• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor ? Çamaşır makinenizin tahliye olmamasının birkaç olasılığı vardır. bu olabilir. Yıkayıcınızda tıkanmış bir tahliye hortumu olabilir veya pompa arızalı olabilir. Kırık bir kapak anahtarı veya kayış da arızalı olabilir. Hortumun sıkışması kadar basit bir şey bile olabilir  Sebep ne olursa olsun, herhangi bir çalışma veya teşhis yapılmadan önce suyun çamaşır makinesinden boşaltılması gerekecektir.

Çamaşır Makinesi Neden Suyu Boşaltmaz?

 • Çamaşır makinesi su boşaltmıyor ne yapmalı?
 • Çamaşır makinesinin içindeki su nasıl boşaltılır?
 • Çamaşır makinesi içindeki suyu neden Boşaltmaz?
 • Çamaşır makinesi su alan yeri nasıl açılır?

Pompa filtresinin kirli veya tıkalı olup olmadığına bakın

En olası neden tıkalı bir pompa filtresidir. Pompa filtresi her üç ayda bir veya tıkandığında temizlenmelidir. Bu filtre, düğme veya bozuk para gibi yabancı cisimleri yakalamak ve bu maddelerin tahliye hortumuna girmesini önlemek için takılır. Çamaşır makinenizin sağ alt köşesinde bulunur.

Pompa filtresini temizlemek için filtreyi ortaya çıkarmak için kapağı açın. Bazı çamaşır makinesi modellerinde, filtrenin içindeki suyu boşaltmak için kapağın arkasına sıkışmış küçük bir hortum bulunur. Diğerleri sadece filtre dışarı çekildiğinde suyu tahliye eder. Her iki durumda da filtrenin altına bir kase veya havlu koymak iyi bir fikirdir.

Bir hortum görürseniz, dışarı çekin ve fişini çekin ve tüm suyun akmasını bekleyin. Değilse, filtreyi saat yönünün tersine çevirin ve dışarı çekin. Filtredeki kiri, kılları veya yabancı cisimleri temizleyin. Ardından musluğun altında durulayın. Filtre boşluğunu, içine kir, bozuk para veya düğme gibi bir şey sıkışmış olup olmadığını kontrol edin. Nemli bir bezle silin. Son olarak filtreyi saat yönünde çevirerek değiştirin ve sabitleyin ve tekmelik kapağını tekrar açın.

Tahliye hortumunun bükülmüş veya tıkalı olup olmadığına bakın

Makineniz ile gider arasındaki hortum bükülmemeli veya tıkanmamalıdır. Hortumu kontrol edin ve gerekirse tıkanıklığı açın veya düzeltin. Aksi takdirde su tamburdan tam olarak alınamayabilir.

Atık suyun tambura geri akmadığından emin olun

Pompa filtresinde veya tahliye hortumunda herhangi bir sorun yoksa tahliye edilen su tambura geri dönüyor olabilir. Atık suyun makineye geri dönmesini önlemek için aşağıdakileri yapın:

Boşaltma hortumunu makinenin arkasında ve makineye olan bağlantının üstünde klipsle yerine sabitleyin. Tahliye hortumunun klipsinden çıkmadığından emin olun. Tahliye hortumunun atık çıkışına zemin seviyesinden en az 40 cm ve en fazla 100 cm yukarıda bağlandığından emin olun. Hortumun tahliye çıkışına yaklaşık 15 cm itildiğini kontrol edin. Çok uzunsa, kısa kesin.

Çamaşır Makinesi Boşalmıyorsa Neleri Kontrol Etmelisiniz?

[Bu adımlardan herhangi birine başlamadan önce, fişini duvardan çekerek veya elektrik panosu devre kesicisini çevirerek makineye gelen elektrik gücünü kapattığınızdan emin olun. Ayrıca, makinenizin küvetindeki durgun suyu tahliye ederek çıkarın.)

Tahliye Hortumu mu?

Makinenin arkasından su taşıyan hortum, makinenin düzgün boşalmamasına neden olabilir. Çamaşır makinesi hortumunda su akışını engelleyen bir bükülme olabilir veya ünite duvara çok yakın sıkışarak hortumdan su akışını engelleyebilir. Bir başka olasılık da hortumun tıkanmış olmasıdır. Tahliye hortumunu ayırın (herhangi bir suyu toplamaya hazır bir kova veya başka bir büyük kap bulundurun) ve herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmek için içine bir el feneri tutun. Tüpü tıkayan şeye ulaşamıyorsanız, dışarı çıkarmayı ve içinden su geçirmek için bir bahçe hortumu kullanmayı deneyin. Ardından tahliye hortumunu tekrar makineye bağlayın, elektriği tekrar açın ve düzgün tahliye olup olmadığını görmek için durulama döngüsünü çalıştırın.

Kapak Anahtarı mı?

Kapak anahtarı kırılırsa, makinenin doğru şekilde boşalmasını engelleyebilir. Kapak anahtarı, tipik olarak, yıkayıcının kapağının veya kapısının altında bulunan küçük, plastik bir anahtardır. Düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için yıkayıcıyı açın ve anahtara basın. Bir tıklama sesi duymuyorsanız, anahtarın değiştirilmesi gerekebilir.

Pompa mı?

Yine, yıkayıcı modelinizin üretici şemasına bakın ve pompayı bulun. Genellikle makinenin önünde veya arkasında bulunur. Ulaşmak için bir paneli çıkarmanız gerekebilir, bu nedenle bir tornavida hazır bulundurun. Pompayı ayırın ve ekranı çıkarmak için açın. Ekranı iyice durulayın. Serbest hareket ettiklerinden ve hiçbirinin kırık veya eksik olmadığından emin olmak için fan kanatlarını veya kollarını çevirin. İçeride herhangi bir şey olup olmadığını görmek için pompanın çıkış kısmına bakın. Pompada çatlak veya sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Bıçaklar kırılmışsa veya pompa sızdırıyorsa, yenisine ihtiyacınız olabilir.

Su Gideri mi?

Küvette veya yerde su kalmışsa gideriniz tıkanmış olabilir. Durmayı temizleyip temizleyemeyeceğinizi görmek için bir tesisatçının yılanını tahliye açıklığından geçirin. Çamaşır makinenizin düzgün şekilde boşalmasını sağlamak için alabileceğiniz en kolay önleyici tedbirlerden biri, tüm giysilerinizi yıkamadan önce ceplerini kontrol etmektir. Bozuk paralar ve diğer küçük nesneler pompaya veya diğer yıkayıcı bileşenlerine sıkışabilir ve boşaltma zorluklarına neden olabilir. Yıkayıcınızın çıkardığı olağandışı seslere dikkat edin – küvetin içinde, drenaj sorunlarına yol açabilecek unutulmuş bir nesne olabilir.

Çamaşır Makinesi Boşaltmazsa Ne Yapmalısınız?

Tahliye Pompası

Bazen küçük nesneler veya giysiler drenaj pompasına takılabilir. Drenaj pompasını engelleyen herhangi bir şey olup olmadığını belirlemek için, drenaj pompasını çıkarın ve pompada tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Drenaj pompasında herhangi bir engel bulunmadığı halde boşaltma döngüsü sırasında hala gürültü yapıyorsa, boşaltma pompasını değiştirin.

Tıkalı Pompa veya Hortum

Bazen çoraplar ve diğer küçük giysiler drenaj sistemine girebilir ve pompa hortumunu veya pompanın kendisini tıkayabilir. Hortumları pompadan çıkarın ve herhangi bir engel olup olmadığını kontrol edin.

Kapı Kilidi Motoru ve Anahtar Tertibatı

Kapı kilidi, çalışma sırasında yıkayıcı kapısının kapalı olmasını sağlar. Yıkayıcı kapağı kapatıldıktan sonra, yıkayıcı çalışmaya başlayabilir. Yıkayıcı kapısı kilitlenmemişse, kapı anahtarı yıkayıcının çalışmasını önleyecektir. Kapı kilidi arızalıysa, rondela dönmeyecek veya çalışmayacaktır. Kapı kilidi mekanik veya elektriksel olarak arızalanabilir. Kapı kilidinde hasar olup olmadığını kontrol edin.

Kapı kilidi hasar görmüşse veya düzgün kilitlenmiyorsa, değiştirin. Kapı kilidinin elektrik arızası olup olmadığını belirlemek için sadece, yıkayıcınızın kablo şemasına bakın ve süreklilik açısından her bir kapı kilidi anahtarını test etmek için bir multimetre kullanın. Anahtarlardan birinde süreklilik yoksa anahtarı değiştirin.

Kapak Anahtarı

Kapak anahtarı tertibatı, kapak açıkken yıkayıcının dönmesini engeller. Kapak anahtarı tertibatı başarısız olursa, yıkayıcı boşaltılmayacaktır. Kapak anahtarı tertibatının arızalı olup olmadığını belirlemek için, her bir kapak anahtarını süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Bir kapak anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Madeni Para

Bazı rondelalar, gidere giren yabancı nesneleri yakalamak için bir bozuk para kapanı ile donatılmıştır. Bozuk para kapanı periyodik olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Madeni para kapanında kalıntı birikmeye devam ederse, bozuk para kapanı tıkanacak ve çamaşır makinesi düzgün şekilde boşaltılmayacaktır. Çamaşır makinesi boşalmıyorsa veya düzgün şekilde boşalmıyorsa ve çamaşır makinesinde bozuk para kapanı varsa, bozuk para tuzağını çıkarın ve iyice temizleyin.

Tahliye Hortumu

İlk olarak, kıvrılmış, bükülmüş veya bükülmüş olup olmadığını belirlemek için tahliye hortumunu kontrol edin. Boşaltma hortumu bükülmüşse düzeltin. Ayrıca tahliye hortumunu çıkarın ve tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Tahliye hortumunda herhangi bir engel varsa, bunları çıkarmaya çalışın. Gerekirse tahliye hortumunu değiştirin.

Kapı Kilidi

Kapı kilidi tertibatında hasar olup olmadığını kontrol edin. Kapı kilidi kırılırsa değiştirin. Kapı kilidi onarılamaz kırılırsa değiştirmelisiniz.

Tahliye Etmeyen Çamaşır Makinesi Nasıl Onarılır ?

Tahliye pompası nasıl temizlenir?

Sorun, pompanın tıkanmasından kaynaklanıyor olabilir. Pompayı temizlemek için aşağıdaki talimatları uygulayın veya soldaki videoyu izleyin:

 • Cihazı kapatın.
 • Elektrik fişini çekin.
 • Servis kapağını açın ve çıkarın.
 • Bir drenaj hortumu kullanarak veya pompa kapağını yavaşça çıkararak tüm suyu boşaltın (daha büyük bir kapta çok su için hazırlanın).
 • Çarkın dönebilmesi için pompanın içini, dişini ve gövdesini temizleyin.
 • Pompa kapağını tekrar takın ve sıkıca vidalayın.
 • Pompada sızıntı olup olmadığını ve pompanın gücünü kontrol etmek için deterjan çekmecesine 1 litre su dökün.
 • Herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 • Pompa su geçirmez ise, pompalama programını başlatın.

Bu işe yaramazsa, aşağıdaki talimatları kullanarak tahliye hortumunu kontrol edin.

Tıkanmış veya bükülmüş bir tahliye hortumu nasıl düzeltilir?

Çamaşır makinenizin boşaltma yapmaması, bükülmüş veya tıkanmış bir boşaltma hortumundan kaynaklanabilir. Aşağıdaki talimatları uygulayarak veya yukarıdaki videoyu izleyerek bunu düzeltebilirsiniz:

 • Cihazı kapatın.
 • Elektrik fişini çekin.
 • Drenaj hortumunun herhangi bir bükülme olmadan doğru şekilde takıldığını kontrol edin.
 • Sifondaki hortum klipsini gevşetmeden önce, dökülmeleri önlemek için musluğun altına bir kova yerleştirin.
 • Drenaj hortumunu dikkatlice çıkarın ve drenaj hortumundan kalan suyu kovaya boşaltın.
 • Drenaj hortumunu ve sifonun bağlantı parçasını temizleyin.
 • Drenaj hortumunu kovada tutun.
 • “Boşaltma” programını seçin.
 • Drenaj hortumunu sifona bağlayın.
 • Tahliye hortumunun su geçirmez olup olmadığını kontrol edin.

Bu işe yaramazsa ve tahliye pompasını temizlemeyi denediyseniz, çamaşır makinenizi onarması için lütfen bir beyaz eşya servisi ile temasa geçin.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687