• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Buzdolabı Su Pınarı (Sebil) Çalışmıyor ? Buzdolabınızdan dağıtılan su, bir bardak suyun tadını çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Sadece mükemmel şekilde soğutulmakla kalmaz, aynı zamanda buzdolabının içinde özel olarak yapılmış bir su filtresi ile filtrelenir. Soğuk buzdolabı suyunun tadı, filtre ve soğuk nedeniyle genellikle evinizdeki musluk suyundan bile daha iyidir. Ancak su sebiliniz çalışmayı bıraktığında hızlı bir çözüme ihtiyacınız var.

Arızalı Buzdolabı Su Sebili Nasıl Onarılır?

  • Buzdolabı su akıtıyor ne yapmalıyım?
  • Buzdolabının altından su neden gelir?
  • Su sebili nasıl çalışır?
  • Su sebili su kaçırıyor neden?

Dağıtıcı Tüpünü Düzeltin veya Değiştirin

Buzdolabı Su Pınarı (Sebil) Çalışmıyor ? Buzdolabınızın su pınarı tıkalı görünüyorsa veya dağıtım noktasında su püskürtüyorsa, büyük olasılıkla suçlu sebil borusudur. Su hattından kapı içi dağıtıcıya ve aşağı dağıtım tertibatına uzanan küçük bir plastik boru olacaktır. Suyun bardağınıza döküldüğü yerde plastik bir boru uç parçası da olabilir. Tüm hatta hasar, tıkanıklık veya hatta bükülme olup olmadığını kontrol edin. Çizgi bükülmüşse, düzeltmeye çalışın. Arızalıysa veya çalışmıyorsa, su hattının ve sebil hortumunun gerekli bölümünü değiştirin.

Su Hatlarını Temizleyin

Buzdolabı Su Pınarı (Sebil) Çalışmıyor ? Düşük basınç, düzensiz dağıtım ve su eksikliği için tıkanma olasılığını göz önünde bulundurun. Su hattında bir kusur varsa veya su filtresi güncel değilse, tıkanma özellikle olasıdır. Segmentlerdeki su hattını ve bunların içinden su akan bileşenleri tıkanma olasılığına karşı kontrol edin. Suyun tüplerden nasıl aktığını görerek sıklıkla anlayabilirsiniz. Bir tıkanıklık bulursanız, genellikle hattan sirke ve muhtemelen kabartma tozu akıtarak temizlenebilir. Ayrıca boruda tıkanıklık görevi gören bir bükülme de bulabilirsiniz.

Su Filtresini Kontrol Edin veya Değiştirin

Su filtreleri, birçok buzdolabı su sistemi sorununun kaynağıdır. Her buzdolabı modelinde biraz farklı bir su filtresi ve sistemi vardır. Su filtresinin yuvaya oturması ve su hatlarına klipslenme şekli, su sebilinden geçen akışa (veya akış eksikliğine) katkıda bulunabilir. Su akışının eşit olmaması için su filtrenizin yarıya kadar bükülmüş veya kırpılmış olup olmadığını kontrol edin. Bu aynı zamanda su filtresinin yakınında sızıntı veya taşma ile sonuçlanmış olabilir. Su filtresinin ambalaj kapağı hala açık olabilir ve su akışını tamamen engelleyebilir.

Su filtrenizin çok eski olması da mümkündür. Kötü bir su filtresi, suyu kötüleştirebilir ve elbette filtrelemeyi durdurabilir. Bu, genellikle filtrelenen kireçli minerallerin neden olduğu tıkanma olasılığını artırır. Son su filtresi değişiminden bu yana altı aydan fazla zaman geçtiyse, iyi bir önlem almak için değiştirin ve en iyi sonuç için buzdolabı modelinizin ve filtrenizin talimatlarını uyguladığınızdan emin olun.

Su Basıncını Test Edin

Buzdolabınızın su pınarından sadece bir damla su mu alıyorsunuz? Tıkanma veya çizgi bükülmesi değilse, bunun yerine su basıncıyla ilgili olması muhtemeldir. Sorunu takip etmek için buzdolabı su sisteminin basıncını çeşitli noktalarda test edebilirsiniz. İlk etapta buzdolabınızın suyunu aldığı duvardaki su hattından başlayın. Burada su basıncı yoksa, elbette buzdolabınız su sebiline daha fazla basınç uygulayamaz.

Buzdolabına su basıncı sağlanıyorsa ancak dağıtıcıda yoksa, su basıncının nerede düştüğünü bulmak için geriye doğru çalışın. Bir tıkanıklık veya sızıntı bulacaksınız.

Su Hattının Buzunu Çözün

Aynı dağıtıcı düzeneğinde buz ve içme suyu sağlamak için su hatları genellikle dondurucudan ve/veya buz yapıcıdan geçer. Ancak bu aynı zamanda hatta bildiğiniz gibi sorunlara neden olabilecek suyun donma riski olduğu anlamına gelir. Dondurucunuzun kapısını açın ve tüplerin içinde de buz olup olmadığını öğrenmek için buz yapıcıyı ve su hatlarını kontrol edin. Varsa, düşük ayarda bir saç kurutma makinesi, dondurucunun buzunu çözmeden veya hatları sökmeden su hatlarınızı güvenli bir şekilde çözmenin en hızlı yoludur.

Basınç Anahtarını Kontrol Edin

Artık su hatlarını tamamen araştırdığınıza göre, sorun basınç şalterinde olup olmadığını test etmeyi unutmayın. Basınç anahtarı, su almak için bardağa bastığınız yerdir. Bu, buzdolabınızın tasarımına bağlı olarak esnek bir pedin arkasındaki mikro bir anahtar veya büyük bir kol olabilir. Anlaşılır bir şekilde, bu anahtar bozulursa veya bağlantısı kesilirse, dağıtıcıdan su almayacaksınız. Neyse ki, basınç anahtarının değiştirilmesi genellikle hızlı bir mekanik değiştirme veya onarımdır.

Arızalı Kapı Anahtarını Kontrol Edin

Kontrol etmeye değer başka bir anahtar, buzdolabı/dondurucu kapı anahtarınızdır. Su hatlarının dağıtım için buzdolabı gövdesinden buzdolabı kapısına doğru hareket etmesi gerektiğinden, su dökülmeden önce kapı tamamen kapatılmalıdır. Bu, sızıntıları önlemek için pratiktir. Ancak dondurucu kapı anahtarınız kırılırsa veya bir şey tarafından bloke edilirse, kapının güvenli bir şekilde kapatıldığını kabul etmez ve su dağıtmaz.

Kontrol Kartını değiştirin

Son olarak, buzdolabınızın kontrol panosunun seçici veya tamamen kızarmış olması mümkündür. Buz dağıtma, zamanlayıcılar ve filtre ışıkları gibi diğer özellikler çalışmıyorsa, sorun su pınarı tertibatınızda hiç olmayabilir. Başka hiçbir şey görünmüyorsa, bir profesyonelden kontrol kartınızı işlevsellik açısından test etmesini ve muhtemelen yenisini takmasını isteyin.

Su Vermeyen Buzdolabı Nasıl Tamir Edilir ?

Kapıdaki Su Borusunda Donma

Su besleme borusunun donmuş olup olmadığını belirlemek için, kapının altındaki boruyu çıkarın ve içinden hava üfleyin. Hava geçmezse, bu su besleme borusunun donmuş olduğunu gösterir. Su besleme borusu donmuşsa, çözün. Ek olarak, dondurucunun uygun sıcaklıkta tutulduğundan emin olun. Dondurucu sıcaklığı 0-10 derece Fahrenheit arasında tutulmalıdır. Dondurucu çok soğuksa su hattı donabilir.

Su Giriş Valfi

Su giriş valfi, dağıtıcıya su sağlamak için açılır. Su giriş vanası arızalıysa veya su basıncı çok düşükse, su vanası açılmayacaktır. Valfın düzgün çalışması için en az 20 psi gerekir. Vanaya giden su basıncının en az 20 psi olduğundan emin olun. Su basıncı yeterliyse, su giriş valfini süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Su giriş vanasında süreklilik yoksa değiştirin.

Şebeke Kaynağından Düşük Su Basıncı

Evde yetersiz su basıncı olabilir. Su giriş valfi, su pınarına su sağlar. Su giriş vanasının düzgün çalışması için minimum 20 psi gerekir. Su akışını kontrol edin ve en az 20 psi olup olmadığını belirlemek için basıncı test edin.

Dağıtıcı Kontrol Panosu

Dağıtıcı kontrol panosu, dağıtıcı sistemin işlevlerinin çoğunu yönetir. Kontrol panosu arızalıysa, tüm dağıtıcı sistemine güç sağlamayı durdurabilir. Yalnızca bir dağıtıcı parçası çalışmıyorsa, kontrol panosunu test etmeden önce dağıtıcı bileşenlerinin her birini test edin. Tek bir parçanın başarısız olması daha olasıdır. Dağıtıcı sisteminin tamamı çalışmıyorsa, kontrol panosunun hatalı olma olasılığı daha yüksektir.

Dağıtıcı Anahtarı

Dağıtıcı anahtarları dağıtıcıya voltaj gönderir. Dağıtıcı anahtarlarından biri arızalıysa, dağıtıcı çalışmayacaktır. Dağıtıcı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, her bir anahtarı süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Dağıtıcı anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Kapı Anahtarı

Kapı anahtarı, buzdolabı kapısı açık olduğunda buz ve su sebilini kapatır. Kapı anahtarı arızalanırsa, dağıtıcı açılmayacaktır. Kapı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kapı anahtarı etkinleştirildiğinde süreklilik göstermiyorsa, değiştirin.

Su Filtresi

Tıkalı bir su filtresi, dağıtıcıya su akışını kısıtlayabilir ve dağıtıcının düzgün çalışmasını engelleyebilir. Uygun su akışını sağlamak ve su kalitesini sağlamak için su filtresi yaklaşık altı ayda bir değiştirilmelidir.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687