Anasayfa » Arıza » Davlumbaz Aspiratör Arızaları Onarım Yardımı
Davlumbaz Aspiratör Arızaları Onarım Yardımı
Davlumbaz Aspiratör Arızaları Onarım Yardımı

Davlumbaz Aspiratör Arızaları Onarım Yardımı

Davlumbaz Aspiratör Arızaları Onarım Yardımı Bir serinin havalandırma davlumbazı, çalışan bir mutfak için buzdolabı veya ocak kadar hayati önem taşır. Dumanı, ısıyı ve nemi filtreler ve pişirme kokularından kurtulmaya yardımcı olur. Ancak havalandırma davlumbazları, çalışmayan fanlardan ve ışıklardan aşağı çekişli davlumbazların arızalanmasına kadar sorun yaşayabilir.

Davlumbaz Aspiratör Arıza Ve Çözümleri

Sebzeleri sotelerken veya tavuğu kızartırken uğraşmak isteyeceğiniz son şey karanlık bir çalışma alanı ve odayı dolduran bir yağ bulutu. İşte Onarım Kliniği burada devreye giriyor. Sorunu belirlemenize, uygun fiyatlı yedek parçalar satın almanıza ve başarılı bir onarımı için adım adım yapmanıza yardımcı olacak eksiksiz bir sorun giderme kılavuzumuz var.

En Yaygın Davlumbaz Aspiratör Sorunları

Davlumbazınızı tamir etme zamanı geldi mi? Biz sizi örtüyoruz. Sorun giderme kılavuzumuz davlumbaz onarımınız boyunca size yol gösterecektir. İlk olarak, aşağıdaki semptomlar listesinden seçim yapın. Size olası nedenlerin bir listesini vereceğiz ve doğru olanı bulup bulmadığınızı nasıl anlayacağınızı anlatacağız. Sorunu bulduğunuzda, onarımı yapmak için sizi doğru yedek parçaya yönlendireceğiz. Kırık parçaları doğru bir şekilde test etmek için multimetre adı verilen özel bir cihaza ihtiyacınız olup olmadığını bile size bildireceğiz.

Mutfak egzoz sistemleri, ticari bir pişirme alanının işlevselliği için kritik öneme sahiptir. Onlar olmasaydı, pek çok sorun ortaya çıkacak ve sonuçlar felaketle sonuçlanacaktı. Temel önemlerine rağmen, bazı sistemler yanlış monte edilmiştir ve bu nedenle bina sakinleri için tehdit oluşturmaktadır. Sadece yangın tehlikesi haline gelmekle kalmazlar, aynı zamanda havadaki gresi etkili bir şekilde temizleyemezler. Yetkin bir yatırım maliyeti ticari HVAC teknisyeni tamamen değiştirmek zorunda, çok daha az kötüsü hasarlı bina veya tamir maliyeti fazla. Önleyici bir önlem olarak, mutfak egzoz sistemleri ile ilgili yaygın soruna bakalım:

Yaygın davlumbaz sorunları

Bir davlumbaz , öncelikle yemek pişirilirken oluşan kokuları dağıtmak için tasarlanmıştır. Ayrıca pişirme işlemi sırasında oluşabilecek havadaki gresin giderilmesine de yardımcı olabilir. Bu aslında karmaşık olmayan bir sistemdir ve davlumbaz sorunları genellikle motor, ana kontrol panosu veya aydınlatma sistemiyle ilgili konularla sınırlıdır. Doğru davlumbaz bakımının sağlanması , muhtemelen cihazınızın sorunsuz bir şekilde maksimum kapasitede çalıştığından emin olmanın en iyi yoludur. Genel olarak,  bileşen arızalarıyla ilgili çok az sayıda  davlumbaz problemi vardır. Şimdiye kadarki popüler şikayetler de dahil olmak üzere çoğu şikayet – “Ocağım yeterince hızlı çekmiyor” genellikle şunlarla ilgilidir: davlumbaz bakımı  ve montajı sorunları. Ancak zaman zaman ortaya çıkabilecek birkaç sorun var.

Davlumbaz Motoru Belirgin Bir Uğultu Gürültüsü Çıkarıyor

Genellikle, davlumbaz açıldığında bir uğultu sesi çıkarırsa, egzoz fan motorunda bir soruna işaret eder. Çoğu durumda, motor arızalıdır ve egzoz motorunda kısa devre elektrik sargısı olabilir. Bu tür problemler, motor mili yatakları tamamen aşındığında ve işlevlerini yerine getiremediğinde de ortaya çıkabilir. Davlumbaz motoru genellikle tamir edilemez ve değiştirilmelidir. Bu sorunlar ayrıca Fan Motorunu ve Üfleyici Motorunu da engelleyebilir ve benzer hasar belirtileri olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bu tür bir gürültü aynı zamanda Üfleyici Çark Muhafazası içinde sıkışmış bir dış nesnenin varlığını da gösterebilir veya Üfleyici çarkı dönerken üfleyici muhafazasına çarpabilir. Herhangi bir kısıtlama olmaksızın dönebildiğinden emin olmak için üfleyici çarkı elle çevirin. Üfleyici muhafazasıyla temas ediyorsa, tekerleğin hizası düzeltilmelidir. Serbestçe dönebildiğinden emin olmak için fan kanadını da kontrol etmelisiniz.

Bu adımlardan hiçbiri durumu çözmezse, değiştirilmesi gereken yanmış bir motorla uğraşıyor olabilirsiniz.

Ocak Davlumbaz Işıkları Çalışmıyor

Ne zaman Davlumbaz ışıklar çalışmıyor, bir kusurlu Işık Kurul ile ilgili olabilecek. Işık Tertibatında değiştirilebilir bileşen yoktur ve tüm birimin değiştirilmesi gerekecektir. Davlumbaz ışıkları çalışmazsa, doğru değerde yeni bir ampul takabilirsiniz. Bu, sorununuzu çözmezse, açma-kapama anahtarına geçmelisiniz. Davlumbazınız halojen lamba / ampul kullanıyorsa, kontrol edilmelidir. Bir halojen lambanın durumuna sadece bakarak karar vermek mümkün değildir. Bir Ohm metre ile süreklilik açısından kontrol edilmelidir.

Ampuller test edildiyse ve çalışır durumdaysa, kolayca değiştirilebilen lamba soketinde bir sorun olabilir. Ampullerin ve prizin iyi durumda olması durumunda, Basmalı Düğme Anahtarının durumunu kontrol edebilirsiniz. Anahtar, bir elektrik (Ohm) ölçer yardımıyla süreklilik açısından test edilmelidir.

Davlumbaz Fanı ve Işığı Çalışmıyor

Davlumbaz fanı ve ışığı çalışmıyor gibi görünüyorsa, bu, cihazdaki düğmelerden birinde bir sorun olduğunu gösterebilir. Mikro Anahtar, Anahtar Kiti, Basmalı Anahtar, Döner Anahtar ve Seçici Anahtarı herhangi bir kusur için incelemelisiniz. Bir Ohm metre ile süreklilik açısından ayrı ayrı kontrol edilmelidir. Bu anahtarlardan herhangi biri arızalıysa değiştirilebilirler.

Anahtarlarınız çalışır durumda ise ve sorun devam ederse, termik sigortayı çıkarmanız ve süreklilik açısından kontrol etmeniz gerekir. Bir arıza belirtileri için Kullanıcı Kontrolünü ve Ekran Kartını da kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte, kontrol panosuyla ilgili sorunlar oldukça nadirdir.

Davlumbaz Aşağı Çekişli Havalandırma Yukarı Kalmıyor

Bu tür bir sorun, tipik olarak Basmalı Anahtar veya Seçici Anahtarında bir arıza olduğunu gösterir ve bu anahtarların durumlarını belirlemek için test edilmesi gerekir. Arızalı bir anahtar değiştirilmelidir.

Ocak Davlumbazının Aşağı Çekiş Menfezi Yukarı Çıkmıyor

Aşağı çekiş menfezindeki bir sorun, normalde, süreklilik için bir Ohm ölçer ile test edilmesi gereken Basmalı Anahtar ile ilgili bir sorunu gösterir.

Bazı durumlarda, bu sorun Tahrik Motorunda bir arıza oluştuğunda veya yandığında da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda, motor bir Ohm ölçer ile süreklilik açısından test edilmelidir. Motor çalışıyor gibi görünüyorsa, ancak yavaş çalışıyorsa veya gergin görünüyorsa, kritik derecede aşınma ve yıpranma devam etmiş olabilir. Motor hala çalışır durumda olsa da, kısa süre sonra arızalanma olasılığı yüksektir ve çalışmayı durdurmadan değiştirilmelidir.

Ocak Davlumbazının Aşağı Çekiş Menfezi Aşağı Kaymıyor

Bu soruna, değiştirilmesi gereken arızalı bir Basmalı Anahtar neden olur.

Davlumbaz Motoru aşırı yüksek

Bu gürültü Tahrik Motorundan geliyor gibi görünüyorsa, motorda bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu bileşene servis yapılamaz ve gürültü dayanılmazsa değiştirilmesi gerekir. Gürültü ayrıca Egzoz Fan Motorundaki bir sorunun göstergesi olabilir. Bu genellikle fan motoru yatakları aşırı aşınma durumuna ulaştığında meydana gelir. Motor milini elle hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu motor yerine sabitlenmiştir ve hareket etmemelidir. Hareket ederse, normal çalışması sırasında gürültü üretmesi kaçınılmazdır. Motor yatakları tamir edilemez veya yağlanamaz ve motorun değiştirilmesi gerekecektir. Benzer şekilde, fan motoru ve fan motoru, yataklarının arızalanmadığından emin olmak için kontrol edilmelidir.

Ocak Davlumbazı Tuş Takımı Yanıt Vermiyor

Davlumbaz tuş takımı çalışmıyor gibi görünüyorsa, Dokunmatik Panel, Kullanıcı Kontrol ve Ekran Kartı veya Ana Kontrol Panosu içinde bir arıza olduğunu gösterir. Bu bileşenler yanma belirtileri açısından kontrol edilmelidir. Hasar görürlerse değiştirilebilirler.

Ocak Davlumbazı Herhangi Bir Ocak Emisyonunu Dışarıya Vermiyor

Davlumbazın yetersiz havalandırması genellikle Fan Motoru, Egzoz Fan Motoru veya Üfleyici Motorunda bir soruna işaret eder. Davlumbaz çalışırken bu parçaları görsel olarak inceleyebilirsiniz. Bu fan kanatlarından herhangi biri dönüyormuş gibi görünmüyorsa, söz konusu bileşen arızalandı ve değiştirilmesi gerekecek.

Egzoz fan kanatları da fiziksel hasar belirtilerine karşı kontrol edilmelidir. Bıçaklardan herhangi biri kırılırsa veya gevşerse, cihaz havalandırma veriminin bir kısmını kaybeder. Gevşek bir egzoz fanı kanadı ile uğraşıyorsanız, denemeli ve sıkmalısınız. Bunu yapamıyorsanız, bıçak değiştirilmelidir.

Fanların tümü tasarlandığı gibi çalışıyorsa, üfleyici çarkına veya yuvasına sıkışmış bazı dış nesneler olabilir. Ek olarak, üfleme çarkı dönerken yuva ile temas ediyor olabilir. Üfleme pervanesi serbestçe hareket edemiyorsa, düzgün çalışabilmesi için tüm tıkanıklıklar kaldırılmalıdır.

Davlumbaz Filtrelerinin Kullanımını Anlamak

Davlumbazın en önemli bileşenlerinden biri filtredir . Filtreler, pişirme işlemi sırasında açığa çıkan havadaki asılı gres partiküllerini (veya diğer safsızlıkları) yakalamaktan sorumludur. Bu, havalandırmalı bir davlumbazla uğraşırken daha az sorun olabilir, çünkü mutfaktan gelen herhangi bir emisyon havalandırma deliği yoluyla doğrudan dışarıya aktarılır. Bununla birlikte, gres partiküllerinin fan veya motor tertibatına girmesini durdurmak yine de gereklidir.

Yaygın olarak kullanılan temelde 2 tip davlumbaz yağ filtresi vardır; kumaş filtreler ve metalik filtreler. Kumaş filtrelerin sınırlı bir ömrü vardır ve düzenli olarak değiştirilmeleri gerekir. Düzenli olarak değiştirilmezlerse performansları düşer ve yağ parçacıkları içlerinden geçerek davlumbaz mekanizmasına girebilir. Bu filtreler, bakteri üremesini çekme eğilimine sahip oldukları için mutfakta sağlık açısından bir tehlike oluşturabilir.

Buna karşılık, metalik filtreler bulaşık makinesinde kolayca temizlenebilir ve daha uzun ömürlüdür. Bu tip yağ filtresi, pişirme emisyonlarında bulunan gresi tutmak için çelik bir ağ kullanır. Çoğunlukla, metal filtreler, davlumbazınız için daha iyi uzun vadeli seçenektir.

Bazı Sirkülasyon veya Devridaim tipi davlumbazlarda koku kontrol yöntemi olarak aktif karbon / odun kömürü filtreleri kullanılır. Aktif karbonun genellikle kokuları ve emisyonları emmede etkili olduğu düşünülürken, devridaim davlumbazları her zaman en iyi seçenek değildir. Bir davlumbaz bu modda çalışırken, pişirme işleminden kaynaklanan emisyonlar gerçekte mutfaktan uzaklaştırılmaz. Odaya geri sirküle edilmeden önce kömür filtrelerinden geçirilirler. Zamanla, böyle bir davlumbazın performansı, özellikle pişirme sırasında büyük miktarda emisyonun açığa çıktığı durumlarda yetersiz kalabilir.

En İyi Davlumbaz Kurulum İşlemine Yerleşme

En başta, dış havaya yeterli havalandırmanın sağlanmasının, bu aletin verimliliğini belirlemede birincil faktör olduğu açıklığa kavuşturulmalıdır. Ancak bu, davlumbazın performansını etkileyen tek faktör değildir. Ürün kılavuzunda verilen tüm kurulum yönergelerine her zaman dikkat etmeniz önerilir. Bu, kurulum sırasında doğru seçimleri yapmanıza ve cihazdan maksimum performansı elde etmenize yardımcı olabilir.

Cihazı fiilen kurmadan önce işlem için önemli olan tüm faktörlerin bir listesini yapın. Cihazı havalandıran hortumun uzunluğuna, davlumbazın takılacağı yüksekliğe, havalandırma hortumunun çapına ve ayrıca kurulumdan sonra cihazın erişilebilirliğine karar vermek önemlidir. Cihaz erişilemeyen bir yere kurulursa, servis imkansız hale gelebilir. Yanlış kurulum, davlumbazın kurulum amacını ortadan kaldırabilecek performans dezavantajlarına neden olabilir.

Uygun Davlumbaz Kanalının Seçilmesinin Önemi

Tamamen görünmese de, kanal sistemi davlumbaz kurulumunuzun ve performansınızın ayrılmaz bir parçasıdır. Çoğu zaman, davlumbazın tüm pişirme emisyonlarını dışarı atamaması ve gürültü olmadan çalışamaması, cihazdaki kusurlarla hiçbir ilgisi yoktur. Bu sorunlar, basitçe, uygun olmayan boyutta kanal kullanıldığında ortaya çıkabilir. Yanlış kanal konfigürasyonu hava akışını engelleyebilir ve davlumbazın yeterli şekilde havalandırılmasını önleyebilir.

Esasen, havalandırma işleminin amacı, pişirme işleminden kaynaklanan emisyonların mutfak ortamından uzaklaştırılmasını ve hızlı, sessiz ve verimli bir şekilde evin dışına aktarılmasını sağlamaktır. Mantık, bu hedeflere ulaşmak için emisyonların mümkün olan en kısa mesafeye gitmesinin daha iyi olacağını belirtir. Herhangi bir engelin veya kıvrımın varlığı, bu işlemi yalnızca daha sıkıcı hale getirecek ve mutfaktan gelen emisyonların hızlı ve verimli bir şekilde dağıtılmasını zorlaştıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise davlumbaz fanlarının ürettiği güçtür; Kullanılan kanalın boyutu, davlumbazın egzoz fanı tarafından üretilen güce bağlı olmalıdır.

Genel olarak, maksimum çıkarımı sağlayabilecek kurulum işlemi sırasında izlenmesi gereken birkaç yönerge vardır.

  • Her zaman kanal sisteminin evin dışına veya emilen havanın boşaltılacağı yere giden en hızlı ve en doğrudan yolu takip etmesini sağlayın.
  • Mümkün olduğunca, kanallarda bükülmelerden kaçının
  • Davlumbaz üzerindeki konektörlerin ekstraksiyon kapasitesi ve boyutu analiz edildikten sonra Kanal boyutu seçilmelidir. Asla kanalın boyutunu küçültmeyin. Daima davlumbaz çıkışı ile tam olarak aynı boyutta olduğundan emin olun.
  • İdeal olarak, yuvarlak bir kanal, hava bu tür kanallardan daha kolay geçtiği için en iyi performansı sağlar. Yuvarlak kanallar daha düşük titreşim, türbülans, enerji kaybı, gürültü üretir ve havanın daha hızlı geçmesine izin verir.
  • Mümkünse, esnek bir kanala kıyasla sert bir kanal seçilmesi çok daha tavsiye edilir.
  • Esnek bir kanal kullanmanız gerekiyorsa, mümkün olduğunca gergin olduğundan emin olun. Ayrıca mümkün olan her yerde düz tutulmasını sağlar.
  • Geri çekişli damperleri ve duvar terminallerini seçerken ekstra dikkat gösterin, çünkü bu cihazlar hava direnci seviyelerini artıracaktır.

Ne Tür Kanallar Mevcuttur?

Genel olarak, yaygın olarak kullanılan 3 tip kanal vardır; Yuvarlak Boru Kanalı, Düz Kanal veya Dikdörtgen Kanal ve Esnek Hortum Kanalı.

Yuvarlak Boru Kanalı – Genellikle, alan kısıtlamalarının olmadığı durumlarda yuvarlak bir kanalın varlığı ideal çözüm olarak kabul edilir. Bu tip kanallar en az hava direncini sunar ve havalandırma en etkilidir.

Düz Kanal veya Dikdörtgen Kanal – Genellikle alanın önemli olduğu durumlarda kullanılır. Göze çarpmaz ve dahası, bu tip kanallar büyük bir kolaylıkla gizlenebilir.

Esnek Hortum Kanalı – kurulum gereksinimlerine bağlı olarak dikdörtgen veya yuvarlak olabilir. Bu tür bir sistem, öncelikle sabit bir sistemin yerleştirilemediği durumlarda kullanılır. Çoğu zaman, belirli sorunların üstesinden gelmek için sabit bir sistemle birlikte kullanılabilir.

Basit Davlumbaz Bakım Prosedürleri

Filtreler – Temel bakım görevlerinden biri, davlumbaz filtrelerinin mümkün olan en iyi durumda tutulmasını sağlamaktır. Gümüş, metalik yağ filtresi, havadaki gresi ve yağları yakalamaktan sorumludur ve bunların egzoz veya üfleyici havalandırma deliğine girmesini önler. Bu filtrenin temizlenmesi nispeten basit bir iştir. Bu filtreyi çıkarın ve yaklaşık 10 dakika bir yağ giderme sıvısı içinde bekletin. Gres çözüldükten sonra, filtreyi ılık su ve sabun karışımı ile yıkayabilirsiniz. Filtre daha sonra üst bulaşık makinesi rafına yerleştirilebilir ve normal bir yıkama döngüsünden geçirilebilir.

Davlumbazınız aktif karbon filtre kullanıyorsa, bu her 3 veya 4 ayda bir değiştirilmelidir.

İç Mekanlar – Davlumbazın iç yüzeyleri herhangi bir ticari yağ çözücü veya temizleyici ile temizlenebilir. (Temizlemeden önce üniteyi kapattığınızdan emin olun.) Temizleme spreyini doğrudan ampul / ampul soketine uygulamayın.

Dış Mekanlar – Davlumbazın dış yüzeyleri bir yağ çözücü / temizleyici ve aşındırıcı olmayan bir temizleme aletiyle temizlenebilir.

Havalandırmanın Temizlenmesi – Gres veya yağ birikintisi olmadığından emin olmak için davlumbazı dışarıya bağlayan havalandırma deliğini kontrol etmek de önemlidir.

Ayrıca zaman zaman üfleyici çarkını da kontrol etmelisiniz. Bu bileşen yağlı ve kirlenebilir. Tekerlek bir yağ çözücü ile çıkarılabilir ve temizlenebilir.

Sorumluluk Reddi: Sağlanan bilgiler yalnızca kılavuz olarak hazırlanmıştır ve atılan adımlar büyük olasılıkla farklı cihaz modellerine göre değişiklik gösterebilir. Büyük onarımlar ve arıza bulma için kalifiye bir mühendis kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.
Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Gree Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları

Gree Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları

Gree Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları Gree klima, Vietnam pazarında çok popüler bir cihazdır. ...

error: İçerik korunmaktadır !