• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Buzdolabı Ünlem İşareti Buzdolabı bir alarm, kırmızı uyarı ışığı, yanıp sönen üçgen veya bip sesi gösteriyor,  Buzdolabınızın hiç ses çıkarmadığında mükemmel çalışır durumda olduğunu bilirsiniz. Öte yandan, bir bip sesi cihazda bir sorun olduğunu gösterir. Dakikalar içinde çözebileceğiniz küçük bir sorun veya profesyonel müdahale gerektiren çok daha karmaşık bir sorun olabilir.

Buzdolabı Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir ?

 • Buzdolabı ünlem işareti nasıl geçer?
 • Arçelik buzdolabı kırmızı ünlem işareti nasıl geçer?
 • Beko buzdolabı kırmızı ünlem işareti yanıp sönüyor ne yapmalıyım?
 • Vestel buzdolabı ünlem işareti nasıl geçer?

Buzdolabı Ünlem İşareti ! İki bölmeli buzdolabı düzgün çalışıyor ancak paneldeki Dikkat ışığı yanıyor mu? Kırmızı ve bir ünlem uyarı işareti  Bu neden oluyor? Birkaç neden var, ancak asıl olan: buzdolabı bölmesindeki sıcaklık çok yüksek. Panel üzerindeki simge uzun süre açık kalırsa buzun çözülmesine ve yiyeceklerin bozulmasına neden olabilir.

Buzdolabında Kırmızı Ünlem Sembolü Ne Demek?

Kırmızı Ünlem işareti ve sesli Alarm uyarısının görünümü her zaman buzdolabının arızalanmasıyla ilişkili değildir. Aşağıdaki durumlarda bir alarm tetiklenebilir:

 • Buzdolabı çalışmadı ve sadece açıldı (yakın zamanda satın alındı, çözüldü veya kullanılmadı). Bu durumda buzdolabı istenilen sıcaklığa bir güne kadar ulaşabilir. Sabırlı ol.
 • Dondurucuya çok fazla yiyecek konmuştur. Ortalama olarak, bir seferde 6 kg’a kadar yiyeceği dondurmak üzere tasarlanmıştır. Aynı anda birkaç çekmeceyi tıkarsanız, buzdolabı bunları hızlı bir şekilde donduramaz, bu da dondurucuda ısınmaya ve “alarm” mesajının görünmesine neden olur. Aynı anda çok fazla yiyeceği dondurmanız gerekiyorsa, “Süper dondurma” modunu (“Süper” gösterge düğmesi) kullanmanız önerilir.
 • Dondurucu kapısı düzgün kapatılmamış. Çekmecelerin tamamen içeri itildiğini ve kapıya herhangi bir şey (örneğin, çıkıntılı bir çanta) sıkıştırmadığınızı kontrol edin.
 • Frost olmayan buzdolabının buzu uzun süredir çözülmedi . Dondurucuda büyük bir buz tabakası oluşursa, soğutma verimliliği düşer, sıcaklık yükselir ve buzdolabı bir “alarm” hatası verir. Aynı zamanda kompresörün nadir kapanmalarla çalıştığını fark edeceksiniz. Sorunu çözmek için buzunu çözmeniz gerekir.

Ayrıca buzdolabını bol miktarda taze yiyecekle doldurduktan sonra bir alarm da duyabilirsiniz. Gösterge yanarsa 1-2 saat beklemeniz gerekir. Bu süre zarfında çoğu durumda cihazların yiyecekleri soğutmak için zamanı vardır. Sonuç olarak, odalardaki sıcaklık gerekli sınıra düşecek, alarm kapatılacaktır.

Açık kalmış kapı veya aşınmış conta

Alarm ünlem işareti ve sesli alarmın yaygın bir nedeni gevşek bir kapıdır. Pişirme bölmesindeki tencere kulpları veya çok miktarda yiyecek bir engel olabilir. Buzdolabı düz olmayan bir yüzeye yerleştirildiğinde, eğimin ortaya çıkmasına veya bacaklarının yanlış ayarlanmasına neden olan daha zor bir durum ortaya çıkar. Bu durumda üniteyi odanın düz bir alanına taşımak gerekir. Bir alternatif, ayakları ayarlamaktır, ancak bu durumda her zaman ünitenin konumunu kontrol etmelisiniz.

Buzdolabındaki Alarm neden sürekli yanıyor?

Ünitenin Alarmda olmasının en yaygın nedeni, soğutucu ve dondurucu bölmelerinde yeterli hava sıcaklığının olmamasıdır. Odaya giren sıcak hava birkaç nedenden dolayı oluşur.

 1. Buzdolabı kapısı düzgün kapanmıyor. Bu durumda, odaya ılık hava girer ve odanın gerekli sıcaklığa soğuması için zamanı yoktur. Ne yapılması gerekiyor? Contayı ve kapı mandallarını kontrol edin.
 2. Buzdolabı aşırı yüklenmesi nedeniyle sıcaklıkta düşüş. Örneğin soğutulmamış çorba/komposto/saniye hazneye konuldu. Ayrıca, odaya taze sıcak turtalar kondu, bunun sonucunda odanın içindeki sıcaklıkta keskin bir artış oldu. Soğumamış yiyecekleri hazneye koymayın, bu buzdolabına zarar verir. Bu durumda, odadaki sıcaklık gerekli normlara düşene kadar bir süre beklemeniz yeterlidir.
 3. Bazı parçaların arızaları. Yetersiz derecede düşük bir sıcaklık, yalnızca sıcak havanın girmesi nedeniyle olamaz. Bazı parçalarının arızalı olması mümkündür. Örneğin, bir termostat veya kompresör arızalandığında böyle bir sıkıntı meydana gelir.
 4. Freon gaz sızıntısı. Soğuk olmaması, ünitenin soğutma sisteminde gaz eksikliğine de neden olabilir. Gaz dolumu için servis çağırın.
 5. Tıkalı kılcal boru. Tüpte kontaminasyondan kaynaklanan bir “trombüs” varsa, gaz sistemde normal hızda dolaşamaz ve bu da odalarda sıcaklıkta bir artışa neden olur. Soğutma sisteminde tıkanma olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Daha ciddi sorunlar, bir parçanın hasar görmesidir. En yaygın arızalar şunlardır:

 1. Motor kompresörü;
 2. Termostat (sensor rölesi)

Sorunu kendi başınıza çözmek mümkün olmadıysa ve gösterge iki saatten fazla açıksa, teşhis koyacakları ve nedenini belirleyecekleri buzdolabı onarım servisine başvurmanız gerekir.

Motor kompresörünün arızası

Bu, en zor arızadır, çünkü onu ortadan kaldırmak her zaman mümkün değildir. Her şeyden önce, yüksek onarım maliyeti dikkate alınmalıdır. Bu durumda, ekipmanın çalışma süresi dikkate alınmalıdır. Yeni bir ünitenin kompresörü bozulursa, bir servis merkezinde bir onarım seçeneği düşünülür (durum garanti ise). Buzdolabı uzun süredir çalışıyorsa, motoru tamir ettikten sonra ünitenin hala arızalanması muhtemeldir, çünkü bu tür ilk verilerle diğer önemli ekipman birimleri her an arızalanabilir.

Alarmın nedeninin, motor açılmaya çalıştığında duyulan karakteristik tıklamalardan bir kompresör arızası olduğunu belirleyebilirsiniz. Hücrelerdeki ışık her zaman sönmez. Motor bile çalışmayabilir. Ardından arıza hemen tespit edilebilir. Kısa bir süre sonra buzdolabı, odaların içindeki sıcaklığı artık muhafaza etmeyecektir. Yiyecekler bozulmaya başlayacak. Ancak cihazın arızalanmasına çok daha erken dikkat edilmesi önerilir.

Termostat Arızası

Bu düğümün arızalanmasının olası nedenleri:

 • Süper dondurma” modunun etkinleştirilmesi. Aynı zamanda ürünler derin dondurucuda yoğun bir şekilde soğutulur. Sadece buzdolabını normal işletime almanız gerekiyor.
 • Bir buz tabakasının oluşumu. Bu, ünitenin düzensiz buz çözme işleminin bir sonucudur, bu da odadaki sıcaklık hatasında bir artışa yol açar, bunun sonucunda termostatın çalışması bozulur.

Termostatın değiştirilmesi hızlıdır. Bu hizmet nispeten ucuzdur. Bu, buzdolabının işlevselliğini hızlı bir şekilde geri yüklemenizi sağlar. Dondurucunun durumunu değerlendirerek alarmın nedenini belirleyebilirsiniz. İçinde buz yoksa, motor düzgün çalışıyorsa ve conta deforme değilse, termostatın kırılma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Çözüm:

1. Herhangi bir düğmeye basarak acil durum alarmını kapatın.

2. Yeni kurduysanız, cihazın doğru sıcaklığa ulaşması için 12 saat.

3. Cihaza çok sayıda gıda maddesi yerleştirdiyseniz, sıcaklık tekrar normale döndüğünde alarm çalmayı kesecektir.

4. Cihazın içindeki fanın açık ve çalışır durumda olup olmadığını kontrol edin. (cihazınızda bir fan varsa).

Kapıyı bir anlığına kapatıp tekrar açarak fanı kontrol edebilirsiniz.  Kapıyı açtıktan hemen sonra fanın çalışıp çalışmadığını ve çok erken durup durmadığını duyabilirsiniz.

5. Cihazın düz durduğundan emin olun.

Alttaki ayakları ayarlayın ve bir su terazisi ile seviyeyi kontrol edin.

6. Kapının sıkıca kapanması için cihazın doğru şekilde kurulduğunu ve sabitlendiğini kontrol edin (entegre cihazlar).

7. Kapı contasının temiz ve hasarsız olup olmadığını kontrol edin.

8. Kapının düzgün kapatılıp kapatılmadığını kontrol edin ve kapıyı uzun süre açık bırakmaktan kaçının.

9. Kapı menteşelerinin sağlam ve hasarsız olup olmadığını kontrol ediniz.

Arızalı menteşe parçalarını değiştirin.

10. Cihazın doğru şekilde soğuduğunu kontrol edin.

 • Sıcaklığı, buzdolabının içine yerleştirilmiş bir bardak su içinde bir termometre ile ölçün.
 • Sıcaklık +4 ila +5°C arasındaysa, buzdolabı düzgün çalışıyordur.
 • Her soğutma döngüsü sırasında (soğutma kompresörünün çalıştırılması ve durdurulması arasında) hava sıcaklığı dalgalanacağından, gıda maddelerinin çekirdek sıcaklığı, buzdolabının iç hava sıcaklığından daha önemlidir.
 • Lütfen daha ucuz termometrelerin ±1–2°C veya daha fazla değişiklik gösterebileceğini unutmayın.
 • Sıcaklık regülatörünü çevirerek veya kontrol panelinden sıcaklığı ayarlayın.

11. Cihazın yeterli havalandırma ile kurulduğunu kontrol edin.

Havalandırma gerekliliklerini kullanım kılavuzunuzda veya kurulum kılavuzunda bulabilirsiniz.

12. Kapıdaki koruyucu ambalajın çıkarıldığını kontrol edin (entegre cihazlar).

13. Sınıflandırma plakasındaki iklim sınıfına göre ortam sıcaklığının çok yüksek veya çok düşük olup olmadığını kontrol edin.

14. Cihazın buzunu çözün ve tekrar açın.

15. Yetkili Servis Merkezi ile iletişime geçin.

Yukarıdaki öneriler sorunu çözmediyse, bir servis ziyaretini talep etmenizi öneririz.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687