Çamaşır Makinesi Kapağı Kilitlenmiyor ?

Çamaşır Makinesi Kapağı Kilitlenmiyor ? Aktif olarak kullanılan herhangi bir ev aleti arızalanmaya eğilimlidir. Bazen normal bir çamaşır makinesi kilidinin nasıl bir baskı yaşadığını anlamıyoruz. Yüksek bir basınca maruz kalır ve sık kullanılırsa sürekli tıklamaya ihtiyaç duyar. Cihazın kendisi düzgün çalışmaya devam etse bile, çamaşır makinenizin kapağının kapanmayı bıraktığı bir zamanın gelmesi şaşırtıcı değildir.

Çamaşır Makinesi Kapağı Neden Kilitlenmez ?

  • Çamaşır makinesinin kapağı kapanmıyor neden olabilir?
  • Arçelik çamaşır makinesinin kapağı neden kapanmıyor?
  • Çamaşır makinesinin kapağı neden su akıtır?
  • Çamaşır makinesi çalışırken kapağı açılır mı?

Çamaşır makinesi kilidi arıza nedenleri

Çamaşır Makinesi Kapağı Kilitlenmiyor ? Çoğu zaman, kapıyı kapatmaya çalışırken sorunlarla karşılaşılabilir ve bu sadece yerine sabitlenmez. Genellikle, gözden kaçırması zor olan karakteristik bir tık sesi duyarız. Bu olmazsa, mandal çalışmayacak ve çamaşır makinesi çalışmayacaktır. Çamaşır makinesi kapağının arızalanmasına yol açabilecek birkaç neden vardır:

● Kapı zamanla eğilir;

● Kilit mekanizmasının içindeki kapak mandalının kaydırılması;

● Plastik veya kauçuk conta bileşeninin aşınması.

Genellikle, sorunu teşhis etmek kolaydır. Örneğin, içinde çamaşır olmadan kapı kapanmıyorsa, büyük olasılıkla ambar mandalı kırılmış veya bir eğrilik oluşmuştur. Bazen çamaşır makineleri düz olmayan yüzeye kurulur; bu, yerçekimi ve sarsıntının bir sonucu olarak cam kapağın eğrilmesine yol açar. Aynı şekilde çamaşır makinesi kilidi de zarar görebilir.

Çamaşır Makinesinin Kapısı Kapanmıyor ?

Çamaşır makinesi kapağı engellenmiyor – ne yapmalıyım?

Çamaşır Makinesi Kapağı Kilitlenmiyor ? Bu durumda, çamaşır makinesinin ve kapı kapağı mandalının görsel olarak incelenmesi yeterlidir. Aşağıdaki yönlere dikkat etmeniz gerekir:

● Kapının kapanmasını engelleyen unsurlar var mı (bazen eşyalar veya parçaları ambarın altına sıkışıyor)?

● Kilitleme kancasının durumu ve deliğe girip girmediği.

● Kilitleme pabucu düzgün şekilde sabitlenmiş mi?

● Lastik conta veya plastikte herhangi bir ayrılma var mı?

Çoğu zaman, kapak zamanla biraz sarkar; bu nedenle, kontrol etmeniz gereken ilk şey budur. Sadece dokunabilir ve gevşek mi yoksa sıkıca sabitlenmiş mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Çok aşınmışsa, kanca yuvaya sıkıca sabitlenmeyi durdurur. Bazı durumlarda kilitleme mandalını doğru konumda tutmak için tasarlanmış metal çubuk düşer. Bu yüzden kapı kapanmaz. Kontrol etmek için dokunmanız ve gücünü test etmeniz yeterlidir.

Çamaşır makinesi kapısı kapanmıyor veya kilitlemiyor

Çamaşır Makinesi Kapağı Kilitlenmiyor ? Çamaşır makinesi mandalı kapanmıyorsa, çoğu zaman kapanmasını engelleyen bir şey vardır. Bloke oluşmazsa, mekanizma bozuk demektir. Sorun, makinenin kilitli olduğunu bilmeyeceği için yıkamaya başlamamasıdır.

Kapak mandalı sorununu ortadan kaldırmak için değiştirmeniz gerekir, içinden elektronik akım geçer. Bağlantı güvenilirliği ve yanlışlıkla açılmaya karşı koruma bu şekilde doğrulanır. Bu ipuçları kullanılarak diğer arızalar ortadan kaldırılabilir.

● Olası eğrilikleri önlemek için özel cıvata kıskaçları kullanarak cam kapağın konumunu ayarlayın.

● Kilitleme pabucunun çelik pimini ayarlamak için kapıyı sökün.

● Kanca kırılmışsa kapı kolunu değiştirin;

● Çamaşır makinesi yıkama programını başlatmazsa kapak mandalını temizleyin veya değiştirin .

Çamaşır Makinesi Kapağı Kilitlenmiyor ? Herhangi bir büyük onarımdan önce genel durumu kontrol edin. Kilit, tutamak veya kapının kendisinde görünür bir hasar yoksa, bir sonraki adıma geçme zamanı. Genellikle, neden hasarlı kontrol modülünün veya kapak mandalının arkasında yatar, bu nedenle irtibat kişilerinizi arayın. Ancak o zaman özel aletler kullanarak sökmeye başlayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Kapağı Neden Kilitli ve Açılmıyor

Bir soruna basit çözümler genellikle en iyisidir. Çamaşır makinesi kapağının neden kilitli olduğunu ve neden açılmadığını çözerken, önce bu olasılıklara bakın. Sorunu önce kendiniz araştırırsanız, masraflı ve gereksiz onarımlardan çok tasarruf edebilirsiniz.

Yıkayıcı Kapınız Kilitliyse Kilitleme Mekanizmasına Bir Şey Sıkışmış Olabilir

Arada bir şansımız yaver gider ve büyük bir sorun gibi görünen bu soruna basit bir çözüm bulunur. Çamaşır makinenizin açılmadığını fark ederseniz durum böyle olabilir. Kapınız kilide sıkışmışsa, mekanizmaya bir şey sıkışmış olabilir.

Sorunun yabancı bir nesne olduğunu doğrulamak oldukça kolay olmalıdır. Yolda kıyafet olabilir veya cebinde olan bir şey olabilir. Nesneyi görebiliyorsanız, hafifçe bir yandan diğer yana sallamayı deneyin – kilitleme mekanizmasına kalıcı olarak zarar verebileceğinizden çok fazla çekmek istemezsiniz.

Yıkayıcınız Açılmıyorsa Kapı Kilidi Arızalı Olabilir

Çoğu zaman, çamaşır makinenizin kapağını kilitli tutan mekanizmaya sıkışmış bir parça giysiden daha ciddi bir şey oluyor. Kapı kilidinin kendisi kırılırsa veya kilitli konumda sıkışırsa, ev sahibi için sinir bozucu bir deneyim olabilir.

Bazı makinelerde, sorunu geçici olarak geçersiz kılmanıza izin verecek bir manuel serbest bırakma mekanizması olabilir. Cihazınızla birlikte gelen kullanım kılavuzunda, çalışmayı nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olacak bir sorun giderme bölümü bulunmalıdır. Kılavuzun fiziksel kopyasını bulamıyorsanız, cihaz üreticilerinizin web sitesinde çevrimiçi olarak bir tane bulunmalıdır.

Basınç Şalteri Kırılırsa Çamaşır Makinanızın Kapısı Açılmıyor ?

Modern çamaşır makinelerinde, üstten yüklemeli bir makine ise makinenin üst kısmında veya önden yüklemeli bir makine ise ön tarafa yakın bir basınç anahtarı vardır. Bu anahtar makineye su seviyesinin nerede olduğunu söyler ve bazı modellerde, makinenin aldığı sinyal hala suyla dolu olduğu için basınç anahtarı arızalıysa kapı kilidi açılmaz.

Makinenizin fişini çekerek bu özelliği geçersiz kılabilirsiniz. Birkaç dakika sürebilir, ancak kilitleme mekanizması soğuma şansı bulduğunda, makinenizin kapağını açabilmeniz gerekir. Basınç şalterinin yakın gelecekte değiştirilmesi gerekecek.

Çamaşır Makinenizin Kilidi Açılmadığında Kapı Kilidinin arızalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Artık bir yıkayıcı kapı kilidinin sıkışmasının bazı farklı nedenleri olduğunu bildiğimize göre, kilidin kendisinin bozuk olup olmadığını veya sorunun temelinde başka bir şeyin olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Bunu çözmenin en kolay yolu, kilitli çamaşır makinenizi açamamanızın diğer olası nedenlerinden bazılarını ortadan kaldırmaktır.

Diğer her şeyi düşündüyseniz ve hala yıkayıcınızın kapısını açamıyorsanız, kilidin kendisi muhtemelen bozuktur. Temel makinelerde, bu tür projelerde iyiyseniz kilidi kendiniz değiştirmek mümkün olabilir, ancak bazı makinelerde gelişmiş kilitleme mekanizmaları vardır – bu durumda, yıkayıcı kapı kilidi sorunlarıyla ilgili yardım için Bizler ile iletişime geçmenizi öneririz.

Kapı Kilidi Motoru ve Anahtar Tertibatı

Kapı kilidi, çalışma sırasında yıkayıcı kapısının kapanmasını sağlar. Yıkayıcı kapağı kapatıldıktan sonra, yıkayıcı çalışmaya başlayabilir. Kapı kilidi arızalıysa, yıkayıcı kapağı düzgün şekilde kilitlenmeyecektir. Kapı kilidi mekanik veya elektriksel olarak arızalanabilir. Kapı kilidinde hasar olup olmadığını kontrol edin. Kapı kilidi hasar görmüşse veya düzgün kilitlenmiyorsa, değiştirin. Kapı kilidinin elektriksel olarak arızalı olup olmadığını belirlemek için, süreklilik açısından kapı kilit anahtarlarının her birini test etmek için bir multimetre kullanın. Eğer biri anahtarların sürekliliği yok, anahtarı değiştirin.

Mekanik hasar

Ambar kapısındaki mekanik hasarın nedeni, dikkatsiz kullanım veya normal aşınma ve yıpranma olabilir. Bu, ambar kapısına ağır ıslak şeyler asıldığında, eğildiğinde veya sert çarptığında olur.

Ambar kapı kolunun kırılması

Bazı durumlarda, çamaşır makinesi kapağının kapı kolundaki hasar nedeniyle makine bloke olmayabilir. Bu, yanlış çalışma nedeniyle olabilir. Arızayı ortadan kaldırmak için kol değiştirilmelidir.

Ambar kolu, sökülen çamaşır makinesinin kapısı ile değiştirilir.

Bunun için ön kelepçe sökülür – kapağın lastik manşetini sıkan kıvrım halkası. Bundan sonra, manşet bükülmeli ve bir anahtar kullanarak menteşeyi sabitlemek için tasarlanmış cıvataları sabitleyen somunları sabitleyin. Bu, menteşenin çamaşır makinesinin gövdesine bağlı olduğu cıvataları sökmenize ve menteşeli kapağı çıkarmanıza olanak tanır. Gerekirse, bu aşamada,yukarıdaki adımları ters sırayla tekrarlayarak, ancak yeni bir servis verilebilir kapak kullanarak çamaşır makinesi kapağının kapağını tamamen değiştirebilirsiniz.

Sökülen kapı, plastik kasanın yarısını birbirine bağlayan sabitleme vidalarına ulaşımın açılması için düz bir yüzeye cam yukarı gelecek şekilde monte edilmelidir . Kapının çevresi boyunca tüm vidalar gevşetilir ve yarılar ayrılır.
Ardından, camı çıkarmanız ve jantın içini düz bir yüzeye koymanız gerekir – bu şekilde makinenin tutamağına erişebilirsiniz. Kulp, çamaşır makinesinin kulp ve gövdesindeki deliklere sokulan bir pim ile gövdeye bağlanır.

Kolu çıkarmak için, pimi yana doğru hareket ettirin ve kolu ayırın, sırayla yayı ve dili monte edin. Sap genellikle sarf malzemeleriyle birlikte verilir – dil, pim ve yay. Yeni bir tutamaç takarken, yayla başlayın, ardından dili takın. Parçaları takarken, parçaların ve gövdenin deliklerinin hizalanmasına dikkat edilmelidir. Bundan sonra pim takılır ve tutamak takılır.

Kapıdaki sabitleme dilinin veya menteşelerin yanlış hizalanması

Kapı tamamen kapatılamıyorsa ve bir şey tamamen kapanmasını engelliyorsa, büyük olasılıkla, kapının ana işlevsel elemanları – menteşeler veya kilitleme tırnağı – kaymıştır veya arızalanmıştır.

Arızayı ortadan kaldırmak için kapının seviyesini ve kapağın bağlantı elemanlarının sıkılığını kontrol edin. Görünür bir bozulma varsa, kapı ayarlanmalı veya hasarlı menteşeler değiştirilmelidir.

Çamaşır makinesi kapağının kapı menteşesini değiştirmek kendi elinizle yapmak kolaydır. Öncelikle kapı ve menteşeyi makine gövdesinden ayırmalısınız.

Değiştirme için menteşe kapıdan ayrılmalıdır. Farklı marka çamaşır makinelerinde farklı menteşe çeşitleri bulunmaktadır. Bazı üreticiler menteşeleri, kapıyı sökmeden sökülebilecek şekilde sabitler. Bunu yapmak için 4 adet kendinden kılavuzlu vidayı sökmek yeterlidir. Çoğu çamaşır makinesinde kapılar, menteşeyi çıkarmak için kapağın sökülmesi gerekecek şekilde tasarlanmıştır.

Kapıyı sökmek için, arasına camın takıldığı plastik yarıların bağlı olduğu vidaları sökün. Biraz çaba sarf ederek yarıları birbirinden ayırmalısınız. Çok sert bastırmanıza gerek yok – bu şekilde tüm kapıyı kırabilirsiniz, bir daire içinde farklı yerlere basmanız gerekir. Kapıların plastik yarımları söküldükten sonra eski menteşeyi  aynı koltuğa takarak yenisi ile değiştirebilirsiniz . Menteşeyi taktıktan sonra, plastik kapı yarıları tık sesi gelene kadar sıkıca bastırılmalıdır. Kapıyı takmak için yukarıdaki adımları tersten izleyin.

Kapı doğru şekilde kilitlenmişse, sorun kilitleme tırnağındadır . Bu, dil kilide düşmezse olur. Bu fenomenin nedeni, dili belirli bir konumda sabitlemek için tasarlanmış metal çubuğun yer değiştirmesi olabilir.

Arızayı ortadan kaldırmak için, ambar kapısını sökmek ve gövdeyi orijinal yerinde değiştirmek gerekir. Sap hasar görürse, sap değiştirilmelidir.

Plastik kılavuzun deformasyonu

Kapının normal olarak ancak tık sesi olmadan kapanması ve kapak kapalı konumda sabitlenemiyorsa, bazı çamaşır makinesi modellerinde ambar kapağını bloke etmek için kullanılan plastik kılavuz deforme olmuş demektir. İnce bir plastik tabakadan yapılmıştır ve çamaşır makinesi kullanılarak yıkanabilir. Arızayı ortadan kaldırmak için, daha önce ambar kapısını sökmüş olan parçayı değiştirmek gerekir.

Elektronik sorunları

Çamaşır makinesinin ambar kapağında herhangi bir sorun olmaması durumunda, nedeni makinenin kendisinde aranmalıdır.

Kapak kilitleme cihazının kırılması

Kapı serbestçe kapanıyor ancak kapak engellenmiyorsa, kapak kilitleme cihazının bozuk olması muhtemeldir . Normal şartlar altında, yıkama programlarından herhangi biri açıldıktan sonra, güvenlik kilidi ana şalterin kontağını kapatırken UBL koluna voltaj uygulanır. Tüm yıkama işlemi boyunca kol, makinenin kapısını kilitler. Programın sonunda kilidin enerjisi kesilir ve kapı birkaç dakika daha kilitli kalır.

Sıcaklık arttıkça seramik direncin iç direnci artar. Sıcaklığın etkisi, iki bimetal plakayı deforme eder, bu da kolun hareket etmesine ve ana şalterin kontağını kapatmasına neden olur.

Buna paralel olarak kontak plakasına bağlı olan mandal kapı kilitlenene kadar dışa doğru hareket eder. Gücün açıldığı andan itibaren tüm eylemlerin tamamlanması 5 saniye sürer. Güç kaynağının bağlantısı kesildikten sonra seramik direnç 1-2 dakika soğur ve plakalar orijinal konumuna geri döner, ardından kontak açılır ve kol bırakılır. Bu nedenle çamaşır makinesi hemen açılmaz – direncin soğuması için bir süre beklemeniz gerekir.

Doğal aşınma ve yıpranma ve ağdaki sık düşmeler nedeniyle, bimetal plakalar hasar görebilir veya deforme olmayı bırakabilir. Arızayı ortadan kaldırmak için UBL’nin değiştirilmesi gerekir.

Çamaşır makinesinin kapı kilitleme cihazının değiştirilmesi

UBL’yi değiştirmek için çoğu durumda lastik manşetin ön kenarını bükmek yeterlidir. Bir yay ile sıkılmış metal bir kelepçe kullanılarak çamaşır makinesinin gövdesine sabitlenir. Düz bir nesne ile bu yayı bulmanız ve kaldırmanız gerekir. Manşetin bütünlüğünü ihlal etmemek için eylemler dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ardından, yayı oluktan çıkarmalı ve kelepçeyi çıkarmalısınız. Kilitleme cihazı, manşetin istenen ucu geriye katlandığında görülebilir. UBL’yi sökmek için konektörü sökmek ve kilidi sabitleyen bağlantı elemanlarını sökmek gerekir. Bunlar vida veya mandal olabilir. Bağlantı elemanlarını çıkardıktan sonra, kontakları kilitten ayırmak ve tüm parçayı tamamen çıkarmak gerekir. Ters sırada yeni bir kilit takılır .

Kart Üzerinde Arıza

Bazen, engelleme cihazının deliğine küçük döküntülerin girmesi nedeniyle makine kapanmayabilir – dişler, plastik parçalar vb. Kapak engelleme cihazının görsel olarak incelenmesi arızanın teşhisine yardımcı olacaktır. Kapağın kapanmamasının nedeni bir tıkanıklığın nüfuz etmesiyse, UBL’yi sökmek ve kilidin güvenilir şekilde sabitlenmesini engelleyen parçacıkları ondan çıkarmak gerekir.

Kontrol modülünün arızası

Yukarıdaki tüm arızalar hariç tutulursa ve çamaşır makinesinin kapısının kilitlenmesiyle ilgili tüm parçalar iyi durumdaysa, yanlış çalışmasının nedeni kontrol modülünün arızasıdır. Bu, kart, kapağı bloke etme ihtiyacı hakkında ilgili bir sinyal almadığında olur. Bunun en yaygın nedeni, yanmış bir temas izi veya bir yazılım arızasıdır . Güç dalgalanmaları, kontrol modülü arızalarının nedeni olabilir.

Bu durumda, kontrol modülünün tam teşhisini yapmak ve sonuca bağlı olarak kartı yeniden programlamak, onarmak veya değiştirmek gerekir. Kontrol modülünün bağımsız olarak manipüle edilmesi önerilmez – bu, çamaşır makinesinin en önemli parçalarından biridir ve herhangi bir yanlış hareket daha fazla hasara neden olabilir . Onarımın profesyonellere emanet edilmesi tavsiye edilir.

Kapı Mandalı

Kapı mandalı aksamı arızalı olabilir. Kapı mandalında hasar olup olmadığını inceleyin. Kapı mandalı hasarlıysa değiştirin.

Kapı Kilidi

Kapı kilit tertibatı arızalı olabilir. Kapı kilidinde hasar olup olmadığını kontrol edin. Kapı kilidi hasar görmüşse, değiştirin.

Kapı Mekanizması

Kapı kilidi tertibatında hasar olup olmadığını kontrol edin. Kapı kilidi kırılırsa değiştirin. Kapı kilidi onarılamaz – kırılırsa değiştirmelisiniz.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, ilk olarak kilit mekanizmasının tüm bileşenlerini kontrol edin. Bu parçalardan hiçbiri kusurlu değilse, ana kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Bir yorum

  1. mehmet ali batur uyar

    altus581a çamaşır makinası kapı kapanıyor ama makina çalışmıyor. normalde programa getirdiğimde kapak açılmaması gerekir ama kapak açılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi