Anasayfa » Arıza » Buzdolabı Sürekli Çalışıyor ?

Buzdolabı Sürekli Çalışıyor ?

Buzdolabı Sürekli Çalışıyor ?

Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser serpantinleri genellikle buzdolabının altında bulunur. Soğutucu akışkan içlerinden geçerken buzdolabındaki ısıyı dağıtırlar. Bobinler üzerinde pislik birikirse, buzdolabının ısıyı uzaklaştırmak için daha fazla çalışması gerekecektir. Bobinler çok kirliyse, buzdolabı soğuma çabasıyla sürekli çalışacaktır. Buzdolabınızın kondenser serpantinleri yılda iki kez temizlenmelidir.

Dondurucu Sıcaklığı 10 Derece F’nin (-12C) Üstünde

Dondurucu sıcaklığı 10 Fahrenheit’in (-12C) üzerindeyse, buzdolabı yeterince soğuk olmayacaktır. Buzdolabı yeterince soğuk değilse, soğutmak için daha çok çalışacaktır. Sonuç olarak, sürekli çalışacaktır. Dondurucu sıcaklığı 0 ila 5 Fahrenheit (-18 ila -15C) arasında ayarlanmalıdır. Dondurucu sıcaklığı çok yüksekse, kondenser serpantinlerinde pislik olmadığından ve kondenser fanının düzgün çalıştığından emin olun. Ek olarak, evaporatör serpantinlerinde don birikip birikmediğini kontrol edin. Evaporatör serpantinleri donmuşsa, defrost sisteminin bir kısmı muhtemelen arızalanmıştır.

Defrost Isıtıcı Tertibatı

Defrost ısıtıcı düzeneği, evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Buz çözme ısıtıcı düzeneği arızalıysa, buzdolabı buzunu çözmeyecek ve buharlaştırıcı serpantinlerinde buz birikmeye devam edecektir. Evaporatör serpantinleri buzlanırsa, buzdolabı ısıyı uzaklaştırmak için daha çok çalışacaktır. Sonuç olarak, buzdolabı soğuma çabası içinde sürekli çalışacaktır. Defrost ısıtıcısının deşifre olup olmadığını belirlemek içinEtkili, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Defrost ısıtıcısının sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Termostatı

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, defrost termostatı arızalı olabilir. Günde birkaç kez buz çözme ısıtıcısı, dondurucuda veya buzdolabının buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için birkaç dakika çalışır. Bunun çalışması için, defrost termostatı bobinlerin yeterince soğuk olduğunu algılamalıdır. Bobinler yeterince soğuksa, defrost ısıtıcısı açılacaktır. Termostat arızalıysa, bobinlerin sıcaklığını algılayamayabilir ve ardındanBuz çözme ısıtıcısını açmayın. Buz çözme ısıtıcısı açılmazsa, serpantinler üzerinde buz birikir ve sonunda soğutma sağlamak için serpantinler arasında hava dolaşamaz. Defrost termostatı süreklilik açısından kontrol edilebilir. Çalışma aralığının düşük sıcaklığına ulaştığında sürekliliğe sahip olmalıdır.

Kapı Contası

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, kapı contası yırtılabilir veya arızalı olabilir veya kapı sıkıca kapanmıyorsa, buzdolabına sıcak hava girebilir ve evaporatör kangallarının buzlanmasına neden olabilir. Bunun nedeni odadaki nemli havanın contadaki açıklıktan buzdolabına çekilmesidir. Nem, soğuk evaporatör serpantinleri ile temas ettiğinde yoğunlaşır ve donar. Normalde defrost sistemi bu don ve buzu giderir. Ancak kapı contası arızalıysa tEvaporatör çok hızlı buz kaplıyor ve defrost döngüsü devam edemiyor.

Evaporatör Fan Motoru

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, evaporatör fan motoru arızalanmış olabilir. Her buzdolabında evaporatör adı verilen bir dizi bobin bulunur. Buzdolabında, modele ve evaporatör konumlarına bağlı olarak bir veya daha fazla evaporatör fan motoru bulunabilir. Evaporatör fan motoru, kompartıman boyunca serpantinlerden gelen soğuk havayı dolaştırır. Tek evaporatör varsa dondurucu tarafındadır. Fan çalışmıyorsa, soğutucu bölmesine soğuk hava girmeyecektir.

Defrost Kontrol Panosu

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, buz çözme kontrol kartı arızalı olabilir. Buz çözme kontrol kartı birkaç koşulu izler ve buz çözme döngüsünün ne sıklıkla çalıştırılacağını belirler. Kart arızalanırsa, buzdolabı buz çözme döngüsüne girmeyecektir. Sonunda, evaporatör bobini üzerinde buz birikecek ve ardından buzdolabı ve / veya dondurucu yeterince soğuk kalmayacaktır. Bu, evaporatörün bulunduğu yere bağlı olacaktır. Defrost ısıtıcısını ve defrost termostatını kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Buz Çözme Zamanlayıcısı

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, buz çözme zamanlayıcısı arızalı olabilir. Günde iki veya üç kez defrost zamanlayıcısının, dondurucu evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için defrost ısıtıcısını çalıştırması beklenir. Zamanlayıcı arızalıysa ilerlemeyecek ve ısıtıcıyı açmayacaktır.

Ana Kontrol Panosu

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, ana kontrol panosu arızalı olabilir. Günde birkaç kez kontrol panosunun soğutma sistemini kapatması ve dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için defrost ısıtıcısını açması beklenir. Kontrol panosu arızalıysa, sistemin asla buz çözme durumuna geçmesine neden olabilir.

Kondenser Fan Motoru

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, kondenser fan motoru kanadına bir şey takılmış olabilir veya kondenser fan motoru arızalı olabilir. Kondenser fan motoru, onları soğutmak için kondenser serpantinlerinin üzerinden hava çeker. Kondenser fan motoru, buzdolabının altında, arkaya yakın bir yerde bulunur. Buzdolabını duvardan çıkarın ve erişmek için erişim panelini çıkarın.
Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri elektrikle çalışan bir açılır tavan kilitleme cihazıdır. Bimetal ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !