• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Davlumbaz Aspiratör Hava Çekmiyor ? Ocağınızın üzerindeki davlumbaz davlumbazının düzgün çalışması için temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir. Sürekli yoğun duman ve yoğun kullanım, “havalandırma” sorunlarına veya başka arızalara neden olabilir. Davlumbaz sorun yaşıyorsa ortaya çıkabilecek genel sorunlar şunlardır. Aşağıdaki ipuçları ve yöntemler, Kusursuz Davlumbazınızı arızasız veya sorunsuz yeni gibi çalışacak şekilde onarmanıza yardımcı olacaktır.

Davlumbaz Aspiratör Neden İyi Çekmez?

  • Aspiratör çekmiyor ne yapmalıyım?
  • Davlumbaz çalışmıyorsa sebebi nedir?
  • Aspiratör motorunun yağları nasıl temizlenir?
  • Davlumbaz mı iyi yoksa aspiratör mü?

Havayı dışarıya veren gerçek bir havalandırma davlumbazınız varsa, odadaki dumanı temizleyememek birkaç anlama gelebilir:

  1. Kanal çalışmanızı kontrol edin. Yağ ile tıkanmış olması çok muhtemeldir.
  2. Motoru kontrol edin. Motor, fanın arızalanmasına neden olacak şekilde dışarı çıkmış veya yağ bulaşmış olabilir.  
  3. Hava filtresini tıkanıklık veya pislik açısından kontrol edin ve gerekirse iyice temizleyin.

Üfleyici Motor

Davlumbaz Aspiratör Hava Çekmiyor ? Üfleç motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için havalandırma kapağını açın ve fan kanadının dönüp dönmediğini kontrol edin. Fan kanadı dönmüyorsa, motora güç geldiğinden emin olun. Motora güç gelmiyorsa, anahtarı süreklilik açısından test edin. Motor güç alıyor ancak motor dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin.

Çıkış Fan Motoru

Davlumbaz Aspiratör Hava Çekmiyor ? Fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için havalandırma kapağını açın ve fan kanadının dönüp dönmediğini kontrol edin. Fan kanadı dönmüyorsa, motora güç geldiğinden emin olun. Motora güç gelmiyorsa, anahtarı süreklilik açısından test edin. Motor güç alıyor ancak motor dönmüyorsa, egzoz fanı motorunu değiştirin.

İç Fan Motoru

Fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için havalandırma kapağını açın ve fan kanadının dönüp dönmediğini kontrol edin. Fan kanadı dönmüyorsa, motora güç geldiğinden emin olun. Motora güç gelmiyorsa, anahtarı süreklilik açısından test edin. Motor güç alıyor ancak motor dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin.

Üfleyici Çark

Bir olasılık, üfleme çarkına bir şeyin sıkışmasıdır. Üfleyici çarkın üfleyici mahfazasına sürtünmesi de mümkündür. Üfleyici çarkının arızalı olup olmadığını belirlemek için üfleyici fanını elle döndürmeyi deneyin. Üfleyici çark serbestçe dönmüyorsa, üfleme çarkında engel olup olmadığını kontrol edin. Ek olarak, üfleyici çarkın üfleyici muhafazasına sürtünmediğinden emin olun. Üfleyici çarkta herhangi bir engel yoksa, ancak yine de serbestçe dönmüyorsa, üfleyiciyi tekerleği değiştirin.

Üfleyici Çarkı ve Muhafaza

Bir olasılık, üfleme çarkına bir şeyin sıkışmasıdır. Üfleyici çarkın üfleyici mahfazasına sürtünmesi de mümkündür. Üfleyici çarkının arızalı olup olmadığını belirlemek için üfleyici fanını elle döndürmeyi deneyin. Üfleyici çark serbestçe dönmüyorsa, üfleme çarkında engel olup olmadığını kontrol edin. Ek olarak, üfleyici çarkın üfleyici muhafazasına sürtünmediğinden emin olun. Üfleyici çarkta herhangi bir engel yoksa, ancak yine de serbestçe dönmüyorsa, üfleyiciyi değiştirin tekerlek ve gövdeyi

Fan Kanadı

Fan kanadının hala motor miline sıkıca bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Bıçak gevşekse sıkmaya çalışın. Bıçak düzgün şekilde sıkılamıyorsa değiştirin.

Hava Filtresi

Davlumbaz doğru şekilde havalandırmıyorsa, hava filtrelerini kontrol edin. Filtre çok kirliyse, çoğu durumda temizlemenin genellikle iyi bir yolu olmadığından değiştirilmeleri gerekir.

Kömür Filtresi

Davlumbaz doğru şekilde havalandırmıyorsa, karbon filtrelerini kontrol edin. Filtre çok kirliyse, çoğu durumda temizlemenin iyi bir yolu olmadığından değiştirilmelidir.

Yağ Filtresi

Davlumbaz doğru şekilde havalandırmıyorsa, yağ filtrelerini kontrol edin. Filtre çok kirliyse temizlenebilir. Çıkarın ve gres çözülene kadar bir yağ giderme solüsyonunda ıslatın. Ardından, yağ çözücü kalıntılarını gidermek için ılık sabunlu suyla yıkayın. Filtre temiz çıkmazsa veya hasar görürse değiştirin.

Hava Akışı Problemi

Tıkalı olup olmadığını belirlemek için havalandırmayı kontrol edin. Ek olarak, pislik olmadığından emin olmak için kanalları inceleyin.

One Reply to “Davlumbaz Aspiratör Hava Çekmiyor ?”

antalya kebab

17 Ara 2023

iyi gunler lokantanin havalandirma moturu cok guzel calisiyor ve havalandirma yerlerni temizledim bakimini yaptim icerideki havayi cekmiyor motoru iyi tamirciye gosterdim sorun nedir acaba

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687