Cam Seramik Ocak Dokunmada Elektrik Çarpıyor
Cam Seramik Ocak Dokunmada Elektrik Çarpıyor

Cam Seramik Ocak Dokunmada Elektrik Çarpıyor ?

Cam Seramik Ocak Dokunmada Elektrik Çarpıyor ? Ocağınızdan elektrik çarpması mı aldınız? Bunun nedeni büyük olasılıkla bir yalıtım hatasıdır. Topraklama kablosuna bağlantı zayıfsa, toprakla kendiniz temas halinde olduğunuz için elektrik çarpmasına maruz kalırsınız. Ayaklarınız yerle temas halinde olduğu için akım bu şekilde boşalır. Bu tehlikeli olabilir.

Aşağıdakilere dikkat edin: tüm elektrikli ev aletleri topraklı bir prize bağlanmalıdır. Geçerli yasal gereklilikler hakkında dikkatlice okumalısınız. Elektrik sisteminizi kontrol ettirin! Aşağıda, ocağınıza dokunduğunuzda neden elektrik çarpması hissettiğinizi açıklayacağız.

TOPRAK HATTINA BAĞLANTI ARIZALI

Toprak hattına bağlantı arızalı veya mevcut değil Topraklama bağlantınız veya priziniz düzgün bağlanmadıysa, ocağınıza giden akım doğru şekilde yönlendirilmeyecektir. Daha sonra, bir elektrik çarpmasını açıklayabilecek aktif iletkenler boyunca kayar.

Aşağıdaki nedenler düşünülebilir:

Topraklı priz takılmamış (örneğin, elektrik sisteminiz geçerli standartlara uygun değilse); O zaman hemen bir tane eklemelisiniz! Topraklı bir çıkış kurulmuş ancak elektrik panosuna bağlı değil. Ardından, bu prizi bağlamak için elektrik anahtarlama cihazınızda topraklı bir bağlantı olup olmadığını bir elektrikçiye kontrol ettirmeniz gerekecektir. Değilse, bir toprak bağlantısı kurmanız gerekecektir. Ocağı topraklı prize bağlayan elektrik kablosu hasarlı. Bu, dış bir etki nedeniyle olmuş olabilir. Daha sonra kabloyu değiştirmeniz gerekecektir. Topraklanmış kablo, elektrik terminal bloğuna yanlış bağlanmış veya yeterince sıkı takılmamış. Elektrik terminal bloğu, çoğunlukla vidalar sıkılmadığından hasar görmüş veya yanmıştır.

KAÇAK AKIM VAR

Kaçak akım var (akım sızıntısı)Pişirme yüzeylerinin altına sıvı girerse elektrik kabloları zarar görür. Daha sonra, elektriğin cihazın diğer parçalarına sızmasına izin vererek sigortalanır veya yanarlar. Kaçak akım aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

(Ocak plakalarından veya şalterlerden birine akım sağlayan) ve muhafazaya temas eden ve böylece dışarıya elektrik veren çıplak bir tel üzerinde Konektöre artık düzgün şekilde bağlanmamış bir kabloda Devre içinde birbirine temas eden ve bu nedenle kısa devreye bile yol açabilecek elektrik boşalmalarına neden olan iki tel.

Biliyor musun?

Cihazınızın elektrik bağlantısını kesmek için öncelikle ana şalteri “OFF” konumuna getirmeniz ve ikinci olarak da ilgili devreye ait devre kesiciyi kapatmanız gerekir. Ocağın hiçbir parçasının canlı olmadığından emin olmak için bağlantı terminal bloğunu test etmek için bir multimetre kullanabilirsiniz.

BU ARIZAYA BAŞKA BİR CİHAZ NEDEN OLUYOR

Bu arızaya başka bir cihaz neden oluyor Ayrıca başka bir ev aletinin topraklama kablosu üzerinden akım göndermesi ve bu kablonun tüm devreye ve özellikle de ocağa girmesi de olabilir. Tüm elektrikli ev aletlerinin topraklı bir elektrik prizine takılması gerektiğini unutmayın. Bu konuda yürürlükteki yasal düzenlemelere uymalısınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.