Buzdolabı Sürekli Çalışıyor ?

Buzdolabı Sürekli Çalışıyor ? Ev tipi mutfaklarda şaşırtıcı derecede iyi çalışabilen ve fanı 24 saatin 23 saatinde çalışacak şekilde tasarlanmış son moda ticari buzdolaplarından birine sahip değilseniz, kompresörünüz ve fanınız periyodik olarak kapanmalıdır. Buzdolabınız veya derin dondurucunuz her zaman açıksa, nedeni sızdıran bir conta veya kondenser bobinlerinde evcil hayvan tüyü gibi basit bir şey olabilir veya sönen bir kompresör, termostat veya fan gibi biraz daha karmaşık olabilir.

Buzdolabı Neden Sürekli Çalışır?

 • Buzdolabı devamlı çalışıyor ne yapmalıyım?
 • Buzdolabının sürekli çalışması normal midir?
 • Buzdolabı fan motoru devamlı çalışır mı?
 • Buzdolabının sesli çalışmasının sebebi nedir?

Buzdolabınız sürekli çalışıyorsa, kirli kondenser bobinleri olabilir.

Buzdolabınız birkaç yıldır sizdeyse, toz ve kirin oluşması için biraz zaman geçmiştir. Çoğumuz cihazımızın yüzünün parlak ve yeni görünmesini sağlamak için harika bir iş çıkarıyoruz, ancak çoğu zaman bu makinelerin arkasını unutuyoruz – onları sadece arada bir temizliyoruz.

Zamanla, buzdolaplarımızın arkasında fazla mesai olan şey, mutfaktaki yağdan sürekli olarak kir ve pislik birikmesidir. Bu genellikle kondenser bobinlerinin etrafında gerçekleşir ve işlerini düzgün bir şekilde yapmalarını engelleyerek buzdolabınızın olması gerekenden daha uzun süre çalışmasına neden olabilir. Sıcak aylarda buzdolabınız bol güneş alan bir yerdeyse, kliması olmayan ve alanı serinleten bir yerdeyse bunu daha da fazla fark edebilirsiniz.

Buzdolabınız sürekli çalıştığında, arızalı bir defrost ısıtıcınız olabilir.

Arkada neler olup bittiğine bakmak için buzdolabınızı çıkardıysanız ve kondenser serpantinlerinin çevresinde çok fazla kir görmüyorsanız, diğer olasılıkları düşünmenin zamanı geldi. Çok bariz görünmeyen bir başka olasılık da buzdolabınızdaki buz çözme ısıtıcısıdır.

Buzdolabınız cihazınızdaki defrost ısıtıcısını her zaman çalıştırdığında, evaporatör serpantinleri gibi buzdolabınızın yanlış bölgelerinde yoğunlaşabilecek ve sürekli çalışmasına neden olabilecek buzu eritme işini bırakmış olabilir. . Hızlı ve etkili bir şekilde ele alınmadığı takdirde ciddi mekanik arızalara neden olabilecek bir sorundur.

Buzdolabınız çalışmaya devam ediyorsa, defrost termostatınız olabilir.

Arka planda buzdolabınızın çalışmasına ve yiyeceklerinizi serin ve taze tutmasına yardımcı olan birçok şey oluyor. Çoğu zaman, her şeyin nasıl çalıştığını anlama ihtiyacımız ve arzumuz yoktur – öyle olduğunu biliyoruz ve bundan mutluyuz. Yine de işlerin ters gittiği noktadayız. Bu potansiyel sorunlardan bir diğeri, arızalı bir defrost termostatıdır.

Termostat, bobinlerin sıcaklığını ölçmeye yardımcı olur. Bobinlerin çok soğuk olduğunu fark ettiğinde defrost ısıtıcısına bobinleri ısıtması ve ısıtması için bir sinyal gönderir. Termostat işini yapmıyorsa, bobinler üzerinde buz parçacıkları birikir ve bu, buzdolabının doğru sıcaklıkta olduğuna dair sinyal alamadığı için buzdolabının sürekli çalışmasına neden olur.

Buzdolabınız Sürekli Çalışıyorsa

Sorunları belirlemek, çalışmayı durdurmayan bir buzdolabını tamir etme yolunda yalnızca bir adımdır. Aşağıda, daha önce belirlediğimiz sorunların her birine ve bunların nasıl düzeltileceğine bakıyoruz. Tanımladığımız nedenlerden hiçbiri, uğraştığınız sorun gibi görünmüyorsa, profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir.

Buzdolabınızın sürekli çalışmaması için kirli bir kondenser serpantini sabitleyin

Buzdolabınızın sürekli çalışmasının nedeni kirli kondenser serpantinleriyse, düzeltilmesi gerçekten kolaydır. İlk olarak, güvenlik nedeniyle herhangi bir çalışmaya başlamadan önce buzdolabınızın fişini çekmek isteyebilirsiniz. Sonra bir vakum alabilir ve bobinlerin üzerinden geçirebilirsiniz. Ardından, yapışmaya meyilli kirleri temizlemek için hafif, nemli bir bez kullanmak gerekebilir. Bundan sonra, buzdolabını tekrar prize takabilirsiniz ve yeni kadar iyi olmalısınız.

Buzdolabınızın çalışmasını durdurmak için arızalı bir buz çözme ısıtıcısını onarın

Buz çözme ısıtıcınız çalışmayı bıraktığında, buzdolabı bobinlerinizde hızlı bir şekilde buz oluşacak ve sürekli çalışan bir buzdolabına yol açacaktır. İlk olarak, ısıtıcının yerini belirlemelisiniz ve buzdolabınızın markasına bağlı olarak  veya başka bir popüler marka olup olmadığına bağlı olarak konumu biraz farklı olabilir. Rehberlik için üreticinin web sitesine başvurmak en iyisidir.

Onu bulduktan ve problem olarak tanımladıktan sonra, kendiniz değiştirebilirsiniz. İlk olarak, bobinleri hasardan koruyan kapağı çıkarmanız ve ardından kabloları çıkarmanız gerekecek. Bu noktada, defrost ısıtıcısına erişmeden önce çıkarılması gereken bobini görebileceksiniz. Ardından, yenisini takmadan önce eski buz çözme ısıtıcısının fişini çekmeniz gerekir. Ardından adımları tersten uygulayın ve buzdolabınız normale dönmelidir.

Buzdolabınızın sürekli çalışmasını önlemek için bir defrost termostatının değiştirilmesi

Buz çözme termostatınızı değiştirme işlemi, cihazınızın markasına bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir, Ayrıca, defrost termostatı bobinlerin yanında bulunur, bu nedenle önce bobinleri koruyan kaplamayı çıkarmanız gerekir.

Ardından, bobinlerden buzdolabına akan bir bakır boruya bağlı termostatı görmelisiniz. İlk önce bağlantı kablolarını kesmeniz ve ardından eski termostatın fişini çekmeniz gerekecek. Ardından, yenisini yerine takın, kabloları yeniden bağlayın, koruyucu kaplamayı değiştirin ve buzdolabınız kullanıma hazır olacaktır.

Çok Uzun Çalışan Buzdolabı Nasıl Onarılır?

Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser serpantinleri genellikle buzdolabının altında bulunur. Soğutucu akışkan içlerinden geçerken buzdolabındaki ısıyı dağıtırlar. Bobinler üzerinde pislik birikirse, buzdolabının ısıyı uzaklaştırmak için daha fazla çalışması gerekecektir. Bobinler çok kirliyse, buzdolabı soğuma çabasıyla sürekli çalışacaktır. Buzdolabınızın kondenser serpantinleri yılda iki kez temizlenmelidir.

Dondurucu Sıcaklığı 10 Derece F’nin (-12C) Üstünde

Dondurucu sıcaklığı 10 Fahrenheit’in (-12C) üzerindeyse, buzdolabı yeterince soğuk olmayacaktır. Buzdolabı yeterince soğuk değilse, soğutmak için daha çok çalışacaktır. Sonuç olarak, sürekli çalışacaktır. Dondurucu sıcaklığı 0 ila 5 Fahrenheit (-18 ila -15C) arasında ayarlanmalıdır. Dondurucu sıcaklığı çok yüksekse, kondenser serpantinlerinde pislik olmadığından ve kondenser fanının düzgün çalıştığından emin olun. Ek olarak, evaporatör serpantinlerinde don birikip birikmediğini kontrol edin. Evaporatör serpantinleri donmuşsa, defrost sisteminin bir kısmı muhtemelen arızalanmıştır.

Defrost Isıtıcı Tertibatı

Defrost ısıtıcı düzeneği, evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için gün boyunca birkaç kez açılır. Buz çözme ısıtıcı düzeneği arızalıysa, buzdolabı buzunu çözmeyecek ve buharlaştırıcı serpantinlerinde buz birikmeye devam edecektir. Evaporatör serpantinleri buzlanırsa, buzdolabı ısıyı uzaklaştırmak için daha çok çalışacaktır. Sonuç olarak, buzdolabı soğuma çabası içinde sürekli çalışacaktır. Defrost ısıtıcısının deşifre olup olmadığını belirlemek içinEtkili, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Defrost ısıtıcısının sürekliliği yoksa değiştirin.

Buz Çözme Termostatı

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, defrost termostatı arızalı olabilir. Günde birkaç kez buz çözme ısıtıcısı, dondurucuda veya buzdolabının buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için birkaç dakika çalışır. Bunun çalışması için, defrost termostatı bobinlerin yeterince soğuk olduğunu algılamalıdır. Bobinler yeterince soğuksa, defrost ısıtıcısı açılacaktır. Termostat arızalıysa, bobinlerin sıcaklığını algılayamayabilir ve ardındanBuz çözme ısıtıcısını açmayın. Buz çözme ısıtıcısı açılmazsa, serpantinler üzerinde buz birikir ve sonunda soğutma sağlamak için serpantinler arasında hava dolaşamaz. Defrost termostatı süreklilik açısından kontrol edilebilir. Çalışma aralığının düşük sıcaklığına ulaştığında sürekliliğe sahip olmalıdır.

Kapı Contası

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, kapı contası yırtılabilir veya arızalı olabilir veya kapı sıkıca kapanmıyorsa, buzdolabına sıcak hava girebilir ve evaporatör kangallarının buzlanmasına neden olabilir. Bunun nedeni odadaki nemli havanın contadaki açıklıktan buzdolabına çekilmesidir. Nem, soğuk evaporatör serpantinleri ile temas ettiğinde yoğunlaşır ve donar. Normalde defrost sistemi bu don ve buzu giderir. Ancak kapı contası arızalıysa tEvaporatör çok hızlı buz kaplıyor ve defrost döngüsü devam edemiyor.

Evaporatör Fan Motoru

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, evaporatör fan motoru arızalanmış olabilir. Her buzdolabında evaporatör adı verilen bir dizi bobin bulunur. Buzdolabında, modele ve evaporatör konumlarına bağlı olarak bir veya daha fazla evaporatör fan motoru bulunabilir. Evaporatör fan motoru, kompartıman boyunca serpantinlerden gelen soğuk havayı dolaştırır. Tek evaporatör varsa dondurucu tarafındadır. Fan çalışmıyorsa, soğutucu bölmesine soğuk hava girmeyecektir.

Defrost Kontrol Panosu

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, buz çözme kontrol kartı arızalı olabilir. Buz çözme kontrol kartı birkaç koşulu izler ve buz çözme döngüsünün ne sıklıkla çalıştırılacağını belirler. Kart arızalanırsa, buzdolabı buz çözme döngüsüne girmeyecektir. Sonunda, evaporatör bobini üzerinde buz birikecek ve ardından buzdolabı ve / veya dondurucu yeterince soğuk kalmayacaktır. Bu, evaporatörün bulunduğu yere bağlı olacaktır. Defrost ısıtıcısını ve defrost termostatını kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Buz Çözme Zamanlayıcısı

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, buz çözme zamanlayıcısı arızalı olabilir. Günde iki veya üç kez defrost zamanlayıcısının, dondurucu evaporatör serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için defrost ısıtıcısını çalıştırması beklenir. Zamanlayıcı arızalıysa ilerlemeyecek ve ısıtıcıyı açmayacaktır.

Ana Kontrol Panosu

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, ana kontrol panosu arızalı olabilir. Günde birkaç kez kontrol panosunun soğutma sistemini kapatması ve dondurucu buharlaştırıcı serpantinlerinde birikmiş olabilecek buzu eritmek için defrost ısıtıcısını açması beklenir. Kontrol panosu arızalıysa, sistemin asla buz çözme durumuna geçmesine neden olabilir.

Kondenser Fan Motoru

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa, kondenser fan motoru kanadına bir şey takılmış olabilir veya kondenser fan motoru arızalı olabilir. Kondenser fan motoru, onları soğutmak için kondenser serpantinlerinin üzerinden hava çeker. Kondenser fan motoru, buzdolabının altında, arkaya yakın bir yerde bulunur. Buzdolabını duvardan çıkarın ve erişmek için erişim panelini çıkarın.

Buzdolabınız Neden Çok Çalışıyor ?

Kondenser Bobinlerini Temizleme

Buzdolabının altındaki kondenser bobinleri, soğutucu akışkan içinden geçerken üretilen ısıyı dağıtır. Bu, buzdolabını soğutma sürecinin bir parçasıdır. Buzdolabının altında bulundukları için zamanla kir, toz ve evcil hayvan tüyü biriktirebilirler.

Bobinler kirlendiğinde, bobinlerin ısısını yalıtma etkisi vardır, ısıyı dağıtmalarını zorlaştırır. Bu, buzdolabınızın soğumaya çalışmak için sürekli çalışmasına neden olabilir. Onlara iyi bir temizlik vermek sorunu çözmelidir.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Buzdolabınızı duvardan kapatın veya fişini çekin.
 2. Buzdolabınızın altındaki paneli çıkarın. Bu, buzdolabının ön tarafında, kapının altında. Sıkıca çekerek kolayca çıkarılabilir.
 3. Bobinleri fırçalamak ve toz, kir veya saçı emmek için sert fırça eki olan bir elektrikli süpürge kullanın. Tüm alanı iyice temizleyin.
 4. Paneli değiştirin ve buzdolabınızı tekrar açın.

Evaporatör Bobinlerini Donmaya Karşı Kontrol Edin

Soğutucu akışkan kondenser serpantinlerinden geçtikten sonra evaporatör serpantinlerine girer. Bu bobinlerin içinde, soğutucu akışkan soğuk bir gaza genişler. Buzdolabı bu şekilde soğur.

Evaporatör bobinleri çalışırken donarlar. Don, bobinlerin verimli çalışmasını durdurur, bu nedenle buzdolabı, çıkarmak için düzenli buz çözme döngüleri çalıştırır.

Bu defrost sistemi arızalanırsa, kondenser serpantinleri buzlu kalacak ve bölmeyi soğutamayacağı için buzdolabı sürekli çalışacaktır.

Arızalı olmaları durumunda bu soruna neden olabilecek çeşitli bileşenler vardır. Doğru yolda olup olmadığınızı kontrol etmek için öncelikle evaporatör serpantinlerine erişin ve aşırı donma kontrolü yapın.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Başlamadan önce modelinizin kullanım kılavuzuna bakın. Size evaporatör bobinlerinin tam yerini söyleyecektir, bu nedenle bu talimatlarla birlikte kullanın.
 2. Buzdolabını duvardan kapatın ve fişini çekin.
 3. Yiyecekler, çekmeceler ve raflar dahil her şeyi dondurucudan çıkarın.
 4. Dondurucunuzda buz yapıcı varsa, buz yapıcıyı yerinde tutan vidaları çıkarmak için ¼ inçlik bir somun anahtarı kullanın. Buz yapıcıyı dışarı çekin ve kabloları ayırın; ardından dolum borusu uzantısını çekerek çıkarın.
 5. Arka erişim panelini yerinde tutan tüm vidaları gevşetmek için ¼ inçlik bir somun anahtarı kullanın. Paneli çıkarın.
 6. Modelinizde varsa yalıtkan bloğu basitçe dışarı çekerek çıkarın.
 7. Evaporatör serpantinlerinde büyük miktarda buzlanma varsa, soruna neden olabilecek bir dizi farklı parçayı kontrol etmek için bir multimetre kullanabilirsiniz. Bunlar bir sonraki bölümde açıklanmaktadır.
 8. İzolatör bloğunu, arka erişim panelini ve buz yapıcıyı değiştirin. Arka erişim panelini ve buz yapıcıyı yerinde tutan tüm vidaları değiştirmek için ¼ inçlik bir somun anahtarı kullanın. Doldurma borusu uzantısını değiştirin.
 9. Çekmeceleri, rafları ve yiyecekleri dondurucunuza geri koyun ve tekrar açın.

Arızalı Bileşenleri Kontrol Edin

Evaporatör serpantinleriniz buzla kaplıysa, soruna neden olabilecek birkaç bileşen vardır. Arka erişim paneli kapalıyken bu bileşenlere erişebilir ve bir multimetre ile test edebilirsiniz.

Bileşeni çıkarın ve her iki tarafa birer multimetre probu veya her terminale bir tane yerleştirin. Bir veya bire yakın bir okuma arıyor olacaksınız. Bu, akımın bu bileşenden geçemeyeceğini ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Bu bileşenlerden bazıları, onları yerinde tutan vidaları çıkarmadan önce çıkarmak için ¼ inçlik bir somun tornavida veya yıldız başlı bir tornavida kullanmanızı gerektirecektir.

Aşağıdaki bileşenlerin kontrol edilmesi gerekir:

 • Defrost ısıtıcı tertibatı. Bu, evaporatör bobinlerini ısıtan ve defrost yapmalarına neden olan elementtir. Elektrikli fırından çıkan bir eleman gibi uzun, ince bir metal filamenttir ve bobinlerin etrafında veya arkasında dolaşmaktadır. Sökülmesi gereken birkaç metal kayışla sabitlenir.
 • Buz çözme termostatı. Bu, evaporatör serpantinlerinin sıcaklığını algılar ve serpantinler belirli bir sıcaklığın altına düştüğünde ısıtıcıyı devreye sokar. Bobinlere metal bir kayışla bağlanan dairesel bir bileşendir. Ona bağlı teller var. Kabloları söküp bobinlerden çekerek çıkarılabilir.
 • Evaporatör fan motoru. Fan motoru genellikle evaporatör bobinlerinin üzerinde bulunur. Sadece sıkıca aşağı doğru çekerek çıkarılabilir. Üzerinde elektrik arızası olup olmadığını test edebileceğiniz terminaller vardır. Fanı parmaklarınızla manuel olarak da döndürmeyi deneyebilirsiniz. Serbest dönmüyorsa, bu aynı zamanda arızalı bir fan motorunu da gösterebilir.

Bu bileşenleri kendiniz değiştirebilirsiniz. Doğru parça numarasını bulmak için buzdolabınızın kullanım kılavuzuna bakmanız gerekir. Bazı modeller farklı parçalar kullanır.

Bu kontrolleri veya onarımları kendiniz yapmaktan rahatsızsanız, bunları gerçekleştirmek için profesyonel bir buzdolabı onarım teknisyeni ile iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi