Çamaşır Makinesi Su Almıyor ?

Çamaşır Makinesi Su Almıyor ? Bu makale, bir çamaşır makinesinin suyla doldurmadığı durumlar içindir. Hiç su gelmiyor olabilir veya döngünün bir bölümünde su geliyor, diğerinde gelmiyor olabilir. Bu makaleye, yıkayıcınız su doldurmadığı için geldiyseniz, ancak başka bir şey de yapmayacaksa – bu makaleye ihtiyacınız var, başlamaz. Su alıyor ama yeterince almıyorsa burada deneyin, Çamaşır makinesi yeterince su alıyor mu? Aksi takdirde, okumaya devam edin.

Çamaşır Makinesi Neden Su Almaz ?

 • Çamaşır makinesi su almıyor neden?
 • Çamaşır makinesi deterjan gözü neden su almaz?
 • Çamaşır makinesi su almaması nasıl anlaşılır?
 • Arçelik çamaşır makinesi su almıyor neden acaba?

Su besleme hortumunun bükülmüş veya tıkalı olup olmadığına bakın

Makine ile su beslemesi arasındaki su beslemesi veya giriş hortumu bükülmemeli veya tıkanmamalıdır. Tıkanmasını açın veya gerekirse düzeltin. Sızdıran, delinmiş veya paslanmış hortumları değiştirin.

Su giriş filtrelerinin kirli veya tıkalı olup olmadığına bakın

Çamaşır makinenizin arkasındaki su giriş filtrelerini kontrol edin. Toplamda iki tane var; biri su kaynağı ile su besleme hortumunun buluştuğu yer, diğeri hortumun çamaşır makinesine girdiği yer. Bu filtreler zamanla kir ve yabancı cisimler topladıklarından temizlenmeleri gerekebilir.

Muslukları kapatın ve su besleme hortumunun somunlarını çıkarın. Filtreleri çıkarın ve bir fırça ile temizleyin. Çok kirliyse, pense kullanarak filtreleri contalarla birlikte çıkarın ve akan su altında iyice temizleyin. Bunları dikkatlice değiştirin ve somunları elle sıkın.

Kapının düzgün kapatıldığını kontrol edin

Çamaşır makineniz kapısının açık olduğunu algılarsa su doldurmaz. Kapının sıkıca kapatıldığından emin olun. Kapıya sıkışan eşyaları çıkarın ve kilitlenme sesi duyana kadar kapatın.

Teknik sorunları göz önünde bulundurun

Sorun devam ederse çamaşır makinenizde teknik bir sorun olabilir. Bunun böyle olduğundan şüpheleniyorsanız, yetkili bir servis acentesine başvurun.  

Çamaşır Makinesi Su Almıyorsa Ne Yapmalı?

SU TEMİNİ MUSLUĞUNUZU KONTROL EDİN

Başlamak için en iyi yer, yıkayıcınızın hortumu, özellikle de musluğun su besleme ucudur. Bu doldurma hortumları evinizin ana su kaynağına bağlıdır ve çamaşır makinenizin arkasında kıvrılmış halde bulunabilir.

Su tedarik musluğunuzdan endişeleniyorsanız, basitçe:

 1. Musluğun su besleme ucunun açık olduğunu kontrol edin.
 2. Hortumu ezik, bükülme veya diğer düzensizlikler açısından kontrol edin. Bunlar, suyun yıkayıcınıza girmesini kolayca engelleyebilir.
 3. Musluğu tekrar kapatın, hortumları açın ve su besleme musluğunun sonundaki filtre süzgecini çıkarın.
 4. Ekranda hasar olup olmadığını kontrol edin ve ekran aşınmış veya çizilmişse hemen değiştirin.
 5. Yıkayıcınızı tekrar monte edin.
 6. Su basıncını kontrol etmek için su besleme musluğunu çevirin.

SU GİRİŞ VALFİNİ KONTROL EDİN

Doldurma çamaşır makineleriyle ilgili bir diğer yaygın sorun da su giriş valfidir. Su giriş valfiniz, yıkama ve durulama döngüleri için suyun nasıl geldiğidir, bu nedenle yıkayıcınız düzgün dolmuyorsa, bunu da kontrol ettiğinizden emin olun.

Aşağıdakileri yaparak çalıştığından kolayca emin olabilirsiniz:

 1. Çamaşır makinenizin fişini çekin.
 2. Su giriş valfi içindeki elektromıknatısların çalıştığını doğrulamak için bir multimetre kullanın (sürekliliği var). Değilse, valfi tamamen değiştirin.
 3. Solenoidler olarak da bilinen elektromıknatısların voltajını ölçmek için bir servis teknisyeni tutun. Bunu, yıkayıcının içinde bir yerde voltajın engellenip engellenmediğini doğrulamak için yapın – tipik olarak suçlu su seviyesi anahtarı, kapak anahtarı, döngü seçici veya zamanlayıcıdır.

KAPAK ANAHTARINIZA BAKIN

Bazen sizi o günkü çamaşır yükünden alıkoyan su giriş valfi değildir. Bazen kapak anahtarınızın güvenlik özelliği, açık kapak sinyali, suyun giriş valfinden geçmesini engelliyor.

Bu kolay onarımı başlatmak için şunları yapmanız yeterlidir:

 1. Kapak anahtarını bulun. Yıkayıcının üst kısmında bulunmalıdır.
 2. Kapak kapalıyken kapak anahtarının herhangi bir kol tarafından sıkışıp sıkışmadığını test etmek için yıkayıcının fişini çekin ve kapağı kapatın.
 3. Kapak anahtarındaki tüm kabloları çıkarın ve elektriksel tutarlılığı kontrol etmek için multimetrenizi kullanın. Kapak anahtarında elektrik gerilimi yoksa, onu yenisiyle değiştirmek isteyeceksiniz. Varsa, herhangi bir sorun için yıkayıcının zamanlayıcısını kontrol etmeniz yeterlidir.

YIKAYICI ZAMANLAYICILAR VE BİLEŞENLERİ

Su giriş valfi her zaman otomatik bir zamanlayıcı tarafından kontrol edilir. Bu, suyun giriş valfine akmasına ve yıkayıcının uygun şekilde doldurulmasına izin verir. Zamanlayıcı arızalıysa, yıkayıcınız doldurulmayacaktır. Zamanlayıcının devreleri genellikle uzun ömürlüdür, ancak yine de hasarlara ve diğer teknik zorluklara açık olabilir.

Çamaşır makinenizin zamanlayıcısını kontrol etmek için:

 1. Çamaşır makinenizin fişini çekin. Bu gereklidir, çünkü zamanlayıcının içindeki devreler prize takılı bırakılırsa ciddi bir tehlike oluşturabilir.
 2. Su vanasının içindeki zamanlayıcı devrelerini bulmanıza yardımcı olması için modelinizin kullanım kılavuzunu kullanın.
 3. Zamanlayıcının elektrik sürekliliğini bulmak için bir multimetre kullanın. Yıkayıcı modeliniz çoğunlukla kontrol ediliyorsa veya bir elektronik panel cihazı (uzaktan kumanda gibi) kullanılarak kontrol edilebiliyorsa, bu adım için bir servis teknisyeni tutmanız gerekecektir. Modeliniz uzaktan kontrol ediliyorsa bu çok önemlidir çünkü birçok elektronik modeldeki devreler canlı voltaj kullanır ve yalnızca profesyoneller tarafından incelenebilir.

SU SEVİYESİ BASINÇ ŞALTERİ

Yapabileceğiniz son bir kontrol, su giriş vanasını kontrol eden aynı devrede bulunan su seviyesi basınç şalterinizdedir. Basınç anahtarındaki kusurlar, su giriş valfinin kapalı kalmasına neden olur, yani yıkama döngüsü sırasında yıkama kazanı boş kalır.

Bunu düzeltmek için:

 1. Çamaşır makinenizin fişini çekin.
 2. Kontrol panelinin arkasında bulunan ve yıkayıcı küvetinin içindeki hava kubbesi borusuna bağlı olan su seviyesi basınç anahtarını bulun.
 3. Multimetrenizi kullanarak voltaj sürekliliğini tarayın. Elektrikli bir çamaşır makinesine sahipseniz ve onu çalıştırıyorsanız, su seviyesi basınç anahtarınız küvetin içinde değil, altında olabilir.

SEÇİCİ ANAHTAR (VE SU SICAKLIĞI)

Tüm bu adımları izlediyseniz ve yıkayıcınız hala dolmuyorsa, seçici anahtarınızda ve su sıcaklığında bir sorun olabilir. Çamaşır makineleri, özellikle daha yeni modeller, suyunuzun sıcaklığını (sıcak ve soğuk döngüler) seçmenize izin verebilir. Bu bileşenler, yıkama döngünüz için ihtiyacınız olan sıcaklığa karşılık gelen iki giriş ile su giriş valfinin içinde bulunabilir.

Seçici anahtar sorunsa, yapmanız gerekenler:

 1. Çamaşır makinenizin fişini çekin.
 2. Kablo terminallerini bulmak için modelinizin kullanım kılavuzunu kullanın. Bu terminaller seçici anahtara güç sağlar ve buna bağlı olarak su giriş valfine güç sağlar.
 3. Buradan multimetrenizi alın ve elektrik sürekliliği için seçici anahtarın terminallerini tarayın.

Su Giriş Valfi

Su giriş valfi, suyun çamaşır makinesine girmesine izin vermek için açılır. Su giriş valfi arızalıysa, yıkama yavaş dolabilir veya hiç dolmayabilir. Su giriş valfi, düzgün çalışması için yeterli su basıncına ihtiyaç duyar. İlk olarak, yeterli olup olmadığını belirlemek için su basıncını kontrol edin. Su basıncı yeterliyse, su giriş vanası hortum bağlantı portlarının içindeki süzgeçleri temizlemeyi deneyin. Yıkayıcı hala yavaş doluyorsa, su giriş valfini değiştirin.

Ev Kaynağından Düşük Su Basıncı

Ev su basıncı çok düşük olabilir. Su giriş valfinin düzgün çalışması için en az 20 psi gerekir. Yeterli olup olmadığını belirlemek için vanaya giden su basıncını kontrol edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi