Çamaşır Makinesi Sesli Çalışıyor ?

Çamaşır Makinesi Sesli Çalışıyor ? Çamaşır makinenizin gürültülü olmasının birkaç nedeni olabilir , ister kullanım sırasında tiz bir ses, isterse bir tıklama sesi olsun. Sorunun rotasına er ya da geç ulaşmak daha iyidir. Evdeki tüm elektrikli ev aletlerinde olduğu gibi, çamaşır makineleri de, özellikle on yıldan fazla süredir kullanımda olan eski modellerde sorunlarla karşılaşabilir. Vurma veya tiz sıkma gibi olağandışı çamaşır makinesi sesleri , makinede düzeltilmesi karmaşık olabilecek dahili bir soruna işaret edebilir.

Çamaşır Makinesi Neden Sesli Çalışır ?

 • Çamaşır makinesi çalışırken neden çok ses çıkarır?
 • Çamaşır makinesi motoru neden ses yapar?
 • Çamaşır makinesi filtresi tıkanırsa ne olur?
 • Çamaşır makinesi sıkma yaparken titremesi normal mi?

Çamaşır Makinesi Sesli Çalışıyor ? Popüler, yüksek kaliteli bir markayı tercih etmek, yeni cihazınızın sağlam, dayanıklı ve sağlam olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bir çok  tanınmış markaların geliştirdiği çamaşır makinelerinin yedek parçalarını bulmak da daha kolay. neden olduğunu merak ediyorsanız çamaşır makinem gürültülü mü? – bunun olmasının birkaç farklı nedeni olabilir. Önerilen çözümlerle birlikte en yaygın nedenlerden bazılarını aşağıda listeledik.

Çamaşır Makinesi Neden Sallanır?

 • Yıkayıcı sıkma sırasında çok fazla ses çıkarır, titrer ve hatta “zıplar”, böylece ek bir gürleme yaratır.
 • Makineden su tahliye edilirken tahliye pompasından yüksek sesler geliyor.
 • Makine, tamburun herhangi bir dönüşünde ses çıkarır: yıkama, durulama, sıkma sırasında ve tamburu elle çevirseniz bile.
 • Su çekerken yüksek bir ses var.

Makinenin içindeki yabancı cisimler

Çamaşır Makinesi Sesli Çalışıyor ? Sıkma sırasında makine güçlü bir vızıltı sesi çıkarır ve titremeye başlarsa veya bir düdük duyulursa, çamaşırların ceplerinden bazı küçük nesnelerin tamburun arkasına düştüğü varsayılabilir. Araba tamir servislerinin araştırmalarına göre, bu neden çok yaygındır. Makineye bir şeyler koyarken her seferinde cepleri kontrol etmeniz gerekir çünkü zarar verebilecek eşyalar olabilir.

Düşük hızlarda, yıkayıcı pratik olarak titreşim oluşturmaz, bu nedenle tambura giren her şey dibe yerleşir. Ancak çamaşır makinesi sıkma moduna geçtiğinde güçlü bir şekilde titremeye başlar ve tambur ile tank duvarları arasına yabancı cisimler sıkışmaya başlar. Bir taşlama sesi çıkar ve makinenin parçaları çıngırak ve ıslık çalabilir, bu da nihayetinde çamaşır makinesinin bozulmasına neden olur. Tankta kalan tüm küçük şeyleri çıkarmak için, on vidayı sökmeniz ve elinizi tanka sokarak oradaki her şeyi çıkarmanız gerekir.

Çamaşır Makinesi Sıkarken Ses Çıkarıyor?

Rulman Grubu

Küvet yatağı, dış teknenin ortasına monte edilmiştir. Küvet yatağı, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesine yardımcı olur. Küvet yatağının değiştirilmesi çok zahmetli bir onarımdır ve yıkayıcının çoğunun sökülmesini gerektirir. Küvet yatağı arızalıysa, hem dış tekneyi hem de yatağı değiştirmenizi öneririz.

Rulmanlı Arka Tambur

Arka tambur, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesini sağlamak için içinde bir yatak veya yataklara sahiptir. Küvet yatak sistemi arızalıysa, yıkayıcı çok gürültülü hale gelebilir. Bazı makinelerde rulmanlar arka tamburdan ayrı olarak satılır, ancak üretici bileşenleri bir arada sunuyorsa, hem dış tamburu hem de yatağı bir montaj olarak değiştirmenizi öneririz, çünkü yeni yatağı çıkarmak ve bastırmak son derece zor olabilir. Dış tekneyi ve yatağı değiştirmenin de uygun olmadığını unutmayın. ve çok maliyetli olabilir.

Not! Çamaşır makinesinin yetersiz yüklenmesi veya bir büyük ve bir küçük parçanın yıkanması, aşırı yüklenmeden daha az tehlikeli değildir. Bu durumlarda, yıkayıcı yükü tüm tambur üzerinde eşit olarak dağıtamadığından, sıkma döngüsü sırasında gereğinden fazla “sallanır” ve yüksek sesler çıkarır.

Kazan Yatağı

Küvet yatağı, dış teknenin ortasına monte edilmiştir. Küvet yatağı, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesine yardımcı olur. Küvet yatağının değiştirilmesi çok zahmetli bir onarımdır ve yıkayıcının çoğunun sökülmesini gerektirir. Küvet yatağı arızalıysa, üretici bileşenleri birlikte sunuyorsa, hem dış tekneyi hem de yatağı bir montaj olarak değiştirmenizi öneririz.

Kazan Contası ve Yatak Takımı

Küvet yatağı, dış teknenin ortasına monte edilmiştir. Küvet yatağı, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesine yardımcı olur. Yıkayıcı, sıkma döngüsü sırasında gürültü yapıyorsa veya şanzımanın yakınında kazanın altından sızıntı yapıyorsa, küvet contası ve yatak büyük olasılıkla arızalıdır. Küvet yatağının değiştirilmesi çok zahmetli bir onarımdır ve yıkayıcının çoğunun sökülmesini gerektirir. Küvet yatağı arızalıysa, dış tekne ve yatağı aynı anda değiştirmenizi öneririz.

Kazan Kasnağı

Kazan kasnağı aşınmış, çatlamış, gevşemiş veya bükülmüş olabilir. Tahrik kasnağını çıkarın ve dikkatlice inceleyin. Tahrik kasnağı hasarlı veya arızalıysa değiştirin.

Kazan Kayışı

Tahrik kayışlarından biri arızalı olabilir. Zamanla tahrik kayışı kuruyabilir ve çatlamaya veya yanmaya başlayabilir. Sonunda, kayışın bir parçası kopabilir ve motor çalışırken kayışın yüksek bir ses çıkarmasına neden olabilir. Tahrik kayışının kırılıp kırılmadığını belirlemek için tahrik kayışını inceleyin. Tahrik kayışı kırılmış veya hasar görmüşse değiştirin.

Tahliye Pompası

Yıkayıcı boşaltma sırasında yüksek bir ses çıkarıyorsa, boşaltma pompası tıkanmış veya arızalı olabilir. Bazen küçük nesneler veya giysiler drenaj pompasına takılabilir. Drenaj pompasını engelleyen herhangi bir şey olup olmadığını belirlemek için, drenaj pompasını çıkarın ve pompada tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Drenaj pompasında herhangi bir engel bulunmadığı halde boşaltma döngüsü sırasında hala gürültü yapıyorsa, boşaltma pompasını değiştirin.

Yıkama Motoru

Tahrik motoru yatakları aşınmış olabilir. Yıkayıcı motorları, çalışma sırasında normalde çok sessizdir. Yıkayıcı motorun arızalı olup olmadığını belirlemek için, tahrik kayışını yıkayıcıdan çıkarın ve ardından motoru çalıştırın. Motor hala yüksekse, bu tahrik motorunun arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Su Giriş Valfi

Yıkayıcı gürültülü veya gürültülü ise, özellikle yıkayıcı doldurulurken, su giriş valfi arızalı olabilir. Zamanla, vananın içinde mineral tortuları birikebilir ve bir kısıtlamaya neden olabilir. Su giriş vanası kısıtlanırsa, doldurma döngüsü sırasında ses çıkaracaktır. Su giriş vanası arızalıysa değiştirin. Su giriş vanasını onarmaya çalışmayın – vanayı sökmek onu arızaya açık hale getirir.

Çamaşır Makinesi Yüksek Ses Yapıyor ?

Nedeni yanlış kurulumdur. Aşağıdaki durumlar hariç tutulmalıdır:

 • Taşıma cıvataları çıkarılmamış . Taşıma cıvatalarını çıkarmayı unuttuğunuz yeni bir çamaşır makinesini çalıştırdığınızda, yıkama sırasında bile yüksek bir ses duyacaksınız. Döngüyü kesmezseniz, sıkma döngüsü sırasında makine çok yüksek bir ses çıkarır ve zeminde “zıplar” ve yıkamadan sonra tambur zarar görür.
 • Makine düz olmayan bir yüzeye kurulmuş . Yıkayıcının düz olup olmadığını kontrol edin. Değilse, seviyeyi yükseltin.
 • Makine bir duvar veya başka bir iç parça ile temas halinde . Bu konuda tek tip standartlar yoktur: bazı üreticiler, makine ile duvar arasındaki minimum boşluğun en az 5 cm, diğerleri – en az 1 cm olması gerektiğini söyler, ustalarımız en az 2 cm bırakılmasını önerir.
 • Makine altında bozuk zemin . Yetersiz sabit bir zemin, artan makine titreşimlerine yol açar. Ünitenin yerini değiştirmek mümkün değilse, zeminin yerel olarak güçlendirilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi