Buzdolabı Su Ve Buz Pınarı Çalışmıyor ?

Buzdolabı Su Ve Buz Pınarı Çalışmıyor ? Buzdolabınızdan dağıtılan su, bir bardak suyun tadını çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Sadece mükemmel şekilde soğutulmakla kalmaz, aynı zamanda buzdolabının içinde özel olarak yapılmış bir su filtresi ile filtrelenir. Soğuk buzdolabı suyunun tadı, filtre ve soğuk nedeniyle genellikle evinizdeki musluk suyundan bile daha iyidir. Ancak su sebiliniz çalışmayı bıraktığında hızlı bir çözüme ihtiyacınız var.

Buzdolabı Su Ve Buz Pınarı Neden Çalışmaz ?

  • Buzdolabının Buzluğu buz tutmuyor Neden?
  • Buzdolabında su buz pınarı ne demek?
  • Buzdolabı neden buz tutmuyor?
  • Buz dolabının içi neden sulanır?

Buzdolabı Su Ve Buz Pınarı Neden Çalışmaz ? Buzdolabı su filtreleri şaşırtıcı derecede çeşitli şekillerde arızalanabilir. Su dağıtımını durdurabilir veya her yere su püskürtmeye başlayabilirler. Su filtrelenmeyi durdurabilir veya filtre ortamından küçük parçalar içermeye başlayabilir. Ve bu, herhangi bir sayıda buzdolabı arızasından kaynaklanabilir. Buzdolabınızın su pınarı düzgün çalışmıyorsa, sorununuzun kaynağını bulmak için aşağıdaki sorun giderme olasılıkları listesini deneyin. Oradan, bir onarım genellikle hızlı ve kolay bir şekilde halledilir.

Dağıtıcı Tüpünü Düzeltin veya Değiştirin

Buzdolabı Su Ve Buz Pınarı Çalışmıyor ? Buzdolabınızın su pınarı tıkalı görünüyorsa veya dağıtım noktasında su püskürtüyorsa, büyük olasılıkla suçlu sebil borusudur. Su hattından kapı içi dağıtıcıya ve aşağı dağıtım tertibatına uzanan küçük bir plastik boru olacaktır. Suyun bardağınıza döküldüğü yerde plastik bir boru uç parçası da olabilir. Tüm hatta hasar, tıkanıklık veya hatta bükülme olup olmadığını kontrol edin. Çizgi bükülmüşse, düzeltmeye çalışın. Arızalıysa veya çalışmıyorsa, su hattının ve sebil hortumunun gerekli bölümünü değiştirin.

Su Hatlarını Temizleyin

Düşük basınç, düzensiz dağıtım ve su eksikliği için tıkanma olasılığını göz önünde bulundurun. Su hattında bir kusur varsa veya su filtresi güncel değilse, tıkanma özellikle olasıdır. Segmentlerdeki su hattını ve bunların içinden su akan bileşenleri tıkanma olasılığına karşı kontrol edin. Suyun tüplerden nasıl aktığını görerek sıklıkla anlayabilirsiniz. Bir tıkanıklık bulursanız, genellikle hattan sirke ve muhtemelen kabartma tozu akıtarak temizlenebilir. Ayrıca boruda tıkanıklık görevi gören bir bükülme de bulabilirsiniz.

Su Filtresini Kontrol Edin ve/veya Değiştirin

Su filtreleri, birçok buzdolabı su sistemi sorununun kaynağıdır. Her buzdolabı modelinde biraz farklı bir su filtresi ve sistemi vardır. Su filtresinin yuvaya oturması ve su hatlarına klipslenme şekli, su sebilinden geçen akışa (veya akış eksikliğine) katkıda bulunabilir. Su akışının eşit olmaması için su filtrenizin yarıya kadar bükülmüş veya kırpılmış olup olmadığını kontrol edin. Bu aynı zamanda su filtresinin yakınında sızıntı veya taşma ile sonuçlanmış olabilir. Su filtresinin ambalaj kapağı hala açık olabilir ve su akışını tamamen engelleyebilir.

Su filtrenizin çok eski olması da mümkündür. Kötü bir su filtresi, suyu kötüleştirebilir ve elbette filtrelemeyi durdurabilir. Bu, genellikle filtrelenen kireçli minerallerin neden olduğu tıkanma olasılığını artırır. Son su filtresi değişiminden bu yana altı aydan fazla zaman geçtiyse, iyi bir önlem almak için değiştirin ve en iyi sonuç için buzdolabı modelinizin ve filtrenizin talimatlarını uyguladığınızdan emin olun.

Su Basıncını Test Edin

Buzdolabınızın su pınarından sadece bir damla su mu alıyorsunuz? Tıkanma veya çizgi bükülmesi değilse, bunun yerine su basıncıyla ilgili olması muhtemeldir. Sorunu takip etmek için buzdolabı su sisteminin basıncını çeşitli noktalarda test edebilirsiniz. İlk etapta buzdolabınızın suyunu aldığı duvardaki su hattından başlayın. Burada su basıncı yoksa, elbette buzdolabınız su sebiline daha fazla basınç uygulayamaz.

Buzdolabına su basıncı sağlanıyorsa ancak dağıtıcıda yoksa, su basıncının nerede düştüğünü bulmak için geriye doğru çalışın. Bir tıkanıklık veya sızıntı bulacaksınız.

Su Hattının Buzunu Çözün

Aynı dağıtıcı düzeneğinde buz ve içme suyu sağlamak için su hatları genellikle dondurucudan ve/veya buz yapıcıdan geçer. Ancak bu aynı zamanda hatta bildiğiniz gibi sorunlara neden olabilecek suyun donma riski olduğu anlamına gelir. Dondurucunuzun kapısını açın ve tüplerin içinde de buz olup olmadığını öğrenmek için buz yapıcıyı ve su hatlarını kontrol edin. Varsa, düşük ayarda bir saç kurutma makinesi, dondurucunun buzunu çözmeden veya hatları sökmeden su hatlarınızı güvenli bir şekilde çözmenin en hızlı yoludur.

Basınç Anahtarını Kontrol Edin

Artık su hatlarını tamamen araştırdığınıza göre, sorun basınç şalterinde olup olmadığını test etmeyi unutmayın. Basınç anahtarı, su almak için bardağa bastığınız yerdir. Bu, buzdolabınızın tasarımına bağlı olarak esnek bir pedin arkasındaki mikro bir anahtar veya büyük bir kol olabilir. Anlaşılır bir şekilde, bu anahtar bozulursa veya bağlantısı kesilirse, dağıtıcıdan su almayacaksınız. Neyse ki, basınç anahtarının değiştirilmesi genellikle hızlı bir mekanik değiştirme veya onarımdır.

Arızalı Kapı Anahtarını Kontrol Edin

Kontrol etmeye değer başka bir anahtar, buzdolabı/dondurucu kapı anahtarınızdır. Su hatlarının dağıtım için buzdolabı gövdesinden buzdolabı kapısına doğru hareket etmesi gerektiğinden, su dökülmeden önce kapı tamamen kapatılmalıdır. Bu, sızıntıları önlemek için pratiktir. Ancak, dondurucu kapı anahtarınız kırılırsa veya bir şey tarafından bloke edilirse, kapının güvenli bir şekilde kapatıldığını kabul etmez ve su dağıtmaz.

Dağıtıcı Kontrol Panosu

Dağıtıcı kontrol panosu, dağıtıcı sistemin işlevlerinin çoğunu yönetir. Yalnızca bir dağıtıcı parçası çalışmıyorsa, tek bir parçanın arızalanması muhtemeldir. Bu durumda, kontrol panosunu test etmeden önce dağıtıcı bileşenlerinin her birini test edin. Dağıtıcı sisteminin tamamı çalışmıyorsa, kontrol panosunun hatalı olma olasılığı daha yüksektir.

Dağıtıcı Anahtarı

Dağıtıcı anahtarları dağıtıcıya voltaj gönderir. Dağıtıcı anahtarlarından biri arızalıysa, dağıtıcı çalışmayacaktır. Dağıtıcı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, her bir anahtarı süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Dağıtıcı anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Kapı Anahtarı

Kapı anahtarı, buzdolabı kapısı açık olduğunda buz ve su sebilini kapatır. Kapı anahtarı arızalanırsa, dağıtıcı açılmayacaktır. Kapı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kapı anahtarı etkinleştirildiğinde süreklilik göstermiyorsa, değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Bununla birlikte, kontrol panosu bu sorun için nadiren kusurludur. Kontrol panosunu değiştirmeden önce, ilk olarak tüm dağıtıcı bileşenlerini kontrol edin. Dağıtıcı bileşenlerinden hiçbiri arızalı değilse, ana kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi