Anasayfa » Arıza » Çamaşır Makinesi Yıkama Yapmıyor ?

Çamaşır Makinesi Yıkama Yapmıyor ?

Çamaşır Makinesi Yıkama Yapmıyor ?

Kapak Anahtarı Arızası

Kapak anahtarı tertibatı, kapak açıkken yıkayıcının dönmesini engeller. Kapak anahtarı tertibatı başarısız olursa, yıkayıcı dönmeyecektir. Kapak anahtarı tertibatının arızalı olup olmadığını belirlemek için, bir multimetre kullanarak kapak anahtarını süreklilik açısından test edin. Kapak anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Motor Kayışı

Kırık olup olmadığını veya kasnaklarda gevşek olup olmadığını belirlemek için tahrik kayışını inceleyin. Tahrik kayışı kırılmış veya gevşemişse değiştirin.

Motor Bağlantısı

Motor bağlantısı, motoru çamaşır makinesi şanzımanına bağlar. Yıkayıcı aşırı yüklenmişse, hem motoru hem de şanzımanı korumak için motor kaplini başarısız olacaktır. Motor kaplini de normal aşınma nedeniyle başarısız olabilir. Kırık olup olmadığını belirlemek için motor kaplinini inceleyin. Motor kaplini bozulmuşsa değiştirin.

Kapı Mandalı

Kapı mandalı, çalışma sırasında yıkayıcı kapısının kapanmasını sağlar. Yıkayıcı kapısı kapatıldıktan sonra, yıkayıcı çalışmaya başlayabilir. Yıkayıcı kapısı kilitlenmemişse, kapı anahtarı yıkayıcının çalışmasını önleyecektir. Kapı mandalı arızalıysa, rondela dönmeyecek veya çalışmayacaktır. Kapı mandalı mekanik veya elektriksel olarak arızalanabilir. Kapı mandalında hasar olup olmadığını inceleyin. Kapı mandalı hasarlıysa veya düzgün kapanmıyorsa değiştirin. Kapı mandalının arızalı olup olmadığını belirlemek için, süreklilik için kapı kilidi üzerindeki herhangi bir anahtarı test etmek için bir multimetre kullanın. Anahtarlardan biri etkinleştirildiğinde sürekliliğe sahip değilse, anahtarı değiştirin.

Kapı Kilidi Mekanizması ve Anahtar Tertibatı

Kapı mandalı, çalışma sırasında yıkayıcı kapısının kapanmasını sağlar. Yıkayıcı kapağı kapatıldıktan sonra, yıkayıcı çalışmaya başlayabilir. Yıkayıcı kapısı kilitlenmemişse, kapı anahtarı yıkayıcının çalışmasını önleyecektir. Kapı mandalı arızalıysa, rondela dönmeyecek veya çalışmayacaktır. Kapı mandalı mekanik veya elektriksel olarak arızalanabilir. Kapı mandalında hasar olup olmadığını inceleyin. Kapı mandalı hasarlıysa veya düzgün kapanmıyorsa değiştirin. Kapı mandalının arızalı olup olmadığını belirlemek içinc, çamaşır makinenizin kablo şemasına bakın ve süreklilik için kapı mandalındaki herhangi bir anahtarı test etmek için bir multimetre kullanın. Anahtarlardan birinde süreklilik yoksa anahtarı değiştirin.

Motor Kontrol Kartı

Motor kontrol panosu motora güç sağlar. Motor kontrol kartı arızalıysa, yıkayıcı düzgün çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir. İlk olarak, kontrol kartında yanmış bileşenler olup olmadığını kontrol edin. Motor kontrol kartının arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontrol kartının motora güç sağladığından emin olun. Kontrol kartında güç varsa ancak motora güç sağlamıyorsa, değiştirin.

Kazan Kasnağı

Kazan kasnağı, yıkayıcı tamburuna bağlanır ve tamburu döndürmek için tahrik kayışı ve motorla birlikte çalışır. Tahrik kasnağı aşınmışsa, tahrik kayışı yıkayıcının dönmesini engelleyerek kayabilir. Tahrik kasnağını çıkarın ve inceleyin. Tahrik kasnağı arızalıysa değiştirin.

Tako Arızası

Tako, kazanı her iki yönde de döndüren güçlü bir elektromanyetik alan oluşturmak için stator ile etkileşime girer. Rotor üzerindeki mıknatıslar hasar görmüşse veya rotorun herhangi bir kısmı arızalıysa, rondela dönmeyebilir veya çalkalanmayabilir. Rotorun arızalı olup olmadığını belirlemek için rotorda hasar olup olmadığını kontrol edin. Rotor hasarlıysa değiştirin.

Kazan Rulman Grubu

Arka tambur, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesini sağlamak için içinde bir yatak veya yataklara sahiptir. Küvet yatak sistemi arızalıysa, yıkayıcı çok gürültülü hale gelebilir ve küvet dönmeyi durdurabilir. Bazı makinelerde rulmanlar arka tamburdan ayrı olarak satılır, ancak üretici bileşenleri bir arada sunuyorsa, hem dış tamburu hem de yatağı bir montaj olarak değiştirmenizi öneririz, çünkü yeni yatağı çıkarmak ve bastırmak son derece zor olabilir. Dış tarafın değiştirilmesinin küvet ve yataklama da kolay değildir ve çok maliyetli olabilir.

Kazan Rulman Yatağı

Kazan yatağı, çamaşır makinesinin dış teknesinin ortasına monte edilir. Küvet yatağı, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesine yardımcı olur. Küvet yatağı arızalıysa, kilitlenebilir ve yıkayıcının dönmesini engelleyebilir. Çamaşır makinesi ayrıca yüksek bir gürleme sesi çıkarabilir. Küvet yatağının değiştirilmesi çok zahmetli bir onarımdır ve yıkayıcının çoğunun sökülmesini gerektirir. Küvet yatağı arızalıysa, montaj olarak hem dış tekneyi hem de yatağı değiştirmenizi öneririz.

Kazan Rulman Keçe Grubu

Kazan yatağı ve conta, çamaşır makinesinin dış kazanının ortasına monte edilir. Küvet yatağı, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesine yardımcı olur. Küvet yatağı arızalıysa, kilitlenebilir ve yıkayıcının dönmesini engelleyebilir. Çamaşır makinesi ayrıca yüksek bir gürleme sesi çıkarabilir. Küvet yatağının değiştirilmesi çok zahmetli bir onarımdır ve yıkayıcının çoğunun sökülmesini gerektirir. Küvet yatağı arızalıysa, hem dış tekneyi hem de yatağı değiştirmenizi öneririz.

Yıkama Motoru

Tahrik motoru arızalı olabilir. Bununla birlikte, tahrik motoru bu belirti nedeniyle nadiren arızalıdır. Tahrik motorunu değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm yıkayıcı bileşenlerini kontrol edin. Bu bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, tahrik motorunu değiştirmeyi düşünün. Tahrik motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için önce motora güç geldiğinden emin olun. Tahrik motoru vızıldıyor ancak çalışmıyorsa, gürültü yapıyorsa veya serbestçe dönmüyorsa değiştirin.

Kapı Kilidi

Kapı kilidi tertibatında hasar olup olmadığını kontrol edin. Kapı kilidi kırılırsa değiştirin. Kapı kilidi onarılamaz Bozuksa değiştirmelisiniz.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri elektrikle çalışan bir açılır tavan kilitleme cihazıdır. Bimetal ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !