Buzdolabı Su Akıtıyor
Buzdolabı Su Akıtıyor

Buzdolabı Su Akıtıyor ?

Buzdolabı Su Akıtıyor ? Buzdolabınızın altında su birikmesi asla iyiye işaret değildir, ancak aynı zamanda oldukça yaygın bir durumdur ve genellikle nispeten kolayca çözülebilir. Su sızıntısı tipik olarak genel problemden birinden kaynaklanır.

Buzdolabınız Neden Su Sızdırıyor?

 • Buzdolabı su akıtıyor ne yapmalıyım?
 • Buzdolabının altı neden su olur?
 • Beko no frost buzdolabı su akıtıyor ne yapmalıyım?
 • Buzdolabının içinde su damlacıkları neden oluşur?

Buzdolabı Su Akıtıyor ? Sızdıran bir buzdolabı dünyadaki en endişe verici sorun değildir, ancak çok hızlı bir şekilde en sinir bozucu olanlardan biri haline gelir. Küçük bir su birikintisini temizlemek kolaydır, ancak mutfağa her gittiğinizde onu temizlemek zorunda kalmak, listeye eklenmenize gerek olmayan bir angaryadır. Ayrıca göremediğiniz ve temizlenemeyen su yere oturur. İlk başta zararsızdır, ancak zamanla küfün büyümesine neden olur ve sonunda altındaki ahşap döşemelere veya alt zeminlere zarar verir.

Su birikintilerini temizlemeyi durdurmak veya pahalı ve uzun vadeli hasarları önlemek istiyorsanız, buzdolabınızın sızdırmayı durdurmasını istersiniz. Ne yazık ki, buzdolapları hem buz, hem su hem de yoğuşma ile çalıştığından, birkaç sorundan dolayı bir sızıntı meydana gelebilir. Neyse ki, hepsi ciddi onarımlar gerektirmez ve hepsi sizin tarafınızdan kolayca araştırılabilir.

Buzdolabınızın Su Sızmasının Sebebi Ne Olabilir?

Buzdolabı sızdırma sorunları her zaman beklenmedik şekilde gelir, Buzdolabına yaklaştığınızda çoraplarınızın ıslandığını keşfetmek için gece yarısı atıştırması için mutfağa gittiniz mi? Birinin yere bir şey döktüğünü ve kontrol etmek için ışığı açamayacak kadar yorgun olduğunu varsaymış olsanız da, büyük bir sızıntı sorunu haline gelmeden önce olanları gidermek isteyebilirsiniz.

Elektrik çarpması, kayma tehlikesi veya olası zemin hasarı endişesine ek olarak, su sızıntıları ciddi bir buzdolabı arızasının işareti olabilir. Bu sorunlardan herhangi birinin riskini önlemek için, buzdolabının su sızdırması sorunu derhal ele alınmalıdır.

Buzdolabınızı onarmaya başlamadan önce şunu düşünün:

Tüm marka, model ve türdeki buzdolaplarını tamir etme konusunda uzmandır, ancak bir buzdolabındaki sızıntıya neden olan sızıntının nereden geldiğini bilmek , buzdolabınızı kısa sürede çalışır duruma getirmenize yardımcı olacaktır. Bu alanlardaki su, muhtemelen buzdolabındaki sızıntının neden olduğu belirli sorunlara işaret edecektir :

 • İç su sızıntısı—iç buz çözücü tahliye hattı sorunu.
 • Arka su sızıntısı—buz yapıcı veya su hattında sorun var.
 • Ön su sızıntısı—tıkanmış tahliye borusu.
 • Alt orta sızıntı—dren tavası sorunu.

Sızdıran bir buzdolabını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, şu yaygın sızıntı sorunlarına göz atın:

Buzdolabımın Su Sızdırmasını Nasıl Engellerim?

Tıkanmış Buz Çözme Tahliyesi

Buzdolabının içinde sızıntı varsa, muhtemelen dondurucuda tıkanmış bir buz çözme gideriniz vardır. Günümüzün dondurucuları, sürekli olarak yoğuşma ürettiği anlamına gelen bir dondurma ve buz çözme döngüsüyle çalışır. Fazla nem, buz çözme tahliyesinden aşağı doğru hareket eder ve buzdolabının altındaki tahliye tavası tarafından yakalanır.

Küçük tahliye, yiyecek parçacıkları, buz parçaları ile kolayca tıkanabilir veya donarak kapanabilir. Buz çözme döngüsünden su biriktiğinden, buzdolabından zemine sızabilir. Çoğu tahliye hattı, sebzelik çekmecelerinin arkasına yerleştirilmiştir. Tahliye çıkışının üst kısmını kolayca çıkarabiliyorsanız, tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Genellikle tahliyeyi ılık suyla yıkamak hattı temizleyecektir. Değilse, daha fazla araştırmak için bir profesyonelle iletişime geçin.

Su Vanası veya Boru Arızası

Buzdolabınızın arkasındaki su sızıntısı, genellikle bir su sebilini veya buz yapıcıyı çalıştırmak için bağlanan bir su vanası veya boru arızası ile ilgilidir. Bu genellikle sertifikalı bir teknisyenin işidir, ancak sızdıran alanı tam olarak belirleyerek zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilirsiniz.

Elektrik çarpması riskini ortadan kaldırmak için buzdolabınızı duvardan çekip fişini çekin. Önce duvardan cihaza giden su hattını kontrol edin. Derzlerde ıslak mı yoksa borudan su mu akıyor? Ardından, dondurucunun arkasına bağlanan buzdolabının altındaki su hattına bakın. Yerde su var mı? Bağlantı noktasından damlıyor mu?

Bir solenoid anahtar, gerektiğinde açıp kapatarak buzdolabındaki su vanasını kontrol eder. Bu, yaygın bir buzdolabı sızıntı noktasıdır ve değiştirilmesi gerekebilir. Buz yapıcıyı ve su sebilini çalıştıran duvardaki valf arızası da bir sorun ve sızıntı kaynağı olabilir. Delikler veya ıslak noktalar arayın. Düzgün çalışıyorsa bu alanlar tamamen kuru olmalıdır.

Son bir kontrol – su hattının sabitlendiğinden ve doğrudan zemine sızmadığından emin olun.

Su vanası veya borularının yakınında sızıntı veya delikler bulursanız, bir servis uzmanına başvurmanız en iyisidir. buzdolabı cihaz tamiri sorun. Su boruları değiştirilirse, filtreyi de değiştirdiğinizden emin olun.

Su Filtresi Bağlantısı

Birçok buzdolabı, yedi ayda bir değiştirilmesi gereken bir su filtresinin kullanılmasını gerektirir. Ne yazık ki, bu birkaç nedenden dolayı bir su sızıntısı kaynağı olabilir:

 • Filtre ve besleme hattı arasında zayıf bağlantı
 • Yanlış kurulum
 • Yanlış boyut
 • yanlış model
 • Yaş nedeniyle çatlamış gövde veya contalar

Bu durumlardan herhangi birinde, filtrenin dışından buzdolabının içine doğru akan su fark edeceksiniz. Filtreyi çıkarıp üreticinin önerdiği modelle değiştirmeyi deneyin. Sorun devam ederse, değerlendirme ve teşhis için bir cihaz onarım şirketi ile iletişime geçin.

Kapı Contası Arızası

Şaşırtıcı bir şekilde, buzdolabınızın altındaki su birikintisi, bir sızıntıdan değil, düzgün kapanmayan bir kapıdan gelen aşırı yoğuşmadan kaynaklanabilir. Kauçuk kapı contaları bozulursa, buzdolabınız sürekli çalışır. Bu, serpantinlerde yoğuşma oluşmasına ve nihayetinde buzdolabından zeminde su sızmasına yol açacaktır .

Kir birikimini ve yapışkan kalıntıları gidermek için contaları ılık, sabunlu suyla yıkamayı deneyin. Ayrıca buzdolabınızın biraz geriye doğru eğildiğinden emin olun (bunu yapmak için ayarlanabilir ayakları indirebilirsiniz.) Öne doğru eğiliyorsa kapı tam olarak kapanmayabilir. Buzdolabı kapısını/kapılarını tutan cıvataların sıkı olduğunu ve kapıyı yerinde tuttuğunu kontrol edin. Yırtık veya aşınmış kapı contaları değiştirilmelidir.

Kontrol etmek için birkaç daha az yaygın olan sızıntı yapan buzdolabı sorunlu noktaları şunlardır:

Çatlak veya Yanlış Konumlandırılmış Tahliye Tavası

Buz çözme döngüsü sırasında, buzdolabınız düzenli olarak cihazınızın altındaki bir tahliye tavasına akar. Bu, buzdolabının içinde su birikmesini önler. Kondenser fanı, tava boyunca sıcak hava üfler ve fazla su genellikle taşmadan önce buharlaşır.

Oldukça nadir olmakla birlikte, bazen bir tahliye tavası çatlayabilir veya hasar görebilir. Ayrıca su zemine akacak şekilde yanlış monte edilebilir. Tavayı dışarı çekin ve çatlak veya delik olup olmadığını inceleyin. Su taşması ve elektrik çarpması riskini azaltmak için hasarlı bir tahliye tavası mümkün olan en kısa sürede değiştirilmelidir.

Gevşek veya Hasarlı Buz Yapıcı Tüpleri

Diğer tüm seçenekleri tükettiyseniz ve buzdolabınız hala sızdırıyorsa, buz yapıcınıza bir göz atın. Bu genellikle endişe verici bir yer değildir, ancak buz yapıcıya giden su hattı gevşeyebilir veya bükülebilir. Contalar ve plastik hortumlar da yaşlandıkça çatlayabilir ve yırtılabilir ve buzdolabından su sızmasına neden olabilir .

Tıkalı veya Donmuş Defrost Drenajı

Buz çözme tahliyesi donmuşsa, su tahliye teknesinden taşacak ve bölmenin dibine damlayacaktır. Bu su sonunda zemine sızabilir. Tıkalı veya donmuş olup olmadığını belirlemek için buz çözme tahliyesini kontrol edin. Buz çözme tahliyesi donmuşsa, buzu çözün. Ek olarak, pislikten arındırılmış olduğundan emin olmak için drenajı sıcak suyla yıkayın.

Su Filtresi Bağlantısı

Su filtresi Bağlantısı çatlamış veya conta yırtılmış ya da eksik olabilir. Su filtresi muhafazasında çatlak olup olmadığını kontrol edin. Su filtresi yuvasında herhangi bir çatlak bulursanız değiştirin.

Su Filtresi Muhafazası

Su filtresi muhafazasında çatlak olup olmadığını kontrol edin. Su filtresi muhafazasında herhangi bir çatlak bulursanız, muhafazayı değiştirin.

Su Giriş Valfi

Su giriş valfi, dağıtıcıya ve buz yapıcıya su sağlamak için açılır. Su giriş vanası çatlamışsa veya gevşek bir bağlantıya sahipse, vanadan su sızacaktır. Su giriş valfini çatlaklar açısından inceleyin ve su besleme hattına sıkıca sabitlendiğinden emin olun.

Su Deposu 

Su deposu tertibatında herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Sızıntının çok küçük ve bulmanın zor olabileceğini unutmayın. Bir sızıntı tespit ederseniz, su deposunu değiştirin. Su tankını onarmaya çalışmayın – tutkal, tankın plastiğine düzgün bir şekilde yapışmayacaktır.

Drenaj Tavası

Kendi kendine buz çözen buzdolapları bir drenaj tavası ile donatılmıştır. Drenaj tavası, evaporatör serpantinlerinden eriyen suyu toplar. Drenaj tavasındaki suyu buharlaştırmak için, kondenser fanı, drenaj tavasının üst kısmına kondenser serpantinlerinden sıcak hava üfler. Kondenser fanı, drenaj tavasındaki suyu buharlaştırdığından, drenaj tavasının boşaltılmasına gerek yoktur. Bununla birlikte, tahliye tavası çatlamışsa, buz çözme döngüsü devam ederken su sızdıracaktır. Drenaj tavasını craflar. Tahliye tavası çatlamışsa değiştirin.

Su Filtresi

Su filtresi, filtre muhafazasına düzgün takılmamış olabilir. Su filtresi düzgün takılmazsa, filtreden su sızabilir. Doğru takıldığından emin olmak için filtreyi çıkarıp yeniden takın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.