlayıcısının buz çözme döngüsüne ilerlemesi gerekir.

Buz çözme zamanlayıcısı düzgün şekilde ilerlemiyorsa, buz çözme ısıtıcısı açılmayacaktır. zamanlayıcının arızalı olup olmadığını belirleyin, zamanlayıcıyı bir tornavidayla veya elle yavaşça çevirin. Zamanlayıcıyı tıklayana kadar çevirin. Zamanlayıcı tıkladığında, kompresör ve fanlar kapanacaktır. Defrost termostatı ve ısıtıcı düzgün çalışıyorsa, ısıtıcı açılacaktır. Isıtıcı açılırsa, bu zamanlayıcının arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Kapı Kapak Contası

Kapı contası, havanın dondurucuya girip çıkmasını önler. Kapı contası yırtılırsa veya güvenilir bir sızdırmazlık sağlamazsa veya dondurucu sıkıca kapatılmazsa, dondurucuya nemli hava sızabilir. Bu nemli hava soğuk evaporatör serpantinlerinin üzerinden geçtiğinde serpantinler üzerinde yoğunlaşır ve donar. Dondurucuya nemli hava sürekli olarak sızıyorsa, evaporatör buzu çok hızlı sarar ve buz çözme döngüsü devam edemez.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687