• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Çamaşır Makinesi Sarsıntılı Çalışıyor ? Yıkayıcı sıkma döngüsüne girdiğinde, makine yerde hareket ediyor ve bir çarpma sesi çıkarıyor. Yıkayıcı o kadar çok sallanıyor ve titriyor ki onu kapatmak zorunda kalıyorum. çamaşırlarımı yıkayamıyorum. Bir şeylerin dengesiz olduğunu tahmin ediyorum. Zemin veya çamaşır makinesi olabilir mi? Yıkayıcının sallanmasını ve hareket etmesini önlemek için ne yapabilirim?

Çamaşır Makinesi Aşırı Sallanıyor ?

  • Çamaşır makinesi neden sarsıntılı çalışıyor?
  • Çamaşır makinesi sıkarken neden sallanır?
  • Çamaşır makinesi sıkma yaparken titremesi normal mi?
  • Çamaşır makinesi sıkarken neden yerinden oynar?

Titreşim veya hareket yıkama performansını etkiler ve hatta cihazınıza zarar verebilir. Lütfen aşağıdakilerden birinin sorunu çözüp çözmeyeceğini görün. Kurulum sırasında nakliye cıvatalarının ve koruyucu straforun çıkarıldığından emin olun. Kurulumdan sonra makinenizi ilk kez kullanıyorsanız, nakliye cıvatalarını ve koruyucu straforu çıkardığınızdan emin olun.

Taşıma cıvataları, taşıma sırasında hasara karşı korumak için tamburu yerinde tutar. Makinenin arkasında bulunurlar ve basitçe dışarı çekilerek çıkarılabilirler. Strafor, cihazın altında bulunur. Makinenin altından öne doğru gelen bir bant şeridi fark edeceksiniz. Straforu serbest bırakmak için bu bandı çekin.

Cihazın dengesini kontrol edin

Çamaşır makinenizin düzgün çalışması için ayakları üzerinde düz ve dengeli durması gerekir. Dengesiz bir cihaz çalışma sırasında titrer ve sallanır. Cihazı bir yandan diğer yana ya da ileri geri sallamayı deneyin. Çok sallanıyorsa, döşemenizin veya cihazınızın ayakları düzensiz olabilir.

Cihazın dengesini kontrol etmek için bir su terazisi kullanın. Kapalıysa, çamaşır makinenizin altına uzanarak ve ayaklardaki kontra somunları bularak ayakları ayarlayın. Bunları gevşetin ve ayakları zeminle sıkıca temas edene kadar saat yönünde veya saat yönünün tersine çevirin. Tüm kilit somunlarını elle tekrar sıkın.

Yükün eşit dağıldığından emin olun

Tambur içindeki yük eşit olmayan şekilde dağılmışsa, çamaşır makineniz çalışma sırasında titreyebilir veya sallanabilir. Bu durumda genellikle kilim ve battaniye gibi emici eşyalar neden olur. Dengesiz yüklerden kaçınmak için battaniye gibi hacimli eşyaları büyük bir havlu veya başka bir battaniye gibi en az bir ağır eşya ile yıkayın.

Pompa filtresinin kirli veya tıkalı olup olmadığına bakın

Pompa filtresinin içine sıkışan sert bir nesne titreşime neden olabilir. Bu filtre, düğme veya bozuk para gibi yabancı cisimleri yakalamak ve bu maddelerin tahliye hortumuna girmesini önlemek için takılır. Çamaşır makinenizin sağ alt köşesinde bulunur.

Pompa filtresini temizlemek için filtreyi ortaya çıkarmak için kapağı açın. Bazı çamaşır makinesi modellerinde, filtrenin içindeki suyu boşaltmak için kapağın arkasına sıkışmış küçük bir hortum bulunur. Diğerleri sadece filtre dışarı çekildiğinde suyu tahliye eder. Her iki durumda da filtrenin altına bir kase veya havlu koymak iyi bir fikirdir.

Bir hortum görürseniz, dışarı çekin ve fişini çekin ve tüm suyun akmasını bekleyin. Değilse, filtreyi saat yönünün tersine çevirin ve dışarı çekin. Filtredeki kiri, kılları veya yabancı cisimleri temizleyin. Ardından musluğun altında durulayın. Filtre boşluğunu, içine kir, bozuk para veya düğme gibi bir şey sıkışmış olup olmadığını kontrol edin. Nemli bir bezle silin. Son olarak filtreyi saat yönünde çevirerek değiştirin ve sabitleyin ve tekmelik kapağını tekrar açın.

Sallanan ve Hareket Eden Çamaşır Makinesi Nasıl Onarılır?

Amortisör Grubu

Bir veya daha fazla amortisör kırılmış veya eskimiş olabilir. Amortisörler, yıkama teknesinin titreşimini azaltır. Amortisörlerden biri veya daha fazlası aşınmışsa, rondela titreyecek veya sallanacaktır. Bazen, bir yıkayıcı başka bir yere taşındığında, amortisörler ayrılabilir. Doğru konumlandıklarından emin olmak için amortisörleri kontrol edin ve hasar ve aşınma açısından inceleyin. Bir veya daha fazla amortisör kırılırsa veya aşınırsa, tüm o amortisörleri değiştirmenizi öneririz.

Askı Çubuğu

Bir veya daha fazla askı çubuğu kırılmış olabilir. Süspansiyon çubukları, yıkama teknesinin hareketini azaltmaya yardımcı olur. Bir veya daha fazla askı çubuğu kırılırsa, rondela titreyecek veya sallanacaktır. Süspansiyon çubuklarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, çubuklardan herhangi birinin kırık olup olmadığını kontrol edin. Bir süspansiyon çubuğu kırılırsa, değiştirin.

Denge Yayı

Bir veya daha fazla dengeleme yayı kırılmış olabilir. Dengeleme yayları, yıkama teknesinin hareketini emmeye yardımcı olur. Bir yay kırılırsa, küvet dengesiz hale gelebilir ve çalışma sırasında sallanmasına ve titremesine neden olabilir. Yaylardan herhangi birinin kırık olup olmadığını belirlemek için denge yaylarını inceleyin. Denge yayı bozulmuşsa değiştirin. Ek olarak, denge yaylarının takılı olduğu çerçeveyi kontrol edin. Çerçeve paslanmışsa değiştirin.

Süspansiyon Yayı

Bir veya daha fazla süspansiyon yayı kırılmış olabilir. Süspansiyon yayları, yıkama teknesinin hareketini emmeye yardımcı olur. Bir süspansiyon yayı kırılırsa, küvet dengesiz hale gelebilir ve çalışma sırasında sallanmasına ve titremesine neden olabilir. Yaylardan herhangi birinin kırık olup olmadığını belirlemek için süspansiyon yaylarını inceleyin. Bir süspansiyon yayı kırılmışsa değiştirin.

Snubber Pedi

Kapatma pedi, yıkama teknesinin titreşimini azaltır. Kapatma pedi eksik aşınmışsa veya yapışkan bir maddeyle (deterjan, yumuşatıcı veya şanzıman yağı gibi) kaplanmışsa, çalışma sırasında yıkayıcı titreyecek veya sallanacaktır. Snubber tamponunu inceleyin. Kapatma pedi aşınmış veya eksikse değiştirin.

Snubber Yüzük

Kapatma halkası, yıkama teknesinin titreşimini azaltır. Kapatma halkası kırılırsa veya aşınırsa, rondela çalışma sırasında titreyecek veya sallanacaktır. Kapatma halkasında hasar olup olmadığını inceleyin. Kapatma halkası çatlamış veya aşınmışsa değiştirin.

Denge Halkası

Denge halkası sıvısını kaybetmiş olabilir. Denge halkası, dış teknenin üstüne oturur ve sıkma döngüsünün kuvvetine karşı koymaya yardımcı olur. Denge halkası sıvı ile doldurulur. Bu sıvı, yıkayıcının titreşimini azaltmaya yardımcı olur. Bu sıvı denge halkasından sızarsa, yıkama teknesi çalışma sırasında titreyecek ve sallanacaktır. Hala sıvıyla dolu olup olmadığını belirlemek için teraziyi kontrol edin. Denge halkasından sıvı boşalmışsa, değiştirin.

Nakliye Cıvatası

Tüm önden yüklemeli rondelalar, nakliye sırasında tambur sistemini stabilize etmek için nakliye cıvatalarıyla birlikte teslim edilir. Yıkayıcı takıldığında bu nakliye cıvataları çıkarılmalıdır. Nakliye cıvataları çıkarılmazsa, çamaşır makinesi çalışma sırasında önemli ölçüde sallanacak, sıçrayacak ve titreyecektir. Nakliye cıvatalarını çıkarın ve çamaşır makinenizi yeni bir yere taşımanız gerektiğinde saklayın.

Nakliye Cıvatası Kiti

Nakliye cıvataları çıkarılmazsa pul titreşimi meydana gelebilir. Tüm önden yüklemeli rondelalar, nakliye sırasında tambur sistemini stabilize etmek için nakliye cıvatalarıyla birlikte teslim edilir. Cıvatalar yıkayıcının arkasında bulunur ve kullanmadan önce çıkarılmaları gerekir, aksi takdirde makine önemli ölçüde sallanacak ve sıçrayacaktır.

Rulmanlı Arka Tambur

Arka tambur, iç teknenin düzgün bir şekilde dönmesini sağlamak için içinde bir yatak veya yataklara sahiptir. Küvet yatak sistemi arızalıysa, yıkayıcıda kötü bir titreşim meydana gelebilir. Bazı makinelerde rulmanlar arka tamburdan ayrı olarak satılır, ancak üretici bileşenleri bir arada sunuyorsa, hem dış tamburu hem de yatağı bir montaj olarak değiştirmenizi öneririz, çünkü yeni yatağı çıkarmak ve bastırmak son derece zor olabilir. Dış küvet ve yatağın değiştirilmesinin de kolay değildir ve çok maliyetli olabilir.

Şok Sönümleme Cihazı

Şok sönümleme cihazı, dönerken yıkama teknesinin hareketini emmeye yardımcı olur. Şok sönümleme cihazı bozulursa, küvet dengesiz hale gelebilir ve bu da sıkma döngüsü sırasında sallanmasına ve titremesine neden olabilir. Kırılıp kırılmadığını belirlemek için şok sönümleme cihazını inceleyin. Şok sönümleme cihazı bozulmuşsa, değiştirin.

Kazan Aşınma Yastığı

Kazan aşınma yastığı, yıkama teknesinin titreşimini azaltır. Küvet aşınma yastığı aşınmışsa veya yoksa, yıkayıcı çalışma sırasında titreyecek veya sallanacaktır. Küvet aşınma yastığını inceleyin. Küvet aşınma yastığı aşınmış veya eksikse değiştirin.

Tesviye Ayağı

Yıkayıcının düz olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse dengeleme ayaklarını ayarlayın. Ayarı yaptıktan sonra gevşemelerini önlemek için bacakları daima yerine kilitleyin.

Çamaşır Makinesi Hareket Ediyor Titriyor Zıplıyor mu?

Bir çamaşır makinesinin her iki modeli de çeşitli nedenlerle titreşebilirken, önden yüklemeli çamaşır makineleri , üstten yüklemeli çamaşır makinelerinden daha fazla titreşme eğilimindedir . Bunun nedeni, yüksek verimli modellerin çok daha hızlı bir dönüş döngüsüne sahip olmasıdır. Birkaç şey çamaşır makinesinin titremesine neden olabilir ve genellikle sorunu çözmenin bir yolunu bulabilirsiniz.

  • Tesviye: Pulların kendinden veya manuel olarak ayarlanan ayakları vardır. Bir makineyi ilk kurarken, dört ayağın da ayarlandığından ve yıkayıcının düz olduğundan emin olmak önemlidir. Genellikle ayaklar ayarlamak için döner, ancak kendiliğinden yayılan ayakların farklı bir mekanizması vardır ve makineyi düzleştirmek ve yanlış ayağın kendi kendini ayarlaması için hafifçe kaldırmanız gerekebilir. Doğruluğu sağlamak için bir seviye kullanın.
  • İstifleme kiti sorunları: İstiflenmiş yıkayıcılar ve kurutucular, bir kez uygulandığında, çalışma sırasında tüm üniteyi sabit ve bir arada tutan bir istifleme kitiyle birlikte gelir. Bu istifleme kiti düzgün takılmadıysa veya eksikse, özellikle sıkma döngüsü sırasında istiflenmiş yıkayıcının dengesinin bozulmasına ve titreşmesine neden olabilir.
  • Dengesiz yük: Yorgan veya battaniye gibi tek bir büyük ıslak parça, sıkma sırasında yıkayıcının bir tarafını “sarabilir”, yıkayıcının dengesini bozabilir ve titreşmesine neden olabilir. Bir veya daha fazla havlu eklemek veya ağırlığı yeniden dağıtmak ve yıkayıcıyı sıfırlamak çoğu zaman bu sorunu çözebilir. Kirli spor ayakkabılar gibi daha sert yıkanabilir eşyalar asla çamaşır makinesine tek başına yerleştirilmemeli, her zaman havlu veya diğer yumuşak eşyalarla birlikte verilmelidir.
  • Yetersiz zemin desteği: Çamaşır makineleri ana kattaysa ve doğrudan yıkayıcının altındaki seviyenin tavanına destek eklemek mümkünse, bu, yıkayıcıya daha sağlam, dengeli bir zemin vermeli ve titreşimleri en aza indirmelidir. Açıklandığı gibi destek eklemek mümkün değilse, zeminin dengesini artırmak için her iki cihazın altına 5/8 veya 1 inçlik bir kontrplak levha yerleştirebilirsiniz.

Bu daha basit yöntemlerden işinize yaramıyorsa, piyasada küçük pedlerin yanı sıra tam boyutlu titreşim önleyici platformlar var ve bunları denemek sorunu çözebilir. Tam platformlar oldukça pahalı olduğundan, bu rotaya gitmeden önce diğer çözümleri denemek isteyebilirsiniz. Küçük titreşim önleyici pedler, daha uygun fiyatlı bir yastıklama seçeneğidir.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara