Davlumbaz Aspiratör Motoru Uğultulu Çalışıyor ?

Davlumbaz Aspiratör Motoru Uğultulu Çalışıyor ? Bazen en korkunç sesler ile herhangi bir gürültü olabilir. Çalışan bir davlumbaz fanının yapması gereken tek ses motorun vızıltısıdır ve bu uğultu aralığının dışındaki tüm sesler uyarı olarak alınmalıdır. Bu sesleri görmezden gelmek kolaydır, ancak bu gürültüler üzerinde daha fazla araştırma yapılması, sonunda birden fazla gün boyunca mutfağın kapanmasına neden olabilecek bir davlumbaz arızasının önlenmesine yardımcı olabilir.

Davlumbaz Aspiratör Gürültü Yapıyor ?

  • Aspiratör neden gürültülü çalışır?
  • Aspiratör motor temizliği nasıl yapılır?
  • Aspiratör motoru nedir?
  • Davlumbaz motoru nedir?

Davlumbaz Aspiratör Motoru Uğultulu Çalışıyor ? Genel olarak, davlumbazdan duyduğunuz tek ses egzoz fanıdır, bunun nedeni egzoz fanının davlumbaz sistemindeki tek hareketli parça olmasıdır. Aşağıda egzoz fanı sorunlarıyla ilişkili yaygın ses örnekleri verilmiştir:

Gıcırtı sesi – fan gevşek veya hiza olmadığından emin olmak için kontrol edin; bu, kayışların kasnaklarda kaymasına ve gıcırdamalara neden olabilir .

Tıkırtı sesi – fan kanatlarının çarpabileceği hiçbir kalıntı olmadığından emin olun, kemerinizin sağlam ve kırık olmadığından emin olun.

Taşlama sesi – bu bazen değiştirilmesi gereken rulmanlarla ilişkilidir.

Titreşim sesi – fanınız ve davlumbazınız temizlendikten sonra birçok kez yanlış yapılırsa fanın dengesi bozulabilir.

Tipik egzoz fan kanadı dönüşü 1750 rpm’dedir ve balanssız kanatların fan kırılmasının önde gelen nedenlerinden biri olduğuna dikkat edilmelidir.

Davlumbaz Aspiratör Motoru Uğultulu Çalışıyor ? Davlumbazdan gelen sıradan sesleri işittiğinizi düşünüyorsanız, bir teşhis almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bir profesyonel içeri girebilmeli, sesleri dinleyebilmeli ve sebep ne olursa olsun düzeltebilmelidir. Unutmayın – bu sesleri görmezden gelmek onları uzaklaştırmaz. Neredeyse tüm durumlarda bu sesler daha ciddi bir soruna yol açacaktır ve gürültüleri görmezden gelmek, davlumbaz sistemi bozulursa mutfağınızın kapanması riskini taşır.

Üfleyici Motor

Genellikle, üfleyici motor uğuldadığında ancak dönmediğinde, motor şaftı yataklarının aşındığını gösterir. Bazı eski, daha büyük motorların yağ ağızları vardır. Motorunuzun yağ püskürtücüleri varsa, fanın serbestçe dönmesini sağlamak için motor yataklarına yağ eklemeyi deneyin. Motor yataklarını yağlamak sorunu çözmezse veya motor yağlanamıyorsa, fan motorunu değiştirin.

Çıkış Fan Motoru

Genellikle, üfleyici motor uğuldadığında ancak dönmediğinde, motor şaftı yataklarının aşındığını gösterir. Bazı daha eski, daha büyük motorların yağ ağızları vardır. Motorunuzun yağ püskürtücüleri varsa, fanın serbestçe dönmesini sağlamak için motor yataklarına yağ eklemeyi deneyin. Motor yataklarını yağlamak sorunu çözmezse veya motor yağlanamıyorsa, egzoz fan motorunu değiştirin.

Fan Motoru

Genellikle, üfleyici motor uğuldadığında ancak dönmediğinde, motor şaftı yataklarının aşındığını gösterir. Bazı eski, daha büyük motorların yağ ağızları vardır. Motorunuzun yağ püskürtücüleri varsa, fanın serbestçe dönmesini sağlamak için motor yataklarına yağ eklemeyi deneyin. Motor yataklarını yağlamak sorunu çözmezse veya motor yağlanamıyorsa, fan motorunu değiştirin.

Üfleyici Çark

Bir olasılık, üfleme çarkına bir şeyin sıkışmasıdır. Üfleyici çarkın üfleyici mahfazasına sürtünmesi de mümkündür. Üfleyici çarkının arızalı olup olmadığını belirlemek için üfleyici fanını elle döndürmeyi deneyin. Üfleyici çark serbestçe dönmüyorsa, üfleme çarkında engel olup olmadığını kontrol edin. Ek olarak, üfleyici çarkın üfleyici muhafazasına sürtünmediğinden emin olun. Üfleyici çarkta herhangi bir engel yoksa, ancak yine de serbestçe dönmüyorsa, üfleyiciyi değiştirin tekerlek.

Üfleyici Çarkı ve Muhafaza

Bir olasılık, üfleme çarkına bir şeyin sıkışmasıdır. Üfleyici çarkın üfleyici mahfazasına sürtünmesi de mümkündür. Üfleyici çarkının arızalı olup olmadığını belirlemek için üfleyici fanını elle döndürmeyi deneyin. Üfleyici çark serbestçe dönmüyorsa, üfleme çarkında engel olup olmadığını kontrol edin. Ek olarak, üfleyici çarkın üfleyici muhafazasına sürtünmediğinden emin olun. Üfleyici çarkta herhangi bir engel yoksa, ancak yine de serbestçe dönmüyorsa, üfleyiciyi değiştirin tekerlek ve gövdeyi

Fan Kanadı

Fan kanadının serbestçe döndüğünden emin olun. Fan serbestçe dönmüyorsa, fan kanadının üfleyici muhafazasına sürtünüp sürtünmediğini kontrol edin. Fan bıçağında hasar olup olmadığını inceleyin. Fan bıçağı hasarlıysa değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi