Çamaşır Makinesi Başlamıyor
Çamaşır Makinesi Başlamıyor

Çamaşır Makinesi Başlamıyor ?

Çamaşır Makinesi Başlamıyor ? Çamaşır makinenizin üzerindeki ışıklar yanıyor ancak yıkama işlemini başlatmıyorsa, makineye elektrik geldiği açıktır. Bu nedenle, sorun cihazın kendisinde yatmaktadır. Güvenlik nedeniyle, modern çamaşır makineleri, kapı düzgün kapatılmazsa bir yıkama girmeyi bırakacak şekilde programlanmıştır. Kapı kilidinde bir sorun varsa, kapı düzgün kapanmıyor olabilir.

Çamaşır Makinesi Yıkamaya Başlamazsa Ne Yapmalı?

  • Çamaşır makinesinin ışığı yanıyor ama çalışmıyor neden?
  • Çamaşır makinemiz çalışmıyorsa ne yapmalıyız?
  • Çamaşır makinesinin tuşları neden çalışmaz?
  • Çamaşır makinesi kartı arızası nasıl anlaşılır?

Çamaşır Makinesi Başlamıyor ? Kapının kapalı konuma geldiğini duyabiliyor musunuz kontrol edin. Eğer öyleyse, kablolamada veya makineye kapının tamamen kapandığını söyleyen sensörde bir sorun olabilir ve bir profesyonelin makineye bakması gerekebilir. Atölye ile iletişime geçmeden önce, çalışmama nedeninin çamaşır makinesinin kendisinde olduğundan emin olmak için kendi başınıza küçük bir teşhis gerçekleştirin.

Çamaşır Makinesi Açılıyor Yıkamaya Başlamıyor?

  • Her şeyden önce, makinenin şebekeye bağlı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor? Bununla her şey yolundaysa, ancak üniteniz hala “aç” düğmesine yanıt vermiyorsa, çıkışta akım olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çoğu zaman, voltaj dalgalanmaları nedeniyle, prizlerin enerjisi kesilebilir ve dairenin tamamında değil, sadece bazılarında. Voltajın doğru olduğunu doğrulamak için diğer ev aletlerini bu prize takın.
  • Fiş ve kablonun iyi olup olmadığını kontrol edin? Ağın düzgün çalıştığını öğrendiyseniz, ancak çamaşır makinesi hala açılmıyorsa, bu nedenle arıza meydana geldi. Başlamak için, çamaşır makinesinin fişini ve kablosunu dikkatlice inceleyin, üzerlerinde belirgin bir yanma izi var mı, belirli bir erimiş plastik kokusu var mı? Böyle bir hasar bulursanız hiçbir durumda makineyi tekrar açmayı denemeyin! Bu kablo zaten arızalı (ve dahası güvensiz) değiştirilmesi gerekiyor.

Çamaşır Makinesi Neden Çalışmaz ?

Program başlatmayan bir çamaşır makinesi nasıl düzeltilir?

Cihazınız açılıyor ancak bir program başlatmıyorsa, lütfen aşağıdakilerden birinin sorunu çözüp çözmeyeceğine bakın.

Çocuk kilidinin etkinleştirilmediğinden emin olun

Çamaşır Makinesi Başlamıyor ? Bu, çocuk kilidinin etkinleştirildiği anlamına gelir. Kilit aktifken program, sıcaklık, hız veya ek fonksiyonlarda değişiklik yapamazsınız. Çocuk kilidini devre dışı bırakmak için, herhangi bir program çalışırken birinci ve ikinci ek fonksiyon düğmelerine üç saniye boyunca aynı anda basın. Bunu yaparken düğmelerdeki ışıklar yanıp sönecektir.

Kilidi devre dışı bırakmak için hiçbir program çalışmıyorken program seçim düğmesini Açık/Kapalı konumuna da getirebilirsiniz. Çocuk kilidini etkinleştirme/devre dışı bırakma prosedürü modelinize göre değişebilir. Yukarıda açıklanan prosedürler işe yaramazsa, kullanım kılavuzunuza bakın. Kılavuzunuzu bulmakta sorun yaşıyorsanız, ürününüzün model numarasını kullanarak buradan indirin.

Kapının düzgün kapatıldığını kontrol edin

Çamaşır makineniz kapısının açık olduğunu algılarsa su doldurmaz. Kapının sıkıca kapalı olduğundan emin olun. Kapıya sıkışan eşyaları çıkarın ve kilitlenme sesi duyana kadar kapatın.

Zamanlayıcı

Zamanlayıcı sıklıkla yanlış teşhis edilir – zamanlayıcıyı değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin. Zamanlayıcının arızalı olup olmadığını belirlemek için, yıkayıcınızın kablo şemasına bakın ve sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın.

Kullanıcı Kontrol ve Ekran Kartı

Çamaşır Makinesi Başlamıyor ? Kullanıcı kontrolünün ve ekran kartının arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontrol panelindeki düğmelere basmayı deneyin. Bazı düğmeler çalışır ancak diğerleri çalışmazsa, kontrol ve ekran kartının değiştirilmesi gerekebilir. Ek olarak, ekran çalışmıyorsa, kullanıcı kontrolüne ve ekran kartına giden gücü kontrol edin. Kullanıcı kontrol ve ekran kartında güç varsa ancak çalışmıyorsa değiştirin.

Hat Sigortası

Yıkayıcı devreleri aşırı yüklenirse hat sigortası atar. Hat sigortası atarsa, yıkayıcı çalışmayacaktır. Hat sigortasının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin. Ek olarak, sigortanın atmasına neden olan sorunu araştırmalı ve çözmelisiniz. Teller, motor veya drenaj pompası gibi kısa devre yapmış bileşenleri kontrol edin. Altta yatan sorunu çözmezseniz, yeni sigorta da atacaktır.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Bununla birlikte, ana kontrol panosu bu belirti nedeniyle nadiren kusurludur. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin.

Termik Sigorta

Yıkayıcı aşırı ısınırsa, termal sigorta atacaktır. Hat sigortası atarsa, yıkayıcı çalışmayacaktır. Termik sigortanın arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin. Ek olarak, sigortanın atmasına neden olan sorunu araştırmalı ve çözmelisiniz. Altta yatan sorunu çözmezseniz, yeni sigorta da atacaktır.

Gelen Güç Sorunu

Elektrik prizine güç gelmiyor olabilir. Prizin güç alıp almadığını belirlemek için prize başka bir şey takmayı deneyin. Çıkışa güç gelmiyorsa, evdeki devre kesicileri veya sigortaları kontrol edin.

Kapı Kilidi

Kapı kilidi, çalışma sırasında yıkayıcı kapısının kapanmasını sağlar. Yıkayıcı kapağı kapatıldıktan sonra, yıkayıcı çalışmaya başlayabilir. Yıkayıcı kapısı kilitlenmemişse, kapı anahtarı yıkayıcının çalışmasını önleyecektir. Kapı kilidi arızalıysa, rondela dönmeyecek veya çalışmayacaktır. Kapı kilidi mekanik veya elektriksel olarak arızalanabilir. Kapı kilidinde hasar olup olmadığını kontrol edin. Kapı kilidi hasar görmüşse veya düzgün kilitlenmiyorsa, değiştirin. Kapı kilidinin elektrik arızası olup olmadığını belirlemek için sadece, yıkayıcınızın kablo şemasına bakın ve süreklilik açısından her bir kapı kilidi anahtarını test etmek için bir multimetre kullanın.

Güç Kablosu

Öncelikle elektrik prizine güç geldiğinden emin olun. Elektrik prizine güç geliyorsa, ancak yıkayıcı çalışmıyorsa, güç kablosu bozuk olabilir. Ancak bu çok nadirdir. Güç kablosunun arızalı olup olmadığını belirlemek için, kabloyu güç açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Güç kablosuna güç gelmiyorsa, değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir