Çöp Öğütücüsü Çalışmıyor ?

Çöp Öğütücüsü Çalışmıyor ? Şalteri çevirdiğinizde atma açılmıyorsa ve motorun uğultu sesini duymuyorsanız, cihazın akım almasını engelleyen bir elektrik sorunu var demektir. Sorunu belirlemek ve düzeltmek için en olası sorunla (ve en kolay çözümle) başlayın ve daha karmaşık olana geçin.

Çöp Öğütücüsü Neden Çalışmaz ?

  1. İmhanın fişe takılı olduğundan emin olun. Bu çok açık görünebilir, ancak cihaz müşteri hizmetleri temsilcileri, cihazın fişinin takılı olmamasının açık ara en yaygın sorun kaynağı olduğunu bildiriyor.
  2. Fişe takılıysa, ünitenin altında bulunan sıfırlama düğmesine basın. Bu kırmızı düğme yerleşik bir devre kesici işlevini çalıştırır ve sıfırlama düğmesi “açtıysa” hafifçe dışa doğru açılır. Basitçe geri itmek üniteyi sıfırlayacaktır.
  3. İmha sıfırlama düğmesine basmak işe yaramazsa, devre kesicinin açılıp açılmadığını görmek için ana servis panelini kontrol edin . Eğer öyleyse, devre kesicinin kolunu sıfırlayın.
  4. Sebep ne sıfırlama düğmesi ne de devre kesici değilse, anahtarın atmayı kontrol etmesiyle ilgili bir kablo sorunu olması veya çöp atma işleminin kendisinin hatalı olması olasıdır.
  5. İlk olarak, bertaraf ünitesine güç sağlayan anahtarı bulun. Duvara yerleştirilmelidir, ancak lavabonun altında olabilir.
  6. Ana servis panelinde, bertaraf devresine güç sağlayan devre kesiciyi kapatın.
  7. İmha etmeyi kontrol eden anahtarı sökün. Tel bağlantılarını kontrol edin. Bazı durumlarda, sorunun nedeni basit bir gevşek bağlantı olabilir ve çözüm, kablo bağlantılarını sıkmak kadar basittir.
  8. Kablo bağlantıları sağlamsa, anahtarın kendisi bozuk olabilir. Anahtarı değiştirin .
  9. Servis panelinde gücü tekrar açın ve kullanım için elden çıkarma işlemini kontrol edin.
  10. İmha işlemi hala açılmıyorsa ve motor ses çıkarmıyorsa, çöp imhası tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekir.

Başlatma Anahtarı

Bazı çöp öğütücü modellerinde bir durdurucu anahtarı (veya toplu besleme durdurucusu) bulunur. Toplu besleme durdurucu, öğütücüyü başlatmak için başlatma anahtarını etkinleştirir. Başlatma anahtarı arızalıysa, atıcı açılmayacaktır. Başlatma anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, başlatma anahtarını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Başlatma anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Duvar Anahtarı

Çöp öğütücü bir duvar prizine takılırsa, prize elektrik gelip gelmediğini belirleyin. Ünite bir duvar prizine takılı değilse, duvar anahtarını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Ek olarak, ev tipi devre kesicileri veya sigortaları kontrol edin.

Bakımsız Motor

Tek kullanımlık motor değiştirilemez, eğer atma motoru arızalıysa veya aşınmışsa, tüm atıcıyı değiştirmelisiniz.

Güvenlik Anahtarı

Çöp öğütücü dönmezse veya çalışmazsa, güvenlik anahtarı devreye girebilir. Anahtar, taşlama plakası sıkıştığında motoru korur. Bertaraf cihazının yanındaki veya altındaki anahtarın üzerinde, yeniden ayarlamak için basılabilen KIRMIZI bir düğme vardır. Öğütücü, düğmeye basıldıktan sonra hala çalışmıyorsa, öğütme tablası sıkışmış olabilir. Serbest bırakmak için ileri geri hareket ettirmek için öğütücünün alt orta kısmına yerleştirilmiş öğütücü anahtarını (veya 1/4 inç Alyen anahtarını) kullanın. Modeliniz anahtar için altta bir açıklığa sahip olmayanlar, plakayı serbest bırakmak üzere döndürmek için öğütücünün üst kısmına tahta bir süpürge sapı sokulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi