Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Derin Dondurucu Çalışmıyor ?

Derin Dondurucu Çalışmıyor ? En kaliteli ekipman bile çalışma sırasında arızalanma eğilimindedir. Motor kompresörünün açılmadığını, elektronik aksamın arızalı olduğunu, dondurucunun yiyecekleri dondurmayı düzgün bir şekilde durdurduğunu ve iç astarının arızalı olduğunu fark ederseniz, deneyimli bir ustanın yardımı olmadan yapamazsınız.

Derin Dondurucu Neden Çalışmaz ?

 • Derin dondurucu çalışmazsa ne olur?
 • Derin dondurucu bozulduğu nasıl anlaşılır?
 • Difriz çalışıyor ama soğutmuyor neden?
 • Derin dondurucuda karlanma neden olur?

Derin Dondurucu Çalışmıyor ? Buzdolabının çalışma teknolojisi, tipine ve modeline bağlıdır (tek odacıklı veya iki odacıklı, tek motorlu veya çift motorlu, elektromekanik veya elektronik, ağlayan evaporatörlü veya “No Frost” ve “Full No Frost” teknolojileri). Aynı zamanda, tüm buzdolaplarının çalışma prensibi benzerdir ve soğutma devresinden freon pompalamaktan oluşur. Bu madde, basıncın büyüklüğüne bağlı olarak bir sıvıdan gaz haline hızla geçebilir.

Derin Dondurucu Çalışmıyor ? Ünitenin arka duvarında, bir kılcal borunun varlığı nedeniyle basınç artar (soğutucu sıvılaşır) ve buharlaştırıcıda azalır (soğutucu buharlaşır). Bu süreç, odalardaki soğuğu zorlamanın anahtarıdır. Freonun soğutma sistemi boyunca hareketi için gereken basınç, herhangi bir soğutma ekipmanının ana parçası olan bir motor kompresörü tarafından oluşturulur.

Yanlış çalışmaya ek olarak, dondurucu birçok nedenden dolayı normal şekilde çalışmayı durdurabilir. Örneğin, bir termostat, motor, kompresör arızası. Tipik dondurucu arızaları şunlardır:

 • dondurucuda çalışan motor 5-10 saniye çalışır ve otomatik olarak kapanır;
 • motor çalışıyor, ancak çalışma sırasında uzun duraklamalar yaratıyor;
 • dondurucu yeterince donmuyor;
 • Dondurucu gövdesinde pas görünüyor.

Dondurucu donmayı durdurursa ne olur?

Buzdolabını güç kaynağından ayırmak ve ustayı bu konuda bilgilendirmek için arızanın ön nedenini belirlemeye çalışmak gerekir. Çoğu durumda, bu, arızanın dış belirtilerine dayanarak yapılabilir. Onarımları kendiniz yapmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Sadece deneyimli bir teknisyen, cihazın önemli ve pahalı parçalarına zarar vermeden ortaya çıkan sorunları hızlı ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırabilir.

İlk önce ne kontrol edilir ?

Her şeyden önce, termostatın konumunu kontrol edin. Yanlışlıkla dondurucu bölmesinin çözüldüğü minimum işarete ayarlayabilirsiniz. Ayrıca duvarlarda buz olmadığından emin olmalısınız. Kauçuk kapı contasına zarar verebilir veya sıkıca kapanmasını engelleyerek odaya ısı girmesine neden olabilir.

Bu durumda, ünitenin tamamen çözülmesi veya sızdırmazlık dudağının değiştirilmesi yardımcı olacaktır. Yukarıdaki sorunlar çözüldüğü halde dondurucu hala çalışmıyorsa, dahili bir arıza ile karşı karşıya kalırsınız ve profesyonel yardım almalısınız.

Motor-kompresör

Tek motorlu bir ünitenin sahibiyseniz, motor kompresörü bozulursa, tüm bölmelerde soğuk olmaz. Yalnızca dondurucu donmayı durdurduysa ve buzdolabı çalışıyorsa, cihaz iki kompresörle donatılmıştır. Bu durumda dondurucu motoru genellikle 3-5 saniye çalışır ve kapanır. Arıza nedenleri:

 • Kompresör motor bileşenleri aşınmış;
 • elektrik motorunun stator sargısı koptu (yanık kokusunu duyabilirsiniz);
 • kompresörün başlatılmasından ve zamanında kapatılmasından sorumlu olan başlatma rölesi arızalandı (motor hiç açılmıyorsa ve tıklamalar duyulursa);
 • motorda aşırı yük. Örneğin, kullanıcı genellikle termostatı maksimum dondurmaya veya operasyonel soğutmaya geçirir.

Isı sensörü

Bu parça elektronik olarak kontrol edilen ünitelere kurulur. Arızalı bir sensör, kontrol modülüne yanlış sinyaller veriyor veya hiç vermiyor. Buna göre işlemci, dondurucudaki sıcaklığın izin verilen değeri aştığını anlamaz ve başlatma rölesine motoru başlatması için bir komut vermez. Aynı zamanda kompresör düzgün çalışır, ancak başlatmaları arasında uzun duraklamalar vardır.

Termostat

Bu ünite, elektromekanik buzdolaplarının ayrılmaz bir parçasıdır ve mekanik olarak kontrol edilen bir sıcaklık kontrol cihazıdır. Termo regülatör körük sistemdeki basınca bağlı olarak eğilir ve düzleşir, böylece kontakları kapatır ve açar. Buna göre, donma olmaması, motoru çalıştırmak için kontakları kapatamayan termostatın bozulmasının bir sonucudur.

Anahtarlama valfi

Dondurucu çalışmaya devam ediyor, ancak iyi donmuyorsa (donma yeterince derin değilse), soğutma modları arasında geçiş yapmak için sebep arızalı valfte aranmalıdır. Çoğu zaman, bir arıza, valfin, buzdolabı ve dondurucu bölmelerinde eşzamanlı don oluşumuna yapışmasında kendini gösterir. Bu tür arızalar, ağlayan bir buharlaştırıcıya veya otomatik buz çözme sistemine “No Frost” sahip tek motorlu cihazlarda bulunur. Bu durumda motor-kompresör çift iş yaptığından ve çok daha hızlı aşındığından valf değiştirilmelidir.

Freon sızıntısı

1. Soğutma devresindeki mekanik hasar nedeniyle soğutucu sızıntısı. Buzu bir bıçakla kırarak veya hazneye bir kase kaynar su koyarak buz çözme işleminin hızlandırılması kesinlikle önerilmez. Bu, buharlaştırıcının delinmesine veya içinde mikro çatlakların oluşmasına neden olabilir.

Sızıntı nedenleri:

 • Dondurucu bölme kanalları veya kondenser boruları aşınmış veya paslanmış.
 • motor kompresörünün bükülmüş boruları;
 • soğutma devresi hasarlı.

Sızıntı işaretleri:

 • motor açılmıyor, nadiren kapanıyor veya sürekli çalışıyor;
 • tüm bölmelerde veya bölmelerden birinde sıcaklık normalden önemli ölçüde yüksektir;
 • evaporatör buzla kaplıdır;
 • yoğuşturucu soğuktur (normal çalışma sırasında yoğuşturucu tüpleri ısınır).

2. Çelik devreden soğutucu sızıntısı. Ünite sahipleri, soğutma odası ağlayan bir buharlaştırıcı ile donatılmış ve dondurucu bölmesi aşağıda bulunan böyle bir arıza ile karşılaşabilir. Sızıntı işaretleri:

 • cihazın gövdesi, dondurucunun yanında paslanmış;
 • dondurucu uzun süre iyi donmadı, ardından aniden yiyecekleri soğutmayı bile durdurdu.

Sızıntının nedeni tıkalı bir drenaj sistemidir. Su ayrılmaz veya buharlaşmaz, bu nedenle kutuların altında çözülmüş buz birikintisi oluşur. Tüm sıvılar dondurucunun gövdesine akar. Çelik devrenin plastik koruması arızalıysa, üzerine nem girer. Metal kesinlikle korozyondan etkilenecektir ve tüm freon sonunda oluşan mikro çatlaklardan sızacaktır.

Kontrol modülü

Dondurucu donmazsa, ancak bu “hastalığın” hiçbir dış belirtisi bulunmazsa, kontrol modülünün çalışabilirliğini teşhis etmek gerekir. Sadece elektronik kontrol sistemine sahip buzdolapları bu parça ile donatılmıştır.

Baskı devre kartının elektronik bileşenlerinin zarar görmesi veya bazı kritik sistem hataları nedeniyle bilgisayar, dondurucu bölmesini soğuk tutmak için belirli düğümlere sinyal göndermeyi durdurdu. Elektronik modülü yeniden ateşleyin veya kartı değiştirin.

Dondurucunun çalışmamasının 9 nedeni

Artık dondurucunun çözülmesine neden olan en az 9 ana neden olduğunu biliyorsunuz:

 • motor kompresörünün bozulması;
 • motor bileşenlerinin aşınması veya yorulması;
 • başlatma rölesinin arızası;
 • hava sensöründen sinyal eksikliği;
 • termostat arızası (termostat);
 • yapışkan değiştirme valfi;
 • Soğutma devresinin hasarlı elemanlarından freon sızıntısı;
 • Çelik devreden freon sızıntısı;
 • kontrol modülü kusurları veya işlemci sistemi arızaları.

Bu arızalar tek tek veya kombinasyon halinde ortaya çıkabilir, ancak bunları ortadan kaldırmak için tüm buzdolabı ünitelerinin cihazı hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak ve özel ekipmanlarla çalışma becerisine sahip olmak gerekir.

Başlatma Rölesi

Başlatma rölesi kompresöre güç sağlar. Başlatma rölesi düzgün çalışmıyorsa, kompresör aralıklı olarak çalışabilir veya hiç çalışmayabilir. Kompresör çalışmazsa, dondurucu soğumayacaktır. Başlatma rölesinin arızalı olup olmadığını belirlemek için dondurucunun fişini çekin ve başlatma rölesini kompresörden çıkarın. Başlatma ve çalıştırma terminalleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Başlatma rölesinde süreklilik yoksa veya yanık kokusu varsa değiştirin.

Kompresör (Motor)

Kompresör, soğutucuyu sıkıştıran ve soğutucuyu evaporatör ve kondenser serpantinleri boyunca dolaştıran bir motordur. Kompresörün yan tarafındaki elektrik pimleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Açık devre varsa kompresör arızalıdır. Kompresör arızalıysa, lisanslı bir teknisyen tarafından değiştirilmelidir. Kompresör arızalı görünmüyorsa, başlatma rölesini test edin ve kapasitörü çalıştırın. Başlatma rölesi veya çalıştırma kondansatörü arızalı, kompresörün çalışmasını engelleyecektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687